Европейско първенство за юноши и девойки

by Advertising on Thu Sep 10, 2009 2:01 pm

Advertising
 

Re: Европейско първенство за юноши и девойки

Postby Kalin on Thu Sep 10, 2009 2:01 pm

Имаме много играчи с потенциал, но само трима да го демонстрират от 15 с крайния си резултат не е нормално :(
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

by Advertising on Thu Sep 10, 2009 2:24 pm

Advertising
 

Re: Европейско първенство за юноши и девойки

Postby berbatov on Thu Sep 10, 2009 2:24 pm

Не се отчайвайте, животът продължава :) . Децата ни със сигурност са много добри и талантливи и в скоро време ще покажат потенциала си. Никой от състезателите не бива да бъде критикуван, изключая Кипи, но и той е добро дете ;) и ще се съвземе, вервайте ми. Пък и ако перифразираме един виден политик - миналата година европейси, тая година - световен :D . Няма да тъпчем на едно място, я. Поздрави1
berbatov
Пешка
 
Posts: 5
Joined: Sun Jul 26, 2009 6:57 pm

by Advertising on Thu Sep 10, 2009 8:00 pm

Advertising
 

Re: Европейско първенство за юноши и девойки

Postby krisk0 on Thu Sep 10, 2009 8:00 pm

Жалко за всички които започнаха добре и не можаха да издаржат до края на напрежението. Но пък трябва да поздравим Сашо Андреев, който изби всички на пътя си последните 4 кръга и зае доста престижно място. Поздравления на всички участници ;)
krisk0
Кон
 
Posts: 27
Joined: Thu Mar 12, 2009 11:14 pm
Location: Плевен

Re: Европейско първенство за юноши и девойки

Postby sirkov-L on Fri Sep 11, 2009 10:18 am

Като цяло представянето на нашата група не е толкова лошо, като се има предвид, че най-ниският резултат, постигнат от наш състезател, е 3,5 т. от 9. В групите на други страни, с които можем да се сравняваме, има и по-ниски резултати: Турция има двама с по 3 т. и един дори с 2 т., Румъния и Сърбия също като нас имат поне по един състезател с 3,5 т., дори Русия има състезателка, постигнала само 3 т.

Пълният текст четете тук:
http://sportni.bg/?tid=40&oid=2530659&cid=525
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: Европейско първенство за юноши и девойки

Postby orlin on Thu Sep 17, 2009 12:15 pm

Да са ни живи и здрави децата! Сигурен съм, че следващия път ще ни зарадват мноооооооооооого повече!
orlin
Дама
 
Posts: 202
Joined: Tue Mar 11, 2008 3:21 pm

Re: Европейско първенство за юноши и девойки

Postby sirkov-L on Fri Sep 18, 2009 1:03 am

Плевенската преса отново обърна подобаващо внимание на шахматните събития:

http://www.posredniknews.com/site/index.php?option=com_content&view=article&id=1624:2009-09-17-08-45-10&catid=81:2009-04-27-12-38-18&Itemid=290
Спорт - Шахмат
Написано от Иван КРЪСТЕВ
Четвъртък, 17 Септември 2009 11:42
От 31 август до 9 септември в град Фермо - Италия се проведе Европейско първенство по класически шах за момичета и момчета от 10 до 18 години. Българската делегация е била съставена от 14 състезатели, от които 7 момичета и 7 момчета. Водач е бил треньорът на националния отбор гросм. Петър Великов от София. Сред участниците е била и 14-годишната Полина Венкова от СКШ “Плевен XXI”, която доби правото за участие в надпреварата, след като спечели сребърен медал от Държавното индивидуално първенство през април в Слънчев бряг. Полина за трета поредна година участва в подобен род състезание. В нейната възрастова група са взели участие 84 състезателки, от които първите 11 по ЕЛО са с коефициент над 2 000. Полина е поставена под №25 в стартовия списък със своето ЕЛО 1 828. Треньорката на плевенския клуб м.с. Христинка Илиева, познавайки конкуренцията, поставя на състезателката си задачата да влезе в двайсетицата.
Полина започва с 2 победи, като втората е над силната рускиня Александра Макаренко. В 3 и 4 кръг тя губи от поставената под №2 рускиня Вероника Лежепекова и от миналогодишната европейска шампионка Филис Османодия от Германия, която на това европейско печели второто място.
В следващите кръгове Полина Венкова записва победи над Даниела Матузо от Италия и веднага след това загуба от Нато Имнадзе от Грузия и Амелия Хуаре от Англия. В последните си две партии българката побеждава Анна-Рита Десома от Италия и Валентина Бауер от Австрия. Тези резултати й определят 28-о място в крайната подредба, което е успешно и добро представяне за плевенчаката. Първа в тази възрастова група е Марсел Ефроински от Израел.
С решение на УС на Българската федерация по шахмат в надпреварата до 14 години в българската делегация е включена и Цвета Галунова от “Виктори” - Благоевград, която през тази година има много добри представяния и записани множество успехи. Галунова не успява да се представи добре и записва 35-о място.От момичетата в българската делегация най-добро представяне прави Мария Васова от Берковица, която миналата година се състезаваше за плевенския клуб. Момичето е 19-о с 5.5 точки в групата до 12 години.
В надпреварата до 10 години българките Николета Господинова и Ана Вълчева са 31-а и 42-а в крайното класиране. До 18 години Йоана Костурска с 3.5 точки е 48-а.
При момчетата голяма надежда се възлагаше на м.м. Киприян Бербатов, който е европейски шампион за миналата година, а тази година с 6.5 точки се класира 7-и в групата до 14 години. В тази група Александър Монев с 5 точки е 31-и.
С големи шансове за медал до 12 години е Димитър Даскалов от ЦСКА, който до 6-я кръг е имал 5 точки, но загуби след това му отреждат 30-о място.
В групата до 16 години Сашо Андреев с 6.5 точки е 9-и, а Евгени Генчев с 3.5 точки е 76-и, сочи статистиката.
До 18 години Тихомир Янев се нареди 15-и, като среща в групата си трима от четиримата гросмайстори в турнира.
В надпреварата до 10 години Владимир Петров с 4.5 точки е на 38-а позиция.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: Европейско първенство за юноши и девойки

Postby a_monov on Sat Sep 19, 2009 12:30 am

Нещо не разбирам ?!?
До 16 год. при момичетата имахме ли представителка и как се е представила ? Във всички изказвания и "репортажи" има по думичка за всеки, независимо къде се е класирал.
Всъщност знам, че имахме момиче и името му знам (то в Нета си пише), ама нещо ми е неприятно, че все някой се пропуска ..., та затова питам де. Дали е лично отношение на пишещите или "пропуск" на подаващите информация. ;) Бързичко забравяме, а "Морското конче" беше "едва вчера" ! :oops:
Навремето писах за "духчетата" (тези дето както и да се представят все ги "пропускат") и сега въпреки, че не се касае за мое дете или от нашият клуб, пак питам (така и бях обещал).
Който знае нека отговори: - "Коя беше и как игра представителката на България до 16 год. на Европейското ???"
Калине ти поне си безпристрастен ...????
Last edited by a_monov on Sat Sep 19, 2009 11:41 pm, edited 2 times in total.
User avatar
a_monov
Офицер
 
Posts: 85
Joined: Sun Jun 08, 2008 8:22 pm

Re: Европейско първенство за юноши и девойки

Postby Kalin on Sat Sep 19, 2009 12:44 am

Не знам защо я пренебрегват Ани, тя не се представи добре, но все пак :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Европейско първенство за юноши и девойки

Postby sirkov-L on Wed Sep 23, 2009 1:18 am

В публикация във в. "Монитор" от Събота, 19 Септември, 2009, са цитирани и част от мненията, които споделяме тук, в този форум:

http://www.monitor.bg/article?id=214512
Училищният звънец бие и за спортните ръководители
Родителите утежняват ситуацията в големи шахматни състезания
18 Септември, 2009
ВЛАДИМИР ПЕТРОВ

Началото на учебната година е свързано с много надежди за деца, родители, учители. Спортът е само малка част от света на детето. Чрез прякото си участие в него или чрез преклонението пред своите кумири то се формира като личност и част от обществото.

Наскоро завършилото европейско първенство по шахмат в италианския град Фермо даде отговор на много въпроси и постави нови. Спортната чест на България защитаваха 7 момчета и 7 момичета. Най-добро класиране имат Киприан Бербатов (седми), Сашо Андреев (девети) и Тихомир Янев (петнадесети) в своите възрастови групи. Чудесно стартираха Мария Васова и Димитър Даскалов, които дълго бяха сред претендентите за медали. В последните кръгове обаче те не издържаха в конкуренцията с представители на утвърдени школи - Русия, Унгария, Грузия, Естония, Украйна. Техните нови филиали - Франция, Испания, Израел, също спечелиха медали, а заслугите са на треньори от Източна Европа.

След световните и европейските титли на Кирил Георгиев, Васил Спасов, Веселин Топалов, Киприан Бербатов, Катрин Аладжова, Антоанета Стефанова, Силвия Алексиева-Кола, Мария Велчева от предишни състезания най-лесно е да се говори за отстъпление и да се прави критика. Но не всичко се измерва с титли, медали и почетни стълбички. За да се предпазим от пагубен национален нихилизъм, е добре да си спомним и за другите медалисти - Петър Великов, Крум Георгиев, Мариян Бойчев, Валентин Йотов, Вера Пейчева-Юргенс, Мая Коен, Любка Георгиева, да се сравним с водещите страни, с нашите съседи, да видим какво правят и какво не правят те.

На европейското първенство в Италия Русия спечели 3 титли, Полша и Израел - по 2, Унгария, Франция и Армения - по 1. Сребърни и бронзови медали взеха представителите на Холандия, Испания, Германия, Швеция, Украйна, Беларус, Грузия, Азербайджан. Всички тези страни са имали или световни шампиони, или претенденти за титлата.

Компетентни мнения за представянето на българските участници изказаха утвърдени наши треньори, извели до шампионски титли свои възпитаници.

Иван Стойнов: "Тези поредици от загуби, които претърпяха част от нашите състезатели, са резултат от слаба психологическа устойчивост. Трябва сериозно да се помисли в бъдеще в делегацията да има професионален психолог, който да помага в такива тежки ситуации. Той трябва преди състезанията да се е запознал достатъчно добре с децата и да е определил техния психологически профил. Липсата на конкуренция в отделните възрастови групи в България е една от причините нашите представители на големите първенства да не са подготвени за адекватна реакция след загуба. Другата причина е, че повечето състезатели са без треньорите си, а родителите в повечето случаи само утежняват ситуацията. Не можем да очакваме повече от нашите представители с оглед на положените усилия и вложените средства за тяхната подготовка.".

Любомир Сирков: "Докато в другите спортове често се говори за издръжливост, имат си дори специални тренировки за издръжливост, в шахмата като че ли този въпрос се подценява в литературата, а от там - и в практиката. На следващите европейски и световни първенства нашите състезатели, за да се почувстват и да заиграят действително като национални състезатели, трябва да получат по-солидна подкрепа от институции на национално равнище. А не главно от семействата си, от клубовете и евентуално от общината, в която живеят, както е досега."

Калин Каракехайов: "Едни не си вярват, а други си вярват твърде много и се пренатягат, но като цяло в това е проблемът. Трябват спокойствие и реализъм, но не е лесно за по-малките особено и за тези, на които им е първо първенство навън. Имаме много играчи с потенциал, но само трима да го демонстрират от 14 с крайния си резултат, не е нормално."



С почти всичко в тази публикация съм съгласен, съжалявам само, че колегата Владимир Петров е извел като подзаглавие ("Родителите утежняват ситуацията в големи шахматни състезания") именно това мнение на Иван Стойнов, което според мен е дълбоко погрешно.


Първо, за да се стигне изобщо до дотам родителите на състезателите да играят една, да я наречем, прекалено голяма роля, вина имат не те самите, а ВСИЧКИ ОСТАНАЛИ шахматни деятели на всички нива.

Ако всички останали шахматни деятели от всички равнища бяха направили необходимото шахматът у нас в своето развитие като спорт да не изпада дотам, че в чисто финансов план едва ли не решаваща роля за участието на даден състезател на което и да е състезание да имат не Федерацията, не клубовете, не отделни държавни и общински служби, а именно родителите на съответния състезател, днес нямаше изобщо да ни се налага да споменаваме за родителите. А всъщност сме длъжни да ги споменаваме, и то с добро, защото когато Иван Стойнов с основание констатира, че "липсата на конкуренция в отделните възрастови групи в България е една от причините" за неуспешното представяне на международни първенства, всички би трябвало да сме наясно, че ако не бяха родителите, нямаше да я има и голяма част от тази конкуренция, която все пак към момента съществува. Така че когато дейци на равнище клубове или федерация правят подобни констатации за нивото на конкуренцията в отделните възрастови групи, би трябвало да обърнат тези констатации преди всичко като упрек към самите себе си. Защото равнището на конкуренцията в дадена възрастова група не може да е отговорност на отделния млад състезател, още по-малко пък - на неговите родители.

Да, колкото и да е очевидно, изглежда се налага да го повторим изрично за тези, които още не са го проумяли:
не отделните състезатели (и не техните родители) са виновни за това, че в тяхната възрастова група в България те не срещат достатъчно силна конкуренция.

Така че когато има някакъв случай, в който се наблюдава, както се изрязяват някои тук, "утежняване на ситуацията" по вина на родителите, то това се случва само тогава, когато родителите по принуда са се нагърбили с една отговорност, която други шахматни деятели не са намерили начин да поемат, въпреки че повече им приляга.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: Европейско първенство за юноши и девойки

Postby Ivanst on Wed Sep 23, 2009 9:45 am

За съжаление извадено от контекста и изведено, като подзаглавие "Родителите утежняват ситуацията в големи шахматни състезания" от автора , напълно променя смисъла на моето мнение.
Ivanst
Офицер
 
Posts: 90
Joined: Wed Mar 12, 2008 10:09 am

Re: Европейско първенство за юноши и девойки

Postby SvetlaYordanova on Fri Sep 25, 2009 1:14 pm

На мен ми е интересно дали "авторите" на цитираните във в-к "Монитор" мнения са дали съгласието си да бъдат копирани от този форум? Защото ако не са,не мисля ,че е редно да бъдат публикувани.
SvetlaYordanova
Топ
 
Posts: 186
Joined: Thu Mar 13, 2008 1:33 am

Re: Европейско първенство за юноши и девойки

Postby bob on Sat Sep 26, 2009 1:11 am

SvetlaYordanova wrote:На мен ми е интересно дали "авторите" на цитираните във в-к "Монитор" мнения са дали съгласието си да бъдат копирани от този форум? Защото ако не са,не мисля ,че е редно да бъдат публикувани.


Не е редно?
Що?
Last edited by bob on Tue May 10, 2011 12:39 pm, edited 1 time in total.
bob
Кон
 
Posts: 49
Joined: Sat Mar 08, 2008 8:54 pm
Location: Централен софийски затвор

Re: Европейско първенство за юноши и девойки

Postby SvetlaYordanova on Sat Sep 26, 2009 8:45 am

Нещо май не сте наясно с правата и задълженията на журналистите.Никой НЯМА ПРАВО да те цитира в някакъв вестник,ако не си дал съгласието си.Особено извадено от контекста.

bob wrote:Няма авторско право на мнения, а и Интернет е свободна зона.


Изказаните свободно мнения в Интернет не са равносилни на дадено интервю за пресата.
SvetlaYordanova
Топ
 
Posts: 186
Joined: Thu Mar 13, 2008 1:33 am

Re: Европейско първенство за юноши и девойки

Postby sirkov-L on Sat Sep 26, 2009 8:40 pm

Не съм сигурен дали трябва да обсъждаме какви трябва да са правата и задълженията на журналистите, ако преди това не сме наясно какви са правата и задълженията на шахматните деятели.

Наистина нека не забравяме, че дейността на шахматистите, като всяка спортна дейност, е дейност публична. Т.е. тя трябва да стои цялата пред очите на обществото. Това не е частната дейност на отделно лице, която то извършва, така да се каже, в личния си живот, и затова тази дейност, видите ли, не следва да става обществено достояние чрез медиите. Изглежда за някои хора действително е много трудно да проумеят, че шахматните клубове и създадената от тях федерация действително по закон осъществяват дейност именно "в обществена полза", както пише и в уставите им. И затова обществото (цялото!) има право да знае какво точно се извършва в негова полза. (Подобно дълбоко неразбиране на същността на всяка публична дейност, обаче е голям проблем, който засяга буквално целия ни живот като общество на най-различни равнища, а не само спортните и шахматните деятели.)

Ако някой, като изказва мнението си тук, се опасява, че то после може да бъде цитирано без негово разрешение във вестник или друга медия, наистина по-добре такъв човек да не си изказва мнението.

Това е все едно депутат да се изкаже в парламента, а след това да каже "ама чакайте, защо публикувате какво съм казал, аз го казах така само за пред парламента"...
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: Европейско първенство за юноши и девойки

Postby sirkov-L on Sat Sep 26, 2009 9:13 pm

Докато съм писал горното си мнение, съм пропуснал едно писмо, което авторът на статията в "Монитор" е разпратил днес вечерта по електронна поща на редица шахматни деятели. Ще го сложа тук цялото, защото в него той отговаря на забележките, които бяха отправени към него.



СКЪПИ СЪОТЕЧЕСТВЕНИЦИ,

Статията във в. “Монитор” “Училищният звънец бие и за спортните ръководители” предизвика реакцията на участниците във форума на сайта chessbgnet.org. Като неин автор и колега на дискутиращите, считам за свой дълг да изкажа некои съображения.
Когато поех ангажимент към вестника да водя всяка събота шахматна рубрика изискването беше тя да бъде в раздел “Игри” и в размера на половин страница. При всеки човек има професионални деформации, независимо от областта, в която работи. С натрупването на професионален опит всеки журналист започва да търси проблемите и да ги отразява според своите представи. В резултат на това аз превърнах рубриката от чисто развлекателна в информационна и с известна педагогическа насоченост. Стремя се да пиша по въпроси, които няма в другите медии, да предлагам партии с учебен характер. Те са адресирани преди всичко към тези, които нямат възможност да тренират в клубове и да контактуват с по-силни играчи. С цел да популяризирам шахмата понякога търся сензации, но от световния, а не от българския шах, за да привлека вниманието на нови хора.
В момента у нас три вестника - “Монитор”, “Телеграф” и “Дума”, имат веднъж в седмицата шахматна страница. Други - “Стандарт”, “Експрес”, “Сега” имат всеки ден рубрика в по-малък обем . Лично аз се стремя да има баланс между международен и български шах, между исторически състезания и турнири от последните седмици. Известен ми е и ефектът от публикации за децата както върху самите тях, така и върху треньори, родители, учители.
При отразяването на европейското първенство за деца се стремях да бъда обективен, доверих се на факти и на мнението на доказани специалисти. Като човек с двадесетгодишен журналистически опит мога да ви кажа, че проблемите изглеждат по различен начин от мястото в което е агитката с шалчетата, от футболния терен, от скамейката на треньора, от ложата на ръководителите, или от журналистическите банки. Така е и в шахмата. Освен от изброените гледни точки аз съм ги възприемал и от позицията на родител.
При дискусията около въпросната статия не съм изненадан, че не се коментира нейната същност, а подзаглавието. Логично е, че точно Любомир Сирков реагира аналитично. Освен че е професионалист, той е и родител, при това на една от най-перспективните и вече доказани наши шахматистки. Моето мнение е близко до мнението на всички участници в дискусията, но има малки различия.




ПОДЗАГЛАВИЕТО ПРОМЕНЯ СМИСЪЛА НА МНЕНИЕТО

Иван СТОЙНОВ: “За съжаление извадено от контекста и изведено като подзаглавие “Родителите утежняват ситуацията в големи шахматни състезания” от автора, напълно променя смисъла на моето мнение”.

Заглавието и подзаглавието, а понякога и надзаглавието, има различни цели, които са съобразени с вестника, проблема, очаквания ефект, личности, история , международно положение. В съвременната журналистика доминира новинарския подход. Освен него има и психологически, комерсиален. Понякога, за съжаление, и дезинформационен. Като човек, който все пак е свързан с шаха, аз се стремя да насоча вниманието към тема, която е важна, но подценявана, и в перспектива да бъде обсъждана. В този смисъл Иван Стойнов е прав, че може би се е получило някакво изместване от най-важното. Можеше да има и друго подзаглавие, което не зная дали би се харесало повече. Възможни бяха следните варианти:
1. Слаба психологическа устойчивост на българите.
2. Търси се психолог за тежки ситуации.
3. В България няма шахматна конкуренция.
4. Неадекватни реакции след загубени партии.
5. Родители изместват шахматни треньори.
6. Не чакайте нищо от българските шахматисти.
7. Никой не се грижи и не плаща на шахматни таланти.
8. Държавните институции забравиха талантливите деца.
9. Разминаване между възможности и резултати.
Все пак в статията е цитирано цялото мнение на Иван Стойнов и интелигентният читател може да си направи изводи не само от подзаглавието. Винаги съм уважавал професионалните и човешки качества на братя Стойнови. Бяхме заедно в “Академик”, били сме заедно и съдии, а когато аз съм бил съдия, а те състезатели, всичко е било феърплей. Ако все пак аз съм те обидил с нещо в тази статия, Иване, моля да бъда извинен.

СЪГЛАСИЕ ЗА ЦИТИРАНЕ НА МНЕНИЯ ОТ ФОРУМА

Светла ЙОРДАНОВА: “На мен ми е интересно дали “авторите” на цитираните във в-к “Монитор” мнения са дали съгласието си да бъдат копирани от този форум?”

Тази позиция е доста нестандартна. Ако я следваме, трябва да приемаме на нож сутрешните предавания на повечето телевизии, в които има преглед на печата. Чрез интернет се използват изявления и коментари на световноизвестни личности с цел информацията за тях да стигне по-бързо до читатели, зрители или радиослушатели. Много е трудно, а може би невъзможно, да се иска съгласието на Каспаров и Карпов при публикуването на тяхното мнение за мача в Билбао, например.

ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ЖУРНАЛИСТИТЕ

Светла ЙОРДАНОВА: “Никой няма право да те цитира в някакъв вестник, ако не си дал съгласието си”.

В дискусията се твърди, че някои хора не са наясно с правата и задълженията на журналистите. Не е добре да се стеснява кръгът само около журналистите. Можем да учредим инициативен комитет и да основем Движение за права и задължения. Тогава треньори, състезатели, съдии, родители, журналисти, спонсори, ще си седнат по местата и ще се вижда всичко дори от последния ред.
Интересен пример имаше в редакцията на в. “Земя” преди около 15 г. За шахматната рубрика се получаваха по близо 350 писма на седмица. Сред най-редовните читатели беше участничка от Плевен, която освен че се интересуваше от шах правеше и доста интересни коментари и предложения. Те бяха цитирани редовно на страниците на вестника. Това фаворизиране дори предизвика раздразнението на други читатели. Но в името на шаха възприетата линия продължи. И тази участничка никога не искаше специално разрешение за да се цитира нейното мнение.

ЛИПСАТА НА КОНКУРЕНЦИЯ В БЪЛГАРИЯ

Любомир СИРКОВ: “Не отделните състезатели и не техните родители са виновни за това, че в тяхната възрастова група в България те не срещат достатъчно силна конкуренция”.

Конкуренцията е една от важните предпоставки за развитието на всеки състезател. Тя се създава чрез масовост, повишаване на спортното майсторство и добре организиране на спортно-състезателната дейност. В България като по-малка страна трябва да се търсят системи, по-различни от тези в големите и водещи в шахмата страни. Учудващо е, че в републиканските първенства не се търсят системи, които да срещат най-добрите шахматисти от различните възрастови групи. Оправданието, че световните и европейските първенства се провеждат едновременно за всички възрасти е неубедително. Трябва да се даде шанс на Николай Христов, Димитър Даскалов, Киприан Бербатов да играят при по-големите. А това се постига като първенствата се провеждат по различно време. Едновременно да бъдат до 8, 12, 16 г., а по-късно пак едновременно до 10, 14, 18 г. Системите, времето и мястото на провеждане се утвърждават от специалисти в различните комисии на БФШ. Само че федералните сили в българския шахмат трябва да се съобразяват с опита на повече хора, а също и с историята на този спорт, както у нас така и в други страни.

В заключение, искам да ви предложа да обединим усилията си за да създадем по-добри условия за развитиета на българския шах. Да има синхрон между сайта chessbgnet.org, печатните меди, клубовете, треньорите. Нека организираме среща на всички, които искат да споделят своя опит. Ако предложите нещо конкретно и конструктивно, винаги ще го публикувам на страниците на “Монитор”. Така то ще стигне до хора, които могат да решат проблемите. На българския шах са необходими нови хора. Очаквам вашите снимки, интересни теми на
e-mail: chessvip@abv.bg.

Владимир ПЕТРОВ
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

PreviousNext

Return to Международни турнири

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests