Хардуерът в шаха и софтуер за него

Fritz бие Крамник, с вие го мачкате у вас с помощта на Рибката? Елате да споделите как :)

by Advertising on Fri Jun 26, 2009 6:18 pm

Advertising
 

Re: Хардуерът в шаха и софтуер за него

Postby edmond dantes on Fri Jun 26, 2009 6:18 pm

Здравейте на всички.Първо да започна, че от скоро се занимавам със шахматен софтуер и изобщо с компютри така че простете моето невежество,но все пак имам няколко въпроса? Имам инсталирана рубка 3 на windowsXP 32-бит,подмених стария си процесор със core 2 duo 2.8Ghz 3MB Cache , 4GB RAM с цел да избегна натоварването на процесора на 100%, но уви установих че и новия процесор се натоварва по същия начин.Въпроса ми е, тоз двигател така ли е направен че да поглъща изцяло процесора цели часове при анализ на позиций и има ли заплаха за него от изгаряне и повреди?Има ли някъкви настройки на програмата или на процесора за да се избегне това натоварване и това ще се отрази ли на силата на инжина? И изобщо има ли място за тревоги?
Last edited by edmond dantes on Sat Jun 27, 2009 3:37 pm, edited 1 time in total.
edmond dantes
Кон
 
Posts: 30
Joined: Fri Jun 26, 2009 5:42 pm

by Advertising on Fri Jun 26, 2009 9:25 pm

Advertising
 

Re: Хардуерът в шаха и софтуер за него

Postby Kalin on Fri Jun 26, 2009 9:25 pm

Всеки двигател товари на 100% мисля :) Но не е опасно, кореспондентните шахматисти го оставят с дни да смята :D
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

by Advertising on Fri Jun 26, 2009 10:53 pm

Advertising
 

Re: Хардуерът в шаха и софтуер за него

Postby atakurt on Fri Jun 26, 2009 10:53 pm

Taka e. Много товари и много загрява. И аз имам този проблем със сходна щайга (64 - битова). Засега не знам решение и затова си взех охладител с глауберова сол - те са най-добрите за момента. Още трябва ежегодно (ПОНЕ) да си сменяш пастата на процесорите, иначе може да се скапят.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Хардуерът в шаха и софтуер за него

Postby thenewone on Fri Jun 26, 2009 11:03 pm

4 GB RAM, имаш предвид :)
Зависи коя версия на Рибата имаш -- еднопроцесорната или многопроцесорната. Многопроцесорната по дефолт ще използва максимума процесори на компютъра, но можеш да я настройваш да ползва и по-малко. Докато еднопроцесорната версия, на колкото и процесори да я сложиш, ще си бачка само на един. Принципът при многопроцесорните версии е, че 2-процесорната версия е с около 50 ЕЛО по-силна от еднопроцесорната и с около 70% по-бърза. При различните мотори е различно, но приблизително е вярно.
Ако си новак, намери какво сме писали за моторите в темата, доста е подробно и е точно за начинаещ.
thenewone
Офицер
 
Posts: 55
Joined: Sun Mar 09, 2008 7:51 am

Re: Хардуерът в шаха и софтуер за него

Postby xcomponent on Mon Oct 12, 2009 1:04 am

Ето на това му пусни един аквариум с "рибки 3-та" и гледай екшън :D
http://news.cnet.com/8301-10784_3-9971006-7.html
xcomponent
Кон
 
Posts: 32
Joined: Thu Mar 19, 2009 1:15 pm

Re: Хардуерът в шаха и софтуер за него

Postby someone on Mon Oct 12, 2009 10:44 pm

В този форум напоследък е пълно с теми, в които се обсъждат разни енджини, процесори, Рибки, Акули и тям подобни машинки. Липсват обаче темите за обсъждане на дебюти, ендшпили, шахматни книги, актуални турнири и т.н. Като цяло съм леко разочарован от посоката, в която се развива форума:(

P.S. Отдавна го следя форума, само че с друг ник.
someone
Кон
 
Posts: 40
Joined: Sun Oct 11, 2009 12:10 am

Re: Хардуерът в шаха и софтуер за него

Postby Kalin on Tue Oct 13, 2009 2:53 am

Във форума се пише от хората, които имат желание да пишат, за каквото им се пише :) Ще се радвам ако пускаш нови теми за всичко, което те интересува за шахматна теория, книги и каквото още искаш, много хора се интересуват от това и със сигурност ще се пише по темата. Активността поражда активност :P
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Хардуерът в шаха и софтуер за него

Postby Nikola on Tue Oct 13, 2009 2:10 pm

Прав е Калин. Хората пишата за това, което им се пише. Аз лично не се смятам за капацитет да пиша по темата шахматна теория, макар че понякога си го позволявам, по-скоро за да науча нещо, отколкото да уча някой друг, и го правя в блога си. Съжалявам, ако темите по компютърния шах са повече. В интерес на истината от компютърните програми може да се научи много и то - напълно безплатно. Времето на специалистите е скъпо и е нормално да не изгарят от желание да пишат по форумите.
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

Re: Хардуерът в шаха и софтуер за него

Postby pravidobro on Mon Dec 07, 2009 4:55 am

Позволете да споделя нещо от личния си опит.

1. RAM-ът, необходим за работа на една програма /имам предвид Windows OS и работещите под него програми/ е равен на 2Х(минималните изисквания, посочени от производителя). Т.е. ако производителят е посочил като минимално изискване 1Gb RAM, вие трябва да му осигурите 2Gb. В противен случай рискувате цялата система да "забие" при опит да пуснете друго приложение. На пример: Windows XP има минимално изискване от 64 Mb RAM, които са достатъчни за работата на ОС и пускането на 1 приложение, но при опит да пуснете второ приложение, цялата система "забива" и се налага да направите студен рестарт.

Извод: Програмата ще работи по-бавно ако наличната свободна памет е по-малка от посочения минимум /без оглед на това, колко RAM сте сложили на дъното/. Ако изискването е за 1Gb, то видима разлика между 2Gb и 4Gb практически няма.

2. На теория скоростта на процесора би трябвало да е (брой ядра)Х(честота). На практика не е точно така, но това е друга тема. Т. е. двуядрен процесор на 1.5GHz би трябвало да даде резултат, равен на едноядрен 3GHz.

Извод: Единствено процесорът е решаващия фактор за бързодействието на програмата, ако са изпълнени условията по т. 1.

Обобщение: Колкото по-бърз е процесорът, толкова по-бързо ще бъдат извършвани и изчисленията, ако са спазени условията по т.1.!

Заб.: По принцип Свободният софтуер върши с по-малък ресурс същата работа за същото време, както и Windows приложенията, но не знам дали това правило важи и за шахматните програми.
"Бывают эпохи, когда любовь к Отечеству
становится важнее любви к человечеству".

А.Тургенев
User avatar
pravidobro
Офицер
 
Posts: 56
Joined: Tue Jul 28, 2009 2:06 am

Previous

Return to Engines - сравнения, мачове и турнири с компютри

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests