Хардуерът в шаха и софтуер за него

Fritz бие Крамник, с вие го мачкате у вас с помощта на Рибката? Елате да споделите как :)

by Advertising on Sat Apr 18, 2009 3:11 pm

Advertising
 

Хардуерът в шаха и софтуер за него

Postby atakurt on Sat Apr 18, 2009 3:11 pm

Този раздел е за софтуер, но никъде във форума нищо не се пише за хардуер. А различните инжини вървят различно с различни компютри. Даже е от значение дали имаш ЕксПи или Виста или Уинд 7 ...
Ето защо задавам въпроса към "комп-разбирачите" тук:
Какъв настолен комп и какъв лаптоп (с каква конфигурация и с какъв допълнителен софтуер) е най-удачен, за да бъде "Рибка - 3" възможно най-силна за анализ на позиция (не за игра, а именно - за анализ)?
Проблемът е МНОГО труден, има огромно значение за всички шахматисти и моля да отговорят само тези, които НАИСТИНА разбират!
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

by Advertising on Sat Apr 18, 2009 4:25 pm

Advertising
 

Re: Хардуерът в шаха и софтуер за него

Postby Kalin on Sat Apr 18, 2009 4:25 pm

Мисля, че показател номер едно, за да се представят добре програмите, е процесор с груба изчислителна сила, най-добре четириядрен :) Но тук големият специалист е Никола, така че оставям на него :P

Друго, за което се сещам е, че анализът с часове натоварва процесорът на 100% и е от голямо значение доброто охлаждане - затова и настолните компютри ще анализират по-добре от лаптопите...
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

by Advertising on Sat Apr 18, 2009 5:21 pm

Advertising
 

Re: Хардуерът в шаха и софтуер за него

Postby atakurt on Sat Apr 18, 2009 5:21 pm

Затова и отделям лаптопите и настолките в две отделни групи.
САМО броят на ядрата няма никакво, ама АБСОЛЮТНО никакво значение. Казвам го като дипломиран програмист и работил на сума ти щайги.
Имат значение и шините, и процесорът, и РАМ-а, и кеша, и ДДР -а, и ОС-а и настройките на инжина, и какво ли не още. Всички тези елементи е нужно да са хармонизирани, а силите ми не стигат чак дотам. Затова и проблемът е сложен и трябва да се отговори комплексно.
Ако беше просто, нямаше да питам ,а сам щях да си го реша :)
Нужно е едно уточнение, защото може някой да отговори: "Зависи от цената!" и ще е прав.
Независимо от цената на дадена щайга, някои нейни компоненти от конфигурацията изостават от другите по отношение на мощта и бързината на анализирането на дадена позиция с "Рибка - 3". Тогава излиза, че парите, дадени за тях, са хвърлени на вятъра, защото "Скоростта на един керван е равна на скоростта на най-бавната камила."!
Затова и трябва да се намери оптималното съотношение между компонентите, съставляващи конфигурацията на даден комп, за да може всички те да са натоварени оптимално с цел разрешаване на проблема, който поставих.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Хардуерът в шаха и софтуер за него

Postby Kalin on Sat Apr 18, 2009 5:52 pm

Когато пуснаха първия Fritz с мултипроцесорна подръжка, обявиха, че всяко допълнително ядро увеличава с по 80% производителността. Не знам дали е вярно де, по това съдя :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Хардуерът в шаха и софтуер за него

Postby atakurt on Sat Apr 18, 2009 5:57 pm

Що им вярваш на търговците?!?!!??
Всеки начинаещ програмист ще ти каже, че 4-ядрен с 1 МБ РАМ е по-бавен от 1-ядрен с 2 ГБ РАМ!!!
Сравнението е драстично (и го правя само с дидактична цел) и такива компове реално няма, но не е проблем да се ъпгрейтват при нужда (така например единият ми лаптоп, старият, е 1-ядрен с 2 ГБ РАМ, защото го ъпгрейтвах преди години).
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Хардуерът в шаха и софтуер за него

Postby Nikola on Sat Apr 18, 2009 8:07 pm

Kalin wrote:Мисля, че показател номер едно, за да се представят добре програмите, е процесор с груба изчислителна сила, най-добре четириядрен :) Но тук големият специалист е Никола, така че оставям на него :P

Друго, за което се сещам е, че анализът с часове натоварва процесорът на 100% и е от голямо значение доброто охлаждане - затова и настолните компютри ще анализират по-добре от лаптопите...


Никакъв специалист не съм аз. Аз съм само експериментатор. Пускам Rybka на Linux и Mac с wine и какви ли още не извратени неща върша.
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

Re: Хардуерът в шаха и софтуер за него

Postby atakurt on Sun Apr 19, 2009 10:40 am

Ееееее ....
Ами тогава ще чакам да се регистрира във форума някой, който може да работи с компютри ...
А, между другото, Христос возкресе!
Някой да знае къде е сега Стефан Сергиев?
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Хардуерът в шаха и софтуер за него

Postby orlin on Sun Apr 19, 2009 12:35 pm

atakurt wrote:Ееееее ....
Ами тогава ще чакам да се регистрира във форума някой, който може да работи с компютри ...
А, между другото, Христос возкресе!
Някой да знае къде е сега Стефан Сергиев?

:D Това ми хареса! А и во истина воскресе!
orlin
Дама
 
Posts: 202
Joined: Tue Mar 11, 2008 3:21 pm

Re: Хардуерът в шаха и софтуер за него

Postby thenewone on Mon Apr 20, 2009 8:39 am

За хардуера важи старият принцип:
"По-добре млад, здрав и богат, отколкото стар, болен и беден"
Тоест -- колкото по-бърз е процесорът ти, колкото повече оперативна памет имаш -- толкова по-добре :D
Ако използвате модулите предимно за анализ, добре е да настройвате хеша им да е повечко (хеш е оперативната памет на модула, ако трябва да се изразя грубо), за да не се напълва прекалено бързо -- защото като се напълни хеша, модулът почва да ползва диска и съответно бързодействието му се намаля.
Общо взето, това е. Ако има конкретни въпроси -- питайте. Ако мога, ще отговоря.

Специално на въпроса на atakurt от първия пост:
http://www.tomshardware.co.uk/charts/de ... 1,837.html -- за настолни компютри
http://www.tomshardware.co.uk/charts/mo ... 0,468.html -- за мобилни
thenewone
Офицер
 
Posts: 55
Joined: Sun Mar 09, 2008 7:51 am

Re: Хардуерът в шаха и софтуер за него

Postby atakurt on Mon Apr 20, 2009 9:59 am

Да, имам конкретен въпрос, от който ще стане ясен текстът по-надолу:
КАКВА ТИ Е КОНФИГУРАЦИЯТА НА ТВОЯ ЛИЧЕН ЛАПТОП, thenewone, И ОТ КОЛКО ВРЕМЕ АНАЛИЗИРАШ ПОЗИЦИИ С "РИБКА 3" НА НЕГО???
Линкът за лаптопи показва сравнение за "Deep Fritz 10", програма, отдавна не използвана даже и от баба ми.
А и двата линка показват търговско отношение, а не професионално - още повече, че е МНОГО трудно да бъдат намерени в България за закупуване конфигурациите от висок ранг.
Указаните в линковете конфигурации са и неефективни за цената си спрямо нуждите на шахматиста, тъй като имат показатели, които не трябват на един шаханализатор - например високи данни за игри в мрежа (казано на прост език).
Проблемът, който поставих, беше друг и може да се прочете ясно и точно.
Ако търсих това, за което отговаряш, щях сам да си го намеря - разполагам със свръхмощни търсачки.
Все пак, благодаря!
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Хардуерът в шаха и софтуер за него

Postby Nikola on Wed Apr 22, 2009 1:20 pm

Здравей, atakurt,

Аз нямам отговор на въпроса ти, въпреки че доста съм търсил. Мога само да споделя своите наблюдения, а те са от ползването и тестването на Rybka като анализиращ модул и модул за игра под няколко хардуерни конфигурации, които са доста нетривиални.

Не ползвам Windows. Пускам Rybka чрез емулатор wine на няколко типа машини с Linux и на MacBook Pro с Mac OS X.

Хардуерно Linux конфигурациите са две - с процесор AMD64 (2GB RAM, Linux 64-bit, Wine 64-bit) и 2-процесорен Dual Core сървър с Xeon (4GB RAM, Linux 32-bit). На тези две системи съм тествал съответно Rybka 3 64-bit и Rybka 3 32-bit. Сървърът дава малко по-добър резултат, разбира се, въпреки че е с Rybka 3 32-bit.

Най-добре се представя обаче Rybka 3 32-bit на MacBook Pro (CPU Intel 2.4Ghz Dual Core, 2GB RAM). Точно тази конфигурация използвам за анализ (Hash = 512 MB). На игра (блиц и стандартен шах) се представя по-добре от горните две.

След множество тестове и турнири, които съм провел при домашни условия, подреждам силата на конфигурациите по този начин:

    1. Rybka 3 32-bit, Mac OS X, MacBook Pro
    2. Rybka 3 32-bit, Linux 32-bit, Intel Server
    3. Rybka 3 64-bit, Linux AMD64, AMD64 PC

Общият извод, който си правя, е че дали версията е 32 или 64-битова, няма особено значение (направо открих Америка, нали?!). Интересно е, че многопросерорният сървър с Linux не е дава превъзходство над еднопроцесорния лаптоп с Mac OS X.

Като интерфейс за анализ използвам SCID, а като интерфейс за игра - Xboard с UCI транслатор polyglot. Все още не мога да измисля начин как да проверя чии анализи са по-точни, но чия игра е по-силна това лесно се проверява. Тествал съм на блиц и на стандартна контрола (120 мин.).

Нямам наблюдение с Windows. Бих се радвал, ако някой пусне Rybka 3 на Windows и посредством polyglot+Winboard я върже към нашия ICS сървър, за да я тестваме срещу моите конфигурации. Ако някой проявява интерес, нека пише тук, за да уточним техническите подробности за провеждането на мача.
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

Re: Хардуерът в шаха и софтуер за него

Postby thenewone on Thu Apr 23, 2009 3:18 pm

atakurt wrote:Да, имам конкретен въпрос, от който ще стане ясен текстът по-надолу:
КАКВА ТИ Е КОНФИГУРАЦИЯТА НА ТВОЯ ЛИЧЕН ЛАПТОП, thenewone, И ОТ КОЛКО ВРЕМЕ АНАЛИЗИРАШ ПОЗИЦИИ С "РИБКА 3" НА НЕГО???
Линкът за лаптопи показва сравнение за "Deep Fritz 10", програма, отдавна не използвана даже и от баба ми.
А и двата линка показват търговско отношение, а не професионално - още повече, че е МНОГО трудно да бъдат намерени в България за закупуване конфигурациите от висок ранг.
Указаните в линковете конфигурации са и неефективни за цената си спрямо нуждите на шахматиста, тъй като имат показатели, които не трябват на един шаханализатор - например високи данни за игри в мрежа (казано на прост език).
Проблемът, който поставих, беше друг и може да се прочете ясно и точно.
Ако търсих това, за което отговаряш, щях сам да си го намеря - разполагам със свръхмощни търсачки.
Все пак, благодаря!

На въпросите, по реда им:
1.За съжаление (а може би за радост :D ) нямам лаптоп. Настолният ми компютър е с 2-ядрен процесор на Intel, E2180. Другите параметри не са от голямо значение за работата на шахматните модули.
2.Това, че в линка за лаптопи като тестов модул е използван "Deep Fritz 10", който не го ползва отдавна даже баба ви ;) , няма никакво значение, защото целта е да се сравни производителността на различните процесори, а не да се покаже максималната стойност, която може да бъде постигната.
3.Конфигурациите са примерни. За аналитичният модул е най-важна скоростта на процесора. На второ място е оперативната памет, но тука също има тънкости. Можеш да имаш 8 ГБ РАМ, но ако отделиш 16 МБ за хеш на модула, естествено, че резултатите ще са доста по-ниски.
4.Съжалявам, че не съм отговорил точно на въпроса.
5.Моля :)

Сега малко собствено творчество :) Явно дори и гросмайсторите не са много наясно с принципа, по който работят аналитичните модули, затова накратко ще нахвърлям основните неща, които всеки трябва да знае.

Да вземем, например, програмата "Deep Fritz 11" или "Deep Rybka". Грубо казано, тя се състои от графичен интерфейс, към който могат да се включват аналитични-игрови модули, наричани "engines". За да комуникират помежду си графичният интерфейс и аналитично-игровият модул, са създадени "протоколи", които дават основните закони за общуването им. Най-разпространени сред модулите са 3 протокола: Winboard, UCI (разчитано като Universal Chess Interface) и протоколът на Chessbase. Някои от аналитичните модули поддържат и UCI, и WB (Winboard), които са отворени протоколи, за разлика от този на Chessbase (под който работи аналитично-игровият модул Fritz). Съществуват буквално СТОТИЦИ такива модули, които поддържат UCI или WB, като повечето от тях играят доста силно и са безплатни при това: старата, безплатна версия на Naum (който сега диша във врата на Rybka и е смятан за главният й конкурент, ако може изобщо да се говори за конкуренти на Rybka-та ;) ), Fruit, Toga, Crafty, Pro Deo, Scorpio, Strelka/Belka и много, много други. Компютърни ентусиасти, подобни на нашия Nikola, сблъскват модулите един срещу друг и въз основа на резултатите от мачовете създават рейтинг-листи. Най-известните рейтинг-листи са на SSDF, CEGT и CCRL. От тях можете да се информирате за сравнителната сила на аналитично-игровите модули, които днес са доста по-силни от прочутата Deep Blue, която успя да победи в мач самия Каспаров.
Програмите на Chessbase (Chessbase 10, Deep Fritz, Deep Rybka и т.н.) освен своя си, Chessbase-овски протокол, поддържат и протокола UCI. Най-известните комерсиални UCI-модули са, разбира се, на първо място Rybka, Zappa, Shredder (авторът на последният е и изобретател на самия UCI-протокол), Junior. Аналитично-игрови модули, неподдържащи UCI-протокола, а само по-стария, WB-протокол, също могат да бъдат включвани към програмите на Chessbase, чрез програма-адаптер, но процедурата е малко по-сложна и изисква специфични знания. Освен програмите на Chessbase, съществуват и други графични интерфейси, към които могат да се включват аналитично-игрови модули -- комерсиалните Shredder, ChessAssistant/Aquarium, ChessPartner, както и безплатните Arena (изцяло преведена на български) и Winboard. Единственият аналитично-игрови модул, който не може да бъде включен към тях, е Chessbase-овския Fritz.
Как работи един аналитично-игрови модул? Сложно за обяснение, още повече, че не съм програмист :) Накратко, във всеки един модул са заложени алгоритми за оценка на позицията и алгоритми за търсене. Според тях, модулът избира кои са най-перспективните ходове, и според своята скорост, както и според даденото му време за анализ, стига до оценка на крайната позиция и съответно, раздава оценка на всички ходове-кандидати. Скоростта на модулите се определя от броя позиции, разглеждани за единица време (наричани "nodes per second", което аз превеждам като "възли в секунда") и дълбочината, която модулът стига при търсенето, измервана в plies (полуходове). По този начин се разчитат цифричките, които се показват в прозореца на аналитичния модул. kN/s означава kilo-nodes per second, тоест 340 kN/s означава, че в момента модулът оценява по 340 000 позиции на секунда. Дълбочината на търсене (depth или само d) например е 16 plies, което на човешки език означава, че модулът оценява позицията на 8 хода след дадения ход.
Различните модули имат различна скорост на изчисляване на еднакъв хардуер. Едни смятат по-бързо, други по-бавно, това зависи от алгоритмите, заложени във всеки един от тях. Прието е да се смята, че увеличаването на скоростта на процесора 2 пъти, добавя към силата на модула приблизително 50 ЕЛО-точки, тоест, ако един модул има рейтинг от 2500 ЕЛО на Pentium II от 1 GHz, на процесор от 2GHz, рейтингът на същият този модул ще е приблизително 2550. Същото се отнася и за броят на процесорите -- ако рейтингът на един модул на 1 процесор е ~2500, при използването на 2 процесора същият модул ще има рейтинг от ~2550. Смята се, че удвояването на броя на процесорите увеличава общата производителност на модулите не 2 пъти, както е естествено да се очаква, а с фактор в диапазон от 1,4 до 1,8 -- в зависимост от това, колко добре авторът на модула е написал поддръжката на многопроцесорността. Трябва да се отбележи, че не всички модули поддържат многопроцесорност. Тези, които я поддържат, обикновено биват кръщавани Deep :) Много от модулите имат както еднопроцесорна, така и многопроцесорна версия -- най-ярък пример е, разбира се, пак нашата любима Rybka :) Скоростта и дълбочината на търсене зависят също от вида на позициите, които биват анализирани -- например, в ендшпила, когато на дъската има по-малко фигури и по-малко ходове-кандидати, модулите стигат по-голяма скорост и по-голяма дълбочина при изчисленията си.
Тази бързина на аналитичните модули, освен от процесора, зависи и от размера на така наречените хеш-таблици (hash). Понеже при изчисленията си, модулите записват крайните оценки на тези стотици хиляди и милиони позиции, които оценяват, в тях, е хубаво размерът на хеша да е съобразен със задачата, която е поставена пред модула. За анализ е добре хешът да е повечко (512 МБ, например), докато при игра, настройката на хеша е задача за специалисти, тъй като зависи от специфичните особености на всеки модул. Най-общото правило е, че колкото по-къса е контролата, толкова по-малък трябва да е хешът, колкото е по-дълга -- толкова повечко трябва да са отделените за него МБ (при UCI-модулите хешът може да се настройва от графичния интерфейс, докато при WB-модулите трябва да се поправя конфигурационния файл на модула, или значението да се задава в команден ред). Съответно, ако на контрола, примерно, 1 минута/партия, хешът на Rybka e 64МБ, логично е за двупроцесорната версия хешът за същата тази контрола да е увеличен с фактор от поне 1,5, тоест 96МБ. Ако хешът е твърде малко при по-дълга контрола, съществува опасността от това паметта, отделена за хеш-таблиците бързо да се запълни и модулът да почне да ползва твърдия диск, което чувствително намаля неговото бързодействие и се отразява зле на производителността му.

Това са основните неща, има, разбира се, още много тънкости и подробности, но засега толкоз :)
thenewone
Офицер
 
Posts: 55
Joined: Sun Mar 09, 2008 7:51 am

Re: Хардуерът в шаха и софтуер за него

Postby thenewone on Thu Apr 23, 2009 3:26 pm

Nikola wrote:Общият извод, който си правя, е че дали версията е 32 или 64-битова, няма особено значение (направо открих Америка, нали?!). Интересно е, че многопросерорният сървър с Linux не е дава превъзходство над еднопроцесорния лаптоп с Mac OS X.

Здравей, Nikola. Колкото и да е странно, и в моя рейтинг-лист двупроцесорната версия на Rybka е със същата сила като еднопроцесорната, макар че това е някакъв парадокс. Ясно е, че двупроцесорната трябва да е поне с 40-50 ELO по-силна.
Засега си го обяснявам с малкото количество (погледнато от статистическа гледна точка) партии, които съм провел на компютъра си :)
thenewone
Офицер
 
Posts: 55
Joined: Sun Mar 09, 2008 7:51 am

Re: Хардуерът в шаха и софтуер за него

Postby Nikola on Thu Apr 23, 2009 5:46 pm

thenewone wrote:
Nikola wrote:Общият извод, който си правя, е че дали версията е 32 или 64-битова, няма особено значение (направо открих Америка, нали?!). Интересно е, че многопросерорният сървър с Linux не е дава превъзходство над еднопроцесорния лаптоп с Mac OS X.

Здравей, Nikola. Колкото и да е странно, и в моя рейтинг-лист двупроцесорната версия на Rybka е със същата сила като еднопроцесорната, макар че това е някакъв парадокс. Ясно е, че двупроцесорната трябва да е поне с 40-50 ELO по-силна.
Засега си го обяснявам с малкото количество (погледнато от статистическа гледна точка) партии, които съм провел на компютъра си :)


Може да потестваме различни видове риби с еднакви настройки и opening books на ICS сървъра chess64.org, който сме пуснали за такива цели. Аз ги пускам с xboard под Linux и Mac. Така ще видим разликите при различен хардуер. Нямам Win и не съм състезавал такава риба с Winboard.
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

Re: Хардуерът в шаха и софтуер за него

Postby Nikola on Fri Apr 24, 2009 10:12 pm

Току-що се уверих вече с очите си, а не само на теория, че двата процесора все пак надвиват единия. Но не и на блиц. На блиц не може да се изкара резултатна партия. Най-малко на rapid 30/1. Тогава при една и съща Rybka с едни и същи настройки и дебютна книга двупроцесорната машина надиграва еднопроцесорната.

Играят двупроцесорен двуядрен Xeon сървър с Linux срещу еднопроцесорен двуядрен MacBook Pro с Mac OS X. Ползва се Rybka 32 bit за Windows, стартирана с помощта на wine и xboard.

http://chess.logos-bg.net/?p=436

Ето и самата партия:

Code: Select all
[Event "Bulgarian ICS Server rated standard game"]
[Site "Bulgarian ICS Server, Sofia, Bulgaria"]
[White "RybkaLinux"]
[Black "RybkaMac"]
[WhiteElo "1883"]
[BlackElo "0"]
[TimeControl "1800+1"]
[Mode "ICS"]
[Result "1-0"]

1. e4 e5 2. Nf3 Nc6 3. Bb5 a6 4. Ba4 Nf6 5. O-O Be7 6. Re1 b5 7. Bb3
d6 8. c3 O-O 9. h3 Re8 10. d4 Bb7 11. Nbd2 exd4 12. cxd4 Na5 13. Bc2 c5
14. b3 Nc6 15. Bb2 Nd7 16. d5 Nb4 17. a3 Nxc2 18. Qxc2 Bf6 19. Bxf6 Nxf6
20. Re3 h6 21. Nf1 Nh5 22. Rae1 a5 23. Qd2 Nf6 24. Ng3 g6 25. a4 b4 26.
Nf1 Nd7 27. Rc1 Ba6 28. Ree1 Kg7 29. Qc2 Rc8 30. Ne3 c4 31. bxc4 Nc5 32.
Nd4 Qf6 33. e5 Rxe5 34. Nc6 Ree8 35. Nxa5 Ra8 36. Ra1 h5 37. Rab1 Bc8 38.
Nc6 b3 39. Rxb3 Nxb3 40. Qxb3 Qg5 41. Kf1 Qf4 42. a5 Ba6 43. Kg1 Bxc4 44.
Qb4 h4 45. Qc3+ Kg8 46. Rb1 Be2 47. Rb2 Bh5 48. Rb4 Re4 49. Rxe4 Qxe4 50.
Qf6 Be2 51. Qxd6 Re8 52. Kh2 Kg7 53. Qc5 Ra8 54. Qc3+ f6 55. Nd4 Qe5+ 56.
Kg1 Bh5 57. d6 Ra7 58. Nc4 Qe8 59. Nb6 Be2 60. Qe3 Bb5 61. Ne6+ Kg8 62.
Nd5 Rf7 63. Ndc7 Qc6 64. Nd4 Qxd6 65. Ncxb5 Qf8 66. a6 Qb8 67. Qh6 Qa8
68. a7 Rh7 69. Qf4 Rxa7 70. Nxa7 Qxa7 71. Qxf6 Qg7 72. Qxg7+ Kxg7 73. Nf3
Kf6 74. Nxh4 g5 75. Nf3 g4
{Black resigned} 1-0
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

Next

Return to Engines - сравнения, мачове и турнири с компютри

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests