Кирил Георгиев

За Българските майстори на играта

by Advertising on Tue May 06, 2008 4:23 pm

Advertising
 

Кирил Георгиев

Postby Kalin on Tue May 06, 2008 4:23 pm

Хайде да напишем за един наистина силен БГ шахматист - Кирил Георгиев :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

by Advertising on Wed May 07, 2008 7:54 pm

Advertising
 

Re: Кирил Георгиев

Postby S0uL_K33p3R on Wed May 07, 2008 7:54 pm

Той може да е силен но мен ме разочарова на европейското ....
S0uL_K33p3R
 

by Advertising on Wed May 07, 2008 9:15 pm

Advertising
 

Re: Кирил Георгиев

Postby Kalin on Wed May 07, 2008 9:15 pm

Явно не е бил във форма, наистина е много силен :)

Веднъж с очите си видях следното... Бай Киро играеше блиц с един ММ и го би 5 партии без никакви проблеми и последната шеста нещо се разсея и му взеха дамата за топ и фигура и той остана с много разпокъсани фигури, противникът му имаше активна дама и проходна на c3 с черни, а Кирил имаше една минута и в този момент му звъннаха по тел :D :D :D Докато си говореше най-невъзмутимо и играеше с лява ръка на една минута с бързина достойна за класически шах, бай Киро направи 10 неразбираеми за нас странни хода, през които си събра фигурите напук на дамата и не само нищо не му взеха, ами той взе, че даде мат :D :D :D :D :D :D Там бяхме само ММ и ГМ и все пак бяхме доста потресени - после никой не искаше да играе с него :D :D :D
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Кирил Георгиев

Postby Garnizov on Thu Sep 25, 2008 9:51 am

Хахаха! И аз ще пробвам да играя с GSM, ама на приятелски партии. :D
User avatar
Garnizov
Цар
 
Posts: 1551
Joined: Tue Mar 04, 2008 10:56 pm
Location: Pleven

Re: Кирил Георгиев

Postby Kalin on Thu Sep 25, 2008 12:16 pm

По-добре първо направи 2600 ;)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Кирил Георгиев

Postby Garnizov on Thu Sep 25, 2008 6:24 pm

Е, аз говоря за противници на моето ниво. :)
User avatar
Garnizov
Цар
 
Posts: 1551
Joined: Tue Mar 04, 2008 10:56 pm
Location: Pleven

Re: Кирил Георгиев

Postby chessman on Wed Mar 04, 2009 8:10 pm

Страхотен играч :) :) :) Жалко, че не можах да ида на сеанса :( Иначе щях да съм на 60 маса :)
Само сицилианска защита !!!
chessman
Дама
 
Posts: 247
Joined: Mon Mar 10, 2008 7:35 pm

Re: Кирил Георгиев

Postby Garnizov on Sat Mar 07, 2009 10:30 pm

60 маса не е ли малко назад :roll:
User avatar
Garnizov
Цар
 
Posts: 1551
Joined: Tue Mar 04, 2008 10:56 pm
Location: Pleven

Re: Кирил Георгиев

Postby S0uL_K33p3R on Sat Mar 07, 2009 11:45 pm

Гарнизов,не ти си определяш номера :) Дават ти някакъв какъвто е по реда и така :) На мен ми се наложи да отсъствам иначе бях на 12 маса :)
S0uL_K33p3R
 

Re: Кирил Георгиев

Postby Bobbylon on Sun Mar 08, 2009 5:46 am

Garnizov wrote:60 маса не е ли малко назад :roll:

Като имаш предвид, че масите бяха общо 360, 60 си е направо предна дъска! Аз бях на 25. ;)
User avatar
Bobbylon
Цар
 
Posts: 631
Joined: Wed Apr 16, 2008 3:16 am
Location: София

Re: Кирил Георгиев

Postby Garnizov on Sun Mar 08, 2009 12:28 pm

Е явно не съм забелязал правилно в инфото за сеанса.
User avatar
Garnizov
Цар
 
Posts: 1551
Joined: Tue Mar 04, 2008 10:56 pm
Location: Pleven

Re: Кирил Георгиев

Postby sirkov-L on Thu Apr 02, 2009 8:11 pm

Подробно интервю на Кирил Георгиев:

http://www.bulpress.net/article/10967


Гросмайстор Кирил Георгиев: Силвио Данаилов ми има зъб, че му отказах да ми е мениджър!
02 април 2009, 19:09

Юри Стефанов

Не аз, а Владо Петков се напи и заспа на европейското първенство в Пловдив, твърди рекордьорът на Гинес.
Гросмайстор Кирил Георгиев ни даде интервю след шахматния си рекорд на Гинес. В него разказва как бие Каспаров и Карпов на блиц. Така стряска лобито на световните шампиони, че спират да го канят на международни турнири. Менажерът на Веселин Топалов пък му има зъб, понеже отказва да му пълни гушата. Пускат слух, че Кирчо се напива и заспива върху дъската на европейското първенство в Пловдив. А се оказва, че не е той, а съотборникът му Владо Петков. Ето матиращия му разказ.

Ванга не ми гледа


Аз съм от Петрич. Познавам Ванга. Един два-пъти говорих с нея, но тя не ми предрече нищо. И аз не я попитах за съдбата си.
Само баба е ходила да й гледа. Като ученик татко закъсал с крака и влязъл на лечение. Ванга й казала: "Спокойно, в болницата ще се оправи". И познала.

Ние сме шахматна фамилия


Шах се научих да играя на осем. На десет взех да бия баща ми, който беше кандидат-майстор и състезател на "Академик" - София. Преподаваше руски и имаше голяма шахматна библиотека. Покрай нея научих този език. Сестрите ми също са шахматистки. Едната още участва в състезания. Съпруга ми Емилия Георгиева е майстор на спорта и дипломиран треньор по шахмат от НСА. Играе за "Локомотив" - София. Децата не са професионалисти.

Преди година дъщеря ми стана втора на девойки по ускорен шах и каза, е това й е последният турнир. Синът ми е на 16. Има първи разряд, но обича да играе шах като любител. Конкуренцията стана страшна и 90 на сто от шахматистите се борят за оцеляване. Затова гледам да възпирам децата си от моя спорт.

Аз съм професионалист от 14-годишен!

Тогава напуснах Петрич и отидох да играя в Перник. Там учех в икономическия техникум. Завърших като частен ученик. После като мен постъпиха Антоанета Стефанова и сестрите Полгар.
Не се записах да следвам. Разчитам само на шаха и на доходите от него. Жена ми и децата не работят. Сам храня цялото семейство.

Не вярвам, че гросмайсторът трябва да завърши 2-3 университета. На руснаците сто на сто им даваха дипломите. Съмнява ме Карпов да е ходил на лекции в ленинградския икономически факултет.

Матирах Гари Каспаров

Имам победи над Карпов и Каспаров. Гари го бих през 1988 г. в Канада. Тогава беше световен шампион и остана много изненадан.
Елиминирах го с 3:1 на четвъртфинал на световно първенство по блиц. Мачът ни беше от четири партии. Първата той имаше дама повече, но аз му направих пат! Той изпадна в шок.
Втората игра разстроен и го победих. В третата го изпуснах и завършихме реми. А в четвъртата го матирах!

Каспаров и Карпов са зверове зад дъската

Гари се хвана за главата. И взе да гледа в тавана. Не вярваше, че го елиминирах, и не ставаше от масата.


Световните телевизии го показаха как зяпа нагоре с увиснала челюст.
Същата година бих и Карпов на един турнир по блиц. Аз станах първи, а той - втори. На дъската двамата са като зверове. Усещаш огромната им енергия. Правят всичко, за да те победят.

Каспаров финтира, че ще ме удари в корема

Той се ръкува с едно каратистко движение. Но в последния момент не те цели в стомаха, а си подава рязко ръката. Двамата те хипнотизират с поглед. Карпов има особени очи, които гледат остро и втренчено.
Много хора се страхуват от неговия поглед. Аз се стараех да не го гледам и се концентрирах върху дъската. Двамата нарочно тракат с фигурите и удрят силно часовника.
След партия Карпов гледа да ти докаже, че е имал преимущество през цялото време и си го бил случайно. А Каспаров е надменен. На турнирите разговаряше с много малко хора. Карпов е по-общителен.

Уплаших ги и спряха да ме канят по турнири

След победите ми над Карпов и Каспаров спряха да ме канят на бързи турнири. Смятам, че е имало някаква намеса, за да не им объркам сметките. Следващата година трябваше да има световно първенство по блиц. Пак в Канада. Но то не се състоя.

Съветската федерация реши да не се развива бързият шах...

Каспаров и Карпов разписвали списъците с участниците

През 1993 г. бях в топ десет на света. Но спряха да ме канят и на класически шах. Цяла година нямах никакви покани.

Не знам дали това ми дойде от руското лоби в шаха. Но тогава, за да играеш, трябваше да си в добри отношения със световните шампиони. Аз не съм се карал с Карпов и Каспаров. Ама като ги биех, как да съм в добри отношения с тях? Тогава Каспаров беше световен шампион. После за известно време стана Карпов. Организаторите на най-големите турнири са изпращали списъците с участници на Каспаров и Карпов. И двамата ги одобрявали. Мен са ме задрасквали.
Това обаче е неофициална информация.

Силвио ми поиска много пари, за да ми стане менажер

Много са важни и менажерите. Аз тогава нямах менажер. И сега нямам менажер, треньор и лоби. А Веско дръпна покрай Силвио Данаилов. Двамата започнаха да ходят в Испания от 1990 г.
Силвио още прохождаше в менажерството. Имах разговор с него през 1992-ра. Тогава играх осминафинал на световно първенство. Бях 9-и в световната ранглиста, а Топалов - 11-12-и.
Но Силвио ми поиска много пари. Аз се отказах и въобще не стигнахме до процентите, които удържа на своите шахматисти от всеки награден фонд.

Можех да постигна успехите на Топалов!

С Веско балансът ни е равен: Две победи за мене, две за него и три ремита. В момента той и Ананад играят най-силно.
Но аз никога не съм се притеснявал от него. Нито се страхувам от него, нито го подценявам. Двамата не сме имали проблеми.
Веско не е като Карпов и Каспаров. Той е много земен човек.

Чепаринов е секундант на Топалов

И той е шахматист на Силвио Данаилов. И той му снася. Стигна ЕЛО 2715, но не можа да го задържи. Дано да успее.
От Чепаринов нямам загуба. Водя му с три-четири победи. За мен щеше да е много по-лесно да пробия, ако имах такъв екип.
И нашата шахматна федерация трябваше повече да ми помага. За съжаление аз нямах такава подкрепа от нея.

Заради нашето безпаричие отидох да играя за Македония

Тогава тук шахматната ситуация бе плачевна. Сега по клубовете е същото. Нашата федерация ми даваше 300-500 лева. Македонците цакаха с по-добри финанси. Предложиха ми в пъти повече. Светкавично ми извадиха македонски паспорт. Играх им на първа дъска и ги изведох до девето място на олимпиадата в Блед.

Васил Божков ме върна в България

Той беше президент на федерацията. И ми предложи добри условия. Направи ме играещ треньор на националния отбор.
Божков даваше много пари. Той помогна и на Антоанета Стефанова да стане световна шампионка, Обаче след това го махнаха.

Смениха Божков само и само за да командват те. Загубиха як спонсор, но спечелиха властта. Това беше лош сигнал към хората, които спонсорираха шаха. Авторите на рокадата искаха да покажат, че щом махнаха Васил Божков, могат да отстранят всеки, когото си поискат.

Аз много загубих от смяната. Предложиха ми да вляза в новия управителен съвет на федерацията. Но аз отказах от солидарност с Божков. Новото ръководство не ме уволни като играещ треньор на националния отбор. Просто изчака да ми изтече мандата и ме смени с гросмайстор Петър Великов.

Не се напих на европейското в Пловдив!

Участвах на европейското първенство в Пловдив. Пуснаха слух, че съм се напил и заспал по време на партия. Но това направи друг съотборник. Става дума за гросмайстор Владо Петков.
На европейското загуби 1-2 партии и се напи от мъка преди следващата. Заспа на дъската.
Камерите го дадоха отдалеч как дреме по време на игра. После го събудиха и продължи. Но вестниците написаха, че известен наш гросмайстор се напил по време на партия.
Хората помислиха че съм аз. Но аз никога не пия преди партия! Тогава напуснах европейското поради заболяване.

Мога да се върна в трийсетицата на света

Сега съм отборен шампион на четири страни - България, Хърватска, Черна гора и Австрия. Първенствата на тези държави са по различно време и мога да участвам в тях. От "Локо" - София ми дават безплатни билети за влак и това ми помага много.

Притежавах голям потенциал и здрава психика. Правя малко грешки. Биех световните шампиони. Имам положителен баланс с Широв и Морозович. Крамник и Ананд ми водят само с една победа. Играх полуфинал на световно първенство по блиц.

Аз се опитах да пробия сам. Но това е невъзможно. Стигнах до девето място в света и веднага ме изшиткаха оттам. Световен шампион вече няма да стана. Нито ще вляза отново в челната десетка. Но спокойно мога да се върна в първата трийсетица на планетата.

Не ме канят и на "М-Тел мастърс"

Как да пробия по-нагоре, като не ме канят по турнири? Не участвам дори и на нашия "М-Тел мастерс".
Вероятно се мотивират с моментния ми рейтинг. Но като българин организаторите могат да ми изпратят някоя уайлд карта. Може би се страхуват да не им объркам сметките. Силвио не ме долюбва, откато му отказах да ми стане менажер. Той е малко злопаметен.

Юри СТЕФАНОВ

..............................
Кирчо за рекорда на Гинес: На сеанса ми свиха коня!

Едни му крадели фигури, други си евакуирали офицера, за да не им го вземе, трети си слагали нови пешки

Гросмайсторът поставя своя рекорд на Гинес драматично. Сеансът на Остап Бендер ряпа да яде пред неговия.

В края на ноември президентът на шахклуб "Левски" ми предложи да направя рекорд на Гинес. Аз се колебаех. Не вярвах, че ще се справя с такова натоварване. Съмняваше ме дали ще издържа цяло денонощие и ще мога да навъртя десетки километри между масите.
Дотогава не бях давал сеанс на повече от 40 човека. И пак ми се видяха много! Но после се амбицирах и приех.

Лекарят на националния отбор по футбол д-р Михаил Илиев ме прегледа и ми направи специална програма, по която да се готвя. Карах неподвижно колело и правех дълги разходки в гората.
Предишният рекорд на Гинес беше на 321 дъски на англичанина Ендрю Мартин. Аз играх на 360. Трябваше да победя в 80 процента от партиите, за да ми признаят рекорда.

Интересът беше огромен. Дойдоха екипи от Би Би Си и руската телевизия. Бяха и безброй наши медии. Хората се блъскаха, за да участват. Имало е караници и сбивания кой да влезе да играе.
Беше ми трудно, защото допуснахме кандидат-майстори и първоразрядници. Наредиха масите като лабиринт, за да ходя по-малко. Добре, че помещенитето в "Интер-експо център" беше 1800 квадрата и събра всички маси. Но пак трамбовах по 400 метра, за да направя един ход.

В сеанса нямаше часовници. Но противниците трябваше да играят, преди да се върна при тях. Ако пропуснеха две мои обиколки, ги дисквалифицираха.

Започнаха да правят шашми

Изтупан господин ми сви коня като Остап Бендер. Едни хлапета пък си добавяха пешки. А една жена си сложи офицера на друго поле, за да не й го взема. Аз ги хванах по бланките и веднага ми присъдиха служебни победи срещу тях.

След десетина часа игра натрупах доста победи и започнах да предлагам ремита. Поставих рекорда предсрочно. За 14 часа и нещо. Навъртях 21 километра между масите. Направих 180 победи, 74 ремита и 6 загуби. Биха ме две деца. Аз не им бутнах аванта, но подозирам, че бащите на хлапетата им подсказваха.

Доколкото знам, на сеанса е имало двама тайни представители на Гинес. Може би шпионите им дори са участвали в сеанса.
Не е вярно, че за всеки рекорд на Гинес се дават по 100 000 евро. Няма фиксирана сума. Не всяко постижение се заплаща.
----------------------------------------------------------------------------
В края на всяка година управителният съвет на Гинес се събира и решава кой рекорд да премира и с колко.
Обикновено сумата е около 10 000 евро. Очаквам всеки момент да ми признаят официално рекорда. Гинес дава отговор в шестседмичен срок.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: Кирил Георгиев

Postby Bobbylon on Fri Apr 03, 2009 2:02 am

Интересно интервю! Любопитни ми бяха подробностите от срещите с Карпов и Каспаров. 8-) Ха-ха - и шашмите на участниците в сеанса! :lol:
User avatar
Bobbylon
Цар
 
Posts: 631
Joined: Wed Apr 16, 2008 3:16 am
Location: София

Re: Кирил Георгиев

Postby Nikola on Wed Apr 08, 2009 10:54 am

Bobbylon wrote:Интересно интервю! Любопитни ми бяха подробностите от срещите с Карпов и Каспаров. 8-) Ха-ха - и шашмите на участниците в сеанса! :lol:


Спомням си го, като би Каспаров на световното по блиц. По телевизията дадоха как Гари се хвана за главата и зяпаше в тавана с невярващ поглед.

Наистина е страхотен на блиц. И днес му следя партиите в ICC. Играе като машина.
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

Re: Кирил Георгиев

Postby orlin on Sun Apr 19, 2009 9:12 pm

Най-силният Български шахматист преди Веско Топалов.Първия български Световен шампион до 20 години на световното в Белфор (Франция), единственият, който прави реми с Карпов във вариант Дракон, когато Карпича беше в шампионсите си години.Има победи над всички шахматисти от топ 20 на света. В Белфор побеждава с изключително красива комбинация Евгений Бареев, като този партия е решаваща за първото място и световната му титла! Каквото и да се каже за него ще е малко! Изключителен боец!
orlin
Дама
 
Posts: 202
Joined: Tue Mar 11, 2008 3:21 pm


Return to Български шахматисти

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests