За развитието на детско-юношеския шах в България

Тук се пише само от сериозни хора по сериозни теми

by Advertising on Wed Jun 24, 2009 4:21 pm

Advertising
 

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby sirkov-L on Wed Jun 24, 2009 4:21 pm

Нямам нищо против да се образува "екип от хора, желаещи да формулират обща треньорска политика в България",
въпросът за ръководството не би трябвало да е най-важен - стига ръководството да е способно да формулира позиции, около които има поне минимално общо съгласие (защото има и ръководства, много способни да гонят един по един членовете на ръководеното от тях...).

И все пак нека поканим в този екип и членовете на сега действащата "Комисия детско-юношески шахмат"
http://chessbg.com/structure.php?i=7
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

by Advertising on Wed Jun 24, 2009 4:31 pm

Advertising
 

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby atakurt on Wed Jun 24, 2009 4:31 pm

Ako тази "Комисия" към тоталитарната "БФШ - сергиев" искаше нещо, досега да го е направила.
Спасението на давещите се си е тяхна работа.
Дайте сами да се оправим, пък който иска да се присъединява доброволно.
Ето, вече сме двама - Сирков и аз. Предлагам който иска да се присъедини, да си обменим скайп-никове и да действаме.
Апаратчиците от БФШ само ще пречат.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

by Advertising on Wed Jun 24, 2009 9:44 pm

Advertising
 

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby redpawn on Wed Jun 24, 2009 9:44 pm

Всичко звучи много хубаво, но само на думи!

Ако за да тренира едно дете шахмат трябват толкова много пари колкото вие искате нещо сте сбъркали държавата! Ако г-н Куртенков нарича цените на Калин "дъмпингови" го съветвам да си смени очилата. Ако децата искат да се занимават с шахмат родителите им трябва ли да имат нещо общо с фамилията Рокфелер?

Забелязвам че тук повече за пари се говори отколкото как да направим децата силни шахматисти.

Специално за г-н Куртенков:

Скъпи ми господине, ще Ви помоля да спрете да си размахвате дипломата за треньор и да говорите, че другите нямат или са твърде млади. Без диплома не може (поне в белите държав), но само с това не става. А що се отнася до желаните от вас 10 години стаж в шахмата - щях да си изстърва чашата с кафето като го четох това. Най важното е кой какво може и според своите дори и скромни възможности да дава своя принос към този спорт. Тук освен Калин който все пак с нещо се занимава и г-н ППанаюотов който е многообещаващ шахматен съдия (това че е млад в случая много повече помага отколкото пречи, да не говоря че по възрастните му колеги съдии на ФИДЕ гледат компютъра като полезни изкопаеми) другите само си говорите. Да и мен ме сърби езика и от време на време ръцете, но това не е повод да си говоря ей така колко да не заспа. Ще Ви призная когато направите нещо реално иначе Комуниста както му викате ще Ви изтрие барабар с шахмата в Бг.
Желая Ви всичко най-най!

Искрено Ваш кибик Живко Атанасов от Шумен
redpawn
Пешка
 
Posts: 2
Joined: Sun Mar 09, 2008 8:45 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby atakurt on Thu Jun 25, 2009 3:48 am

Горният пост е доказателство на думите ми за изискуемост на поне 10 години в шаха, за да ти тежи мнението.
Колегата, който го е написал, явно има далеч по-малко години в казана на родния шах, иначе щеше да е доста по-информиран за редица имена, които цитира в поста си. И случаен читател ще остане с превратно впечатление.
А, между другото, тук давам само едно предложение, а не забелязвам колегата да дискутира по него. Характерно именно за тоталитарните апаратчици е да извъртат обективния диспут и да го насочват към лични нападки.

"О, санкта симпличитас!"
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby redpawn on Thu Jun 25, 2009 11:10 am

Първо достатъчно съм се занимавал със шах, за човек който си вади хляба с друга професия. Не държа особено мнението ми да тежи, но Вашите тежат още по-малко защото сте силни само на думи. Дела трябват хора, дела, а не думи. Ако продължавате в тоя дух, шахмата няма да го има в скоро време. Каквито и системи на турнири да се измислят, както и да се провеждат така наречените професионалисти само си уреждат партийки и никаква реална игра след 4-5 кръг до края. Това всеки път го гледам и се отвращавам. Няма значение дали играят гросмайстори или четвърторазредници. От малки т. нар. треньори ги учат на корупция вместо да ги научат да играят. Ще цитирам един мой много близък приятел. "Мнозина са призвани, но малцина са избрани!" Това се отнася и за децата - много от тях ще тренират (дано макар че се съмнявам), но малцина дори единици ще станат професионалисти. Драги треньори вместо да им измъквате луди пари, направете ги хора първо, направете ги силни личности за да я има утре България, такава каквато трябва да бъде. Тогава може би ще го има и шахмата.

Никой на този свят не може да ме убеди, че тренировките могат да струват 30 лв. на час и това на г-н Куртенков (който лично съм виждал, вярно бил съм малко момче, но това не променя факта) да му се вижда евтино. Я се поогледайте около себе си. Да в Пловдив стандарта на живот може и да е по-висок, но никак не е достатъчно. Колко трябва да плащам на месец, за да може моето дете да тренира шахмат при Вас примерно? Не забравяйте де Вие преподавате на деца, а не на гросмайстори екстра класа.

Благодаря все пак, че сте намерили и отделили от скъпоценното си време да отговорите на лаик като мен.
Последен скромен съвет от един шахматен любител(като съм такъв не означава, че обичат този спорт по-малко от Вас). Отделяте повече време на занимания с децата отколкото губите тук в писане на безсмислени и нищо не променящи постове. Така ще сте много по-полезен с Вашите шахматни знания и опит на малките.
Дай Боже някой ден те да станат достатъчно добри шахматисти....
redpawn
Пешка
 
Posts: 2
Joined: Sun Mar 09, 2008 8:45 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby atakurt on Thu Jun 25, 2009 11:37 am

Привет!
Това Ви мнение е вече балансирано и ще му отговоря така:
1. Не съм профи от дълги години и не се стремя да измъквам пари като треньор, защото това не е в стила ми. Вадя си хляба по други начини - далеч по-доходни от мизерстването с шаха. Но "пъпът ми е хвърлен" тук и ме боли като гледам как шахът умира у нас.
2. Дела много съм извършил и съжалявам, че не сте информиран за тях. БФШ се управлява тоталитарно от дългогодишен комунист - първи секретар на ОК на БКП в Перник и секретар на ВС на БСП. Той води шаха към разруха, а за действията ми ме наказа, като "препоръча" на клубовете у нас да "не ползват услугите ми". Така че съм репресиран, поради борбата си за просперитет на родния шах.
3. 30 лева на час са малко за квалифицирана услуга в тази област. Но в България това са доста пари, затова и силните играчи и опитни треньори (като мен) нямат клиентела. Затова и съм се насочил в друга сфера, където има пари. Затова и детският шах у нас умира в сравнение с чужбина - няма пари за треньори, а в чужбина има.
4. Професионалистът си е професионалист и никой не може да го упрекне, че прави ремита. Той си вади хляба от това. Измислете начин да не е така (според мен трябва за победа да се дават 3 точки, а за реми - 1).
5. Живея в София от 4 години, а тук стандартът е с около 50 % по-висок от този в Пловдив. Пътувам почти ежемесечно далече на Запад и мога да правя точен паралел.
6. Не смятам, че сте лаик (не Ви познавам, но вторият Ви пост е доста по-смислен от първия, което показва заинтересованост от шаха, интелект и хладнокръвна реакция), но не мисля да си давам на дъмпингова цена труда. Ценя здравето си и нервите си, за да издавам свръхсекретите, които зная, за дребни стотинки.
7. Тук пиша, за да видя доколко у нас са останали здравомислещи хора. Стефан Сергиев трябва да бъде свален възможно най-скоро. Той унищожава шаха у нас с тоталитарни ботуши. Реакцията на това ми твърдение от страна на шахматистите би ми била любопитна.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby JORO555 on Thu Jun 25, 2009 12:21 pm

Във връзка с постоянната ми подкрепа на постовете на "atakurt" моля да се знае, че "atakurt " не е мой ник :lol:
††Con Nosotros Quien Quiera, Contra Nosotros Quien Pueda.††/With us if you're willing; against us if you dare/
JORO555
Таралеж
 
Posts: 54
Joined: Sun Oct 26, 2008 1:43 pm
Location: Между България и САЩ

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby sirkov-L on Fri Jun 26, 2009 11:30 pm

atakurt, като си повдигнал инициатива да се изработи "обща треньорска политика в България", значи трябва да положиш усилия да говориш не само за цената на собствения ти труд, а и за цената на треньорския труд изобщо - на всички равнища, а не само на твоето.

Иначе изпадаме в една непоследователност, която е много характерна за изказващите се в този форум - дори и за тези, които правят впечатление на разумни хора.
Например PPanayotov on Sun Jun 14, 2009 10:26 am
от една страна заявява :
"А и вълшебната думичка „пари” досега не се е появявала по постовете ми."

от друга страна буквално в следващото си изречение казва
"Както и да е, в близко бъдеще трябва да се осъществи П-Р-О-Ф-Е-С-И-О-Н-А-Л-И-З-А-Ц-И-Я на треньорската професия."


Както вече казах, нямам нищо против да се говори за професионализация на треньорската дейност, само че един такъв разговор неизбежно включва и обсъждане на парични въпроси.

Иначе призивите за по-високо качество звучат много добре - стига да не забравяме, че и тук, както във всяко нещо, по-високото качество струва повече пари. Когато си недоволен от качеството на играта на подрастващите, и когато правиш извод, че причина за това е ниското качество на треньорите, трябва да направиш и следващата стъпка и да кажеш и откъде предвиждаш да дойдат парите за по-висококачествени треньори...
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby atakurt on Sat Jun 27, 2009 12:10 am

...
Last edited by atakurt on Sat Jun 27, 2009 12:14 am, edited 1 time in total.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby atakurt on Sat Jun 27, 2009 12:14 am

sirkov-L wrote:atakurt, ... трябва да положиш усилия да говориш не само за цената на собствения ти труд. Когато си недоволен от качеството на играта на подрастващите, и когато правиш извод, че причина за това е ниското качество на треньорите, трябва да направиш и следващата стъпка и да кажеш и откъде предвиждаш да дойдат парите за по-висококачествени треньори...

Tрябва? Защо? Кой съм аз? Никой! Даже съм наказан в момента от диктатора с мълчаливото одобрение на всички.
Този, за когото си гласувал - диктаторът, той ТРЯБВА да направи това.
Ако от мен зависеше, аз щях да го направя, но сега нищо не зависи.
Аз съм страничен човек и не завися от шаха.
И е крайно време да си отвориш очите и да проумееш, че докато диктаторът е начело на родния шах, ще става все по-зле и по-зле.
Първо трябва да се изчисти сганта по върховете.
И това е нужно да НАПРАВИМ ЗАЕДНО.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby PPanayotov on Sat Jun 27, 2009 12:40 am

Г-н Сирков за пореден път твърде фриволно интерпетира мое изказване. Явно говорим на различни езици. Ако за всяко написано тук от мен изречение трябва да добавям още две (този път няма), в които да обяснявам "какво е искал да каже авторът", някой от двама ни е в грешка; приемам, че това съм аз.

Така или иначе, казах каквото имах да казвам по темата, затова не виждам смисъл да продължавам. Пожелавам Ви ползотворна дискусия. И ако неволно съм засегнал някого - извинявам се за неудобството.
PPanayotov
Офицер
 
Posts: 66
Joined: Wed May 13, 2009 7:24 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby sirkov-L on Sat Jun 27, 2009 12:53 am

Ако някой желае да се отмята от думите си, естествено е, че никой не може да му попречи.

atakurt on Sat Jun 27, 2009 12:14 am:
Tрябва? Защо? Кой съм аз? Никой!


Не, atakurt,
ти си важна част от "екип от хора, желаещи да формулират обща треньорска политика в България", който сам предложи да се създаде.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby atakurt on Sat Jun 27, 2009 10:03 am

1. Вече повече от двадесет години не се смятам за важен, обратното - знам, че съм прах от праха, едно нищожество :)
2. Екип, все още, няма. Когато се сформира (един екип е от поне 3 човека) и започне работа (едновременно - най-добре, предполагам, е по скайп) ЗАЕДНО, едва тогава ще може да се работи ЗАЕДНО. Иначе нищо по-лесно от това да дам пакет идеи, няма. Но ми е писнало да се натъквам на обструкции. У нас 95 % от хората са тъпи, прости, мързеливи и нищо не предлагат. А щом някой даде идея, веднага се нахвърлят върху него и му разказват играта. Затова индивидуалните идеи носят само негативи на носителя си.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby sirkov-L on Sat Jun 27, 2009 4:09 pm

Добре де, по-спокойно.
За да се работи заедно, първото условие е да не казваш какви са "95%" от хората, защото дори и 99% от хората да са такива, ние при всички положения се нуждаем от 100% от хората, които в момента са в шаха, и никой човек не е излишен. Напротив, ако в шаха има още 20% повече хора, ще ти е по-лесно да постигаш целите си, а не по-трудно.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby sirkov-L on Tue Jul 28, 2009 12:13 am

Добър пример от Генерал Тошево:

http://www1.dariknews.bg/view_article.php?article_id=378323
Две даровити деца от Генерал Тошево получават помощ от общината

27 юли 2009 16:49 / обновена на 27 юли 2009 | Дарик Добрич |

Две даровити деца от Генерал Тошево получават помощ от общината

Две даровити деца от Генерал Тошево ще получат финансова подкрепа от общината, съобщават от пресслужбата на кметството.

Стипендия от 70 лева месечно в рамките на една година ще получава Михаил Йорданов Желев - ученик от СОУ „Н.Й.Вапцаров" в Генерал Тошево, който е завоювал ІІІ място в Международния конкурс „Танцуващи клавиши" в Нови Пазар.

За участие в Държавните отборни и индивидуални първенства по ускорен шах еднократна финансова помощ от 600 лева ще получи Иван Йорданов Георгиев - ученик от ОУ „Хр.Смирненски".

Подпомагането се прави на основание на Наредбата за осъществяване на закрила на деца с изявени дарби и Програмата за закрила на деца с изявени дарби.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

PreviousNext

Return to Официални дискусии за Българския шах

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests