Постоянно губя с Рибка 3

Fritz бие Крамник, с вие го мачкате у вас с помощта на Рибката? Елате да споделите как :)

by Advertising on Fri Sep 11, 2009 12:34 pm

Advertising
 

Re: Постоянно губя с Рибка 3

Postby IRON on Fri Sep 11, 2009 12:34 pm

Както често става в Бг никой нищо не казва за това трябва да се образоваш сам :!: почти всичко около рибката ми е станало ясно ;)
Нали се сещаш че с теб играхме две партии :idea: ако знаеш колко голяма разлика има хеша :idea: ти бъди с 512 а аз 12гб провери и после ми кажи кое е по добре :D
IRON
Кон
 
Posts: 34
Joined: Tue Jun 30, 2009 11:54 am

by Advertising on Fri Sep 11, 2009 1:44 pm

Advertising
 

Re: Постоянно губя с Рибка 3

Postby Nikola on Fri Sep 11, 2009 1:44 pm

IRON wrote:Както често става в Бг никой нищо не казва за това трябва да се образоваш сам :!: почти всичко около рибката ми е станало ясно ;)
Нали се сещаш че с теб играхме две партии :idea: ако знаеш колко голяма разлика има хеша :idea: ти бъди с 512 а аз 12гб провери и после ми кажи кое е по добре :D


IRON, наблягай на шаха, защото колкото и да ти е ясна Rybka, срещу друг, на който му е ясен и шахът и Rybka-та, няма да имаш никакъв шанс.
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

by Advertising on Fri Sep 11, 2009 3:34 pm

Advertising
 

Re: Постоянно губя с Рибка 3

Postby IRON on Fri Sep 11, 2009 3:34 pm

Колко да наблягам :oops: играя всеки ден минимум по 2 часа сам и още толкова с комп ;) и да искам не мога да надбягам времето :roll:
БТВ - Незнам кой колко разбира шаха но истинската Рибка с която са станали шампиони играе с 40 процесора накуп и огромен хеш и в тоя ред на мисли не ми се вярва някои да може да я бие с по слаб комп пък бил той и Топалов ;) дори знам и с каква скорост мисли колко хода или полухода напред , просто човек е неспособен на такива стандарти ;)
IRON
Кон
 
Posts: 34
Joined: Tue Jun 30, 2009 11:54 am

Re: Постоянно губя с Рибка 3

Postby sirkov-L on Fri Sep 11, 2009 7:32 pm

IRON, когато Никола ти пише "наблягай на шаха", той има предвид да наблягаш върху самото разбиране на играта, а не само върху практиката и върху изчислителната мощ на процесорите и софтуера.

Вярно е, че поради все по-точния и далечен разчет на вариантите много engines до известна степен успяват да минат и без това, което при човека се нарича "стратегическо мислене" - и с лекота побеждават почти всички човеци (тъй като човекът винаги пропуска нещо в разчета на вариантите).

Ние обаче, тъй като не сме машини, сме длъжни да се възползваме от своето предимство в стратегическото мислене и да го развиваме. От гледна точка на качествата на нашия човешки мозък е много по-ефективно да засилваме стратегическите си качества, а не да се напъваме да бъдем безгрешни в разчета, което е и непостижимо.

Ето, аз без да съм някакъв майстор наскоро победих един engine - не от най-силните, но и съвсем не слаб, ако се съди по елото му, при това на блиц (по 5 минути на всеки за цялата партия), където е ясно, че човекът не може да се конкурира с машината по бързина на мисълта.


Виж как се разви тази партия:
http://forum.chessbgnet.org/viewtopic.php?f=31&t=657


http://ficsgames.com/cgi-bin/show.cgi?ID=23525017;action=show


Прави впечатление позиционната недалновидност на софтуера на 7-мия, на 22-ия и особено на 34-тия ход (когато оставя в изолация до края на играта собствения си топ на b6).
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: Постоянно губя с Рибка 3

Postby IRON on Fri Sep 11, 2009 8:52 pm

Интересно колко много хора четат този раздел от форума и колко малко мнения дават :lol: Българска му работа :roll: правилно разбрах Никола а и той доста ми помогна в началото когато енджина ми губеше , всъщност ми помогна повече друг потребител които после го изтриха , но и двамата до някаде ;) после ми се наложи да изчета "всички" форуми в нета и да достигна до това което искам , макар да нямам 40 процесора (не че не мога да ги набавя ако се наложи де ) за момента се справям перфектно ;)

Благодаря за което ;)
IRON
Кон
 
Posts: 34
Joined: Tue Jun 30, 2009 11:54 am

Re: Постоянно губя с Рибка 3

Postby Nikola on Fri Sep 11, 2009 10:10 pm

IRON, от известно време се занимавам сериозно с кореспондентен шах.

Трябва да ти кажа, че като изключим позициите, в които има чисто тактически решения, където компютрите са безпогрешни и почти всички програми са на едно мнение, разчетите на енджините са толкова различни и оценките на предложените варианти на места толкова се различават, че можеш направо да се уплашиш.

Да не говорим, че като рестартираш анализа на програмата, тя започва да "вижда" съвсем други неща. Има го и тоя момент. Накрая се чудиш на кого и на какво да вярваш.

Остава единствено собствената ти интуиция и нивото ти на разБиране на шахматната игра. Крайното решение накрая пак опира до теб и ако нямаш правилно разбиране за позицията, когато противникът ти е достатъчно силен, почти нямаш шанс да се ориентираш дори с 50 процесора, защото въпросът не е до изчислителна мощ, а до това до каква степен програмата е "научена" от своите създатели да разбира шаха. Тя може да вижда много напред, но нямаш никаква гаранция, че гледа в правилната посока. Посоката й се задава от човека, а на човека е присъщо да греши. Програмите бият човека, защото грешат по-малко от него.

Има програми с различен стил, копиращи до известна степен поведението на човека. Fruit например е по-позиционна, докато Rybka и Hiarcs се стремят да бъдат универсални (еднакво добри и в тактиката, и в позиционната игра). Имаш и настройки на остротата на играта, много неща за tunning, които променят много начина на "мислене" на компютърната програма и резултатите са доста различни.

По принцип, да се водиш сляпо по съветите на компютъра е много загубена работа. Нищо не научаваш. Най-голямо удоволствие ми доставя, когато успея да опровергая програмата, предлагайки й вариант, който тя първоначално е оценила като слаб, но с напредването на ходовете оценката й се променя значително в обратна посока. Това показва, че човекът все пак си остава активната страна в играта. Така и трябва да бъде. Иначе шахът трябва да бъде обявен за мъртъв.
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

Re: Постоянно губя с Рибка 3

Postby IRON on Sun Sep 13, 2009 3:33 pm

Интересно ми е да те питам нещо , игрите които играеш на колко време са ? в смисъл блитц или не ? и има ли значение за един еднжин дали играе блитц или дълга партия с по 1 ход на 24часа да речем ?
IRON
Кон
 
Posts: 34
Joined: Tue Jun 30, 2009 11:54 am

Re: Постоянно губя с Рибка 3

Postby Nikola on Sun Sep 13, 2009 8:23 pm

IRON wrote:Интересно ми е да те питам нещо , игрите които играеш на колко време са ? в смисъл блитц или не ? и има ли значение за един еднжин дали играе блитц или дълга партия с по 1 ход на 24часа да речем ?


Там ще намериш отговор на въпросите си - http://www.iccf-webchess.com/

Има федерация по кореспондентен шах, има официална страница, регулации и т.н.
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

Re: Постоянно губя с Рибка 3

Postby НИКИ57 on Wed Jan 05, 2011 8:52 pm

ПРИЯТЕЛИ ШАХМАТИСТИ И КОМПЮТАРНИ СПЕЦИАЛИСТИ RIBKА4 Е ВЕЧЕ НА ХОД И В СВЕТА НЯМА ЧОВЕК КОЙТО ДА И ВЗЕМЕ 6 ОТ 10 ПАРТИИ А ТЪКМО ОБРАТНОТО КОМПЮТАРЪТ МИ Е 4ГБ.РАМ И ПРОЦЕСОР 2,4ГХЦ. АМА ГИ МАЧКА ВСИЧКИ ДРУГИ ПРОГРАМИ И ПРОГРАМКИ А ВЪВ ВАРНА КЪДЕТО ЖИВЕЯ И ИГРАЯ ПО СЪСТЕЗАНИЯ ВСЕКИ ДЕН ШАХ НЯМА КОЙ ДАЯ БИЕ НЕ ВЯРВАМ ДАЖЕ И ТОПАЛОВ ИЛИ ВАНКАТА ЧЕПАРИНОВ ДА УСПЕЯТР А ОТ МОЯ КОМПЮТАР ИМА КЪДЕ КЪДЕ ПО СИЛНИ,ПРОСТО ВЪ ВИРТУАЛНИТЕ ДИСКОВЕ СЪМ ВКЛЮЧИЛ ВСИЧКИ ФРИЦОВЕ РИБКИ И НАД 150 МИЛИОНА СЪСТЕЗАТЕЛНИ ИГРАНИ ПАРТИИ ОТ CHESSBASE И НЯМА НАЧИН ЧОВЕК ДА ИМА ВРЕМЕ И ПСИХИЧЕСКИ И ФИЗИЧЕСКИ ВЪЗМОЖНОСТИ ДА СЕ СПРАВИ КАКТО ТОВА ПРАВИ КОМПЮТАРА ЗА ПРИМЕРНО 10 МИНУТИ НА ЧОВЕК ЩЕ МУ ТРЯБВАТ ЗА СЪЩИЯТ УСПЕХ МИНИМУМ ТРИ ИЛИ КОЙ ЗНАЕ 100 ЖИВОТА ЗАВИСИ ДАЛИ СИ ЧОВЕК ИЛИ ГЕНИЙ.
АЗ СЪМ НА МНОГО НИСКО ШАХМАТНО НИВО НО СМЕЯ ДА ТВЪРДЯ ЧЕ СЪМ СЕ ДОКОСВАЛ ДО ИЗЯШНОТО И ГЕНИЯЛНОТО В ШАХА И МОГА ДА ГИ ОЦЕНЯ ПОДОБАВАЩО, ЛОШОТО Е ЧЕ СЪМ ЗАПОЧНАЛ НА 28 ГОДИНИ ДА СЕ ЗАНИМАВАМ С ШАХА А ХОРА КОИТО СА ХОДИЛИ НА ШКОЛИ ОТ 5 ГОДИШНИ НЕ СА НА КОЙ ЗНАЕ КАКВО ПО ВИСОКО НИВО ОТ МЕН КОЕТО ЗНАЧИ ЧЕ СМЕ ЕДНАКВО ТЪПИ ИЛИ НЕ ГЕНИИ КАТО ВЕСКО ТОПАЛОВ И ВАНКАТА ЧЕПАРИНОВ Е НЕ ИСКАМ ДА ОБИЖДАМ И ДРУГИТЕ ГРОСМАЙСТОРИ И МАЙСТОРИ НА СПОРТА АМА ВСЕКИ СИ ИМА НЯКАКЪВ КАПАЦИТЕТ И КОЛКОТО И ДА ЧЕТЕ И ДА СЕ ОБУЧАВА ШАМПИОН С МНОГО МНОГО ТАЛАНТ И ГЕНИЯЛНОСТ СЕ СТАВА. ТАКА ЧЕ В ЗАКЛЮЧЕНИЕ ДА КАЖА ДА СА НИ ЖИВИ И ЗДРАВИ ГРОСМАЙСТОРИТЕ А КОМПЮТРИТЕ СА СЪВСЕМ ДРУГО ИЗМЕРЕНИЕ ВЕЧЕ И ПОНЕ ЗА СЕГА ТЕ ДЪРЖАТ ПЪРВЕНСТВОТО ПРЕД ХОРАТА,ДА СЕ НАДЯВАМЕ ,ЧЕ УТРЕШНИЯТ ЧОВЕК СЛЕД 100 ИЛИ 200 ГОДИНИ ЩЕ МОЖЕ ДА РАБОТИ В ПЪЛНА СИМБИОЗА С КОМПЮТАРА ЩОТО ДРУГОТО Е УЖАСТНО,ЩЕ СТАНЕМ РОБИ НА МАШИНИТЕ . ЧАО НА ВСИЧКИ И ВИ ЖЕЛАЯ ШАХМАТНИ И КОМПЮТАРНОПРОГРАМНИ УСПЕХИ
05.01.2011
ЧЕСТИТА НОВА ГОДИНА
НИКОЛАЙ ПЕТРОВ ВАРНА
НИКИ57
Пешка
 
Posts: 1
Joined: Wed Jan 05, 2011 8:22 pm

Re: Постоянно губя с Рибка 3

Postby Кетрисуентун on Sun Jul 03, 2011 5:15 pm

atakurt wrote:Има само ТРИ сайта, в които си заслужава да се играе шах. И трите имат античийтърни програми и те засичат.

Кои са тези три сайта и по какъв начин те засичат?
Кетрисуентун
Пешка
 
Posts: 10
Joined: Fri Jun 24, 2011 10:21 pm

Re: Постоянно губя с Рибка 3

Postby atakurt on Sun Jul 03, 2011 5:26 pm

ICC
playchess
chessplanet
---------------------------
Най-общо и непрофесионално казано:
В турнири с награден фонд се прави анализ на партиите и, ако има съвпадение с първата линия на компа над определен процент, те обявяват за чийтър.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Previous

Return to Engines - сравнения, мачове и турнири с компютри

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests