Искат признаване на олимп. медали в шаха

Тук се пише само от сериозни хора по сериозни теми

by Advertising on Wed May 12, 2010 5:25 pm

Advertising
 

Искат признаване на олимп. медали в шаха

Postby sirkov-L on Wed May 12, 2010 5:25 pm

http://www.standartnews.com/news/detail ... %BB%D0%B8-

Шахматистите също печелят олимпийски медали Открито писмо до ръководителите на държавата и спорта

сряда, 12 май 2010

София

БТА разпространи открито писмо от легендерни български шахматисти, адресирано до президента на Република България Георги Първанов, с копия до министър-председателя Бойко Борисов, до председателя на Народното събрание Цецка Цачева, до министъра на физическото възпитание и спорта Свилен Нейков и до председателя на Българския олимпийски комитет Стефка Костадинова, в което пише:

"Уважаеми господа,

През 2008 г. шахматът в България бе признат за олимпийски спорт от Българския олимпийски комитет. Но българските шахматисти и шахматистки, спечелили медали от шахматните олимпиади, не могат да получават никакви материални стимули както другите наши спортисти, медалисти от олимпиадите.

Причината за това е в законовата уредба на страната, в която на шахмата се гледа като на спорт, който не е включен в програмата на летните и зимни олимпийски игри.

Искаме да ви обърнем внимание, че шахматът като един от най-масовите и популярни спортове в света има своя олимпиада, която се провежда веднъж на две години и в нея участват повече от 1500 шахматисти и шахматистки от над 150 страни в света.

Борбата в тези състезания, която води своето начало от 1927 година, е много оспорвана. През годините българските шахматисти и шахматистки са се представяли с достойнство в тях. Мъжете спечелиха бронзовите медали от Лугано (Швейцария) през 1968 година, а жените - сребърни медали от Солун през 1984 г. и Меделин (Колумбия) през 1974 г. Някои от тях са завоювали и индивидуални медали през годините.

България е единствената страна в света, която е имала световни шампиони едновременно за мъже, жени, ветерани и хора с увреден слух! За тези си отличия обаче никой от тях не е получил и не получава материални стимули. Една част от българските шахматисти, медалисти от тези олимпиади, вече не са между живите.

В много страни шахматистите, спечелили медали от олимпиадите, са приравнени към всички останали олимпийски медалисти и на тях се отпускат ежемесечни стипендии. Защо и България да не бъде сред тях?

Спечелването на медал от олимпиада, та било тя и шахматна, е трудно и е съпроводено с многогодишен труд, с лишения и много често е за сметка на личния живот.

Уважаеми господа,

Обръщаме се с молба към Вас да проявите разбиране, да засвидетелствате положително отношение към труда на шахматистите и промените остарялата законова уредба като приравните медалистите от шахматните олимпиади с медалистите от летните и зимни олимпийски игри. От един такъв акт ще се възползват 10-12 шахматисти и шахматистки, но това ще бъде израз на отношението към нашия спорт, ще бъде мощен стимул за младите, които сега усвояват тайните на шахматното изкуство. Надяваме се на вашето положително отношение".

Писмото е подписано от олимпийските вицешампионки Маргарита Войска и Павлина Чилингирова, от бившата световна и бивша европейска шампионка Антоанета Стефанова, от международните гросмайстори Кирил Георгиев, Иван Радулов, Васил Спасов и други.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

by Advertising on Wed May 12, 2010 5:36 pm

Advertising
 

Re: Искат признаване на олимп. медали в шаха

Postby MilenPetrov on Wed May 12, 2010 5:36 pm

Би ми било интересно да видя оригинала на това писмо... Имам известни съмнения относно автентичността му. Кога, къде, как и от кого е подписано...
MilenPetrov
Топ
 
Posts: 123
Joined: Wed May 20, 2009 4:25 pm

by Advertising on Wed May 12, 2010 5:41 pm

Advertising
 

Re: Искат признаване на олимп. медали в шаха

Postby atakurt on Wed May 12, 2010 5:41 pm

Г-н Сирков, не очаквах от Вас да популяризирате една гнусна лъжа.
На тази тема сме си говорили и писали многократно - даже и в този форум.
Шахът НИКОГА не е бил признаван от БОК за олимпийски спорт. Който продължава сляпо да вярва на партакосите от БКП, намиращи се в БФШ, да си погледне официалния сайт на БФШ:
http://www.bgolympic.org/fce/index.shtml?s=001&p=0027

А от http://www.bgolympic.org/cgi-bin/e-cms/ ... y=Saturday е категорично видно, че БФШ е член на БОК, но БФШ не е олимпийска федерация, докато широкопопулярни у нас спортове като кърлингът, голфът и хокеят на трева са олимпийски спортове.

Г-Н СИРКОВ, ОЧАКВАМ КОМЕНТАРА ВИ!
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Искат признаване на олимп. медали в шаха

Postby Boris on Wed May 12, 2010 5:49 pm

Милене,аз съм видял (и подписал) писмото. Ясно ми е защо имаш съмнения ,но толкова ли е важно,
все пак се борят за нещо хубаво.
Boris
GM
 
Posts: 36
Joined: Tue Feb 16, 2010 9:44 pm

Re: Искат признаване на олимп. медали в шаха

Postby atakurt on Wed May 12, 2010 5:57 pm

Boris wrote:Милене,аз съм видял (и подписал) писмото. Ясно ми е защо имаш съмнения ,но толкова ли е важно,
все пак се борят за нещо хубаво.

А бе, Борка, защо се подписваш под нещо, което НЕ е вярно???? - "През 2008 г. шахматът в България бе признат за олимпийски спорт от Българския олимпийски комитет."
Кога и от кого шахът е признат за олимпийски спорт???? И защо БОК не знае за това признаване???
Не виждаш ли, че Сергиев те манипулира???
Осъзнай се ...

----

И е важно, защото Сергиев се бори за поредния си мандат за шеф на шаха през януари, за да смуче. И те използва. Погледни по-надалече.
Не помисли ли защо именно сега се появява тази му инициатива? След загубата на Веско?
Отговор: За да е Сергиев пак на гребена на вълната. Защото НИКОЙ няма да даде нещо повече за шаха в тази криза - особено сега, след драстичното намаление на бюджета на спортни федерации, ЗАРАДИ ШАХА!!!!
Не четеш ли Интернет? Не виждаш ли какви настроения има срещу шаха в другите федерации?
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Искат признаване на олимп. медали в шаха

Postby MilenPetrov on Wed May 12, 2010 6:15 pm

Борка, не знам какво имаш предвид относно моите съмнения...
Съгласен съм че това е добра идея, но мисля че начина на представяне и времето не е най-подходящото в момента (особено след изхода на мача Ананд-Топалов).
Освен това мисля че текста на писмото е малко неграмотно написан (не знам кой е автора му).
Трябва да се има предвид и ясното становище на правителството относно финансиранията. Навсякъде и за всичко се режат парите, а ние точно сега сме се сетили да се молим. А къде бяхме досега...
За мен това си е вид евтин РR.

P.S. Интересно защо името на държавния шампион не се споменава... или попада в графа 'и други'. Тъпо някак си. Поне за мен би било обидно.
Last edited by MilenPetrov on Wed May 12, 2010 6:20 pm, edited 1 time in total.
MilenPetrov
Топ
 
Posts: 123
Joined: Wed May 20, 2009 4:25 pm

Re: Искат признаване на олимп. медали в шаха

Postby Boris on Wed May 12, 2010 6:20 pm

Честно казано,не знаех че не е вярно. Но все пак и от линка ти се вижда ,че БФШ има някакъв статут в БОК.
А кой за какво се бори слабо ме вълнува , стига да прави добри неща в процеса - като това писмо и много други.
То е написано преди загубата на Топалов ,така че няма я връзката ,която правиш. Другите федерации може да
са настръхнали срещу шаха,но разбираемо, и те не ме вълнуват.
Boris
GM
 
Posts: 36
Joined: Tue Feb 16, 2010 9:44 pm

Re: Искат признаване на олимп. медали в шаха

Postby Boris on Wed May 12, 2010 6:24 pm

Милене, и аз не съм сигурен кой го е писал. Не е Сергиев или Велчев.
Boris
GM
 
Posts: 36
Joined: Tue Feb 16, 2010 9:44 pm

Re: Искат признаване на олимп. медали в шаха

Postby atakurt on Wed May 12, 2010 6:26 pm

Когато един държавен шампион се подписва под нещо, трябва да внимава, защото думата му тежи. Той ОЛИЦЕТВОРЯВА шаха в момента! Ти имаш задължения като такъв! Не се поддавай!
Шахматистите е нужно да гледаме напред, за да не ни използват апаратчиците.
Сергиев е хитър и знае кога да стреля с това писмо - в удобния ЗА НЕГО момент. Защо не се публикува тогава, когато е написано? Защото нямаше да има такъв ефект за него.
А това, че не те вълнува мнението на нешахматистите за нас, е дълбоко погрешно.
Прочети Сун-Дзъ и ще говорим пак.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Искат признаване на олимп. медали в шаха

Postby MilenPetrov on Wed May 12, 2010 6:36 pm

Това дали лицето Х е прав или не е друга тема и може би тези неща трябва да се изяснят на Общо събрание, а не по форуми и седянки.
Но има много по-важни и проблемни неща които трябва да се изчистят преди да се борим за нещо което наистина си заслужава.
Преди да искаме нещо от някой трябва да сме сигурни че всичко в 'нашия двор' е изрядно. А то не е така...
Разполагам със скандални факти, за които съм уведомил съдийската комисия и доколкото знам тя ще поиска становище от федерацията. ако такова не се получи и не се вземат конкретни мерки, ще се наложи да се информират ФИДЕ и съответните комисии по надлежния начин.
Господа, как ще коментирате фалшифицираните норми и звания на някои състезатели и съдии.
Конкретни примери:
1) Норма на Стефи Бендикова подписана от главния съдия Д.Илиев, в която БЪЛГАРСКИ състезател е представен от Белгия. За ЕЛО същият е от България. И това само за да се признае нормата. Това е последна норма с която тя е утвърдена за WIM. Скандално!!!!
2) Норма на същата състезателка от друг турнир на който главен съдия е бил Румен Ангелов а под формуляра за главен съдия стои подписа за г-н Камен Тошков

Питам аз... не е ли това измама... И за какви пари и привилегии си говорим.
Ако някой се съмнява в горенаписаното мога да му предоставя линкове да се убеди сам.
Хайде нека си оправим първо нашите бакии и тогава да търсим другите да ни помагат.
P.S. Ще ми е интересно да чуя/прочета/ коментарите Ви
MilenPetrov
Топ
 
Posts: 123
Joined: Wed May 20, 2009 4:25 pm

Re: Искат признаване на олимп. медали в шаха

Postby MilenPetrov on Wed May 12, 2010 6:46 pm

В допълнение към предните ми постове...
Току що имах телефонен разговор с ГМ Васил Спасов, който е възмутен от това че се споменава неговото име и че е подписал писмото. Той никога не е виждал и подписвал подобно писмо.

Ако някой разполага с оригинала, нека все пак да го покаже публично. Нека видим кои са лицата подписали се под този текст.
P.S. Според него той би подкрепил такава идея, но не е бил уведомен за това.
MilenPetrov
Топ
 
Posts: 123
Joined: Wed May 20, 2009 4:25 pm

Re: Искат признаване на олимп. медали в шаха

Postby sirkov-L on Wed May 12, 2010 7:22 pm

Доколкото разбирам, независимо на какво точно място и в какви списъци е включен шахматът като "олимпийски спорт" у нас, реалният осезаем (финансов) ефект от това ще се почувства едва след като БФШ сключи с министерството на спорта годишен "договор за олимпийска подготовка", както това е предвидено в:
ПРОГРАМА ЗА ОЛИМПИЙСКА ПОДГОТОВКА
/Утвърдена със Заповед № РД-09-199/27.11.2009г.,
изм. със Заповеди № РД-09-239/21.12.2009г. и №РД-09-122/06.04.2010г.
на Министъра на физическото възпитание и спорта/

http://www.youthsport.bg/public_docs/pr ... redact.doc


Преките финансови изгоди са например в следния вид:
"пансионат до 50 лева на ден за мъже/жени (І-во ниво), до 45 лева за младежи и до 40 лева юноши/девойки старша възраст (ІІ-ро ниво) по време на централизираната подготовка в България;"

"медикаменти и средства за възстановяване до 16 лева на ден за мъже/жени (І-во ниво) и до 10 лева за младежи, юноши/девойки старша възраст (ІІ-ро ниво) по време на централизираната подготовка; "

Отделно от това има
"месечни средства в лева, които се определят в зависимост от класирането на спортистите от последно проведените Олимпийски игри /ОИ/, световни първенства /СП/ и от европейски първенства /ЕП/, както следва: ..."

До 2009 г. такива "договори за олимпийска подготовка" са имали само 14 федерации. При приемането на бюджета за 2010 г. министърът на спорта в доклада си уточни, че:
(виж http://www.minfin.bg/document/7237:2 )
""
Остойностените изменения по години спрямо ревизирания бюджет за 2009 г. са обусловени от предстоящото през 2010г. включване в Програмата за олимпийска подготовка на повече от 14 спортни федерации, т.е. право на кандидатстване по програмата ще имат всичките 35 спортни федерации с класирани състезатели по програмата.
С оглед на гореизложеното, разчетените средства са в размери, както следва:
• 15 000 000 лева за 2010г. за подпомагане на спортните федерации за олимпийската подготовка на проектоолимпийския отбор;

""
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: Искат признаване на олимп. медали в шаха

Postby atakurt on Wed May 12, 2010 7:24 pm

Именно!
Шахът го няма, защото не е олимпийски спорт!
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Искат признаване на олимп. медали в шаха

Postby Boris on Wed May 12, 2010 7:25 pm

Явно някои неща не са както трябва .Бях сигурен ,че Спасов поне е уведомен и е дал съгласието си...
За Стефи - за пръв път чувам ,не мога да коментирам. Интересно след като даде становище по този
въпрос, дали Съдийската комисия ще се занимава и с Кюстендил.
Но не смятам,че да се изнасят всички неприятни неща в шаха в този форум е добре за каузата на нашия спорт.
Има си УС, има си комисии ,особено Съдийската - нека си взимат решения, ама наистина да го правят!
Off-topic : Шаха в България не го олицетворявам аз, а Антоанета и Веско.И не ми е обидно ,че съм в
"и други" в редакцията на писмото,която са направили "Стандарт". Просто списъка с ГМ-ри беше малко
произволен ,а не по заслуги.
Boris
GM
 
Posts: 36
Joined: Tue Feb 16, 2010 9:44 pm

Re: Искат признаване на олимп. медали в шаха

Postby atakurt on Wed May 12, 2010 7:55 pm

Boris wrote:Но не смятам,че да се изнасят всички неприятни неща в шаха в този форум е добре за каузата на нашия спорт.
Има си УС, има си комисии ,особено Съдийската - нека си взимат решения, ама наистина да го правят!

Напротив, имаме нужда от ГЛАСНОСТ!
Като бях три години в УС и девет години в СК знам как се работи там - всичко се решава от Сергиев!
Сергиев е централизирал всичко в себе си и на практика сам определя еднолично какво ще става.
В родния шах има тоталитарно управление и всички знаят това.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Next

Return to Официални дискусии за Българския шах

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests