За развитието на детско-юношеския шах в България

Тук се пише само от сериозни хора по сериозни теми

by Advertising on Fri Apr 24, 2009 10:14 pm

Advertising
 

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby sirkov-L on Fri Apr 24, 2009 10:14 pm

То въпросът не се свежда само до отделни резултати на отделни играчи.

Ето как се поставя аналогичния проблем в един друг спорт:

http://www.monitor.bg/article?id=196650
Една от най-влиятелните фигури в българския футбол - Емил Костадинов, призна, че някои от мачовете в "А" група се уреждат, но това трябва да бъде доказано. "Понякога и аз оставам с впечатлението, че някои от срещите не протичат по редовния начин и че съществуват договорки. Но няма доказателства. Който го прави, по този начин не помага нито на своя отбор, нито на клубния ни футбол като цяло. Нека после не се учудваме защо нашите тимове се провалят в европейските турнири", заяви Костадинов в интервю за агенция "Блиц".
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

by Advertising on Sat Apr 25, 2009 8:09 am

Advertising
 

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby atakurt on Sat Apr 25, 2009 8:09 am

Ако се възмущавате от това реми, първо попитайте БФШ защо не спази регламента на ДОП за жени и не наказа Силвия Алексиева и Мария Велчева за наглото реми помежду им - по начин, по който има и друго реми на това първенство!
Рибата се вмирисва откъм главата! Вярно е, че се чисти откъм опашката, но за това първо трябва да се откъсне главата ...
След като близките на ръководството на БФШ ненаказуемо си правят такива ремички, ЗАЩО ОБВИНЯВАТЕ ПО-МАЛКИТЕ??? Та те само следват примера на висшестоящите!
А, като пишете до БФШ, там само ще ви се изсмеят и подиграят, както направиха с жалбата на г-н Шивачев:

http://www.chessbg.com/us.php?i=view&id=51
------------------------------
1.1.2.Приема за сведение жалбата на Росен Шивачев за проведеното Държавно индивидуално първенство за момичета до 10 години от 5 до 10 април 2009 в Слънчев бряг.
------------------------------
Ха-хахахахахаха.... "за сведение" .... а отговор?
Може да е прав, а може и да не е прав, но след като човекът е изпратил официална жалба, е нужно да му се отговори. Това, което са направили, е точно в добре познатия диктаторски стил, унижавал хората в България години наред.
Нещо подобно ще направят и с плевенчани. Да видим тогава как ще реагира Борко, който е свестно момче, но доста вярва в чудеса!
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

by Advertising on Sat Apr 25, 2009 4:18 pm

Advertising
 

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Kalin on Sat Apr 25, 2009 4:18 pm

Хубав подпис :) Не е чак да умира, ама доста неща незабележимо за повечето хора се влошават...
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby atakurt on Sun Apr 26, 2009 12:28 am

Умира, умира!
Това, че не се забелязва веднага, е вярно. Но крачим с големи крачки назад, докато по целия свят вървят в обратна посока.
С други думи: "Шахът е малко болен, утре има погребение..." .
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby stefibed on Sun Apr 26, 2009 2:14 pm

Някои хора чакат само удобен момент , за да започнат да плюват БФШ,изявени български шахматни имена,но бъркането на две 10-годишни момичета ми идва в повече.С възмущението на г-н Шивачев бих се съгласила,защото реагира като баща защитаващ интересите на своето дете,а до известнта степен и едни чисто принципни въпроси.Но няма как да се сърдим, че двама души правят реми,при положение ,че това ги устройва и задоволява.Не съм запозната до колко двете девойки са спазили регламента за сключването му и ако са го нарушили,оплакванията са основателни.Но все пак става дума за деца и съм крайно възмутена от някои изказвания ,които прочетох!!!Колкото до толкова коментираното реми на Мария Велчева и Силвия Колас на миналогодишното ДОП темата се изчерпа.Но ще поясня ,че регламентът за реми бе 30 хода,двете изиграха значително по-малко,но на дъската бе фиксирано 3-кратно повторение,което с нищо не нарушава регламентираното.
stefibed
Офицер
 
Posts: 57
Joined: Tue Jul 22, 2008 2:24 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby atakurt on Sun Apr 26, 2009 3:07 pm

ФАКТ БЕЗ КОМЕНТАР:
"stefibed" е Стефи Георгиева Бедникова, дъщеря на Георги Василев Бедников, председател на Контролния съвет на БФШ ( http://www.chessbg.com/structure.php?i=3 ) и като такъв явяващ се човек от най-висшето ръководство на БФШ, персонално отговорен за действията на ръководството на БФШ.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby stefibed on Sun Apr 26, 2009 7:21 pm

Да се смея или да плача ?След последния коментар на г-н Куртенков,мога да кажа че вече ми е напълно ясен,наистина се възползвате от ситуацията.Всички сме свидетели на това как създава крайно негативни теми във форума и обикновено никои не му обръща внимание,тогава го вмъква където намери за добре.Аз съм горда с това,чия дъшеря съм,защото обичам и уважавам родителите си,но в случая това няма връзка,дори намирам за силно преувеличена ролята на моя баща в БФШ(Все пак не е нито Сергиев,нито Велчев или друг на щат в БФШ).Освен това аз съм на 22 г. и мога сама да правя преценки,аз далеч не защитавам БФШ,просто се възмущавам от отрицателно настроени хора,чието хоби е да рият помия.Говоря като едни абсолютно необременен и незаинтересован човек,БфШ нито ме лансира ,та да съм заинтересована,нито с нещо съм била ощетена.Мнението ми е абсолютно неутрално.Коментари като горния, г-н Куртенков,не Ви правят чест,но ще Ви извиня ,защото все пак изобщо не ме познавате като човек.
stefibed
Офицер
 
Posts: 57
Joined: Tue Jul 22, 2008 2:24 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby sirkov-L on Mon Apr 27, 2009 10:12 am

Вижте, една от причините в България да е толкова трудно да се реши който и да е обществен проблем е именно в това, че когато се започне разговор по даден проблем, отделни хора го приемат твърде лично.

Тук не става въпрос просто за две 10-годишни момичета или за един баща и неговата дъщеря.

Ако се интересувате не само от собственото си мнение, но и от мнението на хората около вас, сигурно сте имали вече възможност да узнаете, че според хората в България основният, най-важният проблем, е корупцията.

Това е доказано в множество проучвания на общественото мнение.
Вижте например тук:
http://www.bnr.bg/RadioBulgaria/Emission_Bulgarian/News/Bulgaria/Postings/2801-15.htm
"Делът на гражданите, които определят корупцията като проблем пред българското общество, се повишава повече от два пъти през последните четири години (от 31 процента през март 2004 г. до 64.7 процента през 2008 г.)."


Вижте също и това изследване
http://www.dnevnik.bg/getatt.php?filename=o_693566.pdf
- всичко останало - престъпност, безработица, здравеопазване, образование, ... е на по-заден план, на първо място е корупцията.

Може Стефи да не е съгласна с това, може тя да смята, че основният проблем е, например, "създаването на крайно негативни теми във форума", но това не променя факта: хората в България масово смятат, че основният проблем в България е корупцията.

Така че нека се опитаме да се съобразим с фактите. Да се съобразим с чувствителността на хората към този проблем.

Добре е всеки, който прави нещо, да го прави така, че това, което е направил, да не кара хората за пореден път да се сещат кой е основният проблем в България.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Kalin on Mon Apr 27, 2009 9:15 pm

Спокойно всички, няма значение кой на кого е дъщеря според мен :) Всеки има право да си изказва мнението, бих се радвал, ако Наско не е толкова краен и гледа по-позитивно на нещата, но пък е по-добре някои неща да се кажат, дори и остро, отколкото да се премълчат съвсем - всеки ще си прецени на какво да вярва...
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby stefibed on Tue Apr 28, 2009 8:28 am

Аз съм напълно съглсна с г-н Сирков.
Има наболели въпроси като корупцията,които са продлем не само на БФШ.а на цялата ни държава.И така както се дразня от негативизма на хората,се дразня и от без ропотното мълчание и примирение.Това е битка на цялото общество,но в трябва да се подбират средствата.Аз се възмутих,от изказвянията г-н Куртенков,които в един типичен за него журналистически ,стил реагира доса остро,като че се готви преврат :)
Иначе да си призная не видях и връзката м/у случая с децата и корупцията.Едва ли м/у двете е имало предложения на материални блага.А и съгласно нашия Наказателен кодекс като престъпление е регламентиран единствено подкупът на длъжностно лице,а двете девойки дори нямат 14 г,за да бъдат наказателно отговорни.
Но все пак има проблем и в шаха,но проблемът са не ремитата,а договорените резултатни партии











ш
stefibed
Офицер
 
Posts: 57
Joined: Tue Jul 22, 2008 2:24 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby a_monov on Tue Apr 28, 2009 12:32 pm

Аз също реших да си кажа мнението относно така наречените "отборни" ремита.
Казал съм на моите деца никога да "не уреждат" (дори негласно), срещи на шахматната дъска. Според мен направи ли се веднъж, ще се прави постоянно дори и без родителски или треньорски натиск. Чест прави и на нашият треньор (Орлин Николов), че досега независимо от важността на срещата, не е "подсказал" по никакъв начин на мен или тях да си "стиснат ръцете" преди да са започнали. А поводи "бол". Безпристрасния жребий винаги среща дъщеря ми с детето на най-добрият ми приятел (от същият клуб) до 4-ти кръг, независимо от броя на участниците. Както казват децата "Нема такъв филм". Знам, че не е от "нагласяване" или нещо нечестно, но тъй като в повечето случаи състезателите се редят по рейтинг, а после по азбучен ред и тъй като при малките рейтингът в 98% отсътвува ...., следва от 8 последователни официални участия, 7 срещи до 4-ти кръг помежду им.
Това е факт, от който ми е неприятно и го посочвам защото е свързан с темата. Детето е разбрало, че там на дъската се играе и никой не бива да се сърди на съотборник за загуба. Не случайно в Слънчев бряг, най-дългата среща на дъщеря ми беше срещу нейната приятелка. Разбрахме с приятеля, децата да нямат по времето преди срещата контакт с треньора за да не остане "горчив привкус" след загуба. Орлин Николов ни разбра и (предполагам) не се разсърди. Дъщеря ми загуби, но това е спорта. Удовлетворен съм че те не играха "примиренчески".
Има обаче и друга страна. Преди срещата винаги има подготовка за следващия противник. Прави се преценка и се определя стила на игра, особенно ако се касае до края на турнира, когато се определя "цвета на медала". Ситуацията в Слънчев бряг беше такава, че наистина равната среща "уреждаше" двете призови места. Не мога да кажа как бих постъпил ако детето ми беше в ситуация, при която за победа ставаше първа, а при загуба .... извън 3-ката (май така беше). Нали се сещате, че за всяко дете това е шанс, който може никога да не се повтори или най-малкото би се загубил или обезмислил цяла година труд.
Знаете ли г-н Шивачев, въпреки, че Доника не стана втора, за мен тя е подгласничката. Не защото втората не го заслужава, а заради онази среща продължила над 5 часа и "застъпила" времето за вечеря. Никога няма да я забравя тъй като от мястото, на което вечерях, директно виждах двете момичета и при всяко поглеждане ми "пресядаше". Те там се борят, а ние .... се храним.
Адмирации и за двете. :D
User avatar
a_monov
Офицер
 
Posts: 85
Joined: Sun Jun 08, 2008 8:22 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby tapinson on Wed Apr 29, 2009 10:50 am

Как няма да върви българският шахмат надолу, когато хората, които трябва да играят най-важна роля за развитието му(треньори, родители и опитни състезатели) вместо да отделят време на младите състезатели си губят времето и енергията само да се оплакват от всичко и всички. Научете децата да играят шах и не ги занимавайте с глупости(както и вие не се занимавайте). Не може детето да губи партия, след което някои друг да му е виновен, че не е станало първо. Научете ги да играят за да побеждават, а не да стават първи на всяка цена и това ще даде резултат и върху шахматното ниво. Колкото до опитните състезатели, които вече отговарят сами за себе се отнася същото - играйте за да печелите играта и за да показвате шахматно майсторство, а не на всяка цена да спечелите някой лев и няма да ви интересува кой прави ремита и кои уговаря партии. Забраната за ремита не може да има резултат по никакъв начин, защото ремито си е естествен резултат в играта(със същия ефект примерно може в партиите да се забрани да се мести царя).
Докато всеки търси вина в другите и се надява на далавери, винаги ще има виновни и недоволни. Спрете да гледате на шахмата като някакво зло, което ви яде закуската, а обърнете малко повече внимание върху играта на малките, защото мисля, че тази-годишните многобройни примери от партиите на ДИП-овете от 10-20 години говорят достатъчно къде е проблемът(ако изобщо има такъв).
tapinson
Пешка
 
Posts: 1
Joined: Wed Apr 29, 2009 10:23 am

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby a_monov on Wed Apr 29, 2009 10:48 pm

Иииии, ... точка на обсъжданията :D :D :D
User avatar
a_monov
Офицер
 
Posts: 85
Joined: Sun Jun 08, 2008 8:22 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby sirkov-L on Thu Apr 30, 2009 1:55 pm

Съветите на tapinson (който и да е той) като цяло са верни, но звучат малко в стил "който се учи - той ще сполучи".

Вярно е, че основното е състезателите да се научат да играят шах добре, но освен този основен фактор съществуват и много други допълнителни, които също оказват понякога решаващо влияние върху резултатите от цялата шахматна дейност.

Ето например днес прочетох в блога на един от форумците тук,
http://chess.logos-bg.net/?p=466
че той самият би играл в турнир, само ако партиите се играят сутрин, защото вечер играта му е много по-слаба. Да, обаче такива турнири, в които той би играл, на практика не се провеждат - може би защото повечето други шахматисти имат проблем, обратен на неговия.

Да приемем, че това може би един малък проблем, засягащ само един човек.

Но ето че само от последните няколко мнения, изразени тук, проличава наличието на следните други, общозначими проблеми:
1. Уговорени резултати (поставено като проблем от Шивачев относно кратки ремита в последния кръг и от Стефи Бедникова, която набляга повече върху уговорените резултатни партии)
2. Усещане за несправедливост или нагласеност на жребия (поставено като проблем от Монов, нееднократно и преди)

Друг един, по-общ проблем, който също проличава в някои от изказванията, е вече здраво загнездилото се неверие, че каквото и правило да се въведе, ще бъде приложено напълно.

Според мен по всеки от тези проблеми има какво да се направи и при всички положения поне нещо трябв ада се направи.

Въпреки че не споделям голяма част от мнението на Монов за несправедливостите при определянето кой с кого ще се среща в даден кръг, виждам, че голяма част от родителите изпитват определени подозрения при подобни случаи, и затова трябва ако не да се промени леко системата (чрез подреждане например не по азбучен ред, а по годината и датата на раждане), то поне постоянно, търпеливо и нашироко да се обяснява същността на системата, по която се провеждат повечето от състезанията у нас. Да, вярно, пълно описание на швейцарската система има и в момента в сайта на БФШ:
http://chessbg.com/arbiters.php?d=3
но очевидно или самият текст, или преводът му, или част от понятията вътре не са съвсем ясни дори и за хора, които са си направили труда да го прочетат.

(Например конкретно по повод факта, който посочва Монов - че до 4-ти кръг двама състезатели от един клуб са се срещали помежду си, може би трябва да се даде разяснение, че това по принцип е по-добрият вариант - както той самият би трябвало да е забелязал вече тук, много повече подозрения, независимо как би завършила, щеше да предизвика една среща между двама състезатели от един клуб, ако се случеше в последния кръг.)
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Nikola on Thu Apr 30, 2009 11:18 pm

sirkov-L wrote:Ето например днес прочетох в блога на един от форумците тук,
http://chess.logos-bg.net/?p=466
че той самият би играл в турнир, само ако партиите се играят сутрин, защото вечер играта му е много по-слаба. Да, обаче такива турнири, в които той би играл, на практика не се провеждат - може би защото повечето други шахматисти имат проблем, обратен на неговия.


Поласкан съм, че четете и цитирате блога ми, но аз съм последният човек, чието мнение трябва да тежи в тази дискусия. От мен е можело да стане играч някога, ако са ме били подхванали сериозно, като съм бил на 12-13. Сега съм на 33 и отдавна не ми е време да мисля в тази посока.

Освен това, не ме разбирайте погрешно, аз също обичам да си поспивам :) Просто ако започна да го правя всекидневно, ще умра от глад (както и семейството ми).
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

PreviousNext

Return to Официални дискусии за Българския шах

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests