Как изучавате даден дебют!

Мястото на всички дебютни идеи и спорове

by Advertising on Wed Mar 31, 2010 7:20 pm

Advertising
 

Как изучавате даден дебют!

Postby chessman on Wed Mar 31, 2010 7:20 pm

Тъй като съм твърде слаб в дебюта бих искал съвет как да започна изучаването например на даден дебют! Моля споделете вашия опит :) Благодаря!!!
Само сицилианска защита !!!
chessman
Дама
 
Posts: 247
Joined: Mon Mar 10, 2008 7:35 pm

by Advertising on Fri Apr 16, 2010 11:29 pm

Advertising
 

Re: Как изучавате даден дебют!

Postby Nikola on Fri Apr 16, 2010 11:29 pm

Предполагам, че повечето шахматисти не са склонни да разкриват подробности за начина, по който се готвят. Дано да не е заради това, че изобщо не се готвят ;)

Аз обаче, като любител, мога да ти разкажа какво правя, но съвсем накратко. Имай предвид обаче, че не съм професионален играч!

Спазвам два принципа:

1. Всеки ден научавам по нещо ново. Няма значение колко е, много ли е или малко. Нов вариант или дори само нов ход да е, но се старая всеки ден да добавям по малко знание. Най-много обичам, като ме бият на блиц в интернет поради незнаене на дебют, веднага да си отворя базата и да видя кое как и защо се играе в този случай. Това веднага ми запълва дупката в знанията и на втория опит противникът ми получава секирата, ако се пробва пак :)

2. Непрекъснато си задавам въпроса: "А какво ще стане, ако...". Тук кореспондентният шах много ми помага.

Наизустяването без разбиране е вредно. Може да те спаси от разгром в първите ходове, но едва ли ще ти помогне да надвиеш противника си докрай.

Другото е една програма - SCID. В нея си създавам база с дебютен репертоар, като подбирам силни партии на силни шахматисти, които ми допадат. Базите са примерно две - репертоар за бели и репертоар за черни. Прогамата има специален режим за тренировка на дебютен репертоар. Когато я включиш в този режим, започва да те "развежда" из базата на произволен прицип, като те кара да подбираш ходове от репертоара и те връща, ако се отклониш. Това е чиста тренировка на паметта. Без много двоумене ти помага да запаметиш дълги варианти, предпочитани от един или друг силен шахматист.

P.S. Моля, не ме разпитвай за подробности как се прави всичко това. Програмата си има сайт, документация. Сваляш, четеш и действаш, както съм правил и аз. Не обичам да ме нападат веднага на лични: "Ама кажи как става, кое, къде, как...". Нямам време за това, а и хората са си го написали.
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

by Advertising on Wed Apr 21, 2010 9:01 pm

Advertising
 

Re: Как изучавате даден дебют!

Postby chessman on Wed Apr 21, 2010 9:01 pm

Благодаря Ви! Според мен вие сте професионален играч! Много сте силен! Относно програмката няма да ви питам!
Само сицилианска защита !!!
chessman
Дама
 
Posts: 247
Joined: Mon Mar 10, 2008 7:35 pm

Re: Как изучавате даден дебют!

Postby Nikola on Sat Apr 24, 2010 2:10 pm

chessman wrote:Благодаря Ви! Според мен вие сте професионален играч! Много сте силен! Относно програмката няма да ви питам!


Не съм никакъв шахматист и изобщо не съм силен. Толкова много сериозни пропуски имам в знанията си, че колкото повече научавам, толкова по-незнаещ се чувствам.
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

Re: Как изучавате даден дебют!

Postby chessman on Sun Apr 25, 2010 7:20 pm

Че Вие щом се смятате за слаб аз тогава трябва да се имам за маймунката от Chessmaster!
Само сицилианска защита !!!
chessman
Дама
 
Posts: 247
Joined: Mon Mar 10, 2008 7:35 pm

Re: Как изучавате даден дебют!

Postby Nikola on Mon Apr 26, 2010 10:24 pm

Спести си комплиментите, далеч съм от идеята за шахматист, не поддържам никаква форма, готвя се непостоянно и не гоня никакви спортни успехи.

Между другото, освен общата подгоговка има и конкретна - срещу определен противник за конкретна среща.

Ще ти споделя какво правя аз. Много е просто. Подчертавам обаче, стратегията важи за противници до 2100-2150.

И така, ето моята проста любителска рецепта:

1. В случай, че знаеш предварително с кого ще играеш, е добре да се подготвиш специално за него.
2. Ако е градиран, трябва да има профил на ratings.fide.com, където се качват и официалните партии.
3. В зависимост от това дали си с черни или с бели, проверяваш какви дебюти и варианти предпочита. Евентуално, къде губи и защо губи.
4. Готвиш се върху това, което предпочита, играеш му го и го биеш "с неговите камъни по неговата градина".

Имай предвид, че до 2000 (че и до 2100) играчите имат доста ограничен дебютен репертоар, особено ако са по-възрастни. Младите се развиват и не може да се разчита на това много, но пак важи донякъде и си заслужава да се опита. 99% от разгромяващите победи, които съм постигал, са се дължали на факта, че съм успял с точност да предвидя кой дебют ще предпочете противникът ми, отделил съм 1-2 часа да се запозная с някои неприятни варианти в него и съм му ги поднесъл. Основната стратегия е да биеш противника си точно в това, което той предпочита да играе. Така става напълно предвидим за теб и живее с илюзията, че той те е вкарал в неговия вариант, а не ти него.

По този начин и ти с всеки нов противник се самоусъвършенстваш и разширяваш познанията си по дебюти, а не се "окопаваш" само в нещо, което да играеш до припадък и да си създава лъжлива представа за сигурност, поради това че ти е познато. Допълнителният ефект е, че така теб не могат да те проучат и предвидят по този начин, защото дебютният ти репертоар ще става все по-разнообразен и хоризонтът ти ще се разширява.

Разбира се, в процеса на подготовка може и да се посъветвам със специалист за някои насоки и конкретни варианти, които може да бъдат по-неприятни за противника ми. Най-добре е основното да си научиш сам, пък ако имаш някой майстор да ти помага с идеи, бързо ще започнеш да поднасяш неприятни изненади на противниците си.
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

Re: Как изучавате даден дебют!

Postby puzzelbrain on Sat Nov 27, 2010 11:13 am

МНОГО,МНОГО,МНОГО полезна информация! Особено линка ( http://ratings.fide.com/ ) .Аз също съм искал да разучавам предишни игри на противници...но някои или нямаха регистрация в http://ratings.fide.com/ или ако имаха аз не съм се сещал да търся там :oops: .Но нищо човек се учи докато е жив сега на 3-декември ме очаква турнир в софия и се надявам преди това да разбера поне някои от имената на противниците си та да мога да ги разуча.Благодарности.
puzzelbrain
Пешка
 
Posts: 8
Joined: Sat May 01, 2010 7:27 pm

Re: Как изучавате даден дебют!

Postby mucca on Tue May 21, 2013 4:00 pm

Намиране на авточасти в София от Avtochastionline.com по бърз начин е възможно с Аутоекспрес-7 ЕООД и добре подредения електронен каталог. Авточасти и артикули за автомобила се търсят на база на зададени критерии, като номер на част, марка и модел, включително шаси и др. Всичко необходимо за лесното и бързо откриване на необходимата авточаст за всеки автомобил.
mucca
Пешка
 
Posts: 6
Joined: Wed May 15, 2013 9:53 pm


Return to Шахматна теория и дебюти

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests