За развитието на детско-юношеския шах в България

Тук се пише само от сериозни хора по сериозни теми

by Advertising on Tue Dec 09, 2008 5:39 pm

Advertising
 

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby sirkov-L on Tue Dec 09, 2008 5:39 pm

След като тук имахме възможност да четем едни доста категорични изказвания за това как едно или друго предложение нямало как да се осъществи, ето че днес имаме хубав пример от Варна:


Публикация във вестник "Черно море"
http://www.chernomore.bg/news.php?nid=38764

Наливат 16 000 лв. за шах в училищата
09-12-2008 (14:23)
Община Варна осигурява 16 000 лв. за реализацията на програма за шах в училищата, съобщи кметът Кирил Йорданов. До 30 януари ще стане ясно в кои варненски школа ще се обособят центрове за шах, а до 1 март се планира да бъдат създадени и училищни шахматни секции. Към момента се предвижда центрове за начално обучение по шах да има в училищата “П. Славейков”, “Ал. Пушкин” и “Климент Охридски” в “Одесос”; “Г. С. Раковски”, “Петър Берон” и Математическата гимназия в “Приморски”; Първо основно училище и “Стоян Михайловски” във “Владиславово”; “Добри Чинтулов” и “Гео Милев” в “Младост” и “Любен Каравелов” в “Аспарухово”. След като бъдат избрани подходящи помещения в училищата, ще бъдат закупени шахматни дъски и часовници на обща стойност 5000 лв. От общинската администрация са се ангажирали да осигурят стипендии и парични награди за отличилите се в богатия състезателен календар на шахматистите. За целта ще бъдат организирани градски и национален турнир по шахмат, Четвърти европейски шампионат за училищни шахматни отбори и 34-ти Международен турнир по шахмат “Морско конче”. Шахът възпитава у децата дисциплина, търпение, концентрация и стратегическо мислене, категоричен бе Кирил Йорданов.
По думите му за осъществяването на програмата ще се разчита на партньорството на шахматните клубове “Георги Даскалов”, “Варна”, “Каиса - Варна”, формация “Морско конче” и спортен клуб “Веселин Топалов”. С помощта на тези клубове се очаква да бъдат подготвени и необходимите инструктори по шах.
От общинската администрация се ангажираха догодина да организират и състезание за геймъри, при което те да премерят сили в интелектуални и стратегически игри.
Заради негативните тенденции при тийнейджърите Кирил Йорданов увери, че ще продължат проверките в нощните заведения. Ще се контролира спазването на ограниченията за продажба на тютюневи изделия и алкохол на малолетни и непълнолетни и за допускане присъствието на деца в заведения за хранене и развлечения след 22 ч. От проверените на 4 и 6 декември 10 търговски обекта на 7 са били съставени административни актове за продажба на алкохол и цигари на деца. Малолетни и непълнолетни са присъствали след 22 ч. в 3 от общо 14 заведения. Максималната глоба за собствениците на обектите е в размер на 500 лв. При повторно нарушение магазините и заведенията ще бъдат затворени. Очаква се нови проверки с участието на представители на общинската администрация и медиите да бъдат организирани в навечерието на Коледа и Нова година, както и по време на училищната ваканция.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

by Advertising on Tue Dec 09, 2008 10:46 pm

Advertising
 

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Kalin on Tue Dec 09, 2008 10:46 pm

Много добре :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

by Advertising on Fri Dec 12, 2008 11:12 am

Advertising
 

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby atakurt on Fri Dec 12, 2008 11:12 am

Да, има много добри вести, но е неизбежно, че последиците им ще потънат, погълнати от основните неприятни факти. А те са:
1. БФШ системно и непрекъснато нарушава Устава си, като не контролира изискванията му за база, треньори и учебен процес.
2. У нас над 80 % от клубовете (няма да кажа 90 %) нямат изискуемата по Устав база, треньори и учебен процес. В резултат на това нивото на шаха (съотносимо със световното) у нас спада ежедневно и сме на прага на национална шахкатастрофа, ако не се вземат мерки.
Можем много да си пишем тук колко сме велики треньори или колко много сме допринесли за развитието на детско-юношеския шах, ама докато не се промени горепосочената ситуация, ще продължаваме да затъваме (който желае, да види резултатите на шаха, мениджиран от БФШ).
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby orlin on Mon Dec 15, 2008 12:10 am

Ами г-н Куртенков като виждате толкова много идиоти и толкова малко патрони вземете се застреляйте!!! Ще ви е необходим само един куршум!!!!!!
orlin
Дама
 
Posts: 202
Joined: Tue Mar 11, 2008 3:21 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby stefibed on Mon Dec 15, 2008 9:44 am

Орлине,моля те да смениш тона!!!Съгласно Наказателния кодекс склоняването към самоубийство е престъпление,така че ако г-н Куртенков те послуша може да се наложи да бъдеш накзан с до 3 г. лишаване от свобода :D
stefibed
Офицер
 
Posts: 57
Joined: Tue Jul 22, 2008 2:24 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby SvetlaYordanova on Mon Dec 15, 2008 10:27 am

Е,друго си е да имаш подръка един бъдещ правист. :D
SvetlaYordanova
Топ
 
Posts: 186
Joined: Thu Mar 13, 2008 1:33 am

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby S0uL_K33p3R on Mon Dec 15, 2008 11:41 am

Тук се нагорещява :D
S0uL_K33p3R
 

За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby orlin on Mon Dec 15, 2008 6:25 pm

Стефи благодаря ти за консултацията! Като се дипломираш ще имам предвид услугите ти! А на г-н Куртенков бих му препоръчал да се държи като мъж! И да не продължава темата ни в друга тема на същия форум! Ако се държи като мъж нека да извади доказателства за твърденията си! Иначе ще го смятам за човек, който просто покрай федерацията се опитва да унижи ВСИЧКИ клубове ,който членуват в нея!
orlin
Дама
 
Posts: 202
Joined: Tue Mar 11, 2008 3:21 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby atakurt on Mon Dec 15, 2008 6:28 pm

Уважаеми "орлин", независимо от отношението, което изказахте към мен, в името на българския шах съм готов да преглътна думите Ви и да подкрепя твърденията си с факти.
Само бих Ви помолил да конкретизирате кои именно мои твърдения да докажа, защото не ми стана ясно. Чакам ...
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby orlin on Mon Dec 15, 2008 6:32 pm

Уважаеми г-н Куртенков казвам се Орлин Николов и съм треньор в шахматен клуб "Михаил Ботвиник". Имам желание да докажете, че в София клубовете , който членуват във федерацията не отговарят на изискванията за помещения и треньори, защото доколкото знам ВСИЧКИ клубове си имат помещения в който осъществяват тренировките си и ми е интересно кой треньори не отговарят на изискванията за треньорство?
orlin
Дама
 
Posts: 202
Joined: Tue Mar 11, 2008 3:21 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby atakurt on Mon Dec 15, 2008 6:49 pm

ЦИТАТ:
---------------------------------------------------
by orlin on Thu Dec 04, 2008 11:23 am
Иначе в София има регистрирани 16 клуба (заедно с този на Левски).
---------------------------------------------------

by atakurt on Fri Dec 05, 2008 2:44 pm
А колко от тях отговарят на Устава на БФШ? Нима всеки си има клубно помещение с треньор и учебен процес?
----------------------------------------------

by orlin on Thu Dec 11, 2008 2:31 pm
.............
Шахматен Клуб "Михаил Ботвиник". Треньор: Орлин Николов - студент 1-а година в "НСА" - "Васил Левски" - СПЕЦИАЛНОСТ "ТРЕНЬОР ПО ШАХМАТ". Осъществяване на тренировките - вторник и петък в 51-о Соу от 16 до 18 и 30 часа. Трябва да ви кажа, че по училищата се набират най-много деца и не е случайност факта, че най-масовите школи са тези на
........
"Рицар"(чийто старши - треньор е Иво Христов - завършил "НСА") имат създадени условия и материална база.
.....
"Столичен център" и
.......
"ЦСКА".....успехите на Васил Илиев (който направи Ники Христов двукратен републикански шампион, излъчи и Иван Йовчев , който за съжаление се отказа) показват, че се работи в правилна посока.
........
"НСА"
........
"Левски", който все още няма деца треньор е Сашо Николов (поне за мен един от най-кадърните треньори в България) .
.......
Симеон Стоичков от "Арт Спорт Талант".

-----------------------------------------------------------
by atakurt on Fri Dec 12, 2008 10:27 am
В случая конкретно се визираха 16 софийски клуба, а се изтъкнаха само СЕДЕМ от тях като такива с помещения, треньори и учебен процес (няма да коментирам дали това е така или не). Ами струва ми се, че тези факти са в подкрепа именно на моята теза, че БФШ раздава членство в БФШ в противоречие с Устава си.
..............
Има си изисквания на МОН и на ЕС. Съгласно тях дипломата е нещо нужно, за да се занимаваш с деца. Педагог не може да бъде всеки и дипломата не е достатъчна, но е необходима. Всякакви други разсъждения са ориенталски опит да бъдем отдалечени от обективните закономерности на развитие.

________________________________________________________________________

Колега "орлин", мисля, че именно Вашите думи, цитирани по-горе от мен, са потвърждение на тезата ми.
Само ще добавя, че не желая да се конфронтирам с никого, а ми се иска да прогресира родният шах.
Но разберете, това няма да стане с методика от каменната епоха. Нужни са ТРЕНЬОРИ, защото даже и в някои от цитираните от Вас клубове не работят ТРЕНЬОРИ, а шахматисти, които тренират деца.
Ако един родител желае детето му да стане силен футболист, би ли го изпратил на тренировки при Камата? Силно се съмнявам!
А и списъкът, който направихте, съвсем не е точен. Моля Ви да бъдем конкретни с адресите на помещенията и с имената на всички треньори - колко от тях имат документ за завършена квалификация "треньор по шах"?
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby atakurt on Mon Dec 15, 2008 7:02 pm

Колега Орлин Николов, тъй като пък аз сега съм последен курс в НСА - специалност "шахмат" за квалификация "треньор по шахмат" и в събота вечерта беседвах в НСА с Радислав Атанасов именно по тези теми, то Ви предлагам да се видим с Вас на живо и да уточним истината на каса бира.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby orlin on Mon Dec 15, 2008 7:11 pm

С най-голямо удоволствие, само че съм свободен чак в събота.
orlin
Дама
 
Posts: 202
Joined: Tue Mar 11, 2008 3:21 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby JORO555 on Fri Dec 19, 2008 10:25 am

А ще може ли да присъствам лично на дискусията? / няма да ви пия от бирата,аз съм на водка/ ;) ;) ;)
††Con Nosotros Quien Quiera, Contra Nosotros Quien Pueda.††/With us if you're willing; against us if you dare/
JORO555
Таралеж
 
Posts: 54
Joined: Sun Oct 26, 2008 1:43 pm
Location: Между България и САЩ

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby atakurt on Fri Dec 19, 2008 10:41 am

Ако обезпечиш мезето! Давам дума в качеството си на Председател на Дегустационната комисия на БФШ, която е най-активно действащата от всички.
То и без това родният детско-юношески шах само за мезе става вече...
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

PreviousNext

Return to Официални дискусии за Българския шах

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests