Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

by Advertising on Sat Apr 24, 2010 7:15 pm

Advertising
 

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby Kalin on Sat Apr 24, 2010 7:15 pm

Ананд се предаде, не очаквах толкова пасивен вариант от него първата партия, направо сам си кацна на най-силните страни на Топалов - подготовка и атака :) Поздравления!
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

by Advertising on Sat Apr 24, 2010 7:57 pm

Advertising
 

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby Nikola on Sat Apr 24, 2010 7:57 pm

Веско си беше написал отлично домашното! Практически той играеше светкавично до края. Това със сигурност е подействало и психологически над Ананд, който след жертвата на f6 се оказа като в небрано лозе и изяде бая време в дълбок размисъл, което изобщо не го спаси от тоталния разгром. Освен това, бързите отговори на Веско го принуждаваха да седи прикован към масата повече от 2 часа, без да мръдне. Веско мислеше средно по минута на ход. Разхождаше се, наливаше си водичка, докато Ананд се потеше над дъската. Страхотен спектакъл! Отдалеч си личеше кой кого изпитва.

Браво, Веско! Продължавай така!

Може би опитът да изненадаш противника с нещо, което досега той не те е виждал много да играеш, е нож с две остриета, защото се налага да играеш дебют, в който ти самият нямаш достатъчно боен опит. Но наистина, много лош избор за щаба на Ананд. Точно срещу Грюнфелд Топалов е доказан експерт!
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

by Advertising on Sun Apr 25, 2010 12:34 am

Advertising
 

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby liubo_katov on Sun Apr 25, 2010 12:34 am

Мнениеот Boris на Съб Апр 24, 2010 5:53 pm
"Ще си позволя да коментирам преди да е свършила партията - не вярвам в чудеса - 1:0 .
Прехвалените от мен секунданти на Ананд са си оставили ръцете,по-голям гаф на това
ниво не бях виждал. "
Прав си-голям гаф се получи за Ананд и радост за нас :) Обаче според мен не секундантите са виновни. Абсурдно е да не са анализирали подробно най-естествените ходове в позицията.Мисля че грешката е изцяло на Ананд,който забрави какво да играе.
Don't worry , be happy!
liubo_katov
Пешка
 
Posts: 8
Joined: Sun Apr 20, 2008 7:22 pm

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby Sorsi on Sun Apr 25, 2010 2:09 am

Nxf6 поне на мен не ми се вижда от най-естествените ходове в позицията, дори ми е интересно колко ГМ-та биха го играли без да го знаят предварително?
Sorsi
Пешка
 
Posts: 13
Joined: Sat Apr 12, 2008 12:34 am

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby ШахМат on Sun Apr 25, 2010 8:39 am

Здравейте! Вчера бях на работа, като се върнах реших да се информирам в детайли за първата партия между Топалов и Ананд, какво беше обаче изумлението ми, когато открих, че в два иначе сериозни шахсайта партията завършва по съвсем различен начин! Моля, кажете ми кой е верният.


http://www.chessdom.bg/2010/топалов-ананд-с-коментар-на-живо/
или
http://www.anand-topalov.com/en/game1.html
ШахМат
Пешка
 
Posts: 3
Joined: Sun Mar 14, 2010 7:14 pm

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby Nikola on Sun Apr 25, 2010 8:56 am

Партията завърши с Qxe4 Rxc8. Така играха реално. На екрана обаче се видя друго: Qxf5 exf5. Някаква грешка в софтуера. В действителност нещата се развиха светкавично и за известно време публиката не разбираше какво става, докато в един момент не видяхме, че двамата си разписват бланките и съдията им ги събира. Последваха бурните аплодисменти за Веско.
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby ШахМат on Sun Apr 25, 2010 9:52 am

Благодаря!
В очакване сме и днес на една мълниеносна победа!
ШахМат
Пешка
 
Posts: 3
Joined: Sun Mar 14, 2010 7:14 pm

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby Kalin on Sun Apr 25, 2010 1:13 pm

Sorsi wrote:Nxf6 поне на мен не ми се вижда от най-естествените ходове в позицията, дори ми е интересно колко ГМ-та биха го играли без да го знаят предварително?


Аз се бях загледал в позицията точно там и ми направи впечатление, че черният ще се пооправи ако белите не играт нещо драстично :) Видях че може да се жертва и ми се стори перспективно, но без да смятам въобще не си мислех, че белият печели така безотказно...
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby Boris on Sun Apr 25, 2010 2:30 pm

До liubo_katov.Да,по принцип не е ясно чий е гафа.Но знаете ли как се готвят Ананд и Топалов
1-2 дена преди началните партии? Те няма какво в последния момент да анализират,единствено
си припомнят вариантите,които има най-голяма вероятност да се случат.Нито 1.д4 е изненада,
нито варианта срещу Грюнфелд (любимия на Топалов).След като Ананд е решил да играе този
дебют,той е бил длъжен точно това да преговори.Ако някой трябва да е изненадан това е Веско-
Грюнфелд не изглеждаше много вероятно,а и индиеца прави новинка (Дд6).А това е и най-конкретния
дебют на 1.д4,най-анализирания,цената на грешката е най-голяма, т.е. Ананд трябва да знае много
повече от 23 хода.Да допуснем,че беше развил офицера на д7 или б7 вместо 23...Цф7? .Тогава съм
сигурен,че отново в близките 10 хода, на Ананд щеше да му се наложи да намира/да си спомня
неочевидни компютърни продължения.За мен с тази подготовка или забравяне,вече е бил обречен.
Като цяло необяснимо изпълнение от страна на индиеца.Но сега е с белите,да видим отговора.
Boris
GM
 
Posts: 36
Joined: Tue Feb 16, 2010 9:44 pm

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby liubo_katov on Sun Apr 25, 2010 2:46 pm

Прав си, на мен също не ми допада позицията на черните преди и след Цф7.Но има много позиции,които се държат с единствени ходове. Сега ще очаквам следващата партия на Ананд (с черни) с нетърпение,за да разбера дали този вариант ще "живее" или просто Топалов е сложил точка.
Don't worry , be happy!
liubo_katov
Пешка
 
Posts: 8
Joined: Sun Apr 20, 2008 7:22 pm

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby cska on Sun Apr 25, 2010 6:37 pm

Май Ананд ще изравни резултата :geek: :geek:
cska
Кон
 
Posts: 20
Joined: Sat Mar 07, 2009 8:18 pm

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby Boris on Sun Apr 25, 2010 7:22 pm

Ананд игра много добре,но обективно най-вече се възползва от главния недостатък
на Веско -липсата на търпение на моменти.След 15.Да3 черните,от шахматна гледна
точка,нямат грам проблем,но от психологическа...
Boris
GM
 
Posts: 36
Joined: Tue Feb 16, 2010 9:44 pm

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby Kalin on Sun Apr 25, 2010 8:24 pm

Много добър избор на вариант от страна на Ананд, набута Топалов в позиция, където да играе без явни ориентири...
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby Nikola on Sun Apr 25, 2010 8:31 pm

Да, както казах по-рано, на Веско ще му е по-трудно да се пребори със себе си, отколкото с Ананд.
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby Garnizov on Sun Apr 25, 2010 8:33 pm

Веско много тъпо ги изигра днеска. След смяната на дамите пешката в повече стана по-труден обект за атака. Не трябваше да допуска контраигра по C линия и на сдвояването просто трябваше да играе Rc8 и при смяната си остава с пешка в повече. Аз много се ядосах на тази загуба :x
User avatar
Garnizov
Цар
 
Posts: 1551
Joined: Tue Mar 04, 2008 10:56 pm
Location: Pleven

PreviousNext

Return to Международни турнири

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests