София

Местата, където се играе и тренира шах.

by Advertising on Wed Mar 19, 2008 3:17 am

Advertising
 

София

Postby Kalin on Wed Mar 19, 2008 3:17 am

Всичко, което се отнася за шахматния живот в дадения град, клубове, регионални турнири, школи, тренировки - всичко :) Тук можете да обявявате всякакви шахматни прояви и да рекламирате дейността на клубовете си :) И още много за София :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

by Advertising on Sat Apr 12, 2008 4:18 pm

Advertising
 

София

Postby seleniq on Sat Apr 12, 2008 4:18 pm

Кога ще има лагери?! Искам на лагер !!! :arrow:
ИЗЖИВЕЙ МИГА!!!
Play Online chess :)
User avatar
seleniq
Кон
 
Posts: 20
Joined: Thu Apr 10, 2008 2:12 pm

by Advertising on Sat Apr 12, 2008 8:59 pm

Advertising
 

Re: София

Postby Kalin on Sat Apr 12, 2008 8:59 pm

Ще бъдат обявени така че да не останат неразбрали :) Тук е място да се пише само сериозно!
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: София

Postby Kalin on Thu May 22, 2008 6:11 pm

За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: София

Postby Peach on Wed Jul 09, 2008 10:22 pm

Колко клуба има в столицата? Някой има ли информация?
Play some online chess :)
User avatar
Peach
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Jul 03, 2008 7:04 pm
Location: web

Re: София

Postby Kalin on Thu Jul 10, 2008 12:03 am

Доста, но всеки си има своите недостатъци... едни имат масовост, други добри треньори, трети пък предлагат добри финансови условия... всякакви комбинации се срещат, а разбира се има и такива, които не предлагат нищо :) Най-масови са школите на ЦСКА и Рицар, но там няма треньори за напреднали деца (2000+ ниво)... Такива по-скоро могат да се намерят в клубовете Ивис, Бадев и Локомотив Сф/Славия (там не ги знам вече, много са оплетени кой към кои е).

Освен тренировъчната дейност трябва да се отбележи големият принос на ЦСКА и Рицар в организационната дейност на масово ниво (турнири за малки деца) и също на Ивис и Бадев на по-сериозно ниво, които правят по един страхотен детски турнир за годината.
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: София

Postby JORO555 on Sun Oct 26, 2008 2:27 pm

Благодаря!Много полезна информация за хора като мен,които не са били в България от години... :|
††Con Nosotros Quien Quiera, Contra Nosotros Quien Pueda.††/With us if you're willing; against us if you dare/
JORO555
Таралеж
 
Posts: 54
Joined: Sun Oct 26, 2008 1:43 pm
Location: Между България и САЩ

София

Postby orlin on Thu Dec 04, 2008 11:23 am

Иначе в София има регистрирани 16 клуба (заедно с този на Левски).
orlin
Дама
 
Posts: 202
Joined: Tue Mar 11, 2008 3:21 pm

Re: София

Postby atakurt on Fri Dec 05, 2008 2:44 pm

А колко от тях отговарят на Устава на БФШ? Нима всеки си има клубно помещение с треньор и учебен процес?
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

София

Postby orlin on Mon Dec 08, 2008 2:26 pm

Доколкото знам мисля, че да всеки клуб има някой изявен треньор и помещение в което осъществява тренировките си, а за другото би следвало да се пита федерацията!
orlin
Дама
 
Posts: 202
Joined: Tue Mar 11, 2008 3:21 pm

Re: София

Postby atakurt on Thu Dec 11, 2008 10:19 am

Така си мислиш ти!
Знам, че звучи неприятно, но повечето клубове в София НЯМАТ нито човек с диплом за треньор, нито обособено помещение за редовни тренировки, нито учебно-тренировъчен процес, нито участия в състезания от държавния календар. Това е факт! Затова и е нужно тук да се изброят конкретните имена на треньори и адреси на помещения!
В Пловдив, например, елитните клубове "ЛОКО", "ЛОКО 2" нямат нито треньор, нито помещение с учебен процес, но не им се обръща внимание, защото имат дебели връзки (т. нар. "корупционни схеми"). А си има Устав на БФШ, който трябва да се спазва!
Затова и БФШ няма какво да се пита - тя достатъчно много е проядена от предпоставки за корупционни практики ...
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

София

Postby orlin on Thu Dec 11, 2008 2:31 pm

Вижте г-н Куртенков. Разбирам ви когато имате желание да унижите федерацията, но това не трябва да става чрез шахматните клубове! Така можете само да отблъснете хората, който обичат тази игра и полагат усилия да я разпространят при децата. Ще ви запозная с дейността си в моя клуб "Михаил Ботвиник" :
Шахматен Клуб "Михаил Ботвиник". Треньор: Орлин Николов - студент 1-а година в "НСА" - "Васил Левски" - СПЕЦИАЛНОСТ "ТРЕНЬОР ПО ШАХМАТ". Осъществяване на тренировките - вторник и петък в 51-о Соу от 16 до 18 и 30 часа. Трябва да ви кажа, че по училищата се набират най-много деца и не е случайност факта, че най-масовите школи са тези на "Рицар", "Столичен център" и "ЦСКА". Това е така, именно защото работят по училищата. Практиката е показала, че другите клубове, който не работят по училищата имат проблеми с потенциала с който разполагат (вземете например гросмайстор Войска, която полага големи усилия да създаде школа, но доколкото знам до момента неуспешно).
Събота и неделя имам тренировки в две читалища:
1) събота от 9 и 30 до 13 часа в читалище "Бъднина" в ж.к. "Младост"4
и неделя от 13 до 17 и 30 в читалище "Светлина" в ж.к. "Стрелбище".
Не бих могъл да ви споделя методиката, окято използвам, но резултатите се виждат (вижте класиранията на Злати Любомирова, например). Смятам, че клуб който още от основаването си излъчва представител на Европейско първенство (това, че Злати не участва бяха по други причини, който просто нямам желание да споделя тук) при положение, че участва с 3-а дебютанти на републиканско първенство е повече от показателен.
Сега ако имате желание бих искал да ви споделя и опита който натрупах като треньор в "ЦСКА"- защото там нямах никаква квалификация - като масовик по училищата открих деца като Ники Христов, Митко Даскалов, Деничка Драгиева, Марсел Коловски. По думите на Калин ( който общо взето е много добър треньор - вижте резултатите му с Дарена Сиркова) всичко, което съм направил е добро. Добре е, че го каза той за да не се хваля сам...
Уверявам ви, че и при другите клубове нещата стоят също добре. "ЦСКА" например освен работата по училищата има тренировки и в читалище "Хайтов" на Плиска.
Също така и колегите от Шахматен Клуб "Рицар" (чийто старши - треньор е Иво Христов - завършил "НСА") имат създадени условия и материална база.
Защо това е така.Ако погледнете в сайта на "Министерство на Образуванието" ще видите много читалища, в който няма шахмат.
Пак ще ви дам пример с моя клуб: тези две читалища ги намерих точно в рамките на 1 ден.
И последно тези треньори, който нямат дипломи за завършено треньорство в "НСА" обикновено са доста силни играчи и знаят с какво се занимават - вижте например на новосформирания клуб "Левски", който все още няма деца треньор е Сашо Николов (поне за мен един от най-кадърните треньори в България) . Треньора на "Рицар" е завършил спортната академия, същото може да се каже и за Симеон Стоичков от "Арт Спорт Талант". Май единствените който нямат квалифициран треньор са в "ЦСКА", но там пък успехите на Васил Илиев (който направи Ники Христов двукратен републикански шампион, излъчи и Иван Йовчев , който за съжаление се отказа) показват, че се работи в правилна посока.
Толкова от мен!
orlin
Дама
 
Posts: 202
Joined: Tue Mar 11, 2008 3:21 pm

Re: София

Postby SvetlaYordanova on Thu Dec 11, 2008 3:33 pm

Аз лично нямам диплома от НСА (имам от СУ,която смятам за по-ценна).Имам опит като треньор вече близо 10 години и доста успехи с децата.Няма да пиша колко ми е ЕЛОто(има го на сайта на FIDE),но мисля,че всичко това ми дава правото да работя успешно с начинаещи и средно напреднали(да ги наречем условно).
Дипломата сама по себе си не значи нищо.Ако имаш педагогически подход и поне малко шахматна грамотност,е достатъчно да можеш да работиш с начинаещи.Важно е да умееш да им предадеш любовта си към играта.За занимания с по-напреднали деца,хартийката,наречена диплома е от още по-малка полза.Не искам да се впускам в подробности наред с добри шахматисти колко други са завършили НСА "треньор по шахмат" без да знаят нещо повече от голяма рокада.Да не говорим ,че много хора отиват да учат там по други причини,но не и ,за да стават треньори.Не искам да обидя никого ,просто повтарям известната максима " дипломата не те прави професионалист.
Според мен трябва да има разделение на треньорите на категории,но на основание на резултатите,които имат.
В заключение искам да попитам колегата атакурт дали е завършил журналистика,след като пише във в-к "Стандарт"? Ако отговорът е отрицателен,от това следва ли непременно,че не може да бъде добър журналист?
SvetlaYordanova
Топ
 
Posts: 186
Joined: Thu Mar 13, 2008 1:33 am

София

Postby orlin on Thu Dec 11, 2008 4:00 pm

Абсолютно съм съгласен с г-жа Йорданова!(Поздравления за титлата мм!).
Все пак бих искал да кажа, че в София не е много трудно да се намери подходящо читалище в което човек да може да си провежда тренировките...Стига да има с кой...
orlin
Дама
 
Posts: 202
Joined: Tue Mar 11, 2008 3:21 pm

Re: София

Postby atakurt on Fri Dec 12, 2008 10:27 am

Уважаеми колеги, винаги съм считал, че в разговор между интелигентни хора не е нужно да бъда обстоятелствено подробен, защото има неща, които се подразбират от само себе си.
За съжаление, за пореден път виждам разсъждения, изместващи контекста на написаното от мен, поради което Ви моля добре да четете, преди да ме критикувате.
1. Никога не съм имал за цел да унижавам когото и да е било, още повече БФШ. Обратното - БФШ се опитва да ме унижи, ама това се възприема явно като нещо характерно за стила на управление, след като реакцията клони към нула.
2. Искаше ми се да разгледаме обективно проблемите, които поставих, а в отговор изведнъж се появиха насочени към мен персонални нападки. Не е това начинът да се излекува родният шах. Този стил на отбрана е характерен за една друга епоха.
3. В случая конкретно се визираха 16 софийски клуба, а се изтъкнаха само СЕДЕМ от тях като такива с помещения, треньори и учебен процес (няма да коментирам дали това е така или не). Ами струва ми се, че тези факти са в подкрепа именно на моята теза, че БФШ раздава членство в БФШ в противоречие с Устава си.
4. Не считам, че съм добър журналист, защото БФШ препоръча на всички клубове да не ползват "услугите" ми на журналист поради лоши журналистически материали, а клубовете мълчаливо приеха това. Все пак, си оставам единственият роден шахжурналист с ежедневни шахстатии в национален ежедневник. А реакцията на редакцията ми е доказателство за качеството на материалите ми - вече са над 370 шахстатии и над 370 бридж-статии. Колко шахжурналисти в родната история могат да се похвалят с това?
5. Има си изисквания на МОН и на ЕС. Съгласно тях дипломата е нещо нужно, за да се занимаваш с деца. Педагог не може да бъде всеки и дипломата не е достатъчна, но е необходима. Всякакви други разсъждения са ориенталски опит да бъдем отдалечени от обективните закономерности на развитие.
6. Има си правила в Устава на БФШ, има си правила в наредбите на МОН, има си правила в изискванията на ЕС! И точно тук му е мястото да цитирам мнението на "орлин" в един друг негов пост:
" ... става въпрос за принципа! Идеята е, че когато има правила те трябва да се спазват независимо от това кой е насреща!".
Да, така е! Правилата съществуват, за да се спазват. А относно треньорите и базата у нас те се нарушават системно и даже нарушителите се гордеят с това и афишират нарушенията си в настоящия форум ...
--------------------------------------------
Колеги, хайде да бъдем обективни и да не персонализираме нещата. А фактите са следните:
1. БФШ системно и непрекъснато нарушава Устава си, като не контролира изискванията му за база, треньори и учебен процес.
2. У нас над 80 % от клубовете (няма да кажа 90 %) нямат изискуемата по Устав база, треньори и учебен процес. В резултат на това нивото на шаха (съотносимо със световното) у нас спада ежедневно и сме на прага на национална шахкатастрофа, ако не се вземат мерки.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Next

Return to Шахматни центрове в България

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests