Торент с 500 Шах книги

Всичко за книгите и споделянето им в електронен вид

by Advertising on Fri Sep 19, 2008 4:12 pm

Advertising
 

Re: Торент с 500 Шах книги

Postby sirkov-L on Fri Sep 19, 2008 4:12 pm

Разбира се, че нямам нищо против който иска да пуска тук каквото си иска (стига да не се обижда от факта, че и някой друг е пуснал нещо).

Аз като дадох два линка, всъщност просто допълних информацията от a_monov, и така става доста по-лесно всеки, който има нужда от нещо, да намери именно това, от което има нужда.

Ето един малък пример за какво става въпрос:
аз съм си изтеглил табличката със списъка с 435 книги от a_monov, преглеждам я, и попадам на следната книга:

Кан Защита 1965 г.


Съгласете се, че тази информация не е от най-пълните. Нито авторът е от най-известните, нито заглавието е достатъчно разгърнато, за да ти стане веднага ясно какво точно съдържа книгата.
Едва ли от така поднесена информация
Всеки ще си хареса по нещичко "ценно" за неговото ниво

както се надяваше a_monov.

И тъй като все пак книгата ме е заинтригувала, ще се опитам да допълня тази информация, като отида на един от двата линка, които посочих по-горе:
http://www.chessmania.narod.ru/free_book.html

и там намирам за същата книга следната информация:


Кан Илья Абрамович «Защита», Москва. «Физкультура и спорт», 1965 г., 84 стр., 2-е изд., исправ. и доп.

Во второе издание брошюры "Защита" по сравнению с первым, вышедшим в свет в 1960 г., внесены существенные исправления и добавления. В частности, расширен раздел "Различные примеры защиты". Он пополнен примерами из партий последних лет.
Брошюра может служить не только пособием для самостоятельных занятий, но и как справочный материал и небольшой свод примеров для тренеров и инструкторов.


И линк към книгата, за да си изтегля само нея (т.е. имаме точко такъв случай, за какъвто говори и a_monov: "търся нещо определено отдавна, поглеждам и...")

При това има и снимки на корицата на всяка от книгите - това е още едно допълнително улеснение именно в случаите, когато търсиш нещо конкретно, което примерно, преди години си ползвал, а сега вече се е загубило някъде, и може вече да не си спомняш коя година е било издадено, а като видиш корицата, веднага се сещаш, че е именно това (а не някое по-старо или по-ново издание на същото заглавие).

Така че двете неща - предложеното от a_monov и предложеното от мен - просто се допълват взаимно в полза на потребителя.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

by Advertising on Sun Sep 21, 2008 12:08 am

Advertising
 

Re: Торент с 500 Шах книги

Postby Bobbylon on Sun Sep 21, 2008 12:08 am

На мен пък ми хареса казаното от Калин! Гладът, жаждата, нервността и разсеяността са голям враг на шахматиста, и основни причини за грешки. От способността да избягваме или преодоляваме тези неудобства, зависи неподозирано много! Точно физическата и психическа издържливост правят от шахмата спорт. Те са абсолютно необходими за всеки играч и често определят силата на неговите резултати. Един пример - решаващата разлика между шахматист с ЕЛО, да речем 2500, и такъв с 2200, е броя и честотата на грешките, и дори само неточностите, които той допуска. Грешките не са единствената ралика естествено, но когато става дума за относителен принос - те далеч надвишават теоретичната подготовка, опита, интелекта, таланта ако искате! Разбира се това е мое мнение, но съм забелязал и в други игри, не само за шахмата, валидноста на това правило. 8-)

За изчистване на грешките и повишаване на концентрацията книгите не помагат много, това е сигурно! Опита, който идва с броя изиграни партии, допуснатите в тях грешки, и разбира се уроците, научени от тях, е незаменим! Въпреки това, мога да препоръчам една книжка, особено за шахматистите с небогат опит - "Типичньie ошибки" на Воронков и Персиц, където са разгледани освен най-често срещаните грешки, и причините за тях, така и някои от най-големите грешки на известни гросмайстори! :? Доста поучително!

И една забележка - доколкото разбрах, при ниско налягане ти пада кръвното... Това е странно, защото би трябвало да е точно обратното - да се повиши! Задачата на кръвното налягане е освен транспорт на веществата чрез кръвта, да осигурява и еднакво налягане в организма, противопоставящо се на атмосферното. Ако атм. налягане е ниско - това автоматично повишава кръвното, т.к. външното съпротивление отслабва, съдовете се разширяват, и за да компенсира разликата, организма повишава кръвното налягане! 8-) Ниско атм. налягане има когато е облачно и дъждовно (циклон) - тогава облачната покривка поема и разпределя част от налягането на по-горните атмосферни слоеве, и резултата е намалено атм. налягане. Също относително по-ниско е налягането и в планините - колкото по-високо се изкачваме, толкова по-ниско е то (толкова по-малко слоеве атмосфера има над нас). Затова не е особено полезно за възрастните хора да се катерят нависоко - повишава им се кръвното, и риска от инфаркти е по-голям. :roll: Обратно - когато външното налягане е високо - нашето спада. Високо атм. налягане има при ясно и слънчево време (антициклон) - тогава нашето намалява. Същото е и по-близо до морето - там налягането е по-високо (повече слоеве са над нас).
Реакциите на тези вариации в налягането, като промяна в настроението и концентрацията, са строго индивидуални - зависят от средното налягане на отделния индивид, както и от способноста му да се адаптира към тях. Значи задачата се свежда да определим кога играем по-добре - при слънчево или облачно време, или пък през лятото/зимата, когато преобладават съответните атмосферни условия. ;)

Ако що се отнася до линковете - пращайте! Колкото повече, толкова повече! (Мечо Пух). :mrgreen:
Вече дръпнах първата порция! ;)
Last edited by Bobbylon on Sun Sep 21, 2008 12:39 am, edited 1 time in total.
User avatar
Bobbylon
Цар
 
Posts: 631
Joined: Wed Apr 16, 2008 3:16 am
Location: София

by Advertising on Sun Sep 21, 2008 12:21 am

Advertising
 

Re: Торент с 500 Шах книги

Postby Kalin on Sun Sep 21, 2008 12:21 am

Bobbylon wrote:Ако що се отнася до линковете - пращайте! Колкото повече, толкова повече! (Мечо Пух). :mrgreen:

Точно така :)

За кръвното може и да се бъркам нещо... за кръвната захар съм сигурен че много ми пречи... :(
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Торент с 500 Шах книги

Postby Bobbylon on Sun Sep 21, 2008 12:41 am

Да, прав си - повишената захар причинява нервност, припряност, свръхактивност - не те свърта на едно място, нетърпеливост, често обилно потене... т.е. все неща, които пречат на концентрацията! :?
User avatar
Bobbylon
Цар
 
Posts: 631
Joined: Wed Apr 16, 2008 3:16 am
Location: София

Re: Торент с 500 Шах книги

Postby Kalin on Sun Sep 21, 2008 12:52 am

То става обратното, пада ми захарта... особено ако не съм хапнал добре :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Торент с 500 Шах книги

Postby a_monov on Mon Sep 22, 2008 11:36 pm

:)
Last edited by a_monov on Fri Nov 21, 2008 5:02 pm, edited 1 time in total.
User avatar
a_monov
Офицер
 
Posts: 85
Joined: Sun Jun 08, 2008 8:22 pm

Re: Торент с 500 Шах книги

Postby Kalin on Mon Sep 22, 2008 11:50 pm

Мерси! :)

Хайде теглете и дано книгите са ви полезни...
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Торент с 500 Шах книги

Postby Peach on Wed Sep 24, 2008 12:56 pm

:mrgreen:
Play some online chess :)
User avatar
Peach
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Jul 03, 2008 7:04 pm
Location: web

Re: Торент с 500 Шах книги

Postby Kalin on Wed Sep 24, 2008 3:46 pm

Какво по-точно ти е смешно :P Или всичко :D
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Торент с 500 Шах книги

Postby Kalin on Wed Sep 24, 2008 3:48 pm

a_monov wrote:Пропуснах да кажа, че повечето от книгите са във формат djvu и се четат с djvu reader. Препоръчвам версиите, които не се интегрират или инсталират (напр. djvureader 2.0026).


Аз съм с такава, дето се инсталира... лошо ли е? :?
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Торент с 500 Шах книги

Postby a_monov on Thu Sep 25, 2008 1:41 am

:)
User avatar
a_monov
Офицер
 
Posts: 85
Joined: Sun Jun 08, 2008 8:22 pm

Re: Торент с 500 Шах книги

Postby chessman on Wed Mar 04, 2009 8:13 pm

Много добър торент :P
Само сицилианска защита !!!
chessman
Дама
 
Posts: 247
Joined: Mon Mar 10, 2008 7:35 pm

Re: Торент с 500 Шах книги

Postby dmanolov on Tue Aug 04, 2009 1:39 pm

Първо искам да благодаря за прекрасните линкове в сайта към всякакви програми, файлове, тренировъчни бази, книги и не знам какво още. Също и за ръководството за работа с Chessbase, за един ден родилни мъки почти започнах да се справям с нея... :mrgreen:
По темата - http://webchess.ru/ebook/ - голяма - даже огромна - и много хубава библиотека, има си качени програмки за четене на книги. Самите книги, както се вижда, са подредени много хубаво, с анотации, така че да става ясно за какво става дума в тях. И понеже по-нагоре в темата беше споменато за вредата от това, че наличието на N брой книги може да е от сериозна вреда (Сенека казваше нещо от рода на "като не можеш да прочетеш толкова, колкото имаш, имай толкова, колкото можеш да прочетеш), да си споделя личните фаворити, които издърпах:

http://webchess.ru/ebook/Chehov,Arhipov ... ryadov.rar и http://webchess.ru/ebook/Chehov,Komlyak ... da-KMS.rar
Доколкото виждам, нещо от рода на онези книжки "Программа подготовки...", само че осъвременена. Прочетох предговора на първата (тази за IV-II разред) и там авторите обръщат сериозно внимание именно на темата за "зевоците" , а също и по въпроса за "многото книги" и занимания изобщо. Говорят и за това, как старите книги от този тип са писани за време в което на всички турнири се е играло с по-дълга контрола, партиите са се отлагали и прочее. Много добро впечатление ми направи въпросният предговор, та съм почти убеден, че книгите ще са наистина стойностни.
http://webchess.ru/ebook/David_Bronstei ... t_1953.zip
- книга на Бронщайн за турнира на претендентите (1953 г.), но на практика великолепен учебник по мителшпил. Абсолютна класика.
http://webchess.ru/ebook/Dvoretskii-Uch ... pilya.djvu
- ендшпилният учебник на Дворецки
http://webchess.ru/ebook/Aron.Nimzowitsch_My.System.rar
- "Моя система" и "Моя система на практике". Също класики, но някои от идеите, които развива Нимцович, са малко странни от съвременна гледна точка. Има едно великолепно интервю на Корчной в Чеспро.ру , където той говори и за вредата от четенето на много "Моя система", прилагайки своя коментирана партия като нагледен пример
Има също така много учебници по тактика (макар че тактическите позиции са по-удобни за решаване от бази в Chessbase, отколкото от книга).....
http://webchess.ru/ebook/rubinshtein.djvu
- въпросният сборник партии на Рубинщайн; много е хубав наистина, но вероятно не е най-удачната настолна книга за сравнително начинаещ шахматист поради факта, че, както беше отбелязано Рубинщайн не е много по острата игра. Но самите партии вътре са ценни и достъпни и за играчи със сравнително ниска квалификация
http://webchess.ru/ebook/Marshal-50_let ... doskoi.rar
- сборник партии на Маршал с негови коментари, страхотна книга. Както пише в анотацията, скучни партии тук няма
dmanolov
Пешка
 
Posts: 7
Joined: Mon Apr 14, 2008 7:36 pm

Previous

Return to Шахматни книги

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest