Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

by Advertising on Tue May 11, 2010 7:37 pm

Advertising
 

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby jorkolino on Tue May 11, 2010 7:37 pm

tkpopov wrote:Край! Каквото беше, беше! Вишванатан Ананд е велик!

Не беше толкова велик, колкото нашия му набута победата в ръцете с тази откачена рискована позиция след размяната на пешките в центъра. Защо винаги приема материал с цената на влошаване на позицията..
Не разбирам, този риск определено не беше недоглеждане, а съзнателно поет. Някак да грабнеш пешка и минеш в защита нали се доказа несъстоятелно в началото на мача. П...а му лелина. ЗАЩО БЕ
Last edited by jorkolino on Tue May 11, 2010 7:47 pm, edited 2 times in total.
jorkolino
Кон
 
Posts: 27
Joined: Thu Apr 29, 2010 5:01 pm

by Advertising on Tue May 11, 2010 7:39 pm

Advertising
 

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby tkpopov on Tue May 11, 2010 7:39 pm

Тази вечер в Индия ще празнуват.
User avatar
tkpopov
Дама
 
Posts: 215
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:37 pm
Location: БУРГАС

by Advertising on Tue May 11, 2010 7:57 pm

Advertising
 

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby S0uL_K33p3R on Tue May 11, 2010 7:57 pm

jorkolino wrote:
tkpopov wrote:Край! Каквото беше, беше! Вишванатан Ананд е велик!

Не беше толкова велик, колкото нашия му набута победата в ръцете с тази откачена рискована позиция след размяната на пешките в центъра. Защо винаги приема материал с цената на влошаване на позицията..
Не разбирам, този риск определено не беше недоглеждане, а съзнателно поет. Някак да грабнеш пешка и минеш в защита нали се доказа несъстоятелно в началото на мача. П...а му лелина. ЗАЩО БЕ


На Топалов му трябваше победа... защото съм сигурен че е предвидил играенето на рапид като загубенo за него...
S0uL_K33p3R
 

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby sirkov-L on Tue May 11, 2010 8:22 pm

Всъщност, като погледне човек, резултатните партии в този мач като че ли са просто поредната илюстрация за валидността на общоизвестни принципи - като тези за "решаващата роля на центъра", или дори и за това, че "конят на края на дъската стои лошо".
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby jorkolino on Tue May 11, 2010 8:23 pm

Soul_K33.. Хубаво, ама какво печелиш като му подариш диагонала и силна атака и си скапеш на практика позицията? Все нещо по-благоприятно щеше да излезе да се рискува.
jorkolino
Кон
 
Posts: 27
Joined: Thu Apr 29, 2010 5:01 pm

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby jorkolino on Tue May 11, 2010 8:34 pm

sirkov-L wrote:Всъщност, като погледне човек, резултатните партии в този мач като че ли са просто поредната илюстрация за валидността на общоизвестни принципи - като тези за "решаващата роля на центъра", или дори и за това, че "конят на края на дъската стои лошо".


...както и илюстрация на факта, че се случва и сами да се бием. Сякаш от петте победи в мача можем с чиста съвест да причислим поне 3 на Топалов. Просто рисковете в загубените партии водеха до явно неблагоприятни позиции. Ако да пожертваш материал за позиция работи благоприятно, логично е обратното да работи неблагоприятно. Да не говорим, че Веско жертваше материал в позиции с много по-неясно развитие. На мястото на черните той щеше и фигура да жертва за да си отвори диагонала, пък взе че го отвори за нищо.
Last edited by jorkolino on Tue May 11, 2010 8:45 pm, edited 1 time in total.
jorkolino
Кон
 
Posts: 27
Joined: Thu Apr 29, 2010 5:01 pm

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby armando on Tue May 11, 2010 8:44 pm

Да си излея мъката и аз! :cry:
Ще ви кажа как видях мача през моя аматьорски поглед. Като цяло равностоен мач на ниско шахматно ниво като изключа 1-вата и 4-тата партия в която се получиха някои доста добри фойерверки. Иначе другите партии пълни с грешки или убийствено скучни ремиджийски варианти избирани от Ананд с черните. Относно дебютни заготовки, то те на практика липсваха. Според мен и двата щаба са спали яко и не са потготвили нищо съществено. Щаба на Ананд освен онзи тъп ремиджийски вариант май друго не можа да му приготви. За Веско освен варианта в 7-та партия, който беше добър, но стигна само за реми като че ли нямаше друга съществена заготовка. Тези "заготовки" ми стоят много постно на фона на заготовките от мача Ананд-Крамник където индиеца показа страхотна дебютна подготовка.
Друго което ми направи впечатление е, че Веско май наистина няма психиката на голям шампион и май наистина си се би сам. Относно Ананд аз по-смачкан шампион от него не съм виждал до сега. Може би единствено Крамник на мача в Бон игра по-неубедително. В този мач Ананд изглеждаше изморен, неагресивен (особено с черни), абе с една дума смачкан. Мисля че дойде просто да изиграе този мач пък квото стане. Нищо общо с Ананд от турнирите или мача с Крамник.
Ако играе така съм сигурен, че ще загуби титлата още при следващата защита, която най-вероятно ще бъде срещу набралия мощ Карлсен.
Иначе за Веско мисля, че точно това беше неговия мач и шанс да стане световен шампион (титлите по Фиде не ги смятам). Имаше страхотния шанс да срещне един немощен Ананд, но сам си пропусна шанса. Дано скоро има нов шанс за мач за титлата.
armando
Офицер
 
Posts: 72
Joined: Thu Jun 18, 2009 4:17 pm

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby jorkolino on Tue May 11, 2010 8:48 pm

За играта с черните на Ананд няма спор, за да я разчупи Веско кво ли не прави, накрая му подари и позиция, меко казано комфортна за игра.
jorkolino
Кон
 
Posts: 27
Joined: Thu Apr 29, 2010 5:01 pm

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby Xektor23 on Tue May 11, 2010 8:52 pm

България световен скоро няма да види.Следващия е Карлсен.
Xektor23
Офицер
 
Posts: 50
Joined: Mon Feb 16, 2009 10:36 pm

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby steisis on Tue May 11, 2010 9:22 pm

на 47 -ия ход имаше реми с вечен шах или смяна на фигурите в един ендшпил с пешки. Веско, всички го видяхме, ти защо не го видя??? Това ти спасяваше ремито
steisis
Пешка
 
Posts: 6
Joined: Wed Apr 28, 2010 11:54 am

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby Garnizov on Tue May 11, 2010 9:28 pm

steisis wrote:на 47 -ия ход имаше реми с вечен шах или смяна на фигурите в един ендшпил с пешки. Веско, всички го видяхме, ти защо не го видя??? Това ти спасяваше ремито


Влиза се в загубен ендшпил, защото губи 1 единствено темпо...
User avatar
Garnizov
Цар
 
Posts: 1551
Joined: Tue Mar 04, 2008 10:56 pm
Location: Pleven

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby Kalin on Tue May 11, 2010 9:29 pm

Веско изигра мача с голяма енергия, затова и Ананд беше доста дефанзивен (може би така си беше и планирано), обаче все пак не се пречупи пред напора на Топалов и с тези ремиджийски варианти с черни изби главните му козове, както навремето Крамник обезличи великия Каспаров с Берлинската. Самото прилагане на такава тактика от корифей като Ананд е доказателство колко е силен Топалов в по-остра игра с подготовка зад гърба си.

Жалко за глупавият край на мача с тази авантюра последната партия... Това беше пълен психологически крах да се поеме такъв риск :( Според мен Топалов и Силвио особено трябва да се замислят по въпроса дали максимализмът не ги откъсва от реалността...

Все пак поздравления за Топалов за интересната игра и желанието, заслужава ги! Стана интересен мач, главно благодарение на българина. Въпреки всичко и Ананд имаше проблясъци, примерно 4-тата партия, и съвсем не бих го определил като смачкан...
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby David on Tue May 11, 2010 10:30 pm

* Докладвай
* Отговори с цитат

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Мнениеот Boris на Нед Апр 18, 2010 8:05 pm
За мен шансовете на двамата са абсолютно равни .В полза на Топалов е разликата в годините и това,че
Ананд не е играл истински състезателен шах (с нацеленост на резултат ,а не като напр. Вайк ан Зее) от
доста време. Но в мача с Крамник индиецът беше великолепно подготвен в дебютно отношение и мисля ,че
и сега ще е така.Същевременно не съм впечатлен от вариантите на Топалов в мачовете му с Крамник и
Камски .От друга страна, това със сигурност е отчетено и са взети мерки.Освен официалните секунданти и
двамата работят с хора ,имената на които може да разберем след години. А тяхната работа евентуално
накланя везните в нечия полза. За любителите на залози - не залагайте на победител, а на над 6,5 ремита.
Но не нося отговорност ,ако загубите :)
Иначе всички ще стискаме палци , дано Топалов успее.

Boris
GM

Мнения: 19
Регистриран на: Вто Фев 16, 2010 9:44 pm

* Лично съобщение

съгласен съм :)
David
Пешка
 
Posts: 4
Joined: Tue Jul 28, 2009 10:16 pm

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby Boris on Tue May 11, 2010 11:11 pm

Нещо миналия ми пост не можа да излезе,дано сега успея.
Напълно равностоен мач.Ананд разумно се опитваше да играе както
Крамник срещу Топалов,но не всичко му се получаваше толкова естествено.
И двамата можеха да съжаляват за доста изпуснати възможности в партиите 1-11.
За последната всичко е ясно -безобразна игра,психологически крах.По принцип не
би трябвало така да коментирам играта на доста по-силен от мен колега,един от най-
великите играчи в последните десетилетия,но просто нямам думи...Никой от пресцентъра
и стаята на БФШ във военния клуб не можеше да повярва на очите си,при това без да е
необходимо допитване до компютъра.Защото,както сподели г-н Сирков,има общовалидни
шахматни принципи и ходове като 31.еф? и 32.фе? просто не се разглеждат...
Жалко.Не знам дали Топалов ще намери сили да стигне до още един мач за титлата,
Карлсен е невероятно силен.
Boris
GM
 
Posts: 36
Joined: Tue Feb 16, 2010 9:44 pm

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby Ivanst on Tue May 11, 2010 11:54 pm

Съжалявам за Веско, но според мен той в последната партия не се опитваше да спечели титлата! Не знам защо ?
Ivanst
Офицер
 
Posts: 90
Joined: Wed Mar 12, 2008 10:09 am

PreviousNext

Return to Международни турнири

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest