турнир по шахмат за потребители на психично-здравни услуги

by Advertising on Sat Oct 10, 2009 12:07 am

Advertising
 

турнир по шахмат за потребители на психично-здравни услуги

Postby sirkov-L on Sat Oct 10, 2009 12:07 am

http://www.marica.bg/show.php?id=13239

250 eвро печели победителят в шах турнир

ПАЗАРДЖИК, Марияна ДИМИТРОВА, 09 Октомври 2009; 16:41

Първи международен турнир по шахмат за потребители на психично-здравни услуги започна в център за психично здраве „Човеколюбие". Той се организира по повод Световния ден на психичното здраве, който се отбелязва на 10 октомври.

Шахът чудесно се отразява на тези хора. Ние го използваме като модел за справяне с житейските проблеми. Ако човек се научи да се бори на шахматната дъска, това означава, че може да го направи и в живота, каза консултант-психиатърът д-р Емил Марков малко преди началото на турнира. Той изрази учудването си защо Параолимпийските комитети за всеки олимпийски цикъл организират игри за хора с увреждания, а за тази категория граждани с психични проблеми не се организира нищо. Те дори не ги признават за хора с увреждания и когато се обърнахме към нашия български параолимпийски комитет, ни казаха, че няма такова нещо по света. Тези хора са физически здрави. У нас са 200 хил., а по света са 200 млн., но те просто не съществуват за спортния свят, коментира ситуацията д-р Марков.

Сдружение „Човеколюбие" вече пет години организира Национален шахматен турнир, а през тази за първи път е международен. Имаме един участник от Унгария и двама от Румъния, а иначе над 35 са участниците в турнира. Освен от Пазарджик, състезатели има от Благоевград, Русе, Шумен, Цариброд, София, Бургас, уточни д-р Марков. За първи турнир нямахме достатъчно средства, а и общината ни отряза 20% от планираните пари и не можахме да намерим други спонсори. Община Пазарджик е осигурила 5 хил. лв., но сме вече на червено с бюджета. Екипът ще работи без пари, а ще трябва да режем от бюджета на центъра, за да може да платим разноските, признаха от „Човеколюбие".

Първата награда за победителя в турнира е в размер на 250 евро, класиралият се на второ място ще вземе 200 евро, а третият - 150 евро. Първите трима ще получат и купи. Всички участници ще си тръгнат с рекламна тениска и шахматна книга. Ще предложим на правителството да организира Световни спортни игри за психично здраве. Искаме да запълним тази празнота и 2012 г. заедно с параолимпийските игри в България да бъдат организирани такива игри за хора с психиатрични диагнози, каза д-р Марков.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

by Advertising on Sun Dec 27, 2009 5:10 pm

Advertising
 

Re: турнир по шахмат за потребители на психично-здравни услуги

Postby doby on Sun Dec 27, 2009 5:10 pm

Zdarveite, vsichki
imam vapros kam vsichki vas, mojeteli da mi kajete kolko struva za da uchastvash v edin shah turnir, i kakvi nagradi se razdavat.
I kakvo ne vi haresva v edna organizaciq?
I kakvo iskate da se promeni?
Blagodarq Vi ako nqkoi reshi moje da mi pishe na moqt mail: Doby@dir.bg
doby
Пешка
 
Posts: 1
Joined: Sun Dec 27, 2009 5:06 pm

by Advertising on Sun Dec 27, 2009 6:26 pm

Advertising
 

Re: турнир по шахмат за потребители на психично-здравни услуги

Postby Kalin on Sun Dec 27, 2009 6:26 pm

Малко са ти общи въпросите, уточни :)

Пиши на кирилица!
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG


Return to Български турнири

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests