Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

by Advertising on Wed May 12, 2010 9:52 am

Advertising
 

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby xcomponent on Wed May 12, 2010 9:52 am

Поредицата от ходове след fxe ми подейства все едно някой ми бие шамари.
Искрено съжалявам, но най-вече не за загубата, а заради факта, че нещата не се разглеждат обективно. Мога да си представя, какво щеше да се получи, ако местата на масата бяха разменени при същото развитие на последната партия. Щеше да се почне от "12 партии не са достатъчно за световна титла", през "У дома и стените помагат", до "Жири Дуфек и Рибка 4 решиха мача". Искрено съжалявам, че уважавани от мен гросмайстори пишат статии, пълни с глупости, които не отговарят на истината и единствената подкрепа за Веселин идва от България, където междувременно 98% от населението не знае изобщо какво се провежда в София и от какво историческо значение е то.
Истината за мен е една. Топалов игра точно както трябва да се играе на такъв форум, а именно, за победа и нищо друго. Ананд за разлика, игра толкова предпазливо, че ако човек не знае кой е, може да помисли, че в момента покрива "майстор на спорта".
Мисля, че ако огромната тежест на домакинството не беше в сила, Топалов имаше по-добри възможности.
Колкото и да ми е неприятно, оставам си с надеждата, че света един ден ще ни приеме като част от него и истинските професионалисти ще започнат да пишат обективно, без значение за кой.
xcomponent
Кон
 
Posts: 32
Joined: Thu Mar 19, 2009 1:15 pm

by Advertising on Wed May 12, 2010 1:22 pm

Advertising
 

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby Nikola on Wed May 12, 2010 1:22 pm

Не знам, може би твърде голямо напрежение за качествен шах в последната партия. И двамата си размениха груби грешки, но за жалост Веско направи повече. Много му е дошло. Въпреки това, човекът, който показа храброст и стремеж за игра до последно беше той. Много ми е безличен този Ананд. Може би в това се крие и силата му. Изглежда един такъв смачкан, но в същото време надделява над противника си. Измъква се хлъзгаво от хватката на врага. Докато Веско просто изгоря в устрема си да спечели. И затова заслужава да получи оценка като един от най-борбените и безстрашни шахматисти в историята. Залага всичко, понякога действа неразумно, рисковано, печели или губи. Това е играч!
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

by Advertising on Wed May 12, 2010 1:57 pm

Advertising
 

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby jorkolino on Wed May 12, 2010 1:57 pm

Веско наистина игра по-атрактивен шах, ако не непременно по-силен. Ананд сътвори 2 или 3 прилични партии, останалото беше безизразно.
Относно последната партия, не знам какво да си мисля освен че някой искаше да спести парички. Стана ясно че Ананд ще изравни играта до няколко хода (говорим за преди фе еф), и щеше да се стигне до тай брек. От друга страна, от доста места се чува, че в кратките партии Ананд имал минимално предимство, и вероятно нашите са взели да повярват. Тогава защо да стигаме до тайбрек и харчим по не знам колко хиляди евро всеки оставащ ден, ако така или иначе сме приели, че там губим. Криза е, както ни повтарят, париците могат да отидат за дъски, за не знам още какво. Поне това да си вземем.
Засега това ми се струва най-логичното обяснение. Няма да е за пръв път в България политиката да се намеси. Та, не знам дали Веско не е бил излязъл за победа, но определено излезе за да сложи точка на мача. За жалост смятам че голяма част от напрежението върху му е дошло от обкръжението му. Защото ако беше загубил в последната блиц партия щяха да го гледат на кръв че са охарчили още 100ина бона, а аз знам, въпреки немотивираната помия която се изсипва по разни чуждестр. форуми, че Веско е добра душа и нямаше да му е никак приятно.
Last edited by jorkolino on Wed May 12, 2010 4:11 pm, edited 1 time in total.
jorkolino
Кон
 
Posts: 27
Joined: Thu Apr 29, 2010 5:01 pm

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby Bobbylon on Wed May 12, 2010 4:11 pm

Едва ли финансовата страна на евентуален тай-брек е била причината Веско да играе в стил "всичко или нищо".
По-скоро трезвата му преценка, че шансовете на ускорена контрола не са на негова страна. Казвам трезва преценка, и не искам да мисля, че страхът е подтикнал Топалов към такава игра - страх от повторна загуба на тай-брек в мач за световната титла. Добро като замисъл, но невероятно зле като изпълнение. Такъв неразумен риск не подобава на претендент за короната. Риск да, но не на всяка цена - това бе грешката му в последната партия. По-достойно би било просто следното - резултат наравно на класическа контрола, пък дори и евентуална загуба след това на ускорена контрола (подобно на мача с Крамник). Така Топалов би доказал, че поне в класическия шах не стои по-долу от Ананд, настоящия шампион!

Иначе за мача като цяло - съгласен съм, че Веско игра много по-красив и атакуващ шах, стремеше се винаги към победата - нещо, за което заслужава адмирации и симпатии, но уви това не е достатъчно за да бъдеш шампион. Трябва и стабилна психика, и разум във всяко действие. Не винаги е време за каубойски изпълнения, понякога се изисква и сдържаност. Във всеки спорт е така. Дори Барселона, с нейния атакуващ и красив футбол, не успя да се противопостави на прагматичния, на моменти не много красив, дефанзивен стил на Интер. Истинският шампион знае кога да изчаква търпеливо, и кога да играе атакуващо и красиво. Ако Топалов се научи на това, то той ще бъде шампион. Пожелавам му го! Дотогава сухият и прагматичен стил ще доминира.
User avatar
Bobbylon
Цар
 
Posts: 631
Joined: Wed Apr 16, 2008 3:16 am
Location: София

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby jorkolino on Wed May 12, 2010 4:32 pm

Определено, ако ще губим, беше добре да е колкото е възможно по-късно. Най-малкото заради тръпката да заставаш пред компютъра като в очкване на футболен финал. Дразни ме и широко афишираното мнение как видиш ли и Ананд доказал че и с черните играе, и то как! Той сигурно може, ама в тоя мач не го доказа. От позицията в последната игра, която Веско му подари, само аз и евентуално моето куче нямаше да я спечелим. Въобще не залужаваше тоя подарък Ананд.
Обективно, не бях и особено доволен когато Ананд се обърка и Веско спечели ремито заради грешка в ендшпила. И да паднехме на блица, най-вече държах на победа заслужена с много пот и борба до последно, даже и за Ананд да беше. Ако бяхме спечелили от подобно безумие на Ананд в последната едва ли щеше да ми е пълно удовлетворението.
jorkolino
Кон
 
Posts: 27
Joined: Thu Apr 29, 2010 5:01 pm

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby sirkov-L on Wed May 12, 2010 5:47 pm

След края на мача ме смути нещо, което се видя в един репортаж по една от телевизиите, и което беше отразено (отчасти) тук:
http://www.blitz.bg/sport/article/60503
На практика Топалов обясни своето решение в последната партия на току-що завършилия мач да не играе за реми така:
тъй като преди няколко години при предишния си (неофициален, демонстративен) мач по ускорен шах с Ананд (който се проведе през 2004) той е загубил на фаталната дата 13 май, сега Топалов не е искал да се стига до тай-брек, тъй като в такъв случай отново са щели да играят на 13 май.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby atakurt on Wed May 12, 2010 6:11 pm

Като българин милеех за Веско.
Но като шахматист ще задам следния въпрос към всички и моля за логичен и НЕемоционален отговор:

Кое е по-полезно за развитието на детско-юношеския ни шах: загубата или победата на Веско в мача?
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby Garnizov on Wed May 12, 2010 8:50 pm

tkpopov wrote:Тази вечер в Индия ще празнуват.


Не само Индия, а и целият свят!!!!
User avatar
Garnizov
Цар
 
Posts: 1551
Joined: Tue Mar 04, 2008 10:56 pm
Location: Pleven

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby Kalin on Wed May 12, 2010 10:18 pm

atakurt wrote:Кое е по-полезно за развитието на детско-юношеския ни шах: загубата или победата на Веско в мача?


Ако беше станал световен щеше да има голямо повишаване на интереса на шаха :) Което е много важно... но наистина Топалов отвлича ресурсите на федерацията от бъдещето на децата, което макар и нормално до известна степен, не е много приятно за гледане от мен и другите треньори...
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby jorkolino on Thu May 13, 2010 12:56 pm

Ако бе станал шампион вероятно щеше да отвлича по-малко ресурси, ако за това е въпроса. Сега отново ще щурмуваме, но ще мине време.
jorkolino
Кон
 
Posts: 27
Joined: Thu Apr 29, 2010 5:01 pm

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby jorkolino on Thu May 13, 2010 12:58 pm

Garnizov wrote:
tkpopov wrote:Тази вечер в Индия ще празнуват.


Не само Индия, а и целият свят!!!!


Е чак пък. Топата има много фенове по света. Но със сигурност направихме едно добро дело, зарадвахме 1.5 милиарда индийци (ако са все още толкоз)
jorkolino
Кон
 
Posts: 27
Joined: Thu Apr 29, 2010 5:01 pm

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby Garnizov on Thu May 13, 2010 7:43 pm

И спечелил, и загубил (както е в случая), важното е, че той постигна да играе за световната титла и ние трябва да се гордеем с това! Надали ще има българин, който ще достигне неговото ниво в близките години.
User avatar
Garnizov
Цар
 
Posts: 1551
Joined: Tue Mar 04, 2008 10:56 pm
Location: Pleven

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby jorkolino on Fri May 14, 2010 2:36 pm

Освен това беше с най-висок ЕЛО рейтинг в света за дълго време (сега е втори). Мен за това ме е яд за мача, че представянето на Веско беше повече от достойно и тоя тъп финал ме изкарва извън нерви вече колко време.
jorkolino
Кон
 
Posts: 27
Joined: Thu Apr 29, 2010 5:01 pm

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby bob on Fri May 14, 2010 7:09 pm

:)
Last edited by bob on Tue May 10, 2011 12:30 pm, edited 1 time in total.
bob
Кон
 
Posts: 49
Joined: Sat Mar 08, 2008 8:54 pm
Location: Централен софийски затвор

Re: Топалов - Ананд 2010 - мач за световната титла

Postby Xektor23 on Fri May 14, 2010 9:11 pm

bob wrote:A бе мамули, то бива наивност, ама чак пък толкова!
Отворете си очите и ушите добре, преди да хвалите Веско.
Той е марионетка в ръцете на Силвио.
Вижте и коефициента на "Еврофутбол" за победа в последната партия на Ананд.
Той е 5,35 !!! И го има на сайта им.
Един милион евро по 5,35 е добра сума и струва в пъти повече от една световна титла.
На Силвио му трябват пари за кампанията за шеф на ЕШС - трябва да купува гласове.
Сега кое ще надделее у вас повече:
емоционалният гняв към мен, че ви разкривам играта на Веско или логиката на шахматиста?

Има ли някой въпроси?


Кво Ще ни биеш ли бе :lol: :lol:
Xektor23
Офицер
 
Posts: 50
Joined: Mon Feb 16, 2009 10:36 pm

PreviousNext

Return to Международни турнири

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests