Атака в ендшпила

Можете ли да измислите нещо, което другите не могат да решат? Тук е мястото :)

by Advertising on Mon Jan 18, 2010 8:51 pm

Advertising
 

Атака в ендшпила

Postby Nikola on Mon Jan 18, 2010 8:51 pm

Хайде да ви видя как сте в ендшпила. :)

Позиция от една кореспондентна партия.

Черните са на ход. Как да си подсилят атаката?

Image
Last edited by Nikola on Mon Jan 18, 2010 8:53 pm, edited 1 time in total.
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

by Advertising on Mon Jan 18, 2010 8:52 pm

Advertising
 

Re: Атака в ендшпила

Postby Garnizov on Mon Jan 18, 2010 8:52 pm

Рибките докъдед са го докаралиии :D :D :D
User avatar
Garnizov
Цар
 
Posts: 1551
Joined: Tue Mar 04, 2008 10:56 pm
Location: Pleven

by Advertising on Mon Jan 18, 2010 9:44 pm

Advertising
 

Re: Атака в ендшпила

Postby Kalin on Mon Jan 18, 2010 9:44 pm

Бих взел на d1 без да смятам нищо :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Атака в ендшпила

Postby Nikola on Mon Jan 18, 2010 9:55 pm

Kalin wrote:Бих взел на d1 без да смятам нищо :)


Това е силно. Но има и по-силно.

Гарнизов, недей така пренепрежително към бедните кореспондентни шахматисти. Не ставай жертва и ти на мита, че Rybka ще ти реши всички проблеми и с нея животът е песен. :)
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

Re: Атака в ендшпила

Postby Garnizov on Mon Jan 18, 2010 10:41 pm

Еми аз бях навит да участвам, но се допитах до Христо Вригазов и той ми каза, че рядко ползва Рибка. И веднъж направил комбинация и Рибата на неговия противник е опровергала всичко. Така че не ми се занимава с кореспондентен шах, защото то вече е станало Rybka vs Rybka...
User avatar
Garnizov
Цар
 
Posts: 1551
Joined: Tue Mar 04, 2008 10:56 pm
Location: Pleven

Re: Атака в ендшпила

Postby Nikola on Tue Jan 19, 2010 12:10 am

Точно затова е полезно за един практически шахматист да се занимава и с кореспондетен шах, защото му отваря света към дълбокия шахматен анализ, където не е достатъчно да имаш най-силната програма и най-мощния компютър. Точно с Христо имахме една партия за ДОП, където спечелих благодарение не на Rybka или някаква програма, а на... Магнус Карлсен. Интересното е, че и Христо знаеше тази партия, но разликата между мен и него беше, че аз се доверих, а той - не, на анализа на младия норвежец, който беше намерил подходяща стратегия в една примерно равна позиция, получена в дебюта. Така че, не всичко е Rybka в кореспондентния шах, ако ми схващаш идеята (btw, можеш да видиш какво пише в сигнатурата ми най-долу).

А това, че е намерил комбинация, която Rybka му е опровергала, означава просто, че комбинацията му е била грешна. Тук малко смирение пред човешкия гений, създал изчислителната мощ на машината, няма да навреди. Какво означава това, че рядко ползвал Rybka. Нищо друго освен пагубна гордост. Един вид: "Аз съм над тия работи. Достатъчно добър съм, за да не я ползвам". Съжалявам, но ако не друго, това е пълна липса на елементарен реализъм. Мен пък ако питаш, аз изобщо не ползвам Rybka. Но това не означава, че не ползвам компютър в анализа. :)

Иначе, аз съм спокоен за себе си, защото дори и в супер скромния ми и микроскопичен опит по практически шах все пак съм успял да покажа, че имам някаква представа от тактика. Не се страхувам да местя и на реална дъска, ако ми разбираш правилно мисълта. Просто професионалната ми натовареност не ми разрешава да се отдам изцяло на това.

Но, да се върнем на позицията от задачата. Дайте предложение за още по-силен ход от този, който подсказа Калин.
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

Re: Атака в ендшпила

Postby Garnizov on Tue Jan 19, 2010 12:30 am

Nikola wrote:Точно затова е полезно за един практически шахматист да се занимава и с кореспондетен шах, защото му отваря света към дълбокия шахматен анализ, където не е достатъчно да имаш най-силната програма и най-мощния компютър. Точно с Христо имахме една партия за ДОП, където спечелих благодарение не на Rybka или някаква програма, а на... Магнус Карлсен. Интересното е, че и Христо знаеше тази партия, но разликата между мен и него беше, че аз се доверих, а той - не, на анализа на младия норвежец, който беше намерил подходяща стратегия в една примерно равна позиция, получена в дебюта. Така че, не всичко е Rybka в кореспондентния шах, ако ми схващаш идеята (btw, можеш да видиш какво пише в сигнатурата ми най-долу).

А това, че е намерил комбинация, която Rybka му е опровергала, означава просто, че комбинацията му е била грешна. Тук малко смирение пред човешкия гений, създал изчислителната мощ на машината, няма да навреди.

Иначе, аз съм спокоен за себе си, защото дори и в супер скромния ми и микроскопичен опит по практически шах все пак съм успял да покажа, че имам някаква представа от тактика. Не се страхувам да местя и на реална дъска, ако ми разбираш правилно мисълта. Просто професионалната ми натовареност не ми разрешава да се отдам изцяло на това.

Но, да се върнем на позицията от задачата. Дайте предложение за още по-силен ход от този, който подсказа Калин.


За първото съм съгласен, но за второто ни най-малко. Ако противникът му не беше използвал рибата можеше и да не види опровергаването. А и аз не говоря конкретно за Вас, а че най-малко 75% използват Рибка за всеки ход и такасе губи смисъла на кореспондентния шах.

За задачата напълно съм съгласен с Калин. Просто жертваме топа за коня, обираме пешката на б2 и вадим на а1 дама. Белият трябва да жертва топа за нея и хоп, останахме с фигура в повече :D
User avatar
Garnizov
Цар
 
Posts: 1551
Joined: Tue Mar 04, 2008 10:56 pm
Location: Pleven

Re: Атака в ендшпила

Postby Nikola on Tue Jan 19, 2010 12:35 am

Просто човек трябва да е малко по-досетлив. Като знаеш, че хората срещу теб ползват компютри, не се прави на по-велик от всички. Това се нарича смирение. В кореспондентния шах няма място за спекулативни ходове и комбинации, които сработват срещу човек, притиснат от остър цайтнот, но не и когато имаш дни за размисъл, цялата налична шахматна литература и софтуер, до които можеш да се докопаш.

А всеки знае, че в практическия шах и на най-високо ниво (2700+) няма играчи, които да не проверяват анализите си с компютър, преди да ги вкарат в реална употреба. Все едно да излезеш срещу срещу артилерийско оръдие с прашка и да се чудиш защо са те отнесли, без да разбереш кога :)

Иначе, относно задачата, само една подсказка. Пешката на черните може да излезе и по-бързо :)
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

Re: Атака в ендшпила

Postby elity949 on Tue Jan 19, 2010 12:40 pm

Жертва O:b2 и след K:b2 a3 :)
elity949
Пешка
 
Posts: 7
Joined: Sun Mar 01, 2009 9:10 pm

Re: Атака в ендшпила

Postby Nikola on Tue Jan 19, 2010 2:17 pm

elity949 wrote:Жертва O:b2 и след K:b2 a3 :)


Браво! :)
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

Re: Атака в ендшпила

Postby Vrigazov_ico on Fri Jan 22, 2010 8:34 pm

Иванчо, не си ме разбрал - а и ти се отказа от кореспондентния, защото не можа да се свържеш със Симеон Винчев. А срещу Никола просто смятах, че получилия се ендшпил трябва да е реми ( а то не беше :lol: ). И не се смятам за по-велик от всички, използвам енджин, но все пак ще постигна доста слаб резултат. И Никола съгласих се с анализа на Карлсен, според който губя и затова се отклоних...
Vrigazov_ico
Кон
 
Posts: 20
Joined: Mon Oct 06, 2008 8:37 pm

Re: Атака в ендшпила

Postby Nikola on Sat Jan 23, 2010 7:42 pm

Христо, не се притеснявай, тепърва ще има да играем. В началото винаги е така, докато си установиш достатъчно надежден метод на работа. Аз просто исках да отговоря на невярната представа, която се разпространява сред шахматистите, които не играят кореспондентно, че този вид шах е западнал и че вече със силните програми, играещи на ниво 3400, всичко става лесно и на практика е безсмислено да се занимаваш.

Това е първата заблуда, от която се освобождава човек, ако се хване сериозно да играе срещу опитни кореспондентни играчи. По-възрастните от тях са били силни и преди компютрите да настигнат и задминат човека по сила в шаха. Силни са и сега, въпреки че нямат мощен хардуер и супер тунингован софтуер (повечето от тях са пенсионери и можете да си представите какви са им възможностите да са в крак с технологиите). Въпреки това, с всичките процесори и памет, както и софтуер, с който може да се въоръжи човек, трудно може да ги надиграеш, още по-малко да постигнеш убедително надмощие. Какво говори това? Мисля, че за всички е ясно. Който разбира шаха, е силен и без, и със компютър.

Който не разбира шаха, имам предвид, няма задълбочени майсторски познания, но играе на едно прилично ниво до около 2100 (като мен), с помощта на компютър може да играе като равен с равен срещу кореспондентни шахматисти с ЕЛО 2300-2400 (кореспондентно ЕЛО). Но за да ги надвие и да постигне истински добри резултати, като покриване на норма по кореспондентен шах и високо кореспондентно ЕЛО, за да надскочи този таван, трябва да работи много здраво и да натрупа много опит и дълбоки познания по шахматна теория. Искат се не по-малко усилия, отколкото да покриеш поне майсторска норма по практически шах. Вярно, за да станеш гросмайстор по практически шах със сигурност са нужни много повече труд, себеотрицание и жертви, отколкото при кореспондентния, но гарантирано разликата в усилията не е толкова несравнима.
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm


Return to Задачки, комбинации, анализи

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests