За развитието на детско-юношеския шах в България

Тук се пише само от сериозни хора по сериозни теми

by Advertising on Sun Aug 30, 2009 6:39 pm

Advertising
 

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Nikolay Yordanov on Sun Aug 30, 2009 6:39 pm

Не съм убеден, че ефекта е 100 лв.на състезател, мисля, че сумата е доста по-голяма. Не е необходимо БФШ да поема тези разходи, в края на краищата БФШ е организацията, която администрира шахмата у нас и има право да наложи дадено изискване към всички организатори, когато счита това за целесъобразно. Разделени обаче между много различни организатори, те няма да ги натоварят финансово. А от гледна точка на престиж ефекта е безспорен за състезателите. Всичко има значение - ако щете, и по един ангуг с надпис БЪЛГАРИЯ за участниците ни на световни и европейски има значение. Още по-значим би бил факта на поемане на отборите шампиони до 12 и до 16 - това би дало възможност на тези клубове да стимулират своите състезатели с участие в други състезания, вместо да "броят стотинките" за осигуряване участието в следващото отборно.
Що се отнася до нова тема - според мен такава не е необходима, достатъчно е да се спазват правилата за водене на дискусия в тази. Към това и призовавам всички участници тук. Над 50% от нещата могат да се пишат в лични съобщения, нека не прекаляваме с толерантността на Калин, само защото ни познава.
Nikolay Yordanov
Офицер
 
Posts: 91
Joined: Mon Mar 10, 2008 8:45 pm

by Advertising on Sun Aug 30, 2009 10:42 pm

Advertising
 

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby chessanalizator on Sun Aug 30, 2009 10:42 pm

Това е напълно нормално, медалистите във възрастовите групи да бъдат освободени от турнирни такси, а шампионите , може би и от настаняването в хотела ( като например гросмайсторите при мъжете), по този начин децата ще имат по-голям стимул, а също и техните треньори и родители. Мисля,че не само БФШ, а и самите организатори могат да направят това.
chessanalizator
Кон
 
Posts: 20
Joined: Tue Mar 18, 2008 8:19 pm

by Advertising on Tue Sep 01, 2009 7:23 pm

Advertising
 

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby sirkov-L on Tue Sep 01, 2009 7:23 pm

След прословутата "толерантност" на Калин, така вдъхновено възпята от Nikolay Yordanov, май отново няма кой знае колко желаещи да споделят мнението си тук.

Аз засега само ще обърна внимание на интересуващите се върху факта, че предложението, което така вяло обсъждаме, в най-добрия случай предоставя на състезателя около 10% от средствата, необходими му за участие в даден турнир (говоря за по-големите и сериозни открити турнири у нас). Отделно от това трябва да се има предвид, че според някои специалисти, разходите за участие в даден турнир са поне около 2-3 пъти по-ниски от разходите, необходими на състезателя преди това за подготовка за същия турнир. Така че преценявайте дали таксата за участие е решаващият аргумент, който ще подтикне (или напротив, ще откаже) даден състезател да участва в турнир.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Kalin on Tue Sep 01, 2009 8:53 pm

Никой не е казал, че шахматист се става лесно. Обаче всяка помощ е от полза, не само като пари, но и като мотивировка. Много талантливи юноши, които познавам, както и родителите им се много разочаровани от липсата на каквато и да е национална подкрепа, така че е много по-добре да има някакви малки предимства за шампионите, отколкото никакви.
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby S0uL_K33p3R on Tue Sep 01, 2009 11:05 pm

Г-н Сирков, за подготовка за 1 турнир да не би пък отиват над 500 лева !? Защото на мен лично ДИП-а ми излезе около 350 лева....
S0uL_K33p3R
 

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Nikolay Yordanov on Tue Sep 01, 2009 11:56 pm

За последен път отговарям тук на коментар на коментара. Освобождаването от такса участие е СТАТУТ. Аз искам шампионите на България да бъдат НАГРАДЕНИ с него. А дали ефектът ще е голям или малък, не мога да преценя точно, но съм сигурен, че би бил ПОЛОЖИТЕЛЕН. Подкрепата за такова предложение е подкрепа за детско-юношеския шахмат. Другото е опортюнизъм.
Nikolay Yordanov
Офицер
 
Posts: 91
Joined: Mon Mar 10, 2008 8:45 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby orlin on Wed Sep 02, 2009 9:59 am

Nikolay Yordanov wrote:За последен път отговарям тук на коментар на коментара. Освобождаването от такса участие е СТАТУТ. Аз искам шампионите на България да бъдат НАГРАДЕНИ с него. А дали ефектът ще е голям или малък, не мога да преценя точно, но съм сигурен, че би бил ПОЛОЖИТЕЛЕН. Подкрепата за такова предложение е подкрепа за детско-юношеския шахмат. Другото е опортюнизъм.

Тази подкрепа е твърде малка, но все пак е нещо! Би трябвало да се тръгне от някъде!
orlin
Дама
 
Posts: 202
Joined: Tue Mar 11, 2008 3:21 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby sirkov-L on Thu Sep 03, 2009 12:21 pm

Ясно е, че твърде дълго не сме усетили почти нищо да се прави за детско-юношеския шах, затова сега наистина е нормално много хора да си казват: "Дай боже да стане поне това".
Само че тази логика: "все е нещо, все е по-добре от нищо" днес ще те успокои временно, а след година, като видиш, че пак не се усеща съществено подобряване, ще почнеш да разсъждаваш отново по досегашния начин: "Не се прави нищо реално".

И наистина с това предложение, както признава и авторът му, по-скоро се отдава почит, отколкото да се предоставя реална помощ.

Затова аз в самото начало поставих въпроса: Какъв точно проблем "решаваме" с такова решение?
Защото именно това трябва да е подходът: идентифицират се различните (малки и големи) проблеми и почваме да им търсим решения: на проблем помер 1 - решението "А". На проблем номер 2 - решението "Б".

От начина, по който е поставено предложението сега, се оказва, че проблемите на детско-юношеския шах се свеждат до проблемите на шампионите в отделните възрастови групи, а от техните проблеми пък като най-важен е изведен този, че шампионите нямали достатъчно висок статут.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Kalin on Thu Sep 03, 2009 12:53 pm

Добре, според теб какви са най-големите проблеми? Нека чуем и твоето мнение :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby sirkov-L on Fri Oct 09, 2009 3:48 pm

Както съобщава официалният сайт, УС на БФШ е взел решение
http://chessbg.com/us.php?i=view&id=55

1.3.Да се проведе съвещание с треньорите от шахматните клубове по проблемите на детско – юношеския шахмат на 18.12.2009 г. в Пловдив, Новотел Пловдив.



Засега липсва по-подробна информация какво точно ще се обсъжда. Единствените изводи, които можем да си правим, са на основата на факта, че това решение е взето във връзка с т.1. от дневния ред, а именно


1.Информация за участието на българските представители в Европейските индивидуални първенства за юноши и девойки до 10, 12, 14, 16 и 18 г. от 30 август до 10 септември 2009 във Фермо (Италия).
Докладва: П. Великов
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby battoli on Mon Oct 19, 2009 8:04 pm

3000000 има 3000 няма.става въпрос за световното до 20 г. :?: :!: :?: :!:
нема да има развитие на детско- юношеския шах :!: Ако някой не е разбрал, нашите състезатели няма да участват по финансови причини.ако греша да ме поправят :oops:
battoli
Кон
 
Posts: 30
Joined: Mon Mar 17, 2008 9:37 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Kalin on Mon Oct 19, 2009 9:40 pm

Не, точно така си е :) Срамът си остава за БФШ...
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby sirkov-L on Sat Nov 07, 2009 2:08 am

Влидимир Петров в статията си в днешния брой на в."Монитор" обръща сериозно внимание на детския шах:

Интересно е, че във водещите шахматни сайтове се появи снимка на Гайдар Алиев с Рауф Мамедов, Вугар Гашимов, Теймур Раджабов и Гадир Гусейнов, правена през 1996 г., когато бъдещите звезди бяха още деца. Явно в много страни грижата за талантите е държавна политика, въпрос на чест и далновидност за тези, които са спечелили доверието и илюзиите на народа. У нас също има импулсивни действия на тема грижа за човека, но за разлика от Киприан Бербатов, стотици други деца рано разбират, че мечтите за успехи са неосъществими. Така шампиони като Иван Йовчев, Александър Монев рано оставят шахмата на заден план, а други са на кръстопът.


Пълният текст на публикацията четете тук:
http://www.monitor.bg/article?id=220667
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby JORO555 on Thu Nov 12, 2009 12:43 pm

Kalin wrote:Тази тема се опасявам, че много се разводни, освен това вече мина твърде много време от започването и. Затова смятам да направя нова такава, където наистина мнения извън темата няма да се толерират и ще се пише конкретно и точно. Съгласни ли сте?

Крайно време беше...От 22 страници поне 12 са писани от един и същи човек без да има никакво конкретно предложение с някаква стойност :o
††Con Nosotros Quien Quiera, Contra Nosotros Quien Pueda.††/With us if you're willing; against us if you dare/
JORO555
Таралеж
 
Posts: 54
Joined: Sun Oct 26, 2008 1:43 pm
Location: Между България и САЩ

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Kalin on Sat Feb 13, 2010 2:21 am

Почвам да забелязвам отделни подобрения на отношението на БФШ към детския шах. Много бях приятно изненадан, когато един от пряко отговарящите за съставяне на програма за децата поиска да се видим и ме разпитва много време по редица въпроси, за да разбере мнението ми и да го изложи пред колегите, с които се чудят как да спасяват нещата. Също така няма как да не одобря поемането на разходите на най-силните юноши и девойки до 20 г.

Това мнение го пиша отчасти за хората, които си мислят, че не оценявам положителното, а гледам само отрицателното - няма такова нещо :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

PreviousNext

Return to Официални дискусии за Българския шах

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests