За развитието на детско-юношеския шах в България

Тук се пише само от сериозни хора по сериозни теми

by Advertising on Thu Mar 13, 2008 12:42 pm

Advertising
 

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Kalin on Thu Mar 13, 2008 12:42 pm

Радвам се, че проблемът е изгладен. Конфликтите не са от полза на никого.

Коментари по повод на обширните и съвсем разумни според мен съвети от страна на Николай Йорданов, Тодор Галунов и Росен Шивачев?
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

by Advertising on Thu Mar 13, 2008 10:52 pm

Advertising
 

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Nikolay Yordanov on Thu Mar 13, 2008 10:52 pm

Според мен е редно да прекратим тази безполезна дискусия. Подобна среща се провежда за пръв път с условието всеки да си поеме разноските и сме свидетели на небивал интерес - освен организатора Живко Жеков и домакините, ще присъстват треньори от Шумен и имаме една непотвърдена заявка от Силистра. Всички други явно смятат, че детския шах в България се развива цветущо и безпроблемно. А може би са убедени, че само биха си похарчили парите? Както и да е, по-добре закрийте тази дискусия, защото целта й, както я обяви Калин - участниците в срещата да бъдат подготвени за нея - губи смисъла си. А ако след десетина дни прочетете какви решения са взети от ръководните органи на БФШ въз основа на изказаните мнения и становища от треньори по време на срещата в Търново, и това не ви допадне - сърдете се на себе си. Все едно да не гласувате, а после да псувате правителството...
Nikolay Yordanov
Офицер
 
Posts: 91
Joined: Mon Mar 10, 2008 8:45 pm

by Advertising on Thu Mar 13, 2008 11:34 pm

Advertising
 

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Kalin on Thu Mar 13, 2008 11:34 pm

Да, но ако решението на БФШ е с резултат колкото предишните за детския шах, за него ще разберат по-малко хора, отколкото четат тази дискусия...
Аз мога да се оплача от същото, много хора ми обещаха да пишат тук и никакви ги няма. Щом срещата ще се провали, нека поне тук измислим нещо... Очакваме Живко Жеков да се включи скоро.

И наистина се извинявам, че не мога да дойда в Търново :(
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Shivachev on Fri Mar 14, 2008 11:06 am

Относно срещата във Велико Търново, както и изказването на г-н Йорданов, бих препоръчал на сегашните и бъдещи организатори на такива срещи да предвидят един предварителен форум за предложения и дискусии в Интернет, да има комисия, която да отсее предложенията, написани в него и да се разгледат на срещата. В днешно време такъв подход се използва често, а не е редно да се излиза със становище, че само заинтересуваните присъстват на срещите.
Shivachev
Кон
 
Posts: 23
Joined: Sun Mar 09, 2008 9:27 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Kalin on Fri Mar 14, 2008 11:40 am

Това беше идеята, но за съжаление закъсняхме с изпълнението...
Все пак мисля, че ползата ще бъде безспорна :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby sirkov-L on Fri Mar 14, 2008 2:23 pm

Kalin on Fri Mar 14, 2008 11:40 am
за съжаление закъсняхме с изпълнението...


Не, Калине, дискусията тук, както и в други форуми, протича сравнително нормално.
Ако някой трябва да се тревожи за "изпълнението" си, то това са хората,
които обявиха
"среща на тема „ Развитие на детско-юношеския шахмат в България до 2011 година”.

без да посочат нито какъв статут ще има тази среща, нито какъв тип решения ще се взимат там (но не пропуснаха да обявят цена на нощувка).

И след като почти никой не се е отнесъл сериозно към такава обява,
Nikolay Yordanov сега призовава да не се състои дискусия дори и там, където тя все пак може да се състои, а именно - в този форум:
Според мен е редно да прекратим тази безполезна дискусия


Наистина изненадващо е какво толкова против има Nikolay Yordanov именно тук, в този форум да се проведе истинската дискусия?
Все пак Калин вече въведе необходимите мерки да няма анонимни лични нападки, и призова всеки да пише действителното си име под всяко свое мнение, което изказва тук.
(Засега като че ли само мненията на trenior on Tue Mar 11, 2008 8:56 pm и на trenior on Tue Mar 11, 2008 8:57 pm , две съвсем разумни мнения, не са с ясно обозначен автор, но едва ли някой ще се почувства засегнат от тях.)

Освен това самият Nikolay Yordanov в едно свое мнение пак тук, макар и по друг повод, изказа съвсем правилната мисъл
А въпросите за формата - онлайн, офлайн - са технически.


Напълно съм съгласен: не е важно дали дискусията е във Велико Търново и във форума
forum.chessbgnet.org - важно е дискусията да се състои.

Аз също няма да мога да дойда на 15 март във Велико Търново и съветвам никой да не си прави някакви особено дълбоки изводи от това кой е дошъл там и кой не е дошъл.

Разбира се, ако някой има някакви особено развити ораторски умения и смята, че именно казани на микрофон и в зала (и посрещнати с аплодисменти) неговите мнения и предложения ще прозвучат по-силно и по-убедително, нека отиде на срещата във Велико Търново.

Лично за мен, а и за все повече други хора, мястото за полезна дискусия е именно тук, в интернет.

Защото където и когато да се насрочи една подобна "среща", на едни ще им е неудобно времето, на други - мястото.
И защото колкото и разумно да протече една дискусия "на живо" (в конкретен час и в конкретна зала), пак към края на деня вече няма да си спомняш кой какво е казал в началото, а и няма да се сетиш да кажеш всичко това, което си искал да кажеш още сутринта.

(Докато тук, във форума, можеш, ако се налага, и по няколко пъти да прочетеш отново всичко, което са казали тези преди тебе, а и можеш по няколко пъти да прочетеш всичко, което ти самият имаш да кажеш, преди да го пуснеш да се чете от другите).

Така че дискусията трябва да продължи тук, като тези, които писмено са подготвили някакви свои изказвания за срещата във Велико Търново, е добре да ги пуснат от свое име и тук - това ще е от полза за всички.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby SvetlaYordanova on Fri Mar 14, 2008 6:16 pm

Г-н Сирков,
Нека уточня някои неща относно срещата във Велико Търново,защото виждам че има недоразумения.Инициатор е Живко Жеков,който отговаря за детско-юношеския шах в момента и е член на управителния съвет на федерацията.Моля, обръщайте се към него относно целите на срещата!Ние се съгласихме да бъдем домакини във Велико Търново,тъй като е един от удобните градове (центъра на България)за повечето хора.Какво неестествено виждате в това да се предлага възможност за нощувка за желаещите? Това е едно удобство за хората,които желаят.Разбира се,всеки има право да прецени дали да идва или не и как ще се настани.
Аз предлагам на всички заинтересувани които не могат да присъстват ,да изпратят мненията си до г-н Живков или до мен по електронната поща(макар че аз лично също ще отсъствам по обективни причини от срещата).
SvetlaYordanova
Топ
 
Posts: 186
Joined: Thu Mar 13, 2008 1:33 am

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby bob on Fri Mar 14, 2008 7:18 pm

Простете некомпетентното мнение на един обикновен любител, ама поне този г-н Живков или Живко ще присъства ли на тази национална среща?
bob
Кон
 
Posts: 49
Joined: Sat Mar 08, 2008 8:54 pm
Location: Централен софийски затвор

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Kalin on Fri Mar 14, 2008 7:39 pm

Не е правилно да се обвиняват домакините, а нещата около организраните от БФШ прояви никога не са били ясни...
Ние няма да прекратим нашата дискусия в интернет, вече е ясно, че тук ще се включат повече хора, отколкото на самата среща, така че до какъвто и извод да стигнем, той ще е от името на доста хора. Живко Жеков иска да се включи, но доколкото разбрах има някакви проблеми с интернет доставчика и не му се отваря форума. След като се реши този проблем, ще се съберем в относително пълен състав.
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby sirkov-L on Fri Mar 14, 2008 10:19 pm

Г-жо SvetlaYordanova
Похвално е, че един ден преди една среща, насрочена преди повече от месец, поне един човек (Вие) се сети да уточни "някои неща" .

Цитирам съобщението, което се появи в сайта на БФШ на 12 февруари 2008 и което все още може да се види там:
http://chessbg.com/news.php
Среща в град Велико Търново
12.02.2008
БФШ организира на 15 март 2008г. в град Велико Търново среща на тема „ Развитие на детско-юношеския шахмат в България до 2011 година”. Срещата ще започне от 14.00 часа на 15.03.08. в залата на хотел Вароша. Нощувката на човек в двойна стая е 20.00 лева. Разходите са за сметка на участниците. Поканват се всички желаещи да се включат. Заявки може да направите при Светла Йорданова на тел. 0886 49 59 21. Краен срок за заявките е 25.02.08г.


Както всички виждат, в съобщението никъде не се споменава името на Живко Жеков като "инициатор" - единственото име, което присъства, е това на Светла Йорданова (като лице, на което да се изпращат заявки).

Днес SvetlaYordanova пита
Какво неестествено виждате в това да се предлага възможност за нощувка за желаещите?


Отговорът е очевиден: когато в едно съобщение не се съдържа почти никаква информация по същество, а се споменава името на хотел и цена за нощувка в еди-каква си стая, това заприличва повече на реклама на туристически обект.

Особено като се има предвид факта, че потенциалните участници в такава среща по обясними причини (ежегодното провеждане там на турнира за деца Купа България "Търновска Царица") най-вероятно вече са запознати с различните възможности за настаняване във Велико Търново.

Тъй като съобщението наистина не беше особено конкретно, аз още на 12 февруари 2008 г. пуснах в един друг форум (в който и тогава, а и сега, SvetlaYordanova е достатъчно активна, а и самият Живко Жеков, доколкото знам, също има регистрация там) специална тема,
http://forums.chessdom.bg/viewtopic.php?t=380
в която цитирах вече публикуваното съобщение (с цел повече хора да се запознаят с него) и писах

Може би тук, в този форум, е мястото организаторите и потенциалните участници да дадат допълнителна информация как си представят протичането на тази предстояща среща.


Николай реагира доста навреме и с наистина съдържателен текст, който отговаряше и на вече публикуваните в друг форум мнения по темата - без обаче да дава информация как организаторите си представят протичането на тази предстояща среща.

Оттогава насам вероятно е имало и много други възможности организаторите или домакините на една такава среща (която се провежда за първи път, а не е някаква утвърдена проява, с която всички вече са запознати какво представлява и как протича) да предоставят разширена информация за нея - било в сайта на Федерацията, било в някой от останалите шахматни сайтове в България, а защо не и като разпратят по един e-mail на хора, които биха проявили интерес - или дори биха допринесли съдържателно за успеха на срещата - нищо такова не беше направено.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Kalin on Fri Mar 14, 2008 11:37 pm

Да, но това всичкото не е работа на Светла и Николай, а на организаторите от БФШ. Изглежда забравяте, че разпространението на новини в интернет не е от силните им страни... За тази дискусия всички получихте покани на пощите само защото от половина година съм събрал ръчно (повечето един по един) над 1000 емайла... На някои от вас се обадих по телефона да ви поканя лично тук и все пак досега сме писали няма и 10 души, сред които не са тук някои от хората, които лично ми обещаха да се включат - просто всяка проява, която събира много хора на едно място по едно и също време изисква организационни усилия... Затова срещата да се провали е донякъде нормално и наистина съм съгласен с мненията, че дискусията може да се проведе по-успешно в интернет... затова и сме се събрали тук сега :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby SvetlaYordanova on Fri Mar 14, 2008 11:45 pm

Нямам вина ,че на сайта на федерацията не са публикувани подробности.Които се е обърнал към мен с въпроси относно срещата е получил отговор.Не знам като каква реклама Ви звучи г-н Сирков,но ми се струва ,че търсите под вола теле.Ако искате организирайте Вие подобна среща в София,нямам нищо напротив.Виждам,че разбирате и от организация.
SvetlaYordanova
Топ
 
Posts: 186
Joined: Thu Mar 13, 2008 1:33 am

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Kalin on Sat Mar 15, 2008 12:08 am

Никой не е виновен, хората ако не искат да отидат, няма, независимо кой и колко пъти им каже...

Ако може да се върнем на въпроса за детския шах :)

Аз от казаното досега съм много съгласен с Николай, че системата за шахматно израстване трябва да е ясно определена, защото иначе родителите не знаят какво да мислят. Нека поне има такава, пък ако на някого не му харесва да си върви по собствен път.
За ДИП мисля, че е хубаво всички групи да са наведнъж и във всяка група да ходи на европейско и световно различен състезател. За мен дали състезател ще отиде или няма да отиде навън, особено за първи път, е огромна разлика в шахматното му развитие, сверяване на часовниците, а дали ще играе европейско и световно или само едното - разликата е доста по-малка. По тази причина мисля, че повече деца трябва да получават шанс да играят навън... Например като по-малка Цвета Галунова печелеше и горните групи, пък после се оказа, че и там има много талантливи деца :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Bryag on Sat Mar 15, 2008 7:01 am

Привет на всички, които си направиха труда да изкажат мнения по темата в този форум!
Казвам се Живко Жеков и съм инициатор на срещата във Велико Търново. Предложих тази инициатива на УС на БФШ с цел ,преди да се сформира комисията за развитие на детско юношеския шах, да бъдат чути повече мнения от повече хора. Умишлено не формулирах подробни теми за срещата, за да не канализирам посоката на мислене на участниците.
Предположих, че хора позволяващи си да изказват мнения по въпросите за шаха при децата и за неговото развитие в близките няколко години, са достатъчно наясно за какво иде реч. Благодаря от сърце на Светла и Николай, които положиха усилия по провеждането на срещата и им се извинявам за незаслужените нападки, които понесоха. Използвам примера да предупредя всички, които биха желали да участват в комисията по детския шах, която ще се изгради към БФШ, че ги очаква точно такава съдба. Малко от направеното добро ще бъде забелязано и всичко пропуснато ще бъде преекспонирано.
Чисто по нашенски.
Нали така приятели?
Благодаря също и на Калин, който положи най-много усилия за да размърда нещата и се убеди, че никак не е лесно!
Що се отнася дали ще има или не среща , мисля че тя вече е започнала. И даже бих казал, че тя си тече непрекъснато. Както тука в този форум, така и в разговори на живо и по телефоните. Получиха се и доста интересни писма. Все пак света не започва и не свършва само с този или онзи форум, нито с тази среща. Но според мен не е лошо понякога да се провежда и присъствено. Така, че приятели нека се насочим към позитивно мислене и ако можем да сме полезни с нещо да го направим.
Успех на всички в начинанията ви!
Bryag
Пешка
 
Posts: 3
Joined: Sat Mar 15, 2008 6:12 am

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby sirkov-L on Sat Mar 15, 2008 11:58 am

Добре е всички да са наясно, че когато си се захванал с някаква обществена дейност (а нашата е именно такава), добре е да я вършиш по обществен начин, т.е. публично (а не в някакви частни разговори, които винаги са полезни, но никога не могат да заменят публичната комуникация). Това най-често означава нещо много просто - да предоставяш повече информация, достъпна за всички. Да споделяш какво си замислил.

Окуражаващо е, че именно хора, които сравнително отскоро са в тази обществена дейност - като Kalin и Shivachev - виж техните мнения по-горе - много по-добре от някои други се ориентираха и предложиха работещи решения.

Сигурен съм, че ако примерно Калин се беше заел с организирането на подобна среща, тя поне щеше предварително да бъде широко разгласена из всички възможни места с подробно оповестена програма. Ето един пример за проява, организирана от Калин: (и отразена в спортен сайт, който не особено често публикува информация за шахмата)
http://www.sport1.bg/sport1/node/83215
Очевидно е, че една среща по въпросите на детския шах би следвало да получи дори още по-голяма разгласа, отколкото една сравнително ограничена по мащаб проява на Калин получава.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

PreviousNext

Return to Официални дискусии за Българския шах

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests