Препоръка на БФШ за изключване от шаха за 2 години

Тук се пише само от сериозни хора по сериозни теми

by Advertising on Wed Nov 12, 2008 3:49 pm

Advertising
 

Препоръка на БФШ за изключване от шаха за 2 години

Postby atakurt on Wed Nov 12, 2008 3:49 pm

Днес случайно на http://www.chessbg.com/us.php?i=view&id=46 прочетох следното:

-------------------------------------------------
УС на БФШ в състав Стефан Сергиев, Пламен Моллов, Николай Недков, Венцислав Инкьов, Георги Живков, Трифон Тодоров, Румен Раев, Маргарита Войска, Огнян Тодоров и Живко Жеков:

5.1.1.Подкрепя позицията на Етичната комисия към УС на БФ Шахмат.
5.1.2.Смята за тенденциозни, уронващи авторитета на българския шахмат публикациите на Атанас Александров Куртенков във вестник "Стандарт".
5.1.3.Препоръчва на шахматните клубове в следващите две години да не използват неговите услуги.
---------------------------------------------------


Тъй като се свързах и с Председателя на Етичната комисия, и с Председателя на Спортния Съвет на БФШ, и с участващи в заседанието на УС, но досега нито са ми казали конкретно за какъв текст става дума, нито са ми снели обяснение, нито са ми казали каква е позицията на Етичната комисия, то оставам с убеждението, че започва лов на вещици и отстрелване на журналисти.
Би ли ми казал някой колега по-конкретно нещо по въпроса, защото така излиза, че на практика за 2 години е препоръчано да бъда изключен въобще от шахматното движение?
В случая ситуацията е абсурдна, защото се наказва журналист за правото му на свобода на словото. А в своите вече над ТРИСТА И ПЕТДЕСЕТ шахстатии (такова нещо никой досега не е правил в нашата история) съм пропагандирал родния шах и съм писал единствено и само срещу апаратчиците, които ни крадат.

А и интересно ми е, след като решението е взето и от доста колеги-шахматисти, няма ли утре пак те да накажат следващия, когото и както си желаят?
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

by Advertising on Wed Nov 12, 2008 5:38 pm

Advertising
 

Re: Препоръка на БФШ за изключване от шаха за 2 години

Postby Kalin on Wed Nov 12, 2008 5:38 pm

Това е продължение на абсурда да се наказват хора без обявяване на причините за това.... На принципа "защото така ни харесва"...

Българската шахматна мрежа застава зад Атанас Куртенков в дадения случай, като зад колега журналист, който не го е страх да каже истината... Защото именно истината плаши някои хора най-много :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

by Advertising on Thu Nov 13, 2008 6:42 am

Advertising
 

Re: Препоръка на БФШ за изключване от шаха за 2 години

Postby JORO555 on Thu Nov 13, 2008 6:42 am

Поредният абсурд,на който се натъквам в България!Уж има свобода на словото и мисълта,но промитите комунистически мозъци,като този на другаря Сергиев :evil: ,продължават да се държат като османски бейове.
††Con Nosotros Quien Quiera, Contra Nosotros Quien Pueda.††/With us if you're willing; against us if you dare/
JORO555
Таралеж
 
Posts: 54
Joined: Sun Oct 26, 2008 1:43 pm
Location: Между България и САЩ

Re: Препоръка на БФШ за изключване от шаха за 2 години

Postby Kalin on Thu Nov 13, 2008 12:18 pm

Най-тъпото е, че каним хората от федерацията да дойдат тук и да си обосноват постъпките, но те предпочитат да си живеят в тъмната дупка и да нямат диалог с никого...
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Препоръка на БФШ за изключване от шаха за 2 години

Postby sirkov-L on Thu Nov 13, 2008 2:04 pm

Няма нужда от чак такива крайни тълкувания на този случай.

Дайте да не преувеличаваме значението на всичко, което се е обсъждало или дори се е приело на едно заседание на Управителния съвет на БФШ.

Не знам вие какво виждате в цитираното по-горе решение на Управителния съвет, но това, което аз виждам, е следното:
5.1.1.Подкрепя ....
5.1.2.Смята ....
5.1.3.Препоръчва ....

т.е. никъде не се казва, че на Атанас Куртенков е наложено някакво наказание, дори и най-лекото.

А възможните наказания са описани тук:
http://chessbg.com/documents.php?d=4

Там има раздел
Наказания за допуснати нарушения
Най-леките наказания са :
а) предупреждение от УС на БФШ
б) публично оповестяване на предупреждението от УС на БФШ на интернет-страницата на БФШ;

За момента по нищо не личи да е наложено едно от тези две наказания.

А това, че Управителният съвет подкрепя ...., смята .... и препоръчва .... си е негово право, което никой не може да му отнеме.

Аз лично бих предложил на Калин да напише от името на Българска шахматна мрежа едно съобщение именно в същия дух:
подкрепя ...., смята .... и препоръчва ... .
и да го пусне за обсъждане и одобрение тук във форума.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: Препоръка на БФШ за изключване от шаха за 2 години

Postby Kalin on Thu Nov 13, 2008 2:41 pm

Ще оставя правото да ти разясни подтекста на това решение на потърпевшия Атанас Куртенков :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Препоръка на БФШ за изключване от шаха за 2 години

Postby atakurt on Thu Nov 13, 2008 3:18 pm

Уважаеми Г-н Сирков, смятам за не особено уместно да тълкувам решенията на УС на БФШ (особено - когато ме засягат), но, след като публично сте задали контекстен въпрос към мен, съм длъжен да Ви отговоря.
----------------------------
"5.1.1.Подкрепя позицията на Етичната комисия към УС на БФ Шахмат."
КОМЕНТАР: Каква е тази позиция, след като няколко шефа на родния шах отказват да я съобщят на потърпевшия?
Не само това, ами и не съм попитан за становище по обвиненията, отправени към мен и досега не знам за какво става дума конкретно (знам само общи приказки).
Припомням, че даже и Сталин, осъждайки опонентите си, им съобщаваше в какво ги обвинява и им даваше право да присъстват на процеса и да се защитават...
По тази логика, след като днес съм аз, утре можете да бъдете и Вие, Г-н Сирков! Припомням, че само допреди няколко месеца бях член на същия този УС на БФШ...а не ми се иска да припомням думите на един велик немски писател, изречени по времето на Хитлер: "Мълчах си, когато дойдоха за евреите; мълчах си, когато дойдоха за социалдемократите;... а когато дойдоха за мен, не беше останал никой, за да ме защити.".
--------------------------------
"5.1.2.Смята за тенденциозни, уронващи авторитета на българския шахмат публикациите на Атанас Александров Куртенков във вестник "Стандарт"."
Мнението на УС на БФШ е важно и се чете от всички. В случая се отправят сериозни обвинения към мен - шахматен деец от много десетилетия, бил много пъти шампион на БГ, а и настоящ световен шампион за железничари. Обичам шаха и съм дал много на него, а и на шахматистите - години наред съм осигурявал хляб на много силни пловдивски шахматисти. Затова болезнено възприемам такива думи срещу мен и считам, че са опит да ме дискредитират в очите на по-младите, а и по-отскоро навлязлите в шаха (като Вас), които не са в течение на доста неща.
Още повече, че тези мои публикации (около десетина) са насочени само и единствено срещу некадърно ръководство, но не и - срещу шахматисти. А в останалите ми статии всячески пропагандирам шаха и считам, че никой никога досега не е дал толкова много в пресата в полза на шаха, като мен.
За информация - касае се за над 350 статии за над 350 турнира, изиграни в последния месец към датата на публикацията, придружени с коментар на над 350 интересни партии!! Бих искал да ги публикувам и тук, но Калин ми каза, че няма такава техническа възможност.
--------------------------------
"5.1.3.Препоръчва на шахматните клубове в следващите две години да не използват неговите услуги."
Това е много по-лошо от лишаване от състезателни права за 2 години.
Препоръката на ръководен орган е равнозначна на заповед и всеки, запознат с принципите на администрирането, ще го потвърди!
А така нямам право да играя, да съдийствам и каквото и да е било в продължение на две години.
Но по-лошото в случая е, че се посяга на свободата на словото. Предприема се опит за морално убийство на журналист, след като отстрелването на журналисти стана любима практика на управляващите в България. Не съм обиждал никого, а само съм изнасял вярна информация, достъпна за всеки, който владее Интернет. Тогава?
Тогава това означава, че Стефан Сергиев (УС послушно гласува каквото му се предложи) проверява каква ще е обществената реакция на това наказание, преди да предприеме следващите си стъпки към неудобните шахматисти. Все пак, да не забравяме, че той е доста опитен апаратчик - бил е Окръжен секретар в Перник на ОК на БКП, а и секретар на Висшия съвет на БСП. Затова и някои заседания на УС на БФШ продължава да си ги провежда на "Позитано" 20. Затова и шахът у нас се управлява от "Позитано" 20, а оттам вее на тоталитарна диктатура и корупция (справка - решения на Евросъюза).
Като капак, ми е много непонятно защо колеги, с някои от които съм изял доста торби сол, като М. Войска, О. Тодоров, Ж. Жеков, П. Чилингирова, Х. Ванев, В. Инкьов, П. Петков, Г. Живков, Р. Раев и други използват ситуацията, за да се разправят с мен. Етиката (да не говорим за процедурата по закон) изискваше поне да вземат и моето мнение, преди да ми режат главата.
------------------------------------

Г-н Сирков, имате ли други въпроси?
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Препоръка на БФШ за изключване от шаха за 2 години

Postby sirkov-L on Thu Nov 13, 2008 5:26 pm

г-н Куртенков,
нека все пак четем думите такива, каквито са.

Аз не съм задавал въпрос към Вас, и никога не съм имал намерение да отричам Вашите 350 публикации, както и останалите Ви заслуги към шахмата.

Това, което написах по-горе, беше с цел да ориентира тези, които биха искали да реагират на
едно такова решение на УС на БФШ, как по-точно да реагират.

Написах го съвсем ясно, но за който не е разбрал, мога да го повторя
отново по малко по-друг начин:

1. Атанас Куртенков не е наказан.

2. Когато УС на БФШ пише "смята за тенденциозни, уронващи авторитета на българския шахмат публикациите на Атанас Александров Куртенков във вестник "Стандарт" ", с това УС на БФШ изразява свое мнение - по същия начин, по който и Атанас Куртенков изразява свое мнение, когато пише във в. "Стандарт"

3. "Препоръчва" в никакъв случай не означава "заповядва".

4. Напълно нормално е да се реагира публично на оповестени решения на УС на БФШ.
Това може (и е добре) да стане и чрез медиите.

Калин вече написа по-горе
Българската шахматна мрежа застава зад Атанас Куртенков в дадения случай, като зад колега журналист, който не го е страх да каже истината


Това, което аз се опитах да му подскажа на Калин, беше, че не е достатъчно да напише "застава зад", а е по-добре да се състави един по-подробен текст, при това оформен в същия стил, в който е и решението на УС на БФШ:
1.Подкрепя ....
2.Смята ....
3.Препоръчва ....

Примерно така:

Code: Select all
Българската шахмата мрежа, след като обсъди във форума към сайта chessbgnet.org решението на УС на БФШ, взе следното решение:
1.Подкрепя изявите на Атанас Куртенков във в. "Стандарт"
2.Смята, че те допринасят за популяризирането на шахмата в България
3.Препоръчва на шахматните клубове да продължават да ползват услугите на Атанас Куртенков.



(Това ви го давам съвсем примерно, можете да си го допълните както искате, с повече подробности и аргументи.)

Просто по принцип това е начина (културният, цивилизованият начин), по който е нормално да се реагира от името на една общност.

Ако Българската шахматна мрежа има достатъчно авторитет, едно такова изявление ще има ефект дори по-голям от ефекта на съответното решение на УС на БФШ.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: Препоръка на БФШ за изключване от шаха за 2 години

Postby JORO555 on Fri Nov 14, 2008 8:56 am

Добре де-или аз съм много тъп,или са тъпи тези във федерацията и в т.н. "Етична" комисия!
Съгласно т.н. "ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛОЖЕНИЕ НА ЕТИЧНИЯ КОДЕКС НА ФИДЕ В БЪЛГАРСКА ФЕДЕРАЦИЯ ПО ШАХМАТ " правилата са валидни за състезатели,треньори,организатори...никъде не видях точка или алинея за журналисти,изказващи несъгласие с Ръководната Роля На Другаря Сергиев,и Другарите Около Него!.По този начин решението на т.н. Комисия по етика е необосновано,и от тук препоръката на федерацията за "неползване" на услугите на г-н Куртенков е пълен юридически,логически и всякакъв абсурд.
††Con Nosotros Quien Quiera, Contra Nosotros Quien Pueda.††/With us if you're willing; against us if you dare/
JORO555
Таралеж
 
Posts: 54
Joined: Sun Oct 26, 2008 1:43 pm
Location: Между България и САЩ

Re: Препоръка на БФШ за изключване от шаха за 2 години

Postby JORO555 on Fri Nov 14, 2008 9:01 am

sirkov-L wrote:
Code: Select all
Българската шахмата мрежа, след като обсъди във форума към сайта chessbgnet.org решението на УС на БФШ, взе следното решение:
1.Подкрепя изявите на Атанас Куртенков във в. "Стандарт"
2.Смята, че те допринасят за популяризирането на шахмата в България
3.Препоръчва на шахматните клубове да продължават да ползват услугите на Атанас Куртенков.

С ДВЕ РЪЦЕ ЗА!!!!
††Con Nosotros Quien Quiera, Contra Nosotros Quien Pueda.††/With us if you're willing; against us if you dare/
JORO555
Таралеж
 
Posts: 54
Joined: Sun Oct 26, 2008 1:43 pm
Location: Между България и САЩ

Re: Препоръка на БФШ за изключване от шаха за 2 години

Postby Kalin on Fri Nov 14, 2008 11:37 am

Според мен няма какво повече да си играем да дребно и да се караме на места, където четат по 100 души на ден - не си струва времето... Предлагам да алармираме всички журналисти в България за този опит за цензура и да пратим на всички медии да публикуват едно писмо за всичко, абсолютно всичко нередно в БФШ (то няма да стигне обемът на вестниците даже :) ), да се подпишем под него всички силни играчи в България, начело с шампиона на страната, който не беше включен за олимпиадата в Дрезден... ей така да разберат за това 500 000 души, не за друго, само за експеримента :D
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Препоръка на БФШ за изключване от шаха за 2 години

Postby sirkov-L on Fri Nov 14, 2008 1:57 pm

Калине, като ще правиш нещо, прави го последователно.

В момента сме в тема, посветена на конкретно решение на УС на БФШ.
(Ти преди време обещаваше пак тук във фоума, че в някакъв момент щяло да има някаква отделна тема за БФШ, но така и не я направи.)

Затова първо трябва да се вземе решение какво ще се прави по конкретния въпрос.

(Разбира се, ако смяташ, че не само това решение на УС на БФШ, но и много други са погрешни, трябва да предприемеш нещо, но това е добре да стане във връзка със следващото общо събрание на БФШ, което може да смени ръководството.)

Аз по-горе вече предложих един примерен текст, един друг човек дори вече го продкрепи, така че ти можеш да продължиш да работиш в тази посока.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: Препоръка на БФШ за изключване от шаха за 2 години

Postby Kalin on Fri Nov 14, 2008 3:01 pm

sirkov-L wrote:(Ти преди време обещаваше пак тук във фоума, че в някакъв момент щяло да има някаква отделна тема за БФШ, но така и не я направи.)


Защо не вземеш ти да направиш нещо последователно, вместо да пишеш глупости? Има няколко теми за БФШ във форума...
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Препоръка на БФШ за изключване от шаха за 2 години

Postby LordVetinari on Fri Nov 14, 2008 10:43 pm

sirkov-L wrote:
2. Когато УС на БФШ пише "смята за тенденциозни, уронващи авторитета на българския шахмат публикациите на Атанас Александров Куртенков във вестник "Стандарт" ", с това УС на БФШ изразява свое мнение - по същия начин, по който и Атанас Куртенков изразява свое мнение, когато пише във в. "Стандарт"



Никак не съм съгласен. "Мнението" на управителния съвет на ръководния орган на българския шах не може да се сравнява по тежест и да бъде приравнявано с мнението на който и да е отделен шахматист или журналист.

За мен това си звучи баш като наказание.
User avatar
LordVetinari
Топ
 
Posts: 180
Joined: Wed May 07, 2008 9:50 pm
Location: Ankh Morpork

Re: Препоръка на БФШ за изключване от шаха за 2 години

Postby sirkov-L on Sat Nov 15, 2008 12:27 am

LordVetinari,
напълно те разбирам, че за тебе това звучи "баш като наказание" - то така е и написано, че поне някои хора да се заблудят, че Куртенков е наказан.
А той на практика не е. Дали не са посмяли, или не са пожелали да го накажат, не знам.
Но и де факто, и де юре Куртенков не е наказан.
Когато се четат официални документи, всяка дума е от значение.
В случая е напълно ясно : думи от типа "наказва с отнемане на състезатели права" или "наказва с лишаване от съдийска правоспособност" просто липсват в решението на УС на БФШ.

Напротив, както съвсем ясно се вижда, има съвсем други думи - от типа "подкрепя", "смята", "препоръчва". Това са думи, които нямат правно значение.

За да получиш представа как звучат истинските наказания, прочети
http://www.chessbg.com/us.php?i=view&id=16
Решение на УС на БФШ от 20.01.2006 г.
4.3.4 Лишава от състезателни и съдийски права в системата на БФ Шахмат Симеон Стоичков и Николай Тодоров за срок от 2 години, считано от 20.01.2006 г.


или
http://www.chessbg.com/arbiters.php?i=view&id=33

на основание чл. 10 от Правилника за дейността на РССК, лишава Димитър Георгиев Илиев от съдийски права за срок от 1 (една) година, считано от 06.11.2006 г.


Така че в случая според мен Куртенков по-скоро има основания да се чувства не наказан, а морален победител.

За да се задейства Комисията по етика, според правилника е необходимо някой да е пуснал до нея "жалба за допуснато нарушение" от страна на Куртенков.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Next

Return to Официални дискусии за Българския шах

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests