Тодор Живков

Всичко извън света на шаха, което сте добри дошли да обсъждате. Място за всякакви забавни игри, логически игри, почивка или просто безсмислени писаници :)

by Advertising on Mon Mar 09, 2009 4:05 pm

Advertising
 

Тодор Живков

Postby tkpopov on Mon Mar 09, 2009 4:05 pm

Има различни и твърде противоречиви мнения, за това каква била България по времето ни когато управляваше Тодор Живков.http://www.news-bg.com/pictures/image.p ... =350&h=350 Едни смятат, че е било по-добре, други - точно обратното. Някой го определят като добър политик и особоено старите хора го боготворят, а други го смятат едва ли не за престъпник, крадец и диктатор. Повечето от вас, са били малки тогава и може да не помнят тези времена. Аз също бях малък, но помня, че България като че ли беше по-добре по време на неговото управление. Какво мислите вие по-въпроса? По-добре ли беше България при Тодор Живков или по-зле в сравнение с днешното време?
User avatar
tkpopov
Дама
 
Posts: 215
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:37 pm
Location: БУРГАС

by Advertising on Mon Mar 09, 2009 4:35 pm

Advertising
 

Re: Тодор Живков

Postby S0uL_K33p3R on Mon Mar 09, 2009 4:35 pm

Да живеят всички БКП-та по всички земни кълбета!!! :D
S0uL_K33p3R
 

by Advertising on Tue Mar 24, 2009 4:29 am

Advertising
 

Re: Тодор Живков

Postby Georgi91 on Tue Mar 24, 2009 4:29 am

Разбира се, доста спорна личност е, при това от различни гледни точки. Че съществуват много и най-различни мнения съм съгласен, но "престъпник, крадец и диктатор" според мен са доста пресилени характеристики. Факт е, че не е откраднал и стотинка за себе си. В тази връзка, какво да кажем за днешните политици?

Какъв е бил живота по времето на Живков и що за човек беше той?

Ще копирам един текст от интернет, отнасящ се до самия Живков и в частност живота тогава.

Кой се страхува от Тодор Живков?

Най-големият държавник на нова България, човекът пред когото всички днешни политици изглеждат лилипути. Човекът, който не допускаше боклуци да управляват съдбите на милиони.
Държавникът, който навън беше виртуозен дипломат, а в собствената си страна никога не стана високомерен.
Човекът, на когото се падна да води България в сложно време и да лавира между изтока и запада, между чука и наковалнята, но никога не забрави интересите на България.
Човекът, който издигна България до средно развита европейска страна, с мощна икономика и армия и беше на път да постигне още повече.
Човекът, който не допусна съветски военни бази на българска територия, за разлика от водачите на останалите страни от соцлагера.
Човекът, който не допусна да успее опитът на американската агентура България да бъде превърната в Косово.
Човекът, от когото имаха респект и на запад и на изток, а сред своите никога не поиска да бъде нещо повече от обикновен шоп. Човекът, който никога не се поддаде на опиума на властта, никога не стана сноб и никога не претендираше да е нещо повече от който и да е среден българин.
Човекът, който се държеше наравно с всички и имаше какво да си каже и с последния чичо от село.
Човекът, който разказваше вицове за себе си и разсмиваше цял народ с неизчерпаемото си чувство за хумор и остроумие, никога не престана да бъде самокритичен и никога не се взе на сериозно.
Човекът, на чиито плещи лежеше огромна отговорност, но никога не допусна до обикновения българин да стигнат тревогите и смутовете на времето.
Човекът, който ни осигуряваше безметежно време с цената на всичко.
Човекът, при който децата играеха по улиците до 12 ч., без никой да се притеснява за тях, при който милицията нямаше работа, един квартален стигаше на десетки хиляди хора, а никой не се сещаше да заключва врати и коли.
Човекът, при който никой не те закачаше за една трева или за две-три бири зад волана.
Човекът, при който и последния български гражданин имаше покрив и работа, отопление и медицинско обслужване.
Човекът, при когото обикновеният българин строеше къщи и вили и оставяше спестовни книжки на децата си.
Човекът, при който обикновените хора и от най-затънтеното село караха почивки на морето по месец, в курорти, които сега ни се струват луксозни.
Човекът, който се "съобразяваше" с Москва формално, но си правеше каквото искаше.
Леонид Брежнев и Тодор Живков
Човекът, при който формално се вдигаха лозунги за интернационализъм, но прокарваше най-твърдия националистически курс. Човекът при който образователната система възпита цели поколения българи в патриотизъм.
Човекът, чийто планове не можаха да се осъществят докрай, но остави цели на поколенията...
Човекът, който накрая остаря и вече нямаше сили да спира протежетата на Горбачов и САЩ...
Човекът, когото оценихме истински едва когато го изгубихме...
Кой се страхува от Тодор Живков?


Както става ясно,, това е поглед от по-скоро националистическа гледна точка, но въпреки това заслужава внимание.

А ето и един много хубав(лично за мен) сайт, за който се интересува конкретно от тогавашния живот.


От друга страна, обаче, съществуват схващания, че животът по времето на социализма е бил по-добър не заради Живков, а тъкмо обратното - въпреки него и аз съм по-склонен да подкрепя тази теза.

Защо?

Веднага възниква въпроса - защо системата на социализма, след като беше толкова добра, се разпадна? Напълно удобен момент за възродилата се буржоазия да изкрещи вкупом: "Защото социализмът се доказа като непродуктивна и недъгава система". Разбира се, за разлика от капитализма, който доказал тъкмо обратното и бил излязъл "победител в исторически план". Дали погрешно, или, може би, напълно целесъобразно за рухването на този строй се обвинява марксистката теория. Всъщност, най-просто казано "социализмът" рухна именно заради това, че НЕ беше истински социализъм, а ревизиран из основи и отдалечен от марксистките принципи. Самият Живков идва на власт благодарение на Хрушчов и налага започналия ревизионистки курс на КПСС и тук, в България, който доведе до бюрократизиране на партията и в крайна сметка, бавно, но сигурно до рухването на социалистическия строй и реставрацията на капитализма.

И, въпреки всичко, ще завърша с един клип от прекрасната социалистическа България...
http://www.vbox7.com/play:5cf00305
Ако някой ти каже лоша дума за Москвича, само от завист ще да е, тъй да знаеш!!!
User avatar
Georgi91
Цар
 
Posts: 480
Joined: Sat Apr 19, 2008 3:02 pm

Re: Тодор Живков

Postby LordVetinari on Wed Mar 25, 2009 12:30 am

Естествено, че беше по-зле. И съм твърдо убеден, че хора, родени след да речем 1982 нямат право да изказват мнение по тази тема.
User avatar
LordVetinari
Топ
 
Posts: 180
Joined: Wed May 07, 2008 9:50 pm
Location: Ankh Morpork

Re: Тодор Живков

Postby Georgi91 on Wed Mar 25, 2009 12:55 am

LordVetinari wrote:Естествено, че беше по-зле. И съм твърдо убеден, че хора, родени след да речем 1982 нямат право да изказват мнение по тази тема.


Аз не съм убеден и малко е нелоялно да приемаш собственото си мнение за абсолютна истина и да се отнасяш с пренебрежение към чуждите, защото "Аз съм прав, защото съм прав". Интересно ми е как определи точно 1982г., надявам се и месец да посочиш. И, ако имаш някакво мнение, просто го изкажи. Това е форум все пак.
Ако някой ти каже лоша дума за Москвича, само от завист ще да е, тъй да знаеш!!!
User avatar
Georgi91
Цар
 
Posts: 480
Joined: Sat Apr 19, 2008 3:02 pm

Re: Тодор Живков

Postby Georgi91 on Thu Apr 16, 2009 3:12 am

Народна Република България, в епохата на социализма - такава, каквато бе тогава.

http://www.vbox7.com/user:minalonezabravimo?p=allvideos - разгледайте клиповете, качени от този потребител. Вижте миналото на лента.
Ако някой ти каже лоша дума за Москвича, само от завист ще да е, тъй да знаеш!!!
User avatar
Georgi91
Цар
 
Posts: 480
Joined: Sat Apr 19, 2008 3:02 pm


Return to Други теми

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests