МтелМастърс 2009

by Advertising on Thu May 14, 2009 8:56 am

Advertising
 

МтелМастърс 2009

Postby sirkov-L on Thu May 14, 2009 8:56 am

Тихомир вече описа една, както той я нарича, "интересна версия" за провала на интернет-излъчването на партията Карлсен-Топалов от първия кръг:
http://www.chessbgnet.org/news.php?num=886
- че неправилно преместените от Бойко Борисов два хода на белите един след друг са смутили компютърната система.

Поне част от тази версия се потвърждава от някои снимки, направени от очевидци на събитието, които могат да се видят тук:
http://sirkov.blogove.eu/2009/05/14/boiko-borisov-na-mtelmasters2009/
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

by Advertising on Thu May 14, 2009 10:07 am

Advertising
 

Re: МтелМастърс 2009

Postby atakurt on Thu May 14, 2009 10:07 am

Това е само началото на истината. Ясно се вижда реакцията на Топа, Силвио и другите: http://sportni.bg/index.phtml?tid=20&oi ... alid=21503 (една от снимките е доста красноречива, където бат Бойко е доволен от играното "Об2", Силвио се кикоти с кеф, а Топа и Магнус са шашардисани).
После се оказва, че Венцислав Инкьов - "ръководител направление Интернет" няма висше образование, няма даже и средно техническо, няма никакви познания как се връщат ходове в системата за предаване (тоест не знае как работи) и затова нямаше предаване.
ВАЖНО Е ДА СЕ ЗНАЕ, ЧЕ СИСТЕМАТА НЕ БЛОКИРА!!!!
ПРОСТО ШЕФЪТ Й ВЕНЦИ СЕ ГИПСИРА!!!!
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

by Advertising on Thu May 14, 2009 11:03 am

Advertising
 

Re: МтелМастърс 2009

Postby mar_tin on Thu May 14, 2009 11:03 am

Малеееее,
това си е достойно за световно известните вицове в шахматния свят макар и в модерната ера.
:lol: :lol: :lol:
Е нямаше ли кой да каже на бат Бойко, че се прави един ход :lol: :lol:
Егати организацията :lol:
и компютърни спецове :lol: :lol:
User avatar
mar_tin
Пешка
 
Posts: 9
Joined: Mon Feb 23, 2009 5:43 pm

Re: МтелМастърс 2009

Postby atakurt on Fri May 15, 2009 11:52 pm

Веско печелеше по милиони начини срещу кубинеца. Ето един мой кратък анализ на позицията след 37-ия ход на черните:
1.Кб5? (1.ф4 разбиваше черния център и се избавяше от слабата „п. ф3”, например 1… Кц6 2.Об6 е:ф4 3.Ке6++ Цф7 4.К:ф4 и „п. ф5” е блокирана, а трите „приятелки” на дамския фланг тръгват.) 1… х6? (По-упорито беше 1… Кд5 +/= и силният централен кон обезпечава контраигра.) 2.Ке6+? (Изпуска брилянтната маневра 2.Ке4+! Цф7 – или 2… Цх6? 3.О:б4 – 3.Кф2!! О:ф3 4.О:б4 О:б4 5.Кд3 Т:д3 6.ц:д3 О:х5 7.Цц2 +/- и всичко е ясно.) 2… Цф7 3.Кбц7 Кц6?? (Отново спасяваше 3… Кд5 +/=.) 4.Об6?? (Невероятно! Това е 41-ия ход. Веднага печелеше 4.Тг7+ Цф6 5.Тг6+ Цф7 6.Оц3 Кб4 7.б3 Оф6 8.ф4 и двете пешки „е5” и „х6” падаха като круши.) 4… Кб4 5.ц3 Кд5 6.Тг7+ Цф6 7.Тг6+ Цф7 8.а5 (Интересно бе 8.К:д5 О:д5 9.Кц5 О:ц5 10.О:ц5 О:ф3 11.а5 и белите пешки са по-бързи.) 8… К:б6? (Ремизираше 8… К:ц7 и сега 9.К:ц7 О:ф3= или 9.О:ц7 Оф6=.) 9.а:б6 О:ф3 10.б4? (Последният шанс бе сложното 10.Т:х6 Ое4+ 11.Ца2! ф4 12.Тх7+ Цф6 13.Кц5! О:ц5 14.Т:д7 ф3 15.б7! Оа7 – 15… О:б7? 16.х6 Ое4 17.х7 О:х7 18.Т:х7 ф2 19.Тх1 – 15.Тд6+ Це7 16.Тд1 О:б7 17.Кб5 е4 18.х6 с победа!) 10… ф4 11.Тг7+ Цф6 12.Тг6+ Цф7 13.Тг7+ Цф6 14.Тг6+. Реми!
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: МтелМастърс 2009

Postby mar_tin on Sat May 16, 2009 11:17 am

atakurt wrote:Веско печелеше по милиони начини срещу кубинеца. Ето един мой кратък анализ на позицията след 37-ия ход на черните:
1.Кб5? (1.ф4 разбиваше черния център и се избавяше от слабата „п. ф3”, например 1… Кц6 2.Об6 е:ф4 3.Ке6++ Цф7 4.К:ф4 и „п. ф5” е блокирана, а трите „приятелки” на дамския фланг тръгват.) 1… х6? (По-упорито беше 1… Кд5 +/= и силният централен кон обезпечава контраигра.) 2.Ке6+? (Изпуска брилянтната маневра 2.Ке4+! Цф7 – или 2… Цх6? 3.О:б4 – 3.Кф2!! О:ф3 4.О:б4 О:б4 5.Кд3 Т:д3 6.ц:д3 О:х5 7.Цц2 +/- и всичко е ясно.) 2… Цф7 3.Кбц7 Кц6?? (Отново спасяваше 3… Кд5 +/=.) 4.Об6?? (Невероятно! Това е 41-ия ход. Веднага печелеше 4.Тг7+ Цф6 5.Тг6+ Цф7 6.Оц3 Кб4 7.б3 Оф6 8.ф4 и двете пешки „е5” и „х6” падаха като круши.) 4… Кб4 5.ц3 Кд5 6.Тг7+ Цф6 7.Тг6+ Цф7 8.а5 (Интересно бе 8.К:д5 О:д5 9.Кц5 О:ц5 10.О:ц5 О:ф3 11.а5 и белите пешки са по-бързи.) 8… К:б6? (Ремизираше 8… К:ц7 и сега 9.К:ц7 О:ф3= или 9.О:ц7 Оф6=.) 9.а:б6 О:ф3 10.б4? (Последният шанс бе сложното 10.Т:х6 Ое4+ 11.Ца2! ф4 12.Тх7+ Цф6 13.Кц5! О:ц5 14.Т:д7 ф3 15.б7! Оа7 – 15… О:б7? 16.х6 Ое4 17.х7 О:х7 18.Т:х7 ф2 19.Тх1 – 15.Тд6+ Це7 16.Тд1 О:б7 17.Кб5 е4 18.х6 с победа!) 10… ф4 11.Тг7+ Цф6 12.Тг6+ Цф7 13.Тг7+ Цф6 14.Тг6+. Реми!

Според мен ще е по-добре да даваш снимка или линк към позицията която анализираш за да е по-нагледно,
иначе страхотно си се потрудил за анализа.
Image
User avatar
mar_tin
Пешка
 
Posts: 9
Joined: Mon Feb 23, 2009 5:43 pm

Re: МтелМастърс 2009

Postby sirkov-L on Sat May 16, 2009 11:53 pm

Авангардната идея партиите от турнира МтелМастърс 2009 да се играят на площада пред Народния театър изглежда не впечатлява особено журналистите - ето как е описана днешната победа на Топалов в сайта Sportline:
http://www.sportline.bg/news/35851/%D0%A2%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D0%BB%D0%BE%D0%B2-%D1%81-%D0%BF%D1%8A%D1%80%D0%B2%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%B1%D0%B5%D0%B4%D0%B0-%D0%B2-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0
""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
Топалов с първа победа в градинката
16 май 2009 | 19:32
От: Лазар Капитанов

София. Веселин Топалов спечели първата си победа на големия международен турнир по шах М-Тел Мастърс, който се играе в шатра пред Народния театър.

С белите фигури Веско успя на 33-ия ход да откаже 22-годишния китайски гросмайстор Ван Юе. Това бе партия от 4-ия кръг. Топалов има 2 точки в актива си и утре ще играе с черните фигури срещу Василий Иванчук.
""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: МтелМастърс 2009

Postby Nikola on Sun May 17, 2009 7:53 am

Сирков, на журналистите никога не бива да се разчита. Иначе идеята е страхотна и е ход напред в популяризацията на шаха. Браво на организаторите!

Аз като фен лично се почуствах част от голям празник, а удоволствието да кибичиш с Антоанета Стефанова на площада пред театъра не може да се сравни с нищо друго :)
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

Re: МтелМастърс 2009

Postby sirkov-L on Wed May 20, 2009 5:48 pm

Разбирам какво мнение имаш за журналистите, но все пак един опитен журналист се е нагледал на доста неща и просто вече не се връзва на определени номера.

А иначе вместо да популяризира високо-класния шах поне сред обитателите на градинката пред Народния Театър, присъствието на стъкления павилион на "Мтел Мастърс" там като че ли по-скоро постига обратния резултат - повишава интереса сред водещите световни играчи към нашия градински шах.

Виж снимката по-долу (Василий Иванчук сред народа - в публиката на блиц-партия в градинката)
2009-05-mtel-ivanchuk-gleda-partia-na-cveta.jpg
Василий Иванчук (човекът с черния костюм и бяла риза) наблюдава блиц-партия на Цвета Галунова в градинката пред Народния Театър (17 май 2009).
2009-05-mtel-ivanchuk-gleda-partia-na-cveta.jpg (35.79 KiB) Viewed 8252 times

Участник в битката е Цвета Галунова.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: МтелМастърс 2009

Postby Nikola on Wed May 20, 2009 8:06 pm

Хаха, а този високият, дето наднича зад нея, съм аз ;) Момичето ги разби. Не бях забелязал, че Иванчук е зад мен.

Позволи ми, моля те, да публикувам тази снимка в профила ми във Facebook.

BTW, днес лично поздравих Широв за страхотната партия, която направиха с Топалов. Като фен. Засекох го в градинката и му стиснах ръката. Разменахиме една-две реплики на английски, човекът любезно ми благодари и си продължи разходката :)
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

Re: МтелМастърс 2009

Postby Nikola on Wed May 20, 2009 8:21 pm

Иначе, ето ги моите снимки - http://www.facebook.com/album.php?aid=2 ... 02db96922c
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

Re: МтелМастърс 2009

Postby Kalin on Sat May 23, 2009 10:54 pm

Карлсен игра твърде смело последната партия, а Широв показа здрав разум и си го би :)

Според компютъра позицията на Широв е по-добра през цялото време :P

Поздравления за шампиона!
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: МтелМастърс 2009

Postby Nikola on Sat May 23, 2009 11:23 pm

Kalin wrote:Карлсен игра твърде смело последната партия, а Широв показа здрав разум и си го би :)

Според компютъра позицията на Широв е по-добра през цялото време :P

Поздравления за шампиона!



Определено Карлсен се надцени. По-голямата част от кибиците пред театъра си мислеха до последно, че черните печелят с удар върху g3, но това се дължеше на недостатъчно вникване в динамиката на позицията. С едни даже бях готов да се обзаложа, че малкият скоро ще се предаде, а те брояха колко удара имал и как ей сега ще разгроми Широв, недоумявайки какво им казвам.

На пресконференцията самият Карлсен си призна, че го е бил позабравил тоя вариант и малко не е успял да си спомни как се играе. Момчето поне открито си признава, че има пропуски в дебютната подготовка. Колко такива играчи, особено от този ранг ще застанат да си говорят така открито за слабостите? Браво за това и най-вече за факта, че въпреки почти в кърпа вързаното първо място Магнус отиде към такава остра и рискована игра. Много добро впечатление ми направи с този си ход. Други биха се насочили към сигурно реми. Поучително и във връзка с темата за ремитата, която се дискутираше някъде тук във форума.
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

Re: МтелМастърс 2009

Postby Bobbylon on Sun May 24, 2009 4:21 am

Похвално, наистина! Даже коментаторът на партията в ChessPro Сергей Загребельный се учуди на 1...с5, вместо по-ремиджийското и очаквано 1...е5 ;-) Иначе, като не много разбиращ, бих могъл да кажа, че сдвояването на топовете по вертикала g едва ли беше най-удачния план - поне според мен... Нали жертвата на толкова пешки всъщност беше с цел формиране на силен център, който така и не "тръгна"... :roll:

И все пак си мисля, че Топалов, въпреки злополучния старт, можеше да реализира поне една от позициите си срещу Домингес... Вече втора година подред титлата му се измъква... :?
User avatar
Bobbylon
Цар
 
Posts: 631
Joined: Wed Apr 16, 2008 3:16 am
Location: София

Re: МтелМастърс 2009

Postby sirkov-L on Mon Jun 01, 2009 4:36 pm

Публикация в съботния брой на в. "Монитор" с интервюта с победителя в турнира и със заелия последното място:

http://www.monitor.bg/article?id=200585

София беше Щастливият град за Алексей Широв
Играещият за Испания руснак спечели най-силния си турнир в столицата ни
29 Май, 2009
ВЛАДИМИР ПЕТРОВ

Двама от най-интересните шахматисти на турнира "М-Тел Мастърс" бяха Алексей Широв и
Василий Иванчук. Суперлативи за техните качества са изразявали Михаил Ботвиник, Михаил
Тал, Виктор Корчной, Гари Каспаров. Роденият в Рига и състезаващ се за Испания Алексей
Широв е печелил много турнири - в Стокхолм, Бил, Рейкявик, Мюнхен, Буенос Айрес, Лион,
Франкфурт, Мадрид, Монте Карло, Мерида, Талин, Сараево, Гибралтар, Пойковски. Първото
място в София обаче е връх в кариерата на етническия руснак, защото това е състезанието с
най-висока категория, в което е участвал. Турнирът "М-Тел Мастърс" беше от ХХI категория.

Възгледите на двама от най-изявените гросмайстори на нашето време за шахмата винаги са
интересни, както в еуфория от победата, така и в мигове на размисъл и самоанализ. В София
Широв стана победител, Иванчук зае изненадващо последното място, но балансът от личните
срещи показва внушително превъзходство на украинския гросмайстор. Статистиката сочи 22
победи на Иванчук, 10 на Широв и 40 ремита.
.
Победителят в “М-Тел Мастърс”: Михаил Тал е моят учител

Алексей Широв (вдясно) спечели много приятели в София.

- Имаше ли критичен момент в борбата за първото място?

- Мисля, че реално за първото място аз не се борех. В последната партия се опитах да
направя това, но позицията беше много опасна. Решаващият момент в партията обаче беше,
когато Карлсен сгреши грубо 27… Дc7 и аз играх 28. Kb4. Така аз разбрах, че печеля
турнира, защото имах спечелена позиция. Ако той беше играл 27… Oa8, позицията беше много
сложна, неясна и аз не знам дали можех да спечеля тази партия. Победата е малко случайна,
неочаквана. Трудно ми е да кажа дали е заслужена или не. Аз исках да играя добре на този
турнир и това се получи. А това, че спечелих турнира, показва, че винаги стават случайни
неща в живота.

- Казват, че щастието винаги помага на силните. Вие щастлив човек ли сте?

- Разбира се. Аз не зная колко съм силен, но мисля, че когато ти върви, това обикновено
не е случайно. Когато ти върви, това показва, че си направил нещо, за да се случи това.

- Вие сте роден в Рига, откъдето са и Михаил Тал и Арон Нимцович. Оказаха ли някакво
влияние върху вас тези велики шахматисти?

- Тал, разбира се, е моят фактически учител в шахмата. Ако в Рига не беше Тал, нямаше да
ме има и мен като шахматист. Това, че Тал беше в Рига, е много важно за мен. А Нимцович -
това е друго нещо, други времена. Но с Тал, разбира се, се познавахме добре.

- Тал ли беше вашият кумир?

- Ние се познавахме още когато бях дете. Естествено, за мен беше много важно, че той
живееше Рига, че имах възможност да общувам с него, да анализирам. Това повлия много
върху бъдещата ми кариера.

- Много се коментира несъстоялият се ваш мач с Каспаров за световната титла…

- Какво да говорим сега? Трябваше да се състои, но интригите се намесиха. Аз в интригите
съм слаб. Не се ориентирам в тях.

- Каспаров има ли някаква вина за всичко това?

- Има, разбира се.

- А взаимоотношенията ви с Крамник?

- Не са много добри. Дипломатични и нищо повече.

- Навярно ще играете на този турнир и през следващата година.

- Надявам се.

- И да очакваме ли, че ще дублирате успеха си?

- Очаквайте, аз също го очаквам. Довиждане!
.
Василий Иванчук: Вярвам, че най-добрите ми партии са пред мен


- Вие винаги играете за победа. Турнирът "М-Тел Мастърс" промени ли вашите възгледи за шахмата?

- В този турнир не всичко се получаваше както исках, но последният кръг ми подобри
настроението. Аз играх докрай и успях да спечеля, въпреки че тази партия вече нищо не
решаваше. Но все пак това е приятно - да завършиш турнира с победа.

- През миналата година вие спечелихте с голям аванс пред втория.

- Да, случват се различни неща.

- Навярно в близките турнири отново ще бъдете на призовите места.

- И аз се надявам на същото.

- Появиха се информации, че върху вашата игра оказва влияние предстоящият цикъл от борбата за световно първенство.

- Няма такова нещо. Аз дори не съм си помислял за това.

- Как оценявате борбата за първото място между Широв и Карлсен?

- Партията между тях беше сложна, трябва да се анализира. Сега ми е трудно да кажа. Много интересна партия.

- Във вестник "Монитор" ви представихме с победната партия срещу Каспаров. Тя ли е най-красивата във вашата кариера?

- Да, да. Или поне е една от най-хубавите.

- Можете ли да посочите вашите 3 или 5 най-красиви партии?

- Трудно ми е да кажа, защото аз, както всички други шахматисти, все още вярвам, че
нашите най-добри партии са пред нас. Освен това партиите са играни преди много години.

- Вие често говорите и пишете не само за шахмат, а и за религия, изкуство. Това оказва ли
някакво влияние върху вас като шахматист?

- Да, стремя се да се интересувам от много неща.

- Какви са най-близките ви планове в шахмата?

- Отново ще играя - в Прага, мач с гросмайстор Давид Навара.

- Кои са най-паметните ви срещи с най-силните шахматисти в света?

- Трудно е да се каже. Всеки шахматист създава свое впечатление. Трудно е да се определят
най-паметните. С много съм имал възможност да общувам - със Спаски, Корчной, Гелер,
Найдорф.

- На колко години бяхте, когато се срещнахте с Найдорф?

- Това стана през 1994 г., бях на 20 и няколко години.

- А от световните шампиони кой ви направи най-силно впечатление?

- От тези, с които съм играл, навярно Каспаров.

- Какви са вашите прогнози за предстоящия мач за световната титла между Топалов и Ананд ?

- Може би Топалов има малко по-големи шансове, но като цяло те са приблизително равни.

- Какво е бъдещето на украинския шахмат? Отборът ви беше олимпийски шампион преди няколко години…

- Вървим напред.

- Аронян твърдеше, че вие сте един от шахматистите, чиято игра разбира трудно, защото
много търсите в шахмата. Кои са съперниците, които ви принуждават да мислите повече?

- Много ми е трудно да разгадавам играта на Касимджанов.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm


Return to Международни турнири

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests