За развитието на детско-юношеския шах в България

Тук се пише само от сериозни хора по сериозни теми

by Advertising on Tue Mar 18, 2008 7:02 pm

Advertising
 

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby sirkov-L on Tue Mar 18, 2008 7:02 pm

получих отговор, от един човек, който много уважавам, че нарушавам много авторски права. Той е напълно прав :) Отговорих му искрено, че положението с шахматния софтуер в България е толкова зле, че не виждам друг начин да се оправи в скоро време, освен временно напълно да се разпространи всичко налично и чак после да се въведе някаква легалност.


И аз отдавна се канех да обърна внимание на Калин за (не)легалността на софтуера (а и на някои от тренировъчните бази, които разпространява) и се радвам, че е получил забележка в този дух именно от човек, в който е склонен да се вслуша. Наистина не е добре да се разпространява комерсиален софтуер (и колекции от партии) по толкова очебиен начин, по който го прави Калин досега.

Разбира се, който търси, намира, и в крайна сметка всеки, който е достатъчно упорит, ще успее да намери същите продукти и в разни руски, испански, дори бразилски и японски сайтове, но според мен въпросът със софтуера при нас трябва да се постави и по един малко по-друг начин.

Преди време в един друг форум Калин буквално ме разсмя, като пусна тема с название
"Софтуерен екип" - очаквах вътре да видя обява за хора, които ще разработват шахматен софтуер - защото все пак българите сме известни и като добри разработчици. Оказа се, че идеята му била да събере хора, които да правят "консултации на живо, инсталиране и съвети за полване на необходимият за шахматното израстване софтуер".

Като шахматна и техническа нация би трябвало да ни е поне малко неудобно от факта, че към момента на практика няма нито един известен български engine (докато Полша например вече дори провежда свои вътрешни първенства за игрови шахматни програми).

Друго важно направление, и то пряко свързано с детския шах, естествено е създаването и на оригинални (или поне преводни) български електронни учебни пособия (дори и във вид просто на "тренировъчни бази") - ако именно това има предвид Калин когато казва
на първо време е хубаво да има хубава серия шахматни книги на Български (очаквайте и с това да се заема скоро :) )

значи мислим в една посока.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

by Advertising on Tue Mar 18, 2008 7:19 pm

Advertising
 

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby atakurt on Tue Mar 18, 2008 7:19 pm

Уважаеми колега Сирков,
За да може шахът да се впише в общата педагогическа структура, установена с нормативни документи в държавата, а и за да могат треньорите по шахмат успешно да пробият в учебните заведения, е нужно (освен личностните качества) да се спазват и изискванията на Министерския Съвет и на Министерството на образованието и науката.
В тях изрично е употребена формулировката "нередовни" и "редовни" учители (в нашия случай - треньори по шахмат). Съгласно МОН редовни учители по шахмат са тези, които имат редовен документ за треньорска правоспособност, издаден от НСА (преди - ВИФ). Всички останали са нередовни.
При кандидатстване за работа ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се прави избор измежду кандидатите - редовни учители и САМО ако липсват такива, то се назначават нередовни. Заплащането на нередовните ЗАДЪЛЖИТЕЛНО е по-малко от това на редовните.
Ако за едно място кандидатстват само редовни учители по шахмат, то измежду тях ЗАДЪЛЖИТЕЛНО с предимство са имащите висше образование и то градирано - доктор, магистър, бакалавър.
Знам, че това, което написах, няма да се хареса на много хора, но това е ЗАКОНЪТ, а той трябва да се спазва. Треньорът може и да е супершахматист или "разбирач", но наличието на педагогическо образование е необходимо, макар и недостатъчно условие, за да има той треньорски права.
Ако мога да бъда полезен, то бих отговорил и на други въпроси.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

by Advertising on Tue Mar 18, 2008 8:44 pm

Advertising
 

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Kalin on Tue Mar 18, 2008 8:44 pm

sirkov-L wrote:
Преди време в един друг форум Калин буквално ме разсмя, като пусна тема с название
"Софтуерен екип" - очаквах вътре да видя обява за хора, които ще разработват шахматен софтуер - защото все пак българите сме известни и като добри разработчици. Оказа се, че идеята му била да събере хора, които да правят "консултации на живо, инсталиране и съвети за полване на необходимият за шахматното израстване софтуер".
Като шахматна и техническа нация би трябвало да ни е поне малко неудобно от факта, че към момента на практика няма нито един известен български engine (докато Полша например вече дори провежда свои вътрешни първенства за игрови шахматни програми).


Хайде да се придържаме към темата, това не е форум за програмиране, а за шах. Предложената от мен инициатива би била по-лесно изпълнима и много по-конкретно полезна за децата от писането на софтуер.

И това е най-последното предупреждение към Любомир Сирков да не размива дискусията в излишни подробности, намалявайки и без това неголямото желание на другите да пишат. Вече получих оплаквания от това и ако така продължава ще го изключа от дискусията. Нека и другите да могат да напишат нещо... :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby sirkov-L on Tue Mar 18, 2008 10:43 pm

Сега пък съм пречел на другите да пишат...
Напротив, винаги съм бил за това повече хора да пишат (и се старая да чета всичко написано, особено в тази тема, независимо дали ми се струва размито).
Въпросът за софтуера и за това как децата се снабдяват с него беше поставен от Калин още в първото му мнение, с което откри тази дискусия:
http://forum.chessbgnet.org/viewtopic.php?f=11&t=35#p166
Регламентирано снабдяване на децата с шахматен софтуер

Споменаваше се и по-нататък в някои от мненията. Затова и аз си позволих да кажа част от нешата, които мисля по въпроса. Останалата част изглежда ще трябва да кажа по друго време и на друго място, за да не размивам дискусията тук.
Сега ако Калин разреши, смятам да задам допълнителен въпрос по написаното малко по-горе от Атанас Куртенков (защото той самият прояви готовност да отговори и на други въпроси, а и защото шахматът в училище се включва в темата за детско-юношеския шахмат, надявам се). Но преди това ще изчакам някой друг да се изкаже, за да не провалям плановете на Калин за водене на дискусията.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Kalin on Wed Mar 19, 2008 12:53 am

Ясно е, че ако не помним за какво сме се събрали да говорим дискусията ще отиде много скоро в кой знае какво направление. Затова се опитвам поне малко да напомням, че тя е за детския шах.
Нямам нищо против да се питате какво имате предвид, стига да е точно, ясно и не твърде дълго... :) Темата за шаха в училище и треньорите там разбира се е нещо, което много ни интересува.
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Kalin on Wed Mar 19, 2008 4:01 am

jeliazkov wrote:- За тези които искат да знаят целенасочено всичко което става или предстои да се случи в шахматните редици- да заповядат в ИНТЕРНЕТ : трябва да има регионални форуми / може и като странички в Българската шахматна мрежа например/ които обаче да се поддържат с отговорната помощ на РЕГИОНАЛНИ кореспонденти
Евгений Желязков


viewforum.php?f=41

Така добре ли е? Надявам се повече хора да се включат, за да бъдат страниците възможно най-пълни... :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Kalin on Sat Mar 22, 2008 6:26 am

Дойде ми една интересна идея как да се повиши интереса към шаха и към детския шах по-специално :) Очаквайте подробности скоро...
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Kalin on Sun Apr 06, 2008 9:28 pm

Повечето от нас бяха в Смолян, споделете впечатленията си и дали сте променили възгледите си с нещо?
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby sweet_sisi on Sun Apr 06, 2008 9:30 pm

Еми аз този турнир не го усетих като републиканско честно казано ... Момичетата бяхме много нагъчкани една до друга, нямаше място да станеш от стола дори ... Иначе като цяло беше супер ;)
"Шахматът, подобно на музиката и любовта, притежава силата да прави хората щастливи!"
User avatar
sweet_sisi
Форумното коте
 
Posts: 490
Joined: Mon Mar 03, 2008 9:09 pm
Location: Rousse, BG

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Kalin on Sun Apr 06, 2008 9:40 pm

Май това казва достатъчно :)

Впрочем изглежда трябва да се доверяваме повече на оценката на децата - Дарена Сиркова спечели играта с прогнозите, като позна 10 от 11 шампиона по класически шах...
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby atakurt on Mon Apr 07, 2008 5:12 pm

СЪВСЕМ СБИТО:
1. Официалният организатор БФШ не осигури инвентар - зали, маси и столове, поради което ние, съдиите, трябваше като шерпи да мъкнем тежести и състезанието тотално закъсня.
2. БФШ не даде (ДЕБЕЛО ПОДЧЕРТАВАМ) нито стотинка за:
- лекар!!! Затова нямаше официален лекар, а последните три дена се игра въобще без лекар. За щастие нямаше смъртни случаи, но само в залата, където бях аз, имаше 3 нещастни случая (от които - 1 с тежка хипогликемична криза) и само Господ ни спаси... А си има Наредба за спортните прояви, ама кой да я спазва!
- организация!!! От Община Смолян изразиха недоволството си, че не са записани като организатори, а именно те бяха реално такива.
- съдийски! Ще е добре обществеността да знае, че НИТО един съдия НЕ получи НИТО пари за храна, нито за пътни (всички ние сами си ги заплатихме от джоба)....аз, например, донесох и изнесох извън Смолян в снежната виелица около 100 шаха, с които се играха турнирите. БФШ умело използва апостолската нишка у нас, шахматистите, за да печели на наш гръб! А символичните съдийски хонорари (аз получих два пъти по-малко от официалния минимум) даде Община Смолян (като си приспаднах от тях харчовете, се зарадвах, че не съм на минус). Въобще - ако шахматистите искат да имат нормално съдийство, то трябва да се заплащат нормални пари на съдиите (ТЕМА ЗА РАЗМИСЪЛ)!
3. Нямаше официални лица на закриването на ДИП по рапид и блиц, поради което съдиите сами трябваше да се справим с всички организационни трудности. ОК, но, все пак, ние сме съдии, а не - хамали. А и един хамалин би взел повече пари от един съдия.
4. ... има още много, но все са неща от зад кулисите, за които широката общественост даже и не допуска, че са възможни...
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Kalin on Mon Apr 07, 2008 7:12 pm

Това никак не звучи добре, може би Светла Йорданова ще каже дали наистина нещата са били толкова зле?
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby S0uL_K33p3R on Mon Apr 07, 2008 11:15 pm

Ето това е федерация за чудо и приказ.............Няма що.
S0uL_K33p3R
 

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Nikolay Yordanov on Mon Apr 07, 2008 11:38 pm

Не бях в Смолян, но имам известен опит в организирането на състезания, затова ще си позволя кратък коментар.
1. У нас винаги хотелите, в които се играе са евтини, а залите - малки - такъв ни е стандарта.
2. У нас винаги съдиите са малко - такъв ни е стандарта.
3. У нас винаги инвентара не достига - такъв ни е стандарта.
4. У нас винаги съдиите се занимават и с куп организационни въпроси - такъв ни е стандарта.
5. У нас винаги критикуващите са повече от работещите - такъв ни е манталитета.
6. У нас винаги на неуспелите космоса им е крив - такъв ни е манталитета.

Имах удоволствието преди години да бъда в компания с проф.Георги Петров - дългогодишен ръководител катедра Финанси и кредит в УНСС. Говореше се, че на два пъти е отказвал да стане министър на финансите - бил е канен и от Димитър Попов, и отЛюбен Беров. Та той каза така - как да се захване човек с нещо сериозно в държава, която е в такова положение, че всяка програма за развитие може да бъде аргументирано оборена, и то без особено усилие (е, поне за него е без особено).

Нека имаме предвид, че в подобни условия се намира нашата любима игра и днес, и е по-добре, макар и критикувани, да се опитваме да правим нещо. Другото всички го можем...
Nikolay Yordanov
Офицер
 
Posts: 91
Joined: Mon Mar 10, 2008 8:45 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby atakurt on Tue Apr 08, 2008 2:49 pm

Тъй като смятам, че за 36 години съм дал много на родния шах, а и продължавам да давам (както като настоящ шампион на България за мъже, така и като съдия и журналист), ще си позволя да изкажа мнението си, че:
1. Който не може да организира състезания, да не се залавя с това. Извиненията ни, че такъв ни бил стандартът, са нелогични - членове сме на ЕС и ФИДЕ, следователно стандартът ни трябва да е съобразен с нормативите им.
2. Нежеланието на един възрастен човек, макар и професор, да се сблъсква с трудности е обяснимо, но не трябва да се дава за пример. Да не забравяме, че спасението на давещите се е в ръцете на самите давещи се и е нужно заедно да се хванем и да изметем тунеядците на наш гръб от шахматното движение ("по липсата на дела ще ги познаете"). Иначе ще има да продължаваме да се оплакваме отново и отново, а те да си хихикат и да смучат пари за щяло и нещяло.
3. Време е да спрем да ловим с трици маймуни!
Който иска да има добър треньор - да наеме добър треньор и да му плати добри пари, а не да се оплаква, че нямало добри треньори, като наема хора без дипломи. ПИТАМ АЗ: КОЛКО РАБОТЕЩИ ДОБРИ ТРЕНЬОРА ПОЗНАВАТЕ? Защото аз познавам по-малко от пет.
Който иска добро съдийство, да си наеме добри съдии и да им плати добри пари, а не после да се оплаква, че съдийството било кофти, като наема Хасан от циганската махала, защото само той се съгласил да съдийства. ПИТАМ АЗ: КОЛКО ДОБРИ СЪДИИ ПОЗНАВАТЕ? Защото аз познавам по-малко от десет, от които почти всички си имат работа и трудно се откъсват за съдийстване при тези символични хонорари.
Който иска ... хайде дотук съм, за да не омръзна.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

PreviousNext

Return to Официални дискусии за Българския шах

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests