За или против темата "Доростол 2003"

Всичко извън света на шаха, което сте добри дошли да обсъждате. Място за всякакви забавни игри, логически игри, почивка или просто безсмислени писаници :)

За или против темата "Доростол 2003"

Poll ended at Sun May 10, 2009 12:27 pm

1. За
4
40%
2. Против
6
60%
 
Total votes : 10

by Advertising on Tue Apr 28, 2009 10:29 pm

Advertising
 

Re: За или против темата "Доростол 2003"

Postby Nikola on Tue Apr 28, 2009 10:29 pm

Пише се "бейзбол". Ще се връщаме в първи клас!
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

by Advertising on Wed Apr 29, 2009 1:56 pm

Advertising
 

Re: За или против темата "Доростол 2003"

Postby S0uL_K33p3R on Wed Apr 29, 2009 1:56 pm

baseball се пише ако трябва да сме точни..
S0uL_K33p3R
 

by Advertising on Wed Apr 29, 2009 5:00 pm

Advertising
 

Re: За или против темата "Доростол 2003"

Postby sweet_sisi on Wed Apr 29, 2009 5:00 pm

Не знам как се пише думата, не съм гледала в реченик, но логически ми се струва, че е със з, защото може да казваш "baseball", но това е на английски. На български казваш база, например шахматна база ==> база на бейзбола ==> бейзбол. :)
"Шахматът, подобно на музиката и любовта, притежава силата да прави хората щастливи!"
User avatar
sweet_sisi
Форумното коте
 
Posts: 490
Joined: Mon Mar 03, 2008 9:09 pm
Location: Rousse, BG

Re: За или против темата "Доростол 2003"

Postby Nikola on Wed Apr 29, 2009 6:15 pm

sweet_sisi wrote:Не знам как се пише думата, не съм гледала в реченик, но логически ми се струва, че е със з, защото може да казваш "baseball", но това е на английски. На български казваш база, например шахматна база ==> база на бейзбола ==> бейзбол. :)


То и на английски се произнася като "z".

Нека ви обясня научно :)

Това се нарича озвучаване. Един закон на фонетиката гласи, че индоевропейското "s" се озвучава в "z" в интервокално положение (между две гласни).

Вижте например думата "криза" (ние пишем "з", защото така се произнася, но в оригинал думата се пише със "s" - сигма на гръцки).

Хайде сега да направим едно упражнение :) Дайте примери за други такива думи от индоевропейски езици, в които се пише "s", а се произнася "z".
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

Re: За или против темата "Доростол 2003"

Postby orlin on Wed Apr 29, 2009 8:16 pm

Nikola wrote:
sweet_sisi wrote:Не знам как се пише думата, не съм гледала в реченик, но логически ми се струва, че е със з, защото може да казваш "baseball", но това е на английски. На български казваш база, например шахматна база ==> база на бейзбола ==> бейзбол. :)


То и на английски се произнася като "z".

Нека ви обясня научно :)

Това се нарича озвучаване. Един закон на фонетиката гласи, че индоевропейското "s" се озвучава в "z" в интервокално положение (между две гласни).

Вижте например думата "криза" (ние пишем "з", защото така се произнася, но в оригинал думата се пише със "s" - сигма на гръцки).

Хайде сега да направим едно упражнение :) Дайте примери за други такива думи от индоевропейски езици, в които се пише "s", а се произнася "z".

Браво!
orlin
Дама
 
Posts: 202
Joined: Tue Mar 11, 2008 3:21 pm

Re: За или против темата "Доростол 2003"

Postby Garnizov on Wed Apr 29, 2009 10:57 pm

Music :roll:
User avatar
Garnizov
Цар
 
Posts: 1551
Joined: Tue Mar 04, 2008 10:56 pm
Location: Pleven

Re: За или против темата "Доростол 2003"

Postby Georgi91 on Thu Apr 30, 2009 1:31 am

Нека не спорим за глупости - кое как се пишело и т.н. Никой не е безгрешен, а и това далеч не е предмет на дискусията.

Въпросът за същността на раздела "други теми" отново се повдигна, така че отново ще трябва да се повторя. Нормално е този раздел на е най-посещавания и да се пише най-много в него, тъй като той е доста обширен и обхваща доста голям кръг от теми. Включително не виждам проблем да се говори за "скейт, колело и ролери", както и за футбол. Но(има едно голямо "но") темата за "доростол" е различен случай. Тя е публикувана с чисто рекламна цел на някакъв западнал селски "отбор", а като гледам авторът( http://dreal.net/wiki/index.php/%D0%9A%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0:Ninja_hooligan.jpeg )и или е малоумен или е някакъв бот, който не прави нищо друго, освен да ни съобщава за играните мачове, сякаш това ни вълнува по някакъв начин.

Тази тема според мен няма място тук! Още повече след като видяхме що за "отбор" са и що за фенове имат. Не знам даже защо го превърнахме на такъв голям въпрос.
Ако някой ти каже лоша дума за Москвича, само от завист ще да е, тъй да знаеш!!!
User avatar
Georgi91
Цар
 
Posts: 480
Joined: Sat Apr 19, 2008 3:02 pm

Re: За или против темата "Доростол 2003"

Postby atakurt on Thu Apr 30, 2009 5:29 pm

Да, има голяма вероятност да си прав.
Но аз гласувах "ЗА", защото смятам, че това наистина е голям въпрос, а именно - "Има ли всеки право свободно да изрази мнението си (без да нагрубява), каквото и да е то?".
Този раздел е именно за "Други теми" и е недемократично да се забраняват мненията.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: За или против темата "Доростол 2003"

Postby Georgi91 on Fri May 01, 2009 12:18 am

atakurt wrote:Да, има голяма вероятност да си прав.
Но аз гласувах "ЗА", защото смятам, че това наистина е голям въпрос, а именно - "Има ли всеки право свободно да изрази мнението си (без да нагрубява), каквото и да е то?".
Този раздел е именно за "Други теми" и е недемократично да се забраняват мненията.


Разбира се, мнения никой не забранява. Но мнения и СПАМ са две различни неща. Аз досега не видях нито едно изказано мнение от г-н кежуал(доростол2003) и затова считам темата за чист СПАМ. Според мен трябва да бъде заключена.
Ако някой ти каже лоша дума за Москвича, само от завист ще да е, тъй да знаеш!!!
User avatar
Georgi91
Цар
 
Posts: 480
Joined: Sat Apr 19, 2008 3:02 pm

Re: За или против темата "Доростол 2003"

Postby Nikola on Fri May 01, 2009 12:24 am

Абсолютен спам си е това.
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

Re: За или против темата "Доростол 2003"

Postby atakurt on Fri May 01, 2009 11:47 am

Да, така е. Изглежда това наистина е бот, след като няма мнение.
Предполагах, че форумът има защита от ботове - нали се иска да напишем 681.
Изглежда Калин трябва да коригира защитата.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Previous

Return to Други теми

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests