Градски първенства

by Advertising on Mon Oct 27, 2008 7:02 pm

Advertising
 

Градски първенства

Postby orlin on Mon Oct 27, 2008 7:02 pm

Привет на всички, който посещават този форум и обичат играта ШАХМАТ.Бих искал да обърна внимание на това как шахматен клуб "Цска" се отнася към конкурентите си.
Цитирам от сайта на Шахматен Клуб "Цска":"В първите два кръга бяха разгромени отборчетата ...".Това е на официалния сайт на клуба: www.cskaclub.com.
Само бих искал да подскажа, че сайта на този клуб би трябвало да е официалното становище на щахматен клуб "ЦСКА"
Исамо една подробност, която е "изпусната" от сайта на "ЦСКА".Големия отбор на "ЦСКА" беше победен от "отборчето" от шахматен клуб "Михаил Ботвиник", при девойките до 16 години! А освен това ми е интересно защо за отборите на "ЦСКА" не играха Дарена Сиркова до 16 години и Ники Христов при отбора до 12 години?
Толкова от мен.
orlin
Дама
 
Posts: 202
Joined: Tue Mar 11, 2008 3:21 pm

by Advertising on Tue Oct 28, 2008 12:18 am

Advertising
 

Re: Градски първенства

Postby Kalin on Tue Oct 28, 2008 12:18 am

Всеки клуб има право да си пише каквото си иска по принцип, а ако е написано не както трябва, хората сами ще си извадят мнение за качеството на работа в клуба ;)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

by Advertising on Wed Oct 29, 2008 12:21 am

Advertising
 

Re: Градски първенства

Postby sirkov-L on Wed Oct 29, 2008 12:21 am

Няма нищо лошо всеки клуб да изтъква собствените си постижения.
ШК "ЦСКА" изтъква своите постижения, клуб "Ботвиник" - своите.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: Градски първенства

Postby LordVetinari on Wed Oct 29, 2008 12:48 am

Въпреки че съм цесекар, мисля че това за "отборчетата" е горе-долу на едно ниво с репликата на Стойчо Младенов едно време за "говеждия стадион". И в двата случая се касае за своеобразна не особено уместна "запалянковщина".
User avatar
LordVetinari
Топ
 
Posts: 180
Joined: Wed May 07, 2008 9:50 pm
Location: Ankh Morpork

Re: Градски първенства

Postby sirkov-L on Wed Oct 29, 2008 1:20 am

Правилно, LordVetinari, приликата е и в това, че и в двата случая не става въпрос за официална позиция на съответния клуб, а за позиция на съответния треньор.

Аз отговарям за публикуването на съдържанието в сайта на ШК "ЦСКА", но това не означава, че всичко, публикувано в сайта, е написано от мен.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: Градски първенства

Postby orlin on Wed Oct 29, 2008 3:28 am

И от кой Любо е написано?
orlin
Дама
 
Posts: 202
Joined: Tue Mar 11, 2008 3:21 pm

Re: Градски първенства

Postby Kalin on Wed Oct 29, 2008 3:42 am

Е познай :D
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Градски първенства

Postby orlin on Wed Oct 29, 2008 3:56 am

Аз знам кой го е написал, но искам да го видя официално за да може този човек да не стои в сянката на Любо и да знаят кой върши подобни работи в "ЦСКА"!
orlin
Дама
 
Posts: 202
Joined: Tue Mar 11, 2008 3:21 pm

Re: Градски първенства

Postby orlin on Wed Oct 29, 2008 3:59 am

Понеже Любо е "пропуснал" да напише, че този треньор е заместник на самия Кристиян Вигенин е ръководи шахматен клуб "ЦСКА" като свое собствено клубче!
orlin
Дама
 
Posts: 202
Joined: Tue Mar 11, 2008 3:21 pm

Re: Градски първенства

Postby sirkov-L on Wed Oct 29, 2008 12:14 pm

Ами то си го пише официално в сайта: под текста на съобщението пише:
"Информация от Васил Илиев"

За разлика от някои други хора, аз не смятам за необходимо да ограничавам възможността отделните дейци на шахмата да си изразяват мнението - такова, каквото е.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: Градски първенства

Postby a_monov on Tue Nov 04, 2008 3:47 am

Май пак ще поразмърдам форума :D
Интерсно, емоции колкото искаш. Хубаво е човек от време на време да чете какво пише конкуренцията.Недопустимо е човек да се ръководи от лична вражда за да се "гаври иронично" с конкурентите, в официален сайт на даден клуб (лично мнение). Разбира се г-н Сирков цензурата е гадно нещо, но демокрацията така както я разбира българинът, си е направо анархия. На Вас Ви е пределно ясно, че в някои случаи думата "гаден, слаб отбор" е по-малко обидна от думата "отборче" и понеже много от хората четящи форума, не са наясно за какво става дума, ще се опитам накратко :D :D :D да обясня.
Винаги когато съм спорел по дадена тема съм избягвал да афиширам (освен в краен случай) клубна принадлежност, треньор на децата ми, както и имената им. Прочетох темата, защото видях че е създадена от Орлин Николов - учителят по шах на моите две деца. По емоцията разбрах, че в друг сайт е написано нещо обидно за клуба, в който те тренират и си направих труда да го прочета. Неприятно ...., но ще го оставя без коментар. Ето и пасажи "В първите два кръга бяха разгромени отборчетата на Ботвиник и Ивис съответно .....", и още "....., а последното място за пореден път бе "завоювано" от Ботвиник". Да, ама не, защото при градско за мъже последното място на Ботвиник е 4-тото, а при жените - 3-то :D :D :D И сега превключвам на "хамалски жаргон" към господина подписал се под статията. А бе Алан Коолу, сигурно си късаш задника,гъза, обратното на предника (написах 3 думи за да може Калин да остави най-цензурната) по турнирите да "додрапаш" до тези места ?!? 3-то място си е трето, пък било и последно. Защото без отборчетата на Ботвиник и Ивис при жените, щяхте хем да сте на 1-во, хем на последно - просто щяхте да сте единствените :D :D :D Аз лично се гордея с това, че при жените отбор съставен от момичета на 8,10 и 14 год. стана 3-ти. Това е факт и се помни той, а не броят на участниците.
Когато детето ми смени клубната принадлежност, си казах че няма да плюя по клуба, от който сме тръгнали. С всички родители (или почти :D ) съм в прекрасни отношения, децата ми са приятели с състезателите на този клуб. Има обаче едно голяяяямо изключение. Ама наистина голямо (пак спестявам име ... засега). Лошото е Калине, че пак трябва да мина на "просташки жаргон", защото господинчото от друго не разбира (дано след цензуриране остане нещо за четене :D ).
Господинчо, съвсем случайно имах нещастието да си "чопля нослето" навън в колата докато няколко родители и деятели на клуба (с Вас като главно действащо лице), си изясняваха "отношенията" за поредната ....... в клуба. Усилих радиото ....., не помогна. Заслушах се ..... и така над 30 мин. :D Нямате си и представа на какви "думички" и "нещица" се наслушах. А пък и понеже имам професионално изкривяване, нещо не мога да забравя запомненото. И ако бях господинчо, с просташкия ви (нарочно с малка буква) манталитет, досега щях да съм "проснал" кирливите, не, ла... ризи на показ. Господа, нямате и най-малка представа какво може да научи родител познат с треньори и състезатели за 4 години "висене" навън по турнирите да чака детето си.Това обаче е от "кухнята". Никъде няма само цветя и успехи. Нямам право да се намесвам в клубни отношения ....., до момента в който безпричинно обидят децата на нашият отбор, дръзнали да се явят на градско първенство за мъже и жени. С какво право Васил Илиев обижда двата отбора отделили от времето (и игрите си) да дойдат в почивните дни, за да "стане градското". "Къв си ти бе". Ако бях простак, Василе щях да ти дам ултиматум официално да се извиниш или за 1 ден "media star" ще те направя. Знаеш ли как бързо се отритват "гнилите ябълки" за да се запази репутацията чиста ?!? Знаеш ли, какво е да си "низвергнат" ?!? Някои твои колеги са го преживяли, можеш да ги попиташ. Репутация на клуб господинчо, не се гради за ден и никой не ще ти позволи да се "заиграваш" с нея (за който клуб го разбереш все върши работа). Май като малък си проспал приказката за човекът и мечката. Клубът в който заемаш длъжност не е виновен, че те има, а и по нагоре споменах за едно мое обещание.
А сега ще ти кажа вече и нещо официално, не като родител, а като член на Управителният съвет на ШК "Михаил Ботвиник". При още една такава непредизвикана обида, нашият клуб ще направи официално оплакване до БФШ. А сега неофициално като родител ..., пробвай дали ми стиска да "прехвърля" всичко което съм научил за тези години в медиите под псевдоним :evil:
Последно до г-н Сирков. Знам, че в случая г-н Сирков Вие не носите вината за материала (дори сте преглътнали намека, че едва ли не жените и без Дарена се справят без проблем). Съгласете се обаче че това не е "сайта на Пижо и Пенда" (без аналогии), а официална страница на един от големите столични шахматни клубове. Всичко обидно публикувано за друг клуб се води освен като отговорност на пишещия и като такава на редактора. Особенно неприятно ми е тенденциозното "кръчмарско" съкращаване на името на ШК "Михаил Ботвиник". Ако Васил си е правил "кофички с него на пясъка" и си позволява такова отношение (при правилно изписани други имена), мисля си че е коректно Вие да проявите уважение (ако не към клуба) към човека дал много за шахмата и да внесете поправката. Какво ли би станало ако от четирибуквието на Вашият клуб (не намеквам притежание) махнеш едната буква. Така, че ще Ви помоля лично като човек, освен правописните грешки на авторите които пишат :D , намесвайте се в случаите в които виждате,че някой тенденциозно разпалва личностна вражда с конкурентен клуб. Войни никому не са нужни - те само пилеят енергия.
И официално до Орлин (не, че няма да му го кажа и лично). Не се поддавай на провокации Орли.
Това е. Пак се включих за "лошо", но на добрата страна, защото "и бях там, и видях, и чух" ;)
User avatar
a_monov
Офицер
 
Posts: 85
Joined: Sun Jun 08, 2008 8:22 pm

Re: Градски първенства

Postby Kalin on Tue Nov 04, 2008 1:12 pm

Горното може и да има нужда от малко цензуриране, но ще си изгуби смисъла, затова ще се въздържа :) Според мен най-добре ЦСКА да се извини за написаното така неуважително (явно в момент на твърде голям ентусиазъм :) ) и да не се стига до излишни скандали...
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Градски първенства

Postby sirkov-L on Tue Nov 04, 2008 5:45 pm

Да, наистина важни проблеми, свързани с функционирането на клубовете, са повдигнати от a_monov .

Хубаво е, че има кой да "поразмърда" форума. (Защото Калин напоследък като че ли гледа повече
да прави обратното : да го "обезразмърдва")


Честно казано, когато видях какъв текст ми е пратил Васил Илиев, веднага ми стана ясно,
че публикуването му ще предизвика възражения.
(Това, че възраженията идват с известно закъснение, го отдавам на все още недостатъчната популярност на сайта. )

Въпреки това реших обаче да сложа в сайта текста почти такъв, какъвто си беше. И това е мое принципно решение.

Както вече писах и по-горе,
не смятам за необходимо да ограничавам възможността отделните дейци на шахмата да си изразяват мнението - такова, каквото е.

Според мен по-важно е не да заглушваме или заглаждаме думите - много по-решаващо е да променяме отношенията, които са довели до използването на едни или други думи. (Ако не се промени отношението, каквито и учтиви думи да се използват, няма да има особен практически резултат.)

Само че промяна в отношенията не се постига чрез тяхното ограничаване или свеждане до минимум. Именно затова аз лично не подкрепих решението на Орлин да направи отделен клуб, въпреки че напълно го разбирах. Просто и без това у нас едноличните клубове са твърде много, един в повече или един в по-малко няма да промени съществено картината.

От същите принципни съображения не махнах от текста и думите, които се отнасяха до дъщеря ми - и за нея, както и за всеки друг, ще е полезно да свиква, че както сега, така и занапред може и трябва да бъде обект на публична критика. Публичната критика е за предпочитане пред задкулисни действия.

Леко съм изненадан обаче от обвинението за
тенденциозното "кръчмарско" съкращаване на името на ШК "Михаил Ботвиник".


От моя страна не е тенденциозно. Все пак клубът на Орлин (така си го наричам аз за себе си) е сравнително нов и все още не сме свикнали да изписваме името му така, както желаят членовете на самия клуб. Имената служат за разграничаване, и според мен "Ботвиник" достатъчно ясно обозначава за кой клуб става въпрос. Все пак, тъй като видях, че в нашия сайт досега сме изписвали името на друг клуб ("Михаил Тал") изцяло, може би наистина трябва да изписваме така и името на клуб "Михаил Ботвиник". Като шахматист аз съм заинтересован всички клубове у нас да се развиват добре - и ако това е било пречка за развитието на даден клуб, ще я отстраним!

Но пък от друга страна в сайта на БФШ вече срещаме името на клуба изписано като "М. Ботвиник" (на латиница, в таблиците с резултатите) така че претенции по този въпрос може би трябва да отправите и там.

(Замислете се: защо ли не чуваме оплаквания от членове или фенове на клуб "Левски" че всички го наричат именно така, а не "Васил Левски"? Ако Михаил Ботвиник заслужава уважение, изискващо името му да се изписва изцяло, то какво да кажем за "Левски"?)


Впрочем, като написах това за "Левски", се сетих, че наскоро медиите цитираха високопоставен служител на полицията, който е заявил буквално:
"Левски и ЦСКА и на шах да играят, пак ще трябва сериозна охрана."
Изказването е цитирано от следните медии:
http://www.standartnews.com/news/detail ... 0%B8%D0%BD

http://www.segabg.com/online/article.as ... id=0001901

http://sporta.bg/?load=Football::Articl ... ountryId=1

Това сигурно трябва да го възприемаме като шега, но ако не го сметнем за шега, сигурно трябва да се замислим ние като шахматисти следва ли да се чувстваме обидени от такова отношение, което ни приравнява към футболното хулиганство?


Без да се меся в избора на имена на клубовете, все пак не мога тук да не си кажа и своето мнение по въпроса: според мен изобщо не е подходящо да се избират за имена на клубове известни шахматни личности, както български, така и чужди. Това издава някаква примитивност на мисленето. Подобна практика не се сещам да има в другите спортове, поне у нас.
Ако искате, погледнете и имената на клубовете, участвали в наскоро проведената европейска клубна купа:
http://ecc2008.chessdom.com/european-cl ... standings/
Там няма "Алехин", няма "Тал", няма "Капабланка", няма "Ботвиник"...
Тази практика е неудачна. Първо, защото клубът като идея е колективно дело, и не би трябвало да се центрира около една личност - независимо дали съвременна или от миналото. И второ, защото при избора на име би трябвало членовете на един клуб да се запитат не само дали името е подходящо за тях, но и дали те самите са подходящи за името. Ако си си сложил "голямо" име, а ти самият не си достатъчно голям, какъв точно ефект постигаш?

Не съм много съгласен и с мнението, че "3-то място си е трето, пък било и последно."

Всички софийски клубове трябва да се постараем да подобрим престижността и организацията на градските ни първенства, и едва след това ще имаме повече основания да се гордеем с третото, второто и първото място в такива състезания.

(Когато тази година дъщеря ми посети остров Крит по покана на местен клуб, не можеше да не ми направи впечатление, че на този остров с население около 600 000 души - два-три пъти по-малко от София - имат свое отборно първенство дори не в две, а в три дивизии - "Алфа" "Бета" и "Гама" група, от по 6 отбора всяка. Така че при тях 3-тото място, дори и в най-долната дивизия, наистина е 3-то, а не последно. И дори населени места с около 30 000 души си имаха свои отбори.)

Има какво да се направи и вътре в клубовете, и между клубовете, за да се подобри положението с градските първенства.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: Градски първенства

Postby Kalin on Tue Nov 04, 2008 8:23 pm

Според мен най-добре авторът на текста да обясни защо е използвал такива думи... иначе каквото и да си говорим си е на друга тема вече... Любо според мен не е виновен с нищо.
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Градски първенства

Postby orlin on Wed Nov 05, 2008 2:48 pm

Абсолютно съм съгласен с мнението на Сашо! Третото място си е трето място независимо, че е последно! Само се замислете, че в София (която вече сигурно гони 3 милиона) има регистрирани 15 клуба...
Смятам, че няма нужда от друг коментар...
orlin
Дама
 
Posts: 202
Joined: Tue Mar 11, 2008 3:21 pm

Next

Return to Български турнири

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests