Реми ли е "налимовка" с мат на 51. ход?

Тук се пише само от сериозни хора по сериозни теми

by Advertising on Sun Jun 03, 2012 1:40 pm

Advertising
 

Реми ли е "налимовка" с мат на 51. ход?

Postby atakurt on Sun Jun 03, 2012 1:40 pm

Позиция на Налимов. Мат на 51-и ход. Слабата страна рекламира реми, спазвайки "Правилото на 50-те хода".
Трябва ли да се присъди реми?
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

by Advertising on Sun Jun 03, 2012 10:35 pm

Advertising
 

Re: Реми ли е "налимовка" с мат на 51. ход?

Postby PPanayotov on Sun Jun 03, 2012 10:35 pm

Ако рекламиращият може да ги изиграе тези 50 хода (и СЛЕД това да рекламира реми по чл.9.3), тогава и само тогава може да се присъди реми... тъй като според друг член - 12.3 а) - е забранено на състезателите по време на играта "да ползват писмени бележки, ИЗТОЧНИЦИ НА ИНФОРМАЦИЯ (вкл. таблиците на Налимов), съвети или да анализират на друга дъска." - един вид - може и да се знае, че "по Налимов" това се печели чак на 51-вия ход, но тази линия от оптимални ходове трябва да се възпроизведе на дъската (от двамата състезатели). Ако рекламиращият реми (този, който се защитава) играе по-слабо, може и да загуби преди изиграването на 50-тия ход, ако ли пък се защитава "теоретично" и знае как да се позове на чл.9.3, то той си е заслужил половинката ПО ПРАВИЛНИК.

Както ви е известно има не една и две рекордни позиции, при които за преместването на пешка или за преход към младши ендшпил (чрез вземане на фигура или пешка) трябват повече от 50, 100, дори и 200 хода. Е, нечовешко е някой да запомни и възпроизведе на дъската оптималната игра в редица ендшпили и дори отделни ендшпилни позиции. Затова и от практически съображения правилото за 50-те хода още присъства в Правилника - все пак шахът се играе от хора.
PPanayotov
Офицер
 
Posts: 66
Joined: Wed May 13, 2009 7:24 pm

by Advertising on Sun Jun 03, 2012 11:14 pm

Advertising
 

Re: Реми ли е "налимовка" с мат на 51. ход?

Postby atakurt on Sun Jun 03, 2012 11:14 pm

Напълно логичен и очакван отговор, който подкрепям. Но съвременният компютърен шахмат промени доста неща в теорията, промени и разбиранията ни.
Затова и сложих въпроса си в раздел "Дискусии", защото сега възникват важните въпроси:
1. Правилна ли е оценката на Налимов за победа в 51 хода по шахматните правила, след като на 50-ия ход ще се присъди реми именно по шахматните правила?
2. Правилно ли е спечелена позиция в 51 хода да се обявява за реми?
3. Как трябва да реагира съдията, ако същият случай стане в партия по кореспондентен шах? Припомням, че ако в една партия се получи позиция на Налимов, то съдията има право да присъди съдийски резултат, съвпадащ с оценката на Налимов, съгласно точка 7, абзац 3 от
http://corrchessbg.com/Novini/%D0%BE%D1 ... %B3%D1%80/
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Реми ли е "налимовка" с мат на 51. ход?

Postby PPanayotov on Mon Jun 04, 2012 8:17 am

Правилото за 50-те хода в същността си радикално отсича всички позиции, които на теория се печелят за повече от 50 хода; това е чисто състезателно правило и обективно погледнато е "нешахматно". Затова:

1. Оценката "по Налимов" си е обективна, произтичаща от ретроспективния компютърен анализ, и не е обвързана причинно-следствено с въпросното правило за 50 хода.
2. Когато се прилагат Състезателните правила, включително и това за 50-те хода, позиция, която се печели теоретично за 51 хода (и е разиграна от състезателите по оптималния начин - вж. предния пост), е реми. Защо? Защото ако приемем, че се печелят И тези за 51 хода, тогава индуктивно трябва да допуснем, че се печелят позициите "по Налимов" и за 52, 53, 54 и т.н. до безкрайност ходове, т.е. правилото за 50 хода би трябвало да отпадне... а тогава колко време ще играят състезателите? И трябва ли (и кога) съдията да се намеси и да присъди резултат, само защото се е стигнало до позиция, която фигурира във въпросните таблици на Налимов? И ако те ще се използват официално - от какъв хоризонт нататък (ендшпили с колко на брой фигури) ще се използват? И какво ще се рекламира - реми по Налимов и/или победа по Налимов? Както виждате - игнорирането на правилото за 50 хода и въвеждането на въпросните Таблици води само до проблеми от най-различно естество... и противоречи на духа на Правилника.
3. Относно кореспондентния шах важат горе-долу същите разсъждения като в т.2. Въпреки че доколкото аз го разбирам, съвременния кореспондентен шахмат е преимуществено една компютърна научна лаборатория със състезателен елемент и там присъждането "по Налимов" има много повече смисъл, но... дори и да се използва, трябва да се регламентира много добре.
PPanayotov
Офицер
 
Posts: 66
Joined: Wed May 13, 2009 7:24 pm


Return to Официални дискусии за Българския шах

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests