3-ти детски турнир за купа "Полипост"

by Advertising on Tue Jan 13, 2009 10:14 am

Advertising
 

3-ти детски турнир за купа "Полипост"

Postby Ivanst on Tue Jan 13, 2009 10:14 am

Като организатори на турнира ще бъдем благодарни да чуем мнения за него.
Благодарим Ви.
Иван Стойнов
Ivanst
Офицер
 
Posts: 90
Joined: Wed Mar 12, 2008 10:09 am

by Advertising on Tue Jan 13, 2009 6:33 pm

Advertising
 

Re: 3-ти детски турнир за купа "Полипост"

Postby paradox on Tue Jan 13, 2009 6:33 pm

Аз не съм от участниците и не мога да дам мнение за организацията. Искахме да участваме в турнира, но не се получи, затова би ми било любопитно да видя пълното класиране, а по възможност и по възрастови групи.
paradox
Пешка
 
Posts: 3
Joined: Fri May 23, 2008 10:17 pm

by Advertising on Tue Jan 13, 2009 6:46 pm

Advertising
 

Re: 3-ти детски турнир за купа "Полипост"

Postby Kalin on Tue Jan 13, 2009 6:46 pm

Аз не бях през цялото време, но мога да кажа само положителни неща за това, което видях, хубава беше и идеята да се демонстрира партията на първа маса :) Условията за игра ми се сториха отлични...

А това, че за трета поредна година момиче печели турнира, трябва да ни накара да се замислим дали момчетата работят в тази възраст толкова, колкото би трябвало...

Все пак честито на Полинка, която се зарадва много на първия си голям успех!

Аз пуснах новина за турнира с класиране на първите, но го нямах цялото, ако организаторите ми го пратят ще го кача веднага на сайта :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: 3-ти детски турнир за купа "Полипост"

Postby orlin on Wed Jan 14, 2009 4:13 pm

Може и да съм малко пристрастен (миналата година това беше първия ткурнир в който излъчих представител, който не играеше за "ЦСКА"), но както винаги до сега турнира беше перфектно организиран!
Единственото лошо впечатление направи факта, че в кафето нямаше нито кафе, нито сандвичи, нито каквото и да е за хапване...Но, разбира се колегите от ШК "ИВИС" не носят вина за това!
orlin
Дама
 
Posts: 202
Joined: Tue Mar 11, 2008 3:21 pm

Re: 3-ти детски турнир за купа "Полипост"

Postby Kalin on Thu Jan 15, 2009 1:37 am

Полина си написа на подписа в Skype - Кой е шампиона сега аааа??

:D :D :D :D :D
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: 3-ти детски турнир за купа "Полипост"

Postby sirkov-L on Thu Jan 15, 2009 2:59 pm

Това, което Калин съобщава по-горе (за фазата "Кой е шампиона сега аааа??") , на пръв поглед няма много общо с организаторската дейност около турнира, но ... само на пръв поглед.

Какво точно имам предвид се надявам да стане ясно малко по-надолу.

Като цяло турнирът за Купа Полипост е много полезен.
По няколко причини.
Но преди всичко защото това е турнир, който се провежда в София.
(Дори да оставим настрана факта, че София все пак е столица и е логично да дава добър пример, самият факт, че вече в продължение на десетилетия детски турнири като "Търновска царица" и "Морко конче" се провеждат в централната и източната част на България, за шахмата у нас е добре да има и детски турнир в София. За по-големите шахматисти и за професионалистите растоянията може и да не са проблем, но за най-малките шахматисти и за придружаващите ги географската близост не е без значение.)
Тъй като вече трета година турнирът постига ръст в броя (и в географското представителство) на участниците, може би вече е време за следващото издание да се намери начин да се повиши неговият статут - т.е. да придобие статут на "Купа на България".

Турнирът за Купа Полипост е много полезен и защото такива масови шахматни прояви по принцип предоставят добри възможности за допълнително популяризиране на шахмата - и в интерес на всички шахматисти е такива възможности да бъдат оползотворявани изцяло.
Тази година това не се получи.
Вярно е, че имаше 2-3 телевизии (това е добро постижение), но доколкото видях, те снимаха само в първия ден на турнира.
Ето линк към репортажа на БНТ
http://www.bnt.bg/bg/sport/view/2632/st ... y_polipost
(долу в дясно на страницата може да се види и видео-репортаж)
За съжаление почти никоя друга медия не публикува нищо за турнира - дори и тези сайтове, които досега често са писали за шахмата, и които дори имат обособени раздели за шах, каквито са например .
http://sporta.bg/?load=Chess::Home
http://www.sport1.bg/sport1/home/more/chess

Турнирът определено заслужаваше да получи по-широко внимание в медиите.
Но за да може да стане това, се искаше и малко повече усилия от страна на организаторите.
(С това не искам да кажа, че усилията по организирането на такъв турнир са малки - напротив, те са големи, но именно за да се усети след това по-голям ефект от тези големи усилия, е необходимо и още малко - да разпространиш информация за доброто, което си направил.)

Ако не си изпратил информация специално към медиите, трябва поне да им осигуриш възможност те сами, ако потърсят такава, да си я намерят и да я ползват. Логично е да я намерят на сайта на клуба-организатор, почти също толкова логично е и да я потърси на сайта на фирмата-спонсор - но такава и на двете места на следващия ден след края на турнира нямаше.
Публикация малко по-късно - на 13 януари - се появи в chessfish.com
http://chessfish.com/modules/news/artic ... toryid=963
- която като текст и пълнота на класирането беше общо-взето добра, но 3-те снимки в нея бяха с много ниско качество. (Дори някой вестник да има желание да публикува снимка от турнира, просто няма как да публикува снимка с такова качество, а и с неясна композиция).

Малко по-хубави снимки от турнира (но пак недотам подходящи за печатно издание) можете да видите тук:
http://www.cskaclub.com/archive/2009/2009-polipost.htm

Ако БФШ наистина назначи скоро професионален PR на федерацията (имаше обявен такъв конкурс), вероятно този проблем ще започне да се решава за следващите турнири, провеждани с участието на БФШ. Дотогава обаче, за да има някакви шансове шахматът да попада на полагащото му се място в медиите, трябва и ние да свършим своята част от работата.

Относно организацията имаше и въпроси, които родителите на някои от децата ми задаваха.
Питаха ме например как точно се подреждат децата в стартовия списък.

Бях принуден да им обяснявам, че като изключим първите 20-тина състезатели, които попадат на челните места по силата на това, че имат ЕЛО, всички останали биват подреждани по възможно най-примитивният начин, а именно - по азбучен ред (дали на малките или на фамилните имена, дали на кирилица или на латиница - това е различно за всеки турнир).

(В същото време напълно възможно е, и не противоречи на правилника, а дори способства за по-пълното спазване на принципите на швейцарската система, децата да се подреждат по възраст.)

Мнозина от родителите трудно се примиряват с факта, че тяхното дете е сложено да играе с противник на видимо по-голяма възраст. Някак не им се вярваше, че съвременният софтуер не дава възможност да се правят двойки между деца на еднаква или поне по-близка възраст. (Всъщност софтуерът може би позволява, но това би усложнило работата на съдиите. Навярно си струва да се пробва някой път и такава система.)

Един от родителите направи пред мен на око проста сметка ("100 деца, умножено по таксата за участие, прави еди-колко си") и прецени, че фирмата-спонсор е "напълно излишна" (може би беше пропуснал да сметне стойността на наема на 2-те зали в хотела). Това ме подсети за друг аспект на спонсорството - почти всички присъстващи на турнира - не само децата, но и възрастните покрай тях - така и не узнаха с какво точно се занимава фирмата-спонсор. Повечето може би не се и интересуваха, но дори и да се интересуваха, докато скучаеха с часове във фоайето и в кафенето, пак нямаше от къде да узнаят поне елементарни факти.

Изобщо от тенденцията към по-пълно съобразяване с желанията и нуждите на потребителите (деца и родители) едва ли е желателно да бягаме.

За да може в един бъдещ момент организаторите да се обръщат един към друг с възгласа:
"Кой направи най-добрия турнир, аааа?"
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: 3-ти детски турнир за купа "Полипост"

Postby Ivanst on Thu Jan 15, 2009 4:53 pm

Благодарим на всички, които изказаха или ще изкажат своето мнение и дадоха препоръки.
От проведената анкета сред треньори и родители получихме идеята за следващите издания
на турнира,децата да бъдат разделени на 2 групи до 10 и до 14 години. Ще я обмислим сериозно.
Не виждам,обаче нищо лошо в това малките да играят с по-големите и по-силни от тях , само така ще
могат да напредват по-бързо. Според нас не е добре да дублираме формата на турнира "Морско конче"
и затова бе възприета досегашната схема на турнира.
Относно медиите, благодарим на БНТ и ББТ / които излъчиха и репортаж от закриването на турнира /
и на японския телевизионен екип за проявения интерес. За съжаление въпреки, изпратена им предварителна
информация много спортни електронни медии не проявиха интерес към турнира за което съжаляваме.
Относно подреждането на състезателите в турнирите заложените в програмата Swiss Manager параметри
не позволяват друг начин на подреждане на състезателите освен по рейтинг / международен, български
и международен и след това български / и след това по азбучен ред на фамилните имена.
Според мен задача на треньорите е възможно най-пълно да информират родителите за тези особености и
с години установени практики, за да няма недоразумения.
Ivanst
Офицер
 
Posts: 90
Joined: Wed Mar 12, 2008 10:09 am

Re: 3-ти детски турнир за купа "Полипост"

Postby orlin on Thu Jan 15, 2009 5:19 pm

Разбира се, че е добре да има и медийно отразяване на турнира. Смятам, че тази година беше направена крачка напред в срв. с изминалите години. Иначе смятам, че досегашната формула на провеждане на турнира е добра. Още повече, че както отбеляза колегата Иван Стойнов за малките е полезно да играят с по-големи.
Поздравления на всички медалисти и успешна година на всички!
orlin
Дама
 
Posts: 202
Joined: Tue Mar 11, 2008 3:21 pm

Re: 3-ти детски турнир за купа "Полипост"

Postby jeliazkov on Thu Jan 15, 2009 6:08 pm

И аз като orlin съм пристрастен : на този турнир се навършва една година , откакто по турнири се състезават деца , с които работя/ в ШК Бургас/.Миналата година на втория Полипост децата ми до 8 г се представиха над очакванията ми,тази - вече пораснали /до 10г / - под очакванията. И тази година нашата група беше голяма - и това ни изигра доста лоша шега. Надеждата ми за добро представяне отново беше до 8г , но единият - Александър Марков не можа да дойде, а другият ми представител Пламен Георгиев не издържа психически , втория ден не се представи на висота и остана трети в крайното класиране.Без по някакъв начин да поставям под съмнение чудесното представяне на победителя до осем години Петър–Делян Шентов - 5от 7 точки! Но стига толкова равносметки... :)
По отношение на организацията две предложения :
1.Всяка следваща година турнира расте като брой състезатели.Това е много добре , обаче когато състезателите - момчета са като следва:
до 8г са 13 , до 10г са 21, до 12 г са 26,до 14г са 16,
а момичетата съответно : до 8-2,до 10 -9 , до 12 - 7 , до 14 - 4, то се налага въпросът не можеше ли да се проведат два отделни турнира до 10 и до 14 г. например.И тъй като ще има възражения че най силните малчугани до 10г трябва да играят с по-големите - нека да имат избор в коя възрастова група да се запишат.
2.Като водач на една доста голяма група деца / десетина процента от състезателите на турнира/ мисля , че имам право да кажа следното:Част от състезателите и състезателките до 8 и до 10 г нямаха много добри познания за правилата на шахматната игра.Това според мен е следствие от липсата на квотен принцип.Например 2 , 3 , ако щете 4 деца във възрастова група от клуб.И клубът ще може да регулира по-лесно броя на своите представители.И организаторите ще могат да го направят по отношение на клубовете .Иначе масовоста ще изяде главата на качеството.И ние от "провинцията" ще можем да идваме на още по-хубави турнири.
От репликата на sirkov-L :"Но преди всичко защото това е турнир, който се провежда в София." - Съгласен съм , че в София са малко Купите.Обаче се надявам че да придобие ръст , ще се съгласите означава и малко повече елитарност.
По отношение на медиите :слаби сме си като спорт там.Ако ни покажат , обикновено е покрай някой скандал - я храна , я чаршафи. За съжаление...Лобито ни го няма , няма го и все още въпросния PR. А като сме малки , ще трябва да предвидим и по някое платено съобщение/организаторите.
А ако през следващата година е в досегашния формат , не мисля ,че аз лично ще тръгна от Бургас с 10 деца , още толкова родители/ децата са от най-малките/ .Може би защото нагласата ми досега бе , че това е един от малкото добри детски турнири , на които можем да си сверим часовниците , в началото на всяка година, и при лед и зима.
В заключение: Турнира като цяло ми хареса, без проблеми в съдийството, без проблеми в настаняването,предложенията ми са засега основно по формата на турнира
jeliazkov
Кон
 
Posts: 23
Joined: Sat Mar 15, 2008 10:11 am

Re: 3-ти детски турнир за купа "Полипост"

Postby jeliazkov on Thu Jan 15, 2009 6:24 pm

извинете ме , че докато съм подготвял мнението си , г-н И.Стойнов малко ме е дублирал :)
jeliazkov
Кон
 
Posts: 23
Joined: Sat Mar 15, 2008 10:11 am

Re: 3-ти детски турнир за купа "Полипост"

Postby Kalin on Thu Jan 15, 2009 7:08 pm

Благодарение на Захари Крумов ето още Снимки от Полипост :) (Малко бавно се зареждат, трябва да видим сървъра дали е наред)

Радвам се за чудесната конструктивна дискусия за турнира, която се получава във форума!
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: 3-ти детски турнир за купа "Полипост"

Postby sirkov-L on Fri Jan 16, 2009 11:29 am

Налага се да се върнем за малко отново към написаното от Ivanst
Относно подреждането на състезателите в турнирите заложените в програмата Swiss Manager параметри не позволяват друг начин на подреждане на състезателите освен по рейтинг / международен, български и международен и след това български / и след това по азбучен ред на фамилните имена. Според мен задача на треньорите е възможно най-пълно да информират родителите за тези особености и с години установени практики, за да няма недоразумения.


За всеки отделен турнир, разбира се, е правилно треньорите възможно най-пълно да информират родителите за особеностите на системата, по която се провежда съответното състезание, но това не означава, че самата система не подлежи на доусъвършенстване. Възможности за това има, те са заложени в самите правила.
Нека все пак не забравяме, че прилаганата разновидност на тази система се нарича "Швейцарска система, базирана на рейтинга"
подробно описана в сайта на БФШ:
http://chessbg.com/arbiters.php?d=3

В състезанията за деца у нас твърде малка част от участниците имат рейтинг (специално на Полипост 2009 - по-малко от 20%). При това положение системата не функционира така, както е замислена. Особено ако подредиш 80% от състезателите по азбучен ред. Азбучният ред е обективен, но ... няма нищо общо шахматната сила. Т.е. получаваме списък, в който първите 20% са подредени така, както изисква системата - по шахматна сила (чрез своя рейтинг), а всички останали са по азбучен ред. А все пак не е толкова трудно да се подредят и останалите по начин, който да е едновременно и обективен, и поне в известна степен да съответства на шахматната им сила. Това се постига, като неградираните се подредят по възраст (по-високата възраст най-често предполага и по-голям шахматен опит, а оттам често и по-висока шахматна сила - особено при по-малките деца).

Подобна възможност е предвидена в правилата за прилагане на швейцарската система:
d) по азбучен ред (освен, ако предварително не е посочено, че този критерий се замества с друг)


Как може да се постигне това конкретно при програмата Swiss Manager?
Преди всичко искам да отбележа, че този тип програми обикновено съдържат много повече възможности, отколкото сме свикнали да използваме.
Но дори и в самата програма да няма предвидена възможност конкретно за подреждане на състезателите по възраст, напълно възможно е за тази цел да се използват други възможности на същата програма.
В случая най-простият начин е да се използва опцията за подреждане по "международен и след това български рейтинг" , като българският рейтинг на състезателите се впише в полето за международен, а в полето за български рейтинг се впише число, отговарящо примерно на възрастта на състезателя в години (а може и в години и месеци, като идеалният случай, разбира се, е самото въвеждане на датата на раждане да води до такова подреждане).

(Това няма да попречи на отчитането за международен рейтинг, тъй като огромното мнозинство от детски турнири, провеждани в България, не важат за такъв рейтинг.)

По този начин в по-пълна степен ще се получи подреждане на стартовия списък по шахматна сила (първо по рейтинг, а за тези, които нямат - по възраст).
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: 3-ти детски турнир за купа "Полипост"

Postby Ivanst on Fri Jan 16, 2009 12:16 pm

В отговор на г-н Сирков ще напомня, че шахматната сила не зависи от възрастта, а от подготовката
на състезателите. Само за информация сред първите 20 в крайното класиране има 4 момчета до 10 години
и 1 момче до 8 години или 25%. Обикновено в такива масови турнири по швейцарска система се постига равновесие
в силата на играещите след 3-тия кръг. Именно в 3-тия кръг и започнаха срещите между предварително сочените
за фаворити, а начинаещите деца започнаха да играят помежду си.
При разделянето на турнира в 2 възрастови групи до 10 и 14 г.тези възрастови разлики ще се намалят, но има и опасност в ниската възрастова група да не останат силни състезатели, които вероятно ще предпочетат да играят
с по-големите. Трябва да имаме предвид, че турнирът е с цел популяризиране на шахмата и самото
участие на най-малките с вече изявени състезатели играли на световни и европейски първенства е според мен, достатъчен стимул за тяхното развитие. Задача на треньорите е да обяснят на родителите на най-малките и начинаещите,че от тях не бива да очакват сериозни резултати , а просто трябва да трупат опит в силни турнири.
Ivanst
Офицер
 
Posts: 90
Joined: Wed Mar 12, 2008 10:09 am

Re: 3-ти детски турнир за купа "Полипост"

Postby orlin on Fri Jan 16, 2009 3:32 pm

Абсолютно съм съгласен с мнението на Иван Стойнов! За малките деца е особено полезно да играят с по-големи и (понякога) по-опитни каки и батковци. Защото понякога това, че си по-голям не означава, че си по-силен!
orlin
Дама
 
Posts: 202
Joined: Tue Mar 11, 2008 3:21 pm

Re: 3-ти детски турнир за купа "Полипост"

Postby sirkov-L on Fri Jan 16, 2009 6:03 pm

Всеки може да напише баналност от типа на "шахматната сила не зависи от възрастта, а от подготовката на състезателите" - въпросът е дали по този начин казваш нещо ново.

Разбира се, че в най-общ смисъл шахматната сила зависи повече от подготовката, отколкото от възрастта. Но тази зависимост не е еднаква през всички периоди и се променя с времето. Има периоди, в които шахматната сила зависи повече от възрастта - особено при най-малките (до 10 г.) и при най-големите възрасти (над 80 г.).

Данните, които привежда Ivanst ("сред първите 20 в крайното класиране има 4 момчета до 10 години и 1 момче до 8 години или 25%") по-скоро потвърждават това, което и аз щях да напиша и без това : че изключения винаги има, и дори и да достигат 25%, те са си пак изключения, защото закономерността се определя не от тях, от останалите 75%.

Ако вземем една група състезатели на 10 г. и една на 8 г. и ги сравним, почти със сигурност може да се каже, че 80% от 10-годишните имат по-голяма шахматна сила от 80% от 8-годишните.

(Дали ще важи същото, ако вземем една група състезатели на 40 г. и една на 38 г. - дали ще бъдем също толкова сигурни, че 80% от 40-годишните ще са непременно по-силни от 80% от 38-годишните?)

Така че когато подредим състезатели до 14 г. по възраст, може и да не сме съвсем точни, но със сигурност ще сгрешим с по-малко относно тяхната шахматна сила, отколкото ако ги подредим по азбучен ред.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Next

Return to Български турнири

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests