За развитието на детско-юношеския шах в България

Тук се пише само от сериозни хора по сериозни теми

by Advertising on Mon Jun 22, 2009 2:07 pm

Advertising
 

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Nikola on Mon Jun 22, 2009 2:07 pm

Ехе-е-е, де да беше така :)

Чат-пат разцъкваме по някой вариант с някое дете. Нямам капацитет за повече.

Да не се отклоняваме от темата все пак!
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

by Advertising on Mon Jun 22, 2009 3:16 pm

Advertising
 

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby JORO555 on Mon Jun 22, 2009 3:16 pm

Сега по-сериозно,че Калин е строг и справедлив,и като нищо ще ме банне,че издадох тайната кой работи и кой обира лаврите... 8-)
Споменах за лицензирането,и някои хора тук подскочиха ,че това било "ограничение"/интересно на какво???/
Наистина, както пише PPanayotov, "Обидно просто е. Просто е обидно просто."

Николай Йорданов много правилно посочи,че основната грижа за израстването на едно дете ,тежи върху родителите му.Ето две потвърждения от хора,наистина милеещи за шахмата:
Shivachev wrote:Като родител на състезател (Доника Шивачева) мисля да споделя неща по този въпрос от моята гледна точка...Смятам, че в момента наистина родителите са движещата сила при децата – поне до възрастта до 15-16 годишна възраст. Едно дете, което тренира и ходи на състезания от 5 годишна възраст като Доника, не би могло да го прави без желанието, ентусиазма и средства на родителя.

a_monov wrote: Пътищата са няколко :
- занимават се в определени дни, треньорът е нелицензиран с ЕЛО около 1760 ;),участват на вътрешни детски турнири и .... дотам.
- занимават се с учестен цикъл, треньорът е човек за който това да обучава децата в древната игра е призвание (независимо от лиценз и т.н.), ходят на състезания в страната (доколкото родители и клуб могат да си го позволят) и си изживяват всички прекрасни детски моменти, но не така както възрастните го разбират.
- наистина тренират, "тъпчат се с теория", тренират по специална програма, имат спонсор (понякога определящ правилата), имат първокласен треньор и разбира се "градят" шахматна кариера на профеционалист.
Имаше и още един, но той изчезна мноого отдавна, което за мен е грешка.

....и за финал:
Kalin wrote:Напълно съм съгласен с това пътят към успеха в шаха да бъде максимално ясен за родителите...


И тук е главния въпрос-какво желае родителя и какво се предлага на пазара/защото тренировките по шахмат са услуга,колкото и да не му се иска на г-н Сирков/
Nikola wrote: Повярвайте ми, родителите знаят какво правят. :)

Може и да е така,а може и да не е така...Хайде да приемем за даденост следния хипотетичен случай/ а "вервайте ми",той е общ за мнозинството от родителите на деца,започващи занимания с шахмат/Моята скромна особа е пълен лаик в шаха,обаче детето играе,спечелило е някакъв училищен турнир,посещава някакъв си сайт за обучение на начинаещи/аз знам поне стотина подобни/,и само е стигнало до ниво Трети разряд/ не е трудно,нито е сложно/.Семейният съвет решава,че трябва да се съобрази с желанието на детето да се занимава сериозно с шахмат.Е,какво бих направил аз,като родител? Да потърся услугите на ШК"Ивис",например,или да потърся подобни "школи" в ЦСКА или в "Левски"?Мисля,че отговора е ясен...
Ето това е смисъла на лицензирането-РОДИТЕЛЯТ ДА БЪДЕ ИНФОРМИРАН за количеството и качеството на услугата,която му се предлага.
Както отбеляза и г-н Монов,има няколко "пътя"-обаче хайде да се разберем:Дайте ми правото сам да преценя пътя,по който да поеме детето ми!
Лицензирането е като етикет на стоката-показва ти какво купуваш и какво може да очакваш срещу парите си.
Ако съм решил,че детето ми трябва да се "занимава в определени дни, треньорът е нелицензиран с ЕЛО около 1760 ;),участва във вътрешни детски турнири и .... дотам. ",тоест нямам амбиции-аз ТРЯБВА да бъда предварително информиран за това.
Ако реша обаче,че имам големи амбиции,тогава ще се обърна към г-н Куртенков,Каракехайов и т.н.т.,ще си плащам 30-50 лева на час
atakurt wrote:"Мечка с дренки не се лови." (автор - българският народ)
Kalin wrote:...а който е ...начинаещ цената е 30-50 лева/час, за да компенсира :)
/разбира се без гаранция,че ще има резултат-то на тъпанар и Айнщайн да му преподава физика-все тая-/...само че,това трябва да бъде МОЙ избор.
Какво се получава на практика в България?Записвам детето си в ЦСКА,плащам си таксата,но никой не ме уведомява,че треньорът "Гудьо Гъдев" на практика е под нивото на евентуалните си възпитаници.
††Con Nosotros Quien Quiera, Contra Nosotros Quien Pueda.††/With us if you're willing; against us if you dare/
JORO555
Таралеж
 
Posts: 54
Joined: Sun Oct 26, 2008 1:43 pm
Location: Между България и САЩ

by Advertising on Mon Jun 22, 2009 3:33 pm

Advertising
 

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby atakurt on Mon Jun 22, 2009 3:33 pm

Във връзка с постоянната ми подкрепа на постовете на "JORO555" моля да се знае, че "JORO555 " не е мой ник :)
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby sirkov-L on Mon Jun 22, 2009 7:46 pm

Вижте, ако продължаваме в същия дух, наистина ще внесем страхотно объркване сред и без това не особено многобройните родители, които обмислят възможността техните деца да се занимават с шахмат.

Монов и Никола вече достатъчно ясно писаха по въпроса как родителите подхождат към избора на треньор. От себе си мога да добавя, че докато разни хора тук предлагат лицензиране (като средство за информиране на родителите), реално родителите в момента масово не са наясно със съществуващите и в досега ориентири за шахматна квалификация, каквито са например индивидуалният коефициент ЕЛО и шахматните звания.

За успокоение (надявам се) на JORO555 и на други страхотно загрижени, ще спомена, в момента реално не същестува потребителско търсене точно от този тип, който те очакват, че би трябвало има. Досега не съм имал случай при мен да дойде родител с конкретни изисквания към ЕЛО-то или званието на човека, който ще обучава детето му на шах. Няма случай родител да дойде и да каже: "Ще запиша детето на шах, но искам да е при треньор с ЕЛО поне еди-колко си или да е поне майстор на спорта." Не знам дали е смешно, или е тъжно, но просто няма такъв случай! Напротив, аз самият досега съм водил поне три разговора с родители (на различни деца), в които съм споменавал, че ако желаят, мога да им препоръчам международен майстор, при който детето им да тренира. Знаете ли каква е реакцията? НИКАКВА! Понятието "международен майстор" масово не говори НИЩО на родителите!

Така че ако трябва да насочим усилията си в някаква обща посока, то тази посока трябва да е именно популяризиране на шахмата (всъщност това прави и Калин с различните си сайтове, включително и с този форум, в който пишем в момента), и разширяване (а не изкуствено стесняване) на кръга от хората, които по някакъв макар и скромен начин имат нещо общо с тази дейност.

От такава гледна точка написаното от JORO555 просто не заслужава особено внимание - това са изказвания на човек, който живее с някакви свои представи от други, вероятно по-добри времена (когато той самият като ученик се е занимавал с шахмат), и от други, вероятно по-уредени страни ( в които е живял и работил). Вероятно изказванията му са добронамерени, но това, за съжаление, не ги прави много уместни.

За да не останат родителите на деца с погрешно впечатление (от това, което е написал JORO555 по-горе), тук просто е наложително да направя важното уточнение, че дете, което "е стигнало до ниво Трети разряд", в никакъв случай не може да бъде причислявано към "деца, започващи занимания с шахмат". За да се стигне до трети разряд, най-често са необходими редовни занимания с шахмат поне в продължение на две години.

Не казвам, че описаният от JORO555 "случай" е напълно невъзможен - напротив, сигурно има и такива случаи - но те изобщо не са най-характерни за ситуацията в момента у нас (която, повтарям, обективно налага действия по повишаване на масовостта сред начинаещите, а това се постига чрез повече треньори за начинаещи, дори и с цената на относително по-ниската им квалификация).

Ако е необходимо, ще дам тук и конкретни данни, показващи колко илюзорен е този "хипотетичен случай", който обаче, според него, бил "общ за мнозинството от родителите на деца,започващи занимания с шахмат"...

А на Никола мога само да му препоръчам да не се отказва да приобщава дъщеря си към шахмата - възрастта 14 години не е "ветеранска", това е възраст, в която много от важните неща в шахмата вече могат да бъдат усвоени от детето по-бързо и по-лесно, отколкото преди това. Един пример - жена ми е започнала да ходи на тренировки по шах именно в 8 клас, и 4 години по-късно успя да заеме 6-то в първенството на България за девойки до 20 г. (това беше в края на 1980-тте години, когато тези първенства събираха доста силен състав)
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Nikola on Mon Jun 22, 2009 8:55 pm

Благодаря на г-н Сирков за препоръките. Вече сме решили. Започваме да тренираме, щом приключи кошмарът с кандидат-гимназиалните изпити. Знам, че има и изключения. Аз самият се научих да местя фигурите на 13. Не съм станал никакъв, но ако се напъна, мога да изкарам някоя кандидат-майсторска норма. Няма да го правя, разбира се на тези години. Доколкото знам, Светла Йорданова също е започнала на тази възраст да играе (13), пък е постигнала много :)

В България няма пазар на шахматните треньори. Вината си е до голяма степен тяхна. Да, знам, че БФШ е умряла работа. Обаче "умрял лъв и кучетата го лаят" (да кажа и аз една поговорка ;) ). Все пак, ето, има начини да се популяризират качествените хора. Защо го прави само Калин и още шепа хора? Нито струва пари, нито нищо. Ако това е смисълът на живота ти, не виждам защо трябва да се стои в изолация и всички други да са ти виновни, само не и ти (за твоето си положение, не за световната финансова криза). ОК, държавата спи, федерацията нехае, теглиш им една и правиш каквото можеш без тях.

Няма пазар, няма търсене. За да има търсене, до голяма степен потребителят трябва да се образова. Това е задача на същите тези, които искат да продават знанията си. Първо да го обучат, да пожелае да им купи продукта и чак тогава да започнат да печелят. Кофти е, но такива са законите на пазара. Потребителят може да има нужда от много неща, но той никога няма да ги пожелае, преди да е научил за тях и преди да е приел, че му трябват. Така е и с треньорите с високо ЕЛО, спортни успехи и дипломи. Със сигурност, ако седиш и чакаш някой сам да узрее, че има нужда от теб, ще си умреш гладен. Вярно, че след като образоваш клиента, той може да не избере теб, но това си е нормален риск. Поема го всеки, който се бори за място на пазара.
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Kalin on Tue Jun 23, 2009 12:58 am

Nikola wrote:ОК, държавата спи, федерацията нехае, теглиш им една и правиш каквото можеш без тях.



Това е пътя напред :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby JORO555 on Tue Jun 23, 2009 1:18 pm

sirkov-L wrote:От себе си мога да добавя, че докато разни хора тук предлагат лицензиране (като средство за информиране на родителите), реално родителите в момента масово не са наясно със съществуващите и в досега ориентири за шахматна квалификация, каквито са например индивидуалният коефициент ЕЛО и шахматните звания...Досега не съм имал случай при мен да дойде родител с конкретни изисквания към ЕЛО-то или званието на човека, който ще обучава детето му на шах.Не знам дали е смешно, или е тъжно, но просто няма такъв случай!


Г-н Сирков,първо-тези "разни хора" си имат имена,и второ-не е смешно-тъжно е...и то много тъжно,защото това общо взето са същите родители,които проучват задълбочено училищата,в които кандидатстват децата им,проучват успеваемостта сред абитуриентите,изискват определен учител за детето си/както има случаи в ПАЕГ-София/,проучват определени преподаватели и курсове,подготвящи за кандидат-гимназиалните и кандидат-студентските изпити,проучват треньори и школи във футбола,и същите родители,дали от незнание или от нещо друго,не се интересуват от количеството и качеството на предлаганата услуга в шахмата.Тъжно е!И абсурдно!
Колко далеч сме от източната философия,която казва,че първата и най-важна крачка към успеха е подбор на...добър наставник.

sirkov-L wrote:За успокоение (надявам се) на JORO555 и на други страхотно загрижени, ще спомена, в момента реално не същестува потребителско търсене точно от този тип, който те очакват, че би трябвало има.)

Благодаря,г-н Сирков-успокоихте ме.И сега съм абсолютно спокоен,че утре няма да е по-хубаво от днес.А други ден очаквам и да е по-лошо,точно заради това,че такова потребителско търсене няма.Хайде пак да се върнем към Републиканското за юноши до 16г-среден рейтинг на участниците под 1800,да се върнем на рейтинг извадките по възрасти/ с двете изключения Бербатов и Димитров/.До 10 години-горе-долу добре.12 и 14 годишните-спад надолу, и пълна катастрофа при 16 годишните/двама около 500 място,третия след 700 място/ .Изводът,който аз си правя е,че има треньори на много ниско ниво и на практика няма/ или не се ползват услугите им/ по-квалифицирани треньори.
Та по въпроса за квалификацията...досега разбрах,че само в София има 16 клуба/Боже,дали е вярно?/,някои от тях с по десетина "треньори".С изключение на няколко,които имат някакво образование и ценз,само г-н Орлин Николов ли е решил,че трябва да работи за усъвършенстването си? А другите???
††Con Nosotros Quien Quiera, Contra Nosotros Quien Pueda.††/With us if you're willing; against us if you dare/
JORO555
Таралеж
 
Posts: 54
Joined: Sun Oct 26, 2008 1:43 pm
Location: Между България и САЩ

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby JORO555 on Tue Jun 23, 2009 6:34 pm

sirkov-L wrote:От такава гледна точка написаното от JORO555 просто не заслужава особено внимание - това са изказвания на човек, който живее с някакви свои представи от други, вероятно по-добри времена (когато той самият като ученик се е занимавал с шахмат), и от други, вероятно по-уредени страни ( в които е живял и работил). Вероятно изказванията му са добронамерени, но това, за съжаление, не ги прави много уместни.


Може би сте прав,г-н Сирков.Да-наистина у мен все-още са живи представите от онези други,вероятно по-добри времена."Онези"времена,през които се появи /ако вземем приблизително Вашата и моята години на раждане/ генерация от гросмайстори като Васил Спасов,Александър Делчев,Атанас Колев,Юлиан Радулски,Владимир Петков,Петър Генов,Владимир Димитров,Евгени Янев,сестрите Пейчеви,световната шампионка Катрин Аладжова,Силвия Алексиева,няколко дузини майстори и кандидат-майстори като Ставрев,Беровски,Бенев,Панчев,Нинов,Н.Василев,Мархолев,Пантев,Тричков...Някои от тях се посветиха професионално на шахмата,други предпочетоха да градят собствени кариери извън шахмата,да създадат семейства и да се посветят на тях,да станат Европейски шампиони по "Шах-бокс"/ и такъв спорт има :o :o ох,Доврамаджиев май беше по-млад//...И не,че условията бяха много по-добри-прословутата школа на "Славия" тренираше в трафопост,пригоден за шах-клуб,клубът на ЦСКА се помещаваше в две невзрачни помещения/едното от които без естествено осветление/ на "Шишман",по-голямото от което едва побираше 10-12 човека,но пък и никога не се пълнеше...И как да се пълни,като в цялата детско-юношеска школа на ЦСКА имаше картотекирани около 40 човека.Да се върнем към масовостта-тя никога не е била голяма,или поне не беше по-голяма от сегашната.Аз отдавам сегашния отлив от участие в първенствата на финансовите причини,не на намалялата масовост.Няма да забравя,как Димитър Николов едва ли не ме "принуди" да отида да играя за "Хан Аспарух" в Ихтиман,въпреки,че не ми се ходеше изобщо,но тогава клубовете поемаха съответните разходи за участие и престой.
Да,тогава за да вземеш медал от републиканското отборно,отборът трябваше да има средно ЕЛО над 2100/ без инфлацията/,отборно ЕЛО,което сега трудно достигат индивидуални състезатели...Но тогава никой не смееше дори и да помисли,че може да назначи Джогов/симпатичен възрастен човек,който обикаляше всички Софийски дружества да играе шах/ за треньор.
Не мога да не отбележа,че днес думи като "треньор" и "талант"са ужасно девалвирани.

А другите,"по-уредени" страни ме научиха на няколко неща.
Първото от тях е,че съществуват правила,които никой няма право да нарушава,или ако ги наруши-ще има тежки последствия.Второто нещо е,че никой няма право да се занимава с обучение на деца без предварителна подготовка,и след това подлежи на тотален непрекъснат контрол.
Колкото до продължаващите абсурди в България и по-специално в детско-юношеския шах-моето мнение е,че като типични българи ние много по-добре си знаем задълженията,отколкото правата.А правото на информация е едно от най-важните човешки права,залегнало дори и в Хартата за правата на човека.
Само че много малко кратуни са узрели за това,за което писа Никола:
Nikola wrote:В България няма пазар на шахматните треньори. Вината си е до голяма степен тяхна... ОК, държавата спи, федерацията нехае, теглиш им една и правиш каквото можеш без тях.За да има търсене, до голяма степен потребителят трябва да се образова. ..Вярно, че след като образоваш клиента, той може да не избере теб, но това си е нормален риск. Поема го всеки, който се бори за място на пазара.

Колко от "треньорите" образоват потенциалните си клиенти и им разясняват какво и колко точно предлагат?

И понеже стана дума за правила,нека да разгледам случая "Дерешки"-поредния абсурд в детския шах.Такъв прецедент в Пенсилвания НЕ МОЖЕ да стане никога!Калин обърна внимание на случая и поиска дебат...е какво да обсъждаме,Калине?БФШ приема правила,които сама не спазва.Това е-колкото и каквото да си говорим,колкото и каквото да си пишем и колкото декларации да пуснем-фактът вече си е факт.Ако се намирахме в "по-уредените" страни/ аз не знам какво пречи това да стане и тук,в България/,досега да беше спретнато едно хууууубаво дело в съда с иск за нанесени неимуществени вреди-към Сергиев,като председател на федерацията и оттук пряко отговорен за ставащото в нея,към гм Петър Великов,дал препоръката за изваждането на Дерешки от групата В НАРУШЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА,и всички други личности,свързани с това.Ако този случай беше в Пенсилвания,Дерешки щеше да си тръгне с поне 200 000 долара,и с тях да си тренира и играе където иска дълги години/е-ще го преживее някак си,че не е участвал на Балканското/.И 10 000 лева да получи,не е малко,още повече,че за тях трябва да се бръкнат в джоба гореспоменатите личности.И не само това-ако случаят беше в САЩ,те трябваше незабавно да си отидат,като хора,срещу които е влязла в сила присъда!
И-О,УЖАС!Някой от комисията по етика казал,че решенията на УС на БФШ ,които не са съобразени с устава И правилника ,можело и да не се спазват...Абе ние в каква държава живеем????Във феодално-спахийска държава или в държава,член на ЕС?Какво е това бейско поведение?Има устав,има правилници ,ама на нас/ръководството на федерацията/ не ни пука,защото седиме над тези неща!"l'etat c'est moi"или по-точно le federation c'est moi...Такова ориенталско поведение е недопустимо!Поредните абсурди-абсурд е федерацията да приема решения против правилниците,абсурд е от Комисията по етика да обясняват,че решенията на федерацията можело и да не се спазват...


Искам да се извиня на всички,които смятат,че е изключително неуместно желанието ми да се прекрати и да не се разпространи порочната практика,описана от г-н Панайотов,както и че не заслужава никакво внимание:
PPanayotov wrote:Иначе, ако наложим настоящата ситуация няколко декади напред, ще имаме повсеместно треньори, които СИ МИСЛЯТ, че преподават шахмат на ученици, които СИ МИСЛЯТ, че играят шахмат и съответно, някои от тях ще СИ МИСЛЯТ, че могат да бъдат треньори, ей така, априори, и т.н.

...както и че съм против тези,които упорито искат да играят велика роля,без да имат възможностите и способностите за това,за които Калин каза
Kalin wrote:[
Един треньор ...е полезен за шаха, само ако си знае мястото .. В противен случай... той става по-скоро вреден

Точно така-вреден!Споменах за авторитета и най-лошия сценарий-възпитаниците ти да те приемат за некомпетентен.Никой,абсолютно никой,не може да ме убеди,че един самозван "треньор" може да бъде полезен след диалог с негов възпитаник:
Треньор:"Защо не му взе топа?Печелеше много бързо!",възпитаник:"Ъъъъ,ама как да му го взема,,като ставам мат в два хода!"/ Това е от детско-юношеско състезание през 2008 година/.
Такъв треньор наистина е повече вреден,отколкото полезен с това,че ще научи пет деца на правилата на играта,и то не само защото ще спъне развитието на възпитаника си,но ще изиграе и голяма демобилизираща роля при другите деца.

Не знам защо,но г-н Сирков упорито си е втълпил,че някой/в частност и аз/ иска да ограничава,лишава,стеснява и т.н.т.кръга от хора,занимаващи се с шахматна дейност,и с това да затормозява и без това изтънелия шахматен живот.Няма такова нещо!И понеже тук много взеха да се цитират поговорки-нека и аз да кажа две,само че не за мечката...
"ВСЯКА ЖАБА ДА СИ ЗНАЕ ГЬОЛА" и "ВИДЯЛА ЖАБАТА,ЧЕ ПОДКОВАВАТ КОНЯ,И ТЯ ВДИГНАЛА КРАК"
Това е проблемът-всяка наша родна жаба си мисли,че може да скача от гьол в гьол когато пожелае.
Два случая от действителността-в края на София,в непрестижния Северозападен район/до стадион "Локомотив"/,се намират две училища-153 Профилирана Гимназия и 61 Основно Училище.В 153ПГ до миналата година имаше "Кабинет по шахмат",също както имаше кабинети по химия,физика или компютри.Там шахмата се водеше от Емил Стефанов/бивш треньор на националните отбори по баскетбол-девойки,както и дългогодишен треньор на женския баскетболен отбор на "Локомотив",страстен почитател на шахмата и много силен любител-по мое мнение играе на ниво поне втори разряд,ако не и повече/. В 61ОУ от години има шахматен "кръжок",който се води от много години безвъзмездно от пом.-директора на училището г-н Ангелов/също страстен почитател на шахмата,давал съм му шахматни книги ,за да си подготви заниманията/.Като резултат учениците остават след училище да поиграят шах и да понаучат нещо,пък и в голямото междучасие някои от тях тичат да поиграят,вместо да изпушат по една цигара.Човекът ги води на училищни състезания,на състезания в ЦСКА...
Не вярвам,че има някой,който да отрече дейността им и да иска да ги спре.Само,че те "си знаят гьола"-никога никой от тях не се е представил като "Треньор по шах",защото и двамата знаят,че не са...Общо взето,правят това,което прави Никола:
Nikola wrote:Готвя се по някоя тема (някакъв дебютен вариант) и играем, за да хванат основните идеи и да се запознаят с основни варианти ей така "в движение". Това не ме прави треньор.


Моето мнение е,че такива хора не само,че не трябва да бъдат спирани,но дори трябва да се насърчават и по възможност подпомагат...до момента,в който не решат да излязат извън компетенциите си.Докато са в училище и при тях се "играе шах"/ но не "тренира шах"/,добре,няма проблеми.Дерзайте!Всъщност това би трябвало да е целта на лицензирането-при този се играе шах,при този се учи,при онзи може и гросмайстор да станеш...Така май ще стане по-разбираемо за родители,които нямат понятие от ЕЛО,звания,ценз и т.н.т.

Всъщност основният проблем наистина е във формулиране на очакванията и пътищата,по които да бъдат реализирани.
PPanayotov wrote:Всъщност – какво очакваме от развитието на ДЮШ в България? Дали основният краен продукт би трябвало да бъдат индивиди, които не могат да вършат нищо друго в живота освен да играят шахмат? Или чрез шахмата да израстнат мислещи млади хора (знаещи и можещи) – утрешният елит в която и да е част на обществото ни?


Г-н Панайотов,всички врати трябва да бъдат отворени.Всички варианти са приемливи./Дали сега вратата към професионализма е отворена обаче.../По въпроса за крайния продукт пак ще се върна към генерацията на г-н Сирков и на мен-има хора,посветили се професионално на шаха,има и други,които чрез шахмата израстнаха като мислещи хора с реализация в обществото.

Нямам идея какво и как се учи в НСА,но ако наистина се работи върху теоретическата и практическата подготовка,както и ако се дават необходимите методически познания как съответната материя да се преподава на различни възрастови групи,то не виждам защо присъдена квалификация "Треньор" да не стане едно от задължителните изисквания за всеки,който работи с деца./но без абсолютни правомощия-както е при FIDE и в САЩ...Искаш да се занимаваш?Добре,покажи ни кой си,какво образование и ЕЛО имаш,какви успехи имаш, и ние ще ти дадеме "гьол".
И пак се връщам на въпроса,поставен в предния пост:кой друг освен Орлин Николов е решил,че трябва да се усъвършенства?

Г-н Сирков,Вие сте и моя/не само на г-н Монов/ любим опонент.Всъщност аз вярвам,че и двамата сме искрено загрижени по въпроса,но просто виждаме решението на проблемите по различен начин.Доколкото разбирам,според Вас,ако увеличим количеството на занимаващите се с шахмат,това ще доведе до нарастване на качеството на игра и оттук ще се повиши нивото на детския шах.Според мен това може да стане само и единствено,когато се повиши качеството на работа на треньорите/ а и не по-малко маловажно и цялостното отношение на родителите/,а това качество на треньорска работа няма да се повиши,ако се наемат аматьори,без идеи какво,кога и как да преподават.
††Con Nosotros Quien Quiera, Contra Nosotros Quien Pueda.††/With us if you're willing; against us if you dare/
JORO555
Таралеж
 
Posts: 54
Joined: Sun Oct 26, 2008 1:43 pm
Location: Между България и САЩ

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby JORO555 on Tue Jun 23, 2009 9:05 pm

:D
Last edited by JORO555 on Tue Jun 23, 2009 10:57 pm, edited 1 time in total.
††Con Nosotros Quien Quiera, Contra Nosotros Quien Pueda.††/With us if you're willing; against us if you dare/
JORO555
Таралеж
 
Posts: 54
Joined: Sun Oct 26, 2008 1:43 pm
Location: Между България и САЩ

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby PPanayotov on Tue Jun 23, 2009 10:03 pm

В сегашната ситуация нещо, меко казано, не е наред. Какво е то, мисля че надълго и нашироко обяснихме - все пак в този форум сме да си кажем и кривиците. GENS UNA SUMUS все пак. Това, което трябва да се направи, е не за угода на родителите в момента, а за нас самите - строгите правила, редът и дисциплината ще са от полза ;) и за тези, които идват след нас. От това ще спечелят всички - ученици, родители и треньори. По-тривиално не мога да го кажа.

Ще ми се вече да изместим дискусията и да погледнем нещата от малко по-друг ъгъл.
КОГО всъщност (ще) обучаваме? Мислите ли, че сте наясно с профила на съвременния ученик, с информационната, социалната и пр. среда, в която се развива като личност? Чувствате ли се напълно подготвени за предизвикателството да общувате и интензивно да обменяте информация с толкова много на брой млади индивиди?

Когато разберете КОГО, ще разберете КАК, и най-важното - КОЙ. (Тук му е мястото да си спомним за т.7 на г-н Каракехайов - треньорите да са по възможност по-млади)
PPanayotov
Офицер
 
Posts: 66
Joined: Wed May 13, 2009 7:24 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby atakurt on Wed Jun 24, 2009 9:51 am

PPanayotov wrote: (Тук му е мястото да си спомним за т.7 на г-н Каракехайов - треньорите да са по възможност по-млади)


Е те това пък вече ме хвърли в оркестъра. Смятам, че е тотална глупост и може да се изрече само и единствено от хора, които НЕ са с диплом за треньор. По тази логика нека всички родители си вземат за треньори абитуриенти! Или гимназисти! А може и деца - те "СА ПО ВЪЗМОЖНОСТ ПО-МЛАДИ" и по-млади треньори от тях трудно ще намерите.
Всички световни капацитети твърдят обратното! И това се учи от всеки педагог във ВУЗ-овете. Младостта е символ на неопитността. Един млад треньор ще се възприема от учениците си като връстник и няма да има нужния респект. Той не знае доста прийоми и техники в комуникацията и манипулацията на учениците (а тя е особено нужна). Да не говорим, че при тренировки с друг пол лесно се поддава на други чувства - особено треньор, който не е бил женен. А треньор, който не е бил родител, не е истински треньор!
Отделен е въпросът, че старите треньори - особено над 100 години, не са в състояние да издържат, и прочие, и прочие ...
Затова е нужен БАЛАНС между възраст и други качества, или иначе казано:
"НЕ ПИТАЙ НИТО СТАРИЛО, НИТО МЛАДИЛО, А САМО ПАТИЛО!"

Драстична е тук разликата в мненията на хора, които знаят какво е на Запад и родните корифеи на мисълта, не си и показали носа след Виена.
Ама нали българинът е "НА ВСЯКО ГЪРНЕ - МЕРУДИЯ!", голям многознайко е и постоянно изобретява велосипеда - ОСОБЕНО АМБИЦИОЗНИ РОДИТЕЛИ, за пръв път сблъскващи се с шаха и смятащи, че именно те си знаят кое е най-доброто за детето им.
Затова многократно съм го казвал и писал навсякъде:
Да, всеки си има право на мнение, но хора с по-малко от ДЕСЕТ години стаж в шаха не трябва да пишат дивотии по форумите - особено, ако се смятат за авторитетни и пишат с апломб, "задълбочено" и "обосновано". Те ще объркат четящите ги, а след като детето им загуби интерес към шаха, и самите "суперкомпетентни родители" изгубват интерес. Така носят само вреда и общото състояние на родния шах е доказателство за това.

Впрочем, правете каквото искате! Прекалено много експерти се събраха в този форум и се избърбориха толкова глупости за шахтреньорството, колкото не съм видял за четвъртвековния си педагогически стаж.
Затова и шахът с подрастващите у нас го няма никакъв.
"МНОГО БАБИ - ХИЛАВО ДЕТЕ!"

Специално: за случаят "Калин Каракехайов", цитиран най-горе в този пост:
Млад, силен и кадърен шахматист, опитващ се да направи доста за родния шах. Лично го подкрепям в редица негови начинания (и не само на думи - например за инициативата му "Челъндж къп" бях писал десетина материала във вестника). На мнение съм, че доста негови думи тук са погрешни, но въпреки това го подкрепям, защото "и най-лошият план е по-добър от липсата на план", а като Калин малко други млади хора са толкова активни.
В същото време допуска редица грешки, които само ще скицирам:
1. Нагърбва се с прекалено много неща и вече изнемогва (например спря изпращането на информационни имейли),
2. Отказът му да учи в НСА за треньор му носи само негативи (а за в бъдеще ще се окаже фатална грешка),
3. Дъмпинговите му услуги влияят зле на пазара и последствията скоро сам ще ги усети. Опитът за усвояване на доминиращия "пакет акции" на треньорския пазар е обречен на неуспех. Нужна е треньорска гилдия, която екипно да ръководи общата политика в тази насока от бранша,
4. Играе активно шах, а НЯМА И НИКОГА НЕ Е ИМАЛО В СВЕТОВНАТА ИСТОРИЯ СИЛЕН ТРЕНьОР, КОЙТО ДА Е ИГРАЕЛ АКТИВНО ШАХ. Това пречи на учебния процес,
5. Липсата на висше образование (!!!), както и на достатъчно житейски, родителски и треньорски опит го води до погрешни идеи, които афишира тук, а доста хора му имат доверие и така той ги подвежда. ДА СИ ЛИДЕР ОЗНАЧАВА ДА ИМАШ ОТГОВОРНОСТИ - ОСОБЕНО ЗА ДУМИТЕ СИ.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Kalin on Wed Jun 24, 2009 2:38 pm

Аз да съм казвал, че искам сам да се занимавам с всичко? :) В момента съм малко натоварен със сериозни и големи проекти извън шаха и изучаването на web технологии, та не остава много време.

Всеки, който иска да работим заедно, е добре дошъл! Моите деца тренират и при други треньори, както и аз понякога консултирам (например за софтуер) много деца, които си имат основен треньор. Така че екипът на дело донякъде е факт.

Аз зарязах образование, което води до много хубави и доходни професии по липса на време, а вие ми говорите за НСА - трябва да се майтапите нещо? :D

По другата тема за създаване на съвет на треньорите съм съгласен, че е необходимо и бих помагал за идеята.
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby atakurt on Wed Jun 24, 2009 3:37 pm

След като ясно се разграничихме, е нужно да се обединим. Историята е доказала, че когато няколко българи успеят да се обединят, те винаги постигат своето. Във връзка с това предлагам да реализираме общите ни виждания, а именно - създаване на екип от хора, желаещи да формулират обща треньорска политика в България. Съгласен съм да участвам в този екип и да бъда под ръководството на Калин, стига да се действа принципно - на основа на права и задължения, еднакви за всички.
Ако Калин е съгласен, то нека да да покани желаещите да вземат участие и да определи правилата на работа.
НЯМА ВРЕМЕ! Диктаторът-комунист от Перник унищожава родния шах и е нужно да се действа!
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby sirkov-L on Wed Jun 24, 2009 3:58 pm

Тъй като съм наясно, че хората, които четат този форум и пишат в него, имат различни биографии и различен опит, винаги съм се опитвал да формулирам възможно най-общо някакви обединяващи позиции, около които би могло да се получи някакво общо съгласие.

Не случайно по-горе написах
""
Така че ако трябва да насочим усилията си в някаква обща посока, то тази посока трябва да е именно популяризиране на шахмата (всъщност това прави и Калин с различните си сайтове, включително и с този форум, в който пишем в момента), и разширяване (а не изкуствено стесняване) на кръга от хората, които по някакъв макар и скромен начин имат нещо общо с тази дейност.
""

Сега от последното поместено тук мнение на JORO555 виждам, че той самият, без да го заявява изрично, на практика подкрепя подобна позиция.

Това, което е написал за 153-то и 61-во училище в София и за работещите с децата там Емил Стефанов и пом.-директора на училището г-н Ангелов, напълно потвърждава моята теза, че не трябва да пречим на "хората, които по някакъв макар и скромен начин имат нещо общо с тази дейност."

Самият JORO555 също пише "Не вярвам,че има някой,който да отрече дейността им и да иска да ги спре."

(Все пак показателно е, че след като в предишните си мнения приведе тук множество данни кой какво ело имал, че и каква била инфлацията в елото, именно във връзка с 153-то и 61-во училище JORO555 дори и не споменава дали поне един от двамата посочени от него деятели някога е имал ело и какво е то.)

Така става ясно, че целият спор е всъщност спор за терминология - кой има право да се нарича треньор и кой не. (Като че ли това е най-големият проблем)

И смешното в цялата ситуация е, че човекът с ЕЛО 1757, от който JORO555 така силно се възмути, и така борбено коментираше неговата "неспособност", в действителност май ще се окаже дори по-квалифициран от посочените от JORO555 деятели, а на практика върши същата работа, каквато вършат и те.

След като, надявам се, вече изяснихме едно от недоразуменията, нека преминемм към следващото: масовостта.

Честно казано, не очаквах че ще се намери човек, който едновременно е действително загрижен за положението на шахмата у нас, и в същото време отрича нуждата от повишаване на масовостта.

Изглежда доводът, който приведох по-горе (че всяка дейност, за да бъде успешна, трябва да се разраства откъм брой включени в нея хора, а не да се свива), не е достатъчен.

Добре, нека опитаме по друг начин.
Тук и JORO555, и PPanayotov вече използваха примери и аналогии, свързани с образователната система и с училищата.

За да ме разберат, може би аз трябва да постъпя по същия начин и да им го кажа така: в момента шахматът като дейност, с броя на включените в тази дейност хора (и треньори, и техни възпитаници), представлява нещо като едно от онези училища из малки населени места, които поради недостиг на записани ученици всяка година министерството се чуди дали да ги закрие изцяло, или да ги остави да мъждукат още една година...

Ясно е, че в такива училища не можем да очакваме да попаднем на най-добрите преподаватели в България. Ясно е, че и успехът на учениците там няма да е възможно най-висок (особено при външно оценяване). Ясно е, че няма от къде да дойдат средства, за да се наемат по-добри учители. Ясно е, че ако в това училище имаше доста повече ученици, средства щяха да се намерят...

Друго недоразумение, което трябва да изчистим, е сравнението с "онези времена" и сегашната ситуация.

За онези времена, в които и той и аз сме израснали, JORO555 от една страна пише "И не,че условията бяха много по-добри", от друга страна не само че не споменава тогава той самият да е плащал нещо за това, че го учат на шах, но и сам си признава, че него лично едва ли не насила са го закарали на турнир извън София, на който "клубовете поемаха съответните разходи за участие и престой."

За сравнение да си припомним: когато аз тук заявих
"през цялото време откакто дъщеря ми тренира шах, едва ли ще се намери и един месец, в който нейните тренировки да са стрували повече от $50 - но не на час, а на месец..."
atakurt (мм Атанас Куртенков) беше страшно възмутен и излезе с изявление, че "Това просто не може да е вярно".

Очевидно според него родителите на едно дете, което напредва в шаха, трябва да заделят доста по-голяма сума...

Може би следва да очакваме той да посочи колко точно?

Аз лично не го съветвам да го прави, защото така има опасност предварително да откаже от занимания с шах доста от децата, които и без това не са много.

При всички случаи обаче това негово изявление, както и обвиненията му срещу Калин за "дъмпингови услуги" издава голяма част от вижданията му за развитието на детско-юношеския шах.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby atakurt on Wed Jun 24, 2009 4:04 pm

Вече съм отговорил за цената в друг пост и няма да се повтарям.
Само ще повторя предложението си и към колегата Сирков, с когото не ни съвпадат напълно вижданията, но се надявам, че ще се съгласи с предложението ми:

"След като ясно се разграничихме, е нужно да се обединим. Историята е доказала, че когато няколко българи успеят да се обединят, те винаги постигат своето. Във връзка с това предлагам да реализираме общите ни виждания, а именно - създаване на екип от хора, желаещи да формулират обща треньорска политика в България. Съгласен съм да участвам в този екип и да бъда под ръководството на г-н Сирков, стига да се действа принципно - на основа на права и задължения, еднакви за всички.
Ако г-н Сирков е съгласен, то нека да да покани желаещите да вземат участие и да определи правилата на работа.
НЯМА ВРЕМЕ! Диктаторът-комунист от Перник унищожава родния шах и е нужно да се действа!"
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

PreviousNext

Return to Официални дискусии за Българския шах

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests