Карлсен победи Крамник с игра в неговия стил
Пономарьов има психологическо предимство срещу Гелфанд
ВЛАДИМИР ПЕТРОВ
Декември по традиция е месец на големи шахматни състезания и в момента любителите на древната игра раздвояват вниманието си между Ханти-Мансийск и Лондон. До финала на турнира за Световната купа в западносибирския град Ханти-Мансийск достигнаха Борис Гелфанд (Изр) и Руслан Пономарьов (Укр). В същото време турнирът “Лондон Чес Класик” противопостави още в първия кръг Магнус Карлсен и Владимир Крамник. Битката между двама от сериозните претенденти за световната титла в следващия цикъл завърши с победа на Карлсен. Останалите участници в Лондон – Хикару Накамура, Найджъл Шорт, Майкъл Адамс, Ни Хуа, Люк Макшейн и Дейвид Хауел явно нямат шанс за първото място. Наградата за него е 25 000 евро.
Финалният мач за Световната купа между Гелфанд и Пономарьов е от 4 партии, а ако се стигне до тайбрек в него ще се играят партии с ускорена контрола и блиц. Пътят на Гелфанд до последния мач в Ханти-Мансийск беше по-убедителен. Той беше застрашен от отпадане само във втория кръг срещу Фарух Амонатов. После елиминира Юдит Полгар, Максим Вашие Лаграв, Дмитрий Яковенко и Сергей Карякин.
През критични моменти премина Руслан Пономарьов. Когато стигаше до тайбрек интригата при него се запазваше до последния ход, до последните секунди. Пред Пономарьов отстъпиха Варужан Акобян, Александър Мотилев, Етиен Бакро, Вугар Гашимов и Владимир Малахов.
Балансът от досегашните срещи между Гелфанд и Пономарьов дава предимство на бившия световен шампион. Резултатът преди финала беше 6:1 в полза на Пономарьов при 9 ремита, но само 2 от победите са постигнати в класически шах. От своя страна Гелфанд има единствена победа също в екстремни условия – на блиц.
Преди финалния мач Гелфанд заяви: “За първи път успях да стигна до финала в турнир по нокаут система. Не мога да кажа, че пътят ми беше посипан с рози. С всеки кръг съперниците ставаха все по-силни. Три кръга поред успявах да спечеля чак в тайбрек. Затова е неочаквано, че успях да реша полуфиналния мач с Карякин в редовното време. Засега моят най-добър резултат е дележът на второто място в световното първенство през 2007 г. в Мексико. Но нали този турнир още не е завършил”.
Под влиянието на силни емоции беше Пономарьов: “Всеки тайбрек е игра на нерви. Много зависи от късмета. В първата партия срещу Владимир Малахов загубата беше шок. В такава ситуация разиграх безобразно дебюта във втората партия, но после започнах упорито да се защитавам. В края на краищата ситуацията се обърна и аз получих шансове да победя. Съперникът ми изпитваше огромно нервно напрежение и затова започна да греши”.
Първата партия от финалния мач между Пономарьов и Гелфанд завърши наравно. Израелският гросмайстор се смята за един от най-големите майстори в руска партия. Той и се довери и сега. Съперниците се придържаха към дебютни идеи от партиите Крамник – Ананд (Вайк ан Зее, 2003 г.), Гришчук – Иванчук (Линарес, 2004 г.), Акопян – Касимджанов (Налчик, 2009 г.), Акопян – Гашимов (Нови Сад, 2009 г.). Малките тактически усложнения доведоха само до опростяване на позицията и реми с вечен шах. Късно вчера завърши и втората партия.
В Лондон след първите три кръга води Карлсен с 2 победи и 1 реми, следван от Крамник с 2 победи и 1 загуба.
armando wrote:А елото на Карлсен след победата му над Пономарьов вече е 2821,1![]()
Май скоро време рекорда на Каспаров за най-високо ело ще бъде подобрен
Users browsing this forum: No registered users and 1 guest