Rybka 3

Fritz бие Крамник, с вие го мачкате у вас с помощта на Рибката? Елате да споделите как :)

by Advertising on Wed Jul 22, 2009 11:58 pm

Advertising
 

Re: Rybka 3

Postby edmond dantes on Wed Jul 22, 2009 11:58 pm

ползвам рибата под интерфейса на ChessBase има ли начин как да задавам позиция различна от началната?
edmond dantes
Кон
 
Posts: 30
Joined: Fri Jun 26, 2009 5:42 pm

by Advertising on Thu Jul 23, 2009 12:28 am

Advertising
 

Re: Rybka 3

Postby Kalin on Thu Jul 23, 2009 12:28 am

Колкото и да е странно, няма Setup position в менютата или поне аз не го намирам. Но за щастие има keyboard shortcut - "S".
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

by Advertising on Thu Jul 23, 2009 1:51 am

Advertising
 

Re: Rybka 3

Postby atakurt on Thu Jul 23, 2009 1:51 am

Аре ся!
Личи си кой работи рядко с компа. Има си всичко:

File/New/Position Setup/Clear Board

и си редиш нужната позицийка ...

Ени куесчънс?
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Rybka 3

Postby Kalin on Thu Jul 23, 2009 8:34 am

Леле къде е забито, нищо чудно, че не съм го намерил :) Все пак да натиснеш "s" е по-лесно :D
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Rybka 3

Postby Dejan Dimitrov on Thu Jul 23, 2009 9:43 am

Не знам защо, но все ми се струва, че предната Рибка беше по-добра. Не съм си правил експерименти с мачове между програми и т.н., но примерно когато става въпрос за тактика, Фрица е клиси на Рибката. Или поне такива са моите наблюдения. На скоро имах една позиция, който Рибката дълго време оценяваше като напълно равна, а Фрица след продължително замисляне намери печалба за белите и то очевидна печалба. Пуснах предложения от Фриц вариант на Рибката до хода, който печели и на нея и трябваше около половин час, за да намери очевидния печеливш ход и чак тогава си промени оценката. А Фрица видя въпросния ход 4-5 хода преди това.
Дори една Запа ми се струва, че е по-добра от Рибката за тактика. Аз лично много често я използвам.
В общи линии впечатленията ми са следните: Рибката е по-позиционна програма и предлага по-човешки ходове, докато Фрица винаги търси тактика. Рибката има по-обективна оценка и е вечен оптимист, но много често слага двете нули необосновано. Фрица много се "изхвърля" и понякога дава прекалено високи или ниски оценки.
Dejan Dimitrov
Офицер
 
Posts: 64
Joined: Mon Mar 03, 2008 1:39 pm

Re: Rybka 3

Postby Nikolay Yordanov on Thu Jul 23, 2009 10:35 pm

Нещо и от моя опит:
- за кореспондентни партии анализ с Fritz 11, Deep Hiarcs 12.1, Zappa, проверка на анализа с Rybka 3, в сложни позиции проверка с Rybka 3 Dynamic.
- за анализ на играни на турнир OTB (over the board) - Rybka 3 Human.
Рибката оценява по-обективно, но не е такъв генератор на идеи в сложни позиции, каквито са гореизброените програми.
А в кореспондентна партия на малко по-високо ниво да се анализира само с една програма е форма на самоубийство. Относно местенето - когато виждаме, че по първа линия програмата предлага форсиран вариант, разиграваме го и отново чакаме оценка. Докато не получим позиция, в която всички използвани програми да са относително единодушни в мнението си за ход и оценка, не прекратяваме анализа. В ендшпилни позиции е силно препоръчително да се ползват таблиците на Налимов. В позиция, в която имаме ясно преимущество, изиграем няколко хода по първа линия, а преимуществото като оценка не нараства, имаме проблем - може би не трябва да следваме първа линия или просто оценката не е обективна. Нарастването на оценката при местене по първа и/или втора линия е критерий за истинността на преимуществото, не по-малко важен от самата оценка. Може много да се говори по темата, ГМ по кореспондентен шах Пинковецки, 1 дъска на олимпийския отбор на Русия дори написа книга "Как станах ГМ по кореспондентен шах", в която обаче не казва най-важното - че работи като директор на изчислителен център...
Nikolay Yordanov
Офицер
 
Posts: 91
Joined: Mon Mar 10, 2008 8:45 pm

Re: Rybka 3

Postby SofiaBulgaria on Tue Sep 15, 2009 9:35 pm

;) Здравейте на всички! Току що свалих Рубка 3 от руски торент (torrents.ru) безплатно ! Тази шах- програма е доста голяма и е ...много тежка! Заема много място в компютъра ми... Когато играя с Рубка 3, процесорът на компютъра ми страшно се натоварва ( над 50%! показва в управлението на диспечерите...) Разбира се, с нея побеждавам наред всички противници в някои сайтове онлайн- шах! Най-малко 3 минутна игра. Тези играчи с рейтинг над 1700-1800 играят често с шах-програми! Рубка 3 ми подсказва, че някои противници срещу мен играят с програми... :)
В някои сайтове, където играта с шах-програма е невъзможна или лесно се засича, използвам втори компютър (лаптоп)! Ето например: Всяка вечер от 19.15 ч. в сайта http://www.PlayOK.com има голям турнир в стаята на interpido. Участват над 100 големи играчи от цял свят! 9 кръга по 3 минути (швейцарска система) Аз също участвам там, но с два компютри! Не може да се играе с шах-програма с един компютър! Също играя в ICC Dasher, пак с два компютъра! И т.н.
За да не ви изгонят от там или за да не получите бан, играйте с два компютри, няма да съжалявате!
SofiaBulgaria
Пешка
 
Posts: 12
Joined: Thu Jun 11, 2009 10:17 pm

Re: Rybka 3

Postby LordVetinari on Wed Sep 16, 2009 8:59 am

Мерси за предложението, но някои от нас предпочитат да играят честно. Никога не съм играл и няма да играя шах срещу човек с помощта на програма.
Надявам се от ICC да те хванат и да те изхвърлят от сайта, защото там няма място за чийтъри.
User avatar
LordVetinari
Топ
 
Posts: 180
Joined: Wed May 07, 2008 9:50 pm
Location: Ankh Morpork

Re: Rybka 3

Postby sirkov-L on Wed Sep 16, 2009 11:13 am

Това, което SofiaBulgaria описва, сигурно му се струва забавно, но ползата за него самия е минимална. Вярно е, че и това е начин да се натрупа някакъв опит, но все пак по-добре е да играеш със собствената си глава. Иначе все едно наблюдаваш как играят два компютъра един срещу друг.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: Rybka 3

Postby edmond dantes on Wed Oct 14, 2009 9:14 pm

има ли рибата минимални изисквания за процесора и рам?
edmond dantes
Кон
 
Posts: 30
Joined: Fri Jun 26, 2009 5:42 pm

Re: Rybka 3

Postby SofiaBulgaria on Wed Oct 14, 2009 11:22 pm

Имам информация от ... , че немците току-що са създали много по-мощна шах-програма ( май беше Fritz 12), която побеждавала без проблеми Rybka 3 !!! :o
Сигурен съм, че Fritz 12 ще е новият световен шампион по компютърен шах през 2010г! :roll:
SofiaBulgaria
Пешка
 
Posts: 12
Joined: Thu Jun 11, 2009 10:17 pm

Re: Rybka 3

Postby edmond dantes on Fri Oct 23, 2009 7:23 pm

Ползвам рибка в интерфейса на фритц, без да искам изтрих в нотейшъна коментарите на енжина за отценката на позицията на всеки ход, ще съм благодарен ако някой ми помогне да ги въстановя....интересува ме също има ли рибата минимални изисквания за процесор и рам???
edmond dantes
Кон
 
Posts: 30
Joined: Fri Jun 26, 2009 5:42 pm

Re: Rybka 3

Postby S0uL_K33p3R on Fri Oct 23, 2009 11:55 pm

Дам... след като излезе Фриц 12 и ако успее да победи Рибката не след дълго ще се появи и още по-голяма риба...
S0uL_K33p3R
 

Re: Rybka 3

Postby Nikola on Sat Oct 24, 2009 9:22 am

SofiaBulgaria пише пълни простотии. Не знам изобщо защо си мисли, че това има нещо общо с шаха.
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

Re: Rybka 3

Postby mefisto on Sun Dec 20, 2009 3:09 pm

Ммм някой ако може да качи работещ линк за книгата на рибката,ще съм благодарен ;)
mefisto
Пешка
 
Posts: 1
Joined: Sun Dec 20, 2009 3:08 pm

PreviousNext

Return to Engines - сравнения, мачове и турнири с компютри

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests