За развитието на детско-юношеския шах в България

Тук се пише само от сериозни хора по сериозни теми

by Advertising on Sat Mar 15, 2008 12:40 pm

Advertising
 

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby SvetlaYordanova on Sat Mar 15, 2008 12:40 pm

И все пак не разбрах мнението на г-н Сирков относно бъдещето развитие на детско-юношеския шах? Как виждате нещата,какви позитивни промени предлагате,с какво Вие лично можете да помогнете? Нали предпочитате дискусия по Интернет,тук е отлично място за това.
SvetlaYordanova
Топ
 
Posts: 186
Joined: Thu Mar 13, 2008 1:33 am

by Advertising on Sat Mar 15, 2008 1:10 pm

Advertising
 

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Kalin on Sat Mar 15, 2008 1:10 pm

И аз предлагам да не изместваме темата и да си говорим за детския шах, вече и Живко е тук :)

Никой досега не е коментирал мнението ми дали трябва всички групи да са заедно на ДИП?
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

by Advertising on Sat Mar 15, 2008 1:12 pm

Advertising
 

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby SvetlaYordanova on Sat Mar 15, 2008 1:12 pm

Съгласна съм с мнението на г-н Шивачев и на trenior ,че трябва повече да ценим успехите на нашите деца на международни форуми.При отсъствието на сериозни материални стимули поне тези постижения могат да получат широка обществена разгласа,което е вид признание за труда на децата.
Относно участията на световни и европейски първенства за деца и юноши: с колко точно треньори ще отидат там е важен въпрос,но преди това тряба да си изясним кого засяга това.Заинтересована ли е БФШ от това нашите деца да печелят медали и призови класирания от такива международни първенства,да се подготви качествено едно ново поколение,което един ден да тръгне по пътя на Топалов и Стефанова ? Ако отговора на този въпрос е положителен,тогава можем да почнем с дискусията какво и как трябва да се направи ,за да се получат нещата.Защото,за да има системни ,а не случайни резултати,трябва да има целенасочена и системна подготовка.Не може да се разчита само на ентусиазма и амбицията на отделни деца,родители и треньори.И тук отново стигаме до неибежния въпрос-финансирането.Без финансова подкрепа детско-юношески шах на световно ниво не може да се развива.Всичко друго е въпрос на организация и правилно разпределение.И разбира се,време.Нещата не могат изведнъж да се случат.
SvetlaYordanova
Топ
 
Posts: 186
Joined: Thu Mar 13, 2008 1:33 am

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Kalin on Sat Mar 15, 2008 1:22 pm

SvetlaYordanova wrote:При отсъствието на сериозни материални стимули поне тези постижения могат да получат широка обществена разгласа,което е вид признание за труда на децата.

Това е изключително важно, защото води и до намиране на спонсори...
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby SvetlaYordanova on Sat Mar 15, 2008 1:34 pm

Калине,аз лично не мога категорично да преценя кой вариант на провеждане на ДИП е за предпочитане.И двата (всички групи едновременно или 8,12,16 и 10,14,18) си имат плюсове и минуси.От една страна ако са наведнъж - всичко приключва за 10-на дни и се спестяват средства и време за участие по други турнири.Но също така това е доста натоварващо за деца и треньори(ако имат много състезатели),а също и за клубния и семейния бюджет(наведнъж в началото на годината са необходими много средства).Също така възниква логичния въпрос защо най-добрите да не могат да се опитат да се преборят за медали и в по-горни категории?Това наистина е важно за децата (а може би повече за техните родители и клубове),но не мисля,че е толкова важно за тяхното истинско израстване като състезатели.Много по-голям ефект има участието на малките деца в опени(съобразено с нивото им,разбира се)или просто това време да се използва за допълнителна подготовка.
Тоест аз съм склонна да приема и двата варианта(а може би и някой друг разумен вариант) на провеждане на ДИП-овете.Не смятам,че от това как точно се провеждат зависи ще имаме ли медалисти на световни и европейски първенства или не.Най-добрите деца винаги по някакъв начин изпъкват,въпросът е ще им се помогне ли да развият потенциала си или ще продължаваме да разчитаме на естествения житейски подбор.
SvetlaYordanova
Топ
 
Posts: 186
Joined: Thu Mar 13, 2008 1:33 am

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Kalin on Sat Mar 15, 2008 1:39 pm

И аз съм на това мнение... Но както каза Николай е хубаво системата да бъде постоянна :) И ако има национална школа, може да не е много изтензивна, но нека е постоянна и да не се разпада, за да може да се разчита на нея...
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby sirkov-L on Sun Mar 16, 2008 12:22 am

1. Преди всичко останало, на първо място поставям следното:
Изключително важно е да постигнем подобрение при държавното финансиране за шахмата като цяло, а оттам - и за детско-юношеския шахмат.
Знам, че сред шахматните деятели и треньори има достатъчно хора, които по убеждение са против всякаква държавна "намеса" в "бизнеса" (да, някои треньори действително разглеждат дейността си като "свой бизнес"), но въпреки това смятам, че можем да се обединим около едно такова искане към държавните институции: за повишаване на тяхната финансова подкрепа за шахмата.
Като шахматна общност имаме достатъчно основания за това - разглеждайки една справка какво финансиране са получили от Държавната агенция за младежта и спорта (ДАМС) различните спортове в България през 2007 г., аз попаднах на поразителни диспропорции: едва ли мнозина от нас могат да си представят, че един не особено популярен спорт като хандбал (и то спорт, в който българските национални състезатели нямат никакви значими международни успехи) получава от ДАМС между 3 и 4 пъти повече средства от шахмата. Не смятам, че ние трябва да се примиряваме с такова съотношение. За мен е очевидно, че тъй като това съотношение (4:1) не отразява чисто спортните постижения на състезателите в двата спорта, най-вероятно е постигнато в резултат на някакво политическо решение. Затова нашата задача трябва да бъде ( отново по политически път, ако няма друг начин )- да променим това съотношение. (Нали затова имаме и политици в ръководните органи на БФШ, а и на някои от клубовете - време е да ги използваме тези политици именно там, където им е силата - в политиката.)
Признаването на шахмата за олимпийски спорт беше широко разгласено, но остава неясно доколко (и кога - може би едва от следващия олимпийски цикъл? ) това ще се отрази реално на държавното финансиране на шахмата (и дали изобщо ще се отрази на детско-юношеския шахмат, или само на националните състезатели при мъжете и при жените.)


2. На второ място поставям повишаването на спонсорските ангажименти на едрия бизнес към шахмата като цяло, а оттам и към детско-юношеския шахмат.
Сегашното положение, при което дори и най-значимите национални състезания и при възрастните, и при децата, се провеждат без официалното съдействие на корпоративен спонсор, трябва да се преодолее.
Разбира се, за целта преди това е необходимо да подобрим и работата си с медиите (за да може корпоративните спонсори да усетят реална полза от своето участие в нашите прояви). Калин вече добре работи в тази посока, и останалите деятели би трябвало да се понаучат на някои неща от него поне в тази област.

3. На трето място поставям единството на шахматното движение.
Това за мен означава по малко обиди да си нанасяме - но и по-малко да подчертаваме колко вече сме обидени от едно или друго действие на колегите.
Ще дам прост пример, съвсем скорошен, от тази тема, на която сме в момента – ето, видяхме, че Симеон Стоичков отправя някакво обвинение към ИВИС и към Иван Стойнов. Ясно, че това за никого не е приятно – но отговорът на „засегнатия” пък беше от такова естество, че може би без той да подозира, прозвуча като обида към много от останалите регистрирани в този форум шахматисти.

Регистрирах се, за да помоля г-н Симеон Стоичков публично в този форум да се извини за написаното по повод шахматен клуб "Ивис", мен и брат ми персонално.


Какво означава това – да се регистрираш да участваш в една дискусия само дотолкова, доколкото ти сам си се почувствал лично (или „клубно”) засегнат ... Всъщност и второто „мнение”, което публикува тук Иван Стойнов, беше от същото естество – просто цитира извадки от доклада на Председателя на БФШ, които извадки според Иван Стойнов, както изглежда, следва да оневинят него самия и клубът му – добре, но само това ли има да каже един опитен треньор по общата дейност, която тъй или иначе развиваме? Идеята ми е, че колкото и да е важно да защитим личното си име и личния си интерес, все пак всеки от нас трябва да задели известни усилия и за защита на общия интерес, и за защита на общото добро име на шахматистите.
Впрочем, Иван Стойнов като че ли все пак е изразил някаква позиция, в която обаче отново като че ли прозира основно едно чувство за обида, задето не са достатъчно оценени собствените му и на клуба му усилия.
http://chessfish.com/modules/newbb/viewtopic.php?viewmode=flat&order=DESC&topic_id=270&forum=4
вижте мнението на
IVISChess Публикувано на: 2008/3/11 9:24


4. Как точно да протича дискусията?
Съжалявам, но написаното от Живко Жеков

Умишлено не формулирах подробни теми за срещата, за да не канализирам посоката на мислене на участниците.

просто не е конструктивно.
За да бъдем последователни, би трябвало, доколкото можем, да се опрем на това, което вече е записано в официалните документи на нашата федерация, приети на последното общо събрание на 26 януари 2008 г.
Вече записаното в тези документи не е малко, и осигурява предостатъчен материал за широка дискусия.

Това са отчетния доклад на председателя на БФШ и програмата на председателя на БФШ за периода 2008 - 2010 г.

http://chessbg.com/us.php?i=view&id=36
Програмата на президента на БФШ д-р Стефан Сергиев за периода 2008 - 2010 г.
26.01.2008

Ето какво е записано в програмата относно детско-юношеския шахмат
Цитати (извадил съм само тези места, в които конкретно се говори за детския шахмат – те не са малко и са достатъчно разгърнати на различни места в самата програма, ако нещо съм пропуснал, моля добавяйте)


ІІ. По развитие на шахмата сред учащите се
1. Да се приеме конкретна програма за стимулиране на шахматните клубове, които работят с подрастващи.
....
3. Да се проведе кръгла маса със специалистите работещи в детско-юношеския шах за изясняване на проблемите и пътищата за тяхното преодоляване.


ІІІ. Оптимизиране на вътрешния спортен календар

1. Да се разработи статут за организирането и провеждането на откритите турнири за деца, юноши и девойки, мъже и жени, в които ясно да бъдат откроени целите, които се поставят и тяхното реализиране.
.....

9. Да се организират ежегодни международни турнири на младите майстори - за юноши и девойки до 18 години.


ІV. За повишаване спортното майсторство на българските шахматисти.
1. Да бъде разкрита детско-юношеска школа "В.Топалов" към БФ Шахмат за целогодишна подготовка на най-талантливите български деца:
- да се разработи статут за прием в школата;
- да се утвърди програмата за провеждането на шахматните занимания;
- да се определи треньорския състав;
- да се обезпечи финансово функционирането на школата.

3. Да се разкрие щат и се обяви конкурс за треньор в детско-юношеското направление, който да отговаря за организацията и провеждането на държавните първенства за юноши и девойки; за подбора и подготовката на представителите в европейските и световните първенства и да поддържа връзка с ШК развиващи детско-юношески шах.

4. Да се изучи опита на водещи страни в детско-юношеския шахмат като Азербайджан, Румъния, Русия и др. и се проучи възможността за неговото адаптиране у нас.




Ако вземем за основа тези извадки от програмата на председателя на БФШ, ще видим, че там вече са конкретизирани някои от моментите, които редица от изказващите се в този форум изглежда смятат, че тепърва следва да се обсъждат.
Например Калин поставя въпроса за националната школа така

Трябва ли да има национална школа, в какъв вариант трябва да е тя - тренировъчни лагери, онлайн тренировки, задочна работа, комбинация от изброените?


Същевременно в цитираната по-горе програма съвсем определено е казано: школата ще е за „целогодишна подготовка”.
Впрочем за тази (или за може би някаква съвсем друга?) школа напоследък се появиха и отделни откъслечни подробности в някои медии, вижте например: в. Дневник, 26 февруари 2008
http://www.dnevnik.bg/show/?storyid=463468

Българската федерация по шахмат (БФШ) ще създаде школа за млади таланти на името на 19-ия световен шампион Веселин Топалов. В нея ще бъдат избрани четири-пет деца, на които ще бъде обърнато специално внимание. Школата ще се ръководи от Силвио Данаилов - мениджър на Топалов, и ще бъде организирана в началото на април. Подготовката на талантливите състезатели ще се води от Йордан Иванов и Огнян Тодоров.


Предполагам, че има какво да се коментира по тези конкретно посочени имена и бройки („4-5 деца” ?! – само толкова ли са шахматните таланти у нас? )

Което обаче не изключва, а като че ли се допълва от:

6. В навечерието на олимпиади, европейски и световни индивидуални и отборни първенства да се организират подготвителни лагер-сборове.


Тази точка обаче е включена в раздел
ІV. За повишаване спортното майсторство на българските шахматисти.


Затова не става съвсем ясно дали такива „подготвителни лагер-сборове” се предвиждат за европейските и световни първенства само при мъжете и жените, или също и при юношите и девойките...

Разбира се, има какво да се обсъжда и по останалите свързани с детския шах части от програмата на председателя на БФШ, но тъй като моят текст вече стана прекалено дълъг, засега ще прекъсна дотук, ще изчакам и други колеги да си кажат мнението по тези и по други свързани с детско-юношеския шахмат въпроси, и по-късно може пак да продължа.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby bob on Sun Mar 16, 2008 10:40 am

:)
Last edited by bob on Tue May 10, 2011 12:43 pm, edited 1 time in total.
bob
Кон
 
Posts: 49
Joined: Sat Mar 08, 2008 8:54 pm
Location: Централен софийски затвор

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby SvetlaYordanova on Sun Mar 16, 2008 11:42 am

Здравей,bob !
Подозирам,че си по-навътре в шаха,отколкото твърдиш.В противен случай ми е странно как някой може да коментира въпроси от сфера,която му е непозната и далечна?
Ако не се лъжа според условията на форума тук нямаше да се публикуват анонимни мнения.Така,че не е лошо да ни се представиш,bob(съжалявам,но обръщението г-н bob просто не върви).
SvetlaYordanova
Топ
 
Posts: 186
Joined: Thu Mar 13, 2008 1:33 am

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby bob on Sun Mar 16, 2008 12:03 pm

:)
Last edited by bob on Tue May 10, 2011 12:43 pm, edited 1 time in total.
bob
Кон
 
Posts: 49
Joined: Sat Mar 08, 2008 8:54 pm
Location: Централен софийски затвор

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby bob on Sun Mar 16, 2008 2:07 pm

:)
Last edited by bob on Tue May 10, 2011 12:42 pm, edited 1 time in total.
bob
Кон
 
Posts: 49
Joined: Sat Mar 08, 2008 8:54 pm
Location: Централен софийски затвор

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Kalin on Sun Mar 16, 2008 8:37 pm

За съжаление ме нямаше само за 24 часа и все пак някой си Боб :) , е написал точно такъв тип мнение, което най-малко ни трябва - анонимно, неконструктивно и крайно :( Ако не сте забелязали, не обичам крайностите... Няма да му трия мненията, защото е посочил някои неща, върху които можем да се замислим, макар и във форма, която въобще не одобрявам. Обаче ако този Боб напише още едно мнение тук без да си напише името отдолу, ще му изтрия абсолютно всички мнения, ника, акаунта, ще му банна IP-то и всичко което мога. Последно предупреждение!

За нетърпеливите да коментират БФШ, ще си има специална тема за това. Тук сме, за да решим какво трябва на детския шах, и решението не е задължително да бъде изпълнено от Българска Федерация Шахмат открай докрай, примерно според мен не можем да разчитаме на този етап на БФШ за медийна реклама на децата или снабдяването на тях и треньорите им с модерен софтуер... :)

Мисля, че вече можем да се върнем на темата за детския шах :)

Относно мнението на г-н Сирков, аз смятам че от държавата и политиците няма как да дойде нищо особено за шаха, а ако дойде, ще е твърде краткотрайно, защото няма как шаха да се отплати на държавата... От друга страна привличането на едри спонсори е много важно и там според мен трябва да се хвърлят всички усилия... При добра медийна политика спонсорите ще си възвърнат инвестираното под формата на хубава реклама :) Затова е много важно всеки успех, всяка по-интересна проява на децата и въобще на шахматистите да получава максимален медиен отзвук...
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby jeliazkov on Sun Mar 16, 2008 10:18 pm

Здравейте , казвам се Евгени Желязков и съм от Бургас.Работя с най малките деца в ШК Бургас от година и половина .Някога /на 45 г. съм/ играех и шах. Оттогава неговият вирус ме мъчи.Имам собствен бизнес ,работя и представител-местен шеф на Голям бизнес.
Следя много внимателно изказванията на доказани треньори и ентусиасти , и предложенията им.Самият аз не претендирам за нищо повече , освен да ми оставят правото да обичам шаха и да се опитам да предам малко от тази краста на най-малките шахматисти.
За високото спортно майсторство трябват и таланти, и способни треньори, и високи цели, и много време, и много пари, и , и ... и така нататък.
Поради това ще споделя неангажиращото лично мнение на човек ,който учи малките на основните правила , на малките хватки, на големите амбиции … и се опитва да ги обвърже за цял живот с тази прекрасна игра .
Първо ще споделя какво „ми идва в главата”, четейки хронологично първите 5 страници по темата:
1.За дуела на тема кой е " по, по , най" не ми се пише - нека наистина най-добрите и доказани треньори продължават да работят все така , а пък след време ...../някъде 5-10 години/ най добрите ни състезатели тогава сами ще кажат и покажат кой е крив и кой прав .
2.За федерацията - тя трябва да я има и се надявам да я има въпреки нейните ръководители , въпреки нейните критици , въпреки нейните доброжалатели дори .Тя трябва да е и най закостенялата , да бъде регулаторът на процесите, да бъде и в същото време флагманът на борбата за по-добро бъдеще на българския шахмат.Просто според мен Тя трябва да бъде Нашият представител пред всички :Обществото, Олимпийския Комитет, ДАМС, пред Родителите/разбирай тези които още не са заразени от вируса на Шахматната игра / .Само че за да става това трябва да бъде многолика, да ни чува по-често , като чете този форум и по често провокира такива срещи като обсъжданата .Да има във федерацията /като нормален жив организъм/ различни течения и мнения и всеки да може да се осведоми за тях. Да чува всички предложения , да ги пресява , но и да обяснява защо не приема да защитава определени тези и каузи. Къде ще направи това е почти без значение – все ще се намери някой да ни разкаже…..И все пак най-добре е да го чуем /прочетем / от първа ръка.
Искам да изясня нещо – по принцип приемам „усмивките и закачките” на всички които пишат и говорят срещу едно или друго принципно действие или бездействие на БФШ философски като вечната борба между младите и по-малко младите , едните искат да променят , другите могат да променят , третите и четвъртите – това сме всички които искаме чистосърдечно да вървим към по-добро – клубовете и техните членове.
З.За личните нападки: приемам , че всеки който си ги е позволил , нещо много му е дотежало,но ……. Аз мисля че не е хубаво да се плаче на чуждо рамо без покана……, още повече пред 400-500 човека.Затова , като ежедневен читател на форума, Ви моля : Модератори , вършете си и Вие работата.
4.В този форум ще влизат все повече хора /хвала на тия ,които го създадоха!/Много от по-първите се познават, по-новите –не.Правя едно предложение: Когато си говорят „на къс пас” стари познати , понякога отстрани е отегчително. Нека всеки който пише по тези сериозни теми, да се представя по някакъв начин – но при първите си включвания в дискусиите.Защото както се казва да даде Господ много непознати , но специалисти, да общуват в този форум, и само на най-добрите да им говорят имената ./ Господин Bob , предлагам за събирането на числа да имаш предвид , че поне половината от участниците в дискусията до момента дават , а не вадят пари от шаха, вадят ги от другаде , и никой не им се смее!/
Станах много дълъг. Приемете извиненията ми и обещанието ,че по конкретната тема ще напиша два реда до ден-два.
jeliazkov
Кон
 
Posts: 23
Joined: Sat Mar 15, 2008 10:11 am

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby sirkov-L on Sun Mar 16, 2008 11:11 pm

Взимам повод от твърде навременното със своя спокоен тон изказване на колегата
Евгени Желязков (ШК Бургас):
Правя едно предложение: Когато си говорят „на къс пас” стари познати , понякога отстрани е отегчително. Нека всеки който пише по тези сериозни теми, да се представя по някакъв начин


и използвам случая да поправя своя пропуск:
Името ми е Любомир Сирков, доскоро познат на повечето активни деятели на детския шахмат главно като "бащата на Дарена Сиркова", която тази година навършва 14 години и вече е като че ли достатъчно известна в шахматните среди и едва ли се нуждае от допълнително представяне именно тук (освен ако не се окаже, че и тя е един от "проблемите" в развитието на детско-юношеския шахмат в България :lol: ). От дете се занимавам с шахмат, а от около година реших част от натрупания си (от 2001 г. насам) опит на родител (а и начален треньор) на едно от най-успешно представящите се деца в състезателния детски шахмат през последните години и придобитата с времето (скоро ставам на 40 г.) шахматна квалификация да използвам в полза вече и на други деца, като се включих в работата на ШК "ЦСКА" - клуб, за който се състезавах като юноша през (далечните вече) 1980-тте години и освен това клуб, който според мен към момента в най-пълна степен се доближава до представата ми за сравнително нормално функциониращ. През последните месеци в извънработно време водя занимания с няколко деца (които засега нямат успехи на национално равнище - но все още не са се отказали да работят, за да постигнат това). Сравнително редовно пиша и във форума на chessdom (тъй като и там аудиторията е достатъчно шахматна), затова ако някой се интересува по-подробно от мненията ми за много неща в шахмата, е добре да прочете какво съм писал и там.

Смятам и занапред да продължавам да се изказвам по всички въпроси от обществена значимост, свързани с шахмата в България.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Nikolay Yordanov on Mon Mar 17, 2008 12:15 am

Чудесно е, че ще споделите с нас още от Вашия опит, г-н Сирков. Но нека отвреме-навреме да имат думата и други хора, особено такива, работили с повечко деца. Защото така оставам с впечатлението, че всяко мнение минава през филтъра на Вашата оценка и за нас, другите участници в дискусията, остава само нелеката задача да коментираме Вашите коментари... Приемам, че пропуснахте да се извините на мен, на Светла и на уважавания от нас г-н Стойнов от небрежност, увлечен в дискусията, а не от крайна липса на уважение, пази боже - на възпитание. Искрено се надявам, че направените спрямо нас инсинуации ще разсеете чрез своевременното си извинение в тази тема на форума - все пак неосведомеността Ви е простима в случая. Обратното би приличало на дребнаво заяждане с треньорите на една от основните конкурентки на безспорно талантливата Ви дъщеря.

Що се отнася до срещата - тя се проведе в конструктивен дух и се надявам идеите, които обменихме с колегите, да срещнат финансовата и организационна подкрепа, необходима за реализирането им, за да можем заедно да сме по-полезни на българските деца.

Николай Йорданов
Nikolay Yordanov
Офицер
 
Posts: 91
Joined: Mon Mar 10, 2008 8:45 pm

PreviousNext

Return to Официални дискусии за Българския шах

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests