СПАРТАК (Пловдив)

Местата, където се играе и тренира шах.

by Advertising on Mon Jun 20, 2011 12:38 pm

Advertising
 

Re: СПАРТАК

Postby chessamateur on Mon Jun 20, 2011 12:38 pm

Дали е по пърформанса или по бухолц медиана , която е втори показател - класирането ти е едно и също-няма абсолютно никаква разлика.И кое му е по удобното-каквото и да зададеш то се изчислява автоматично, а победителя винаги ще е доволен, а загубилият -не.
chessamateur
Пешка
 
Posts: 16
Joined: Tue Feb 08, 2011 1:15 am

by Advertising on Mon Jun 20, 2011 2:28 pm

Advertising
 

Re: СПАРТАК

Postby atakurt on Mon Jun 20, 2011 2:28 pm

chessamateur wrote:Дали е по пърформанса или по бухолц медиана , която е втори показател - класирането ти е едно и също-няма абсолютно никаква разлика.И кое му е по удобното-каквото и да зададеш то се изчислява автоматично, а победителя винаги ще е доволен, а загубилият -не.

1. Разлики има, макар и неголеми. Ако се направят две класации, ще се видят ясно. Пробвай и ще се убедиш сам.
2. Бухолцът не е обективен, защото зависиш от резултата на друг, докато пърформансът си е само твое дело и затова е обективен.
3. Пърформансът е достатъчен и само като единствен показател за разслояване, докато Бухолцът много често не е достатъчен, а понякога са нужни 5-6 допълнителни показателя, за да стане ясно кой печели. Фрапиращ пример бе проведеният в Пловдив на 22. май турнир ( http://chess-results.com/tnr50428.aspx? ... turdet=YES ), в който имаше ПЕТ допълнителни показателя, освен точките (!!) и пак не можа да се определи кой е на 38. и на 39. място. Ами ако този гаф се бе случил в битката за призовите места? Това оскъпява машинното време и консумативите - хартия, тонер и т. н. Освен това се претрупва регламентът, а широката публика трудно се ориентира в многобройните допълнителни показатели.
4. ВСЕКИ играч се интересува от пърформанса си, за да знае на какво ниво е, докато Бухолцът не е индикатор за силата му.
5. Загубилият ще погледне пърформансите и, ако е справедлив спрямо себе си, ще скърца със зъби тихичко. А при Бухолца ще скърца шумно и ще говори колко е несправедлив Бухолцът. Нещо повече - Бухолцът подлежи на манипулации и знам МНОГО случаи, в които лидери в класирането са плащали на последните, за да паднат (имам и имена на няколко наши ГМ и ММ в това число с точни дати и турнири).
6. ...
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

by Advertising on Mon Jun 20, 2011 7:33 pm

Advertising
 

Re: СПАРТАК

Postby pdi on Mon Jun 20, 2011 7:33 pm

atakurt wrote:Въведе се и революционният за България "Пърформанс". Категорично, този показател е най-добрият за швейцарските системи и е нужно да се употребява от всички. ПРОБВАЙТЕ, КОЛЕГИ, ПРОБВАЙТЕ! И ЩЕ ВИДИТЕ КОЛКО Е УДОБЕН!


Как точно се изчислява "Пърформанс"? Гледам е някаква аритметика, зависеща от ЕЛОто на противника (Или от техния перформанс в текущия турнир) - и това (на базата на някакви common sense съждения) като цяло ми изглежда по-добро от Бухолц. С две думи - Бухолца се опитва да оцени срещу колко силни противници си играл, за да раздели учасниците с равни точки - и при него случайноста е доста по-голяма от аритметика базирана на ЕЛОто.
pdi
Офицер
 
Posts: 58
Joined: Sun Jan 09, 2011 5:54 pm

Re: СПАРТАК

Postby atakurt on Mon Jun 20, 2011 11:56 pm

pdi wrote:Как точно се изчислява "Пърформанс"? Гледам е някаква аритметика, зависеща от ЕЛОто на противника (Или от техния перформанс в текущия турнир) - и това (на базата на някакви common sense съждения) като цяло ми изглежда по-добро от Бухолц. С две думи - Бухолца се опитва да оцени срещу колко силни противници си играл, за да раздели учасниците с равни точки - и при него случайноста е доста по-голяма от аритметика базирана на ЕЛОто.

Подробно всичко е обяснено на сайта на ФИДЕ.
Накратко:
1. Изчислява се средноаритметичният рейтинг (Р) на противниците в турнира.
2. Изчислява се набраният срещу тях процент (П) от точките.
3. В таблиците на проф. Ело се търси такъв рейтинг (Н), при който за запазването му се изисква точно (П) при (Р).
4. Това ниво на постижение (Н) е и пърформансът. Той отразява моментния рейтинг на състезателя в турнира и няма нищо общо с текущия му рейтинг.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: СПАРТАК

Postby jjbibijj on Wed Jun 22, 2011 4:03 pm

Курти,ако питаш мен перформанса,трябва да бъде дори преди броя на точките.Освен това специалните награди е добре да се изчисляват като перформанс минус ЕЛО.До сегашната практика показва ,че тези които играят за награди до някакво ЕЛО ,постоянно влизат във някакви корупционни схеми.Мисля също,че бг ЕЛО трябва да участва наравно с ФИДЕ елото пълно е с хора ,които се скатават за да не им излиза ФИДЕ ЕЛО или нарочно бутат ЕЛО преди хубав турнир.Защо да не се дава и някакво блиц ЕЛО за да се знае реално кой какъв е в еднодневните турнирчета с ускорени или блиц контроли.
jjbibijj
Пешка
 
Posts: 3
Joined: Thu Nov 25, 2010 8:24 pm

Re: СПАРТАК

Postby atakurt on Wed Jun 22, 2011 7:10 pm

jjbibijj wrote:Курти,ако питаш мен перформанса,трябва да бъде дори преди броя на точките.Освен това специалните награди е добре да се изчисляват като перформанс минус ЕЛО.До сегашната практика показва ,че тези които играят за награди до някакво ЕЛО ,постоянно влизат във някакви корупционни схеми.Мисля също,че бг ЕЛО трябва да участва наравно с ФИДЕ елото пълно е с хора ,които се скатават за да не им излиза ФИДЕ ЕЛО или нарочно бутат ЕЛО преди хубав турнир.Защо да не се дава и някакво блиц ЕЛО за да се знае реално кой какъв е в еднодневните турнирчета с ускорени или блиц контроли.

Майна, с теб сме си говорили на тази тема и смятам, че всички тези идеи заслужават опитно приложение.
За съжаление, Съдийската комисия е настроена изключително консервативно и реакционно, в момента ме наблюдава под лупа и само чака да сгафя нещо, за да ме одрънка (даже още през януари е взела решение да бъда наказан и писмено го е предложила на Управителния съвет на БФШ; но за какво - не знам, а и никой не ми казва :) ). Поради това въвеждам постепенно тези идеи. Ако се възприемат добре, ще въведа и другите.
Лошото е, че даже и сега Съдийската комисия смята, че е неправилно ВЪОБЩЕ да участва пърформансът под каквато и да е форма, пък ако ще и да е "намнайстият" показател. Това мисля, че е теза на хора, които са останали да живеят в миналия век, но властта не ми принадлежи, за да бъде мнението ми меродавно. Цялата власт принадлежи на Съдийската комисия!
Трудно е да се плува в басейн със сярна киселина, но по-трудно е да се спори с полирани мозъци ...
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: СПАРТАК

Postby pdi on Wed Jun 22, 2011 8:53 pm

Аз доколкото разбирам, от това което чета, ФИДЕ препоръчва да се използва перформънс?

Wikipedia:
http://en.wikipedia.org/wiki/Tie-breaki ... ournaments
For Swiss chess tournaments for individuals (not teams), FIDE recommends in an Annex to the FIDE Tournament Regulations regarding tiebreaks first the result of the direct encounter(s) between the players (if any), followed by the Tournament Performance Rating, the average rating of opponents and a playoff.


И от сайта на ФИДЕ:
http://www.fide.com/component/handbook/ ... ew=article
(c) Individual Swiss Systems (all players have consistent ratings):
Direct encounter
Tournament Performance Rating
Average rating of opponents
Playoff
pdi
Офицер
 
Posts: 58
Joined: Sun Jan 09, 2011 5:54 pm

Re: СПАРТАК

Postby atakurt on Thu Jun 23, 2011 8:40 am

Да, това е така, но ...
Тънкият момент е, че ФИДЕ препоръчва пърформанса като първи допълнителен показател за турнири, където всички имат ПЛЪТЕН рейтинг.
Въз основа на това, нашата Съдийска комисия приема, че в турнир, където ДОРИ И САМО ЕДИН човек няма рейтинг, пърформансът не трябва да бъде прилаган.
Оттук и идва спорът. Аз, като професионален математик и прекрасно владеещ статистиката и вероятностите, считам, че при няколко играчи без рейтинг (ако са малко в сравнение с общия брой) пърформансът също трябва да се прилага като първи допълнителен показател.
Проблемът от тази гледна точка е чисто математически и е добре четящите тези редове математици да изкажат становището си.

ВТОРИЯТ изключително важен момент е тълкуването на фразата "ПЛЪТЕН РЕЙТИНГ". Никъде не видях разяснения на ФИДЕ по въпроса и, ако някой знае за такива, то моля да ги публикува тук.
Субективното ми мнение е, че "плътността" на рейтинга е нещо относително и винаги би могла да се тълкува различно. В момента провеждам различни пробни виртуални турнири с цел да проверя хипотезата си по проблема, която е:
"ПРИ ПЪРФОРМАНС-МЕДИАНА СЕ ПОСТИГА ВИНАГИ ИЗИСКУЕМИЯТ ОТ ФИДЕ "ПЛЪТЕН" РЕЙТИНГ!".
Подпроблем е каква да е медианата - единична (по 1 отгоре и отдолу) или двойна (по двама). Няма изследвания в тази област, поради което с радост бих приел изказвания на експерти по въпросите, които повдигам тук.

В заключение, временно, до намиране на по-добра идея, ще прилагам пърформанс-медиана.
А устата на реакционерите, облечени с власт, ще запуша с ...
... волята на Европа, защото индивидуалният шампионат на Европа за 2011-а година се проведе с именно този първи допълнителен показател!!!
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: СПАРТАК

Postby atakurt on Sat Jun 25, 2011 1:11 pm

Ето и временното класиране във веригата ни по стандартен шахмат (жалко, че "Екселът" не се пейства добре тук):
-------------------------------------------------------------
II ОТКРИТ ШАМПИОНАТ - 2011 НА ШАХМАТЕН КЛУБ "СПАРТАК" - ОБЩО КЛАСИРАНЕ
М ИМЕ КЛУБ СУМА 01.05. 19.06.
1 Петър Лянгов Марица-Изток, Р-во 10,5 5 5,5
2 Христо Петков Спартак, Пд 10 4,5 5,5
3 Илиян Стоянов Спартак, Пд 8,5 4,5 4
4 Никола Балтов Спартак, Пд 8 4,5 3,5
5 Пламен Ройдов Спартак, Пд 8 4,5 3,5
6 Кирил Карталов Спартак, Пд 8 4,5 3,5
7 Радослав Димитров Булмекс, ВТ 8 8
8 Цвета Василева Локомотив, Пд 7,5 3,5 4
9 Динко Червенков Спартак, Пд 7,5 4,5 3
10 Димитър Пелитов Спартак, Пд 6,5 6,5
11 Димитър Димитров Спартак, Пд 6 6
12 Стоян Трендафилов 5,5 5,5
13 Георги Георгиев Спартак, Пд 5,5 5,5
14 Георги Кюркчийски Марица, Пд 5,5 5,5
15 Кирил Балев Спартак, Пд 5 5
16 Доброслав Митков Спартак, Пд 5 3 2
17 Янко Славов Спартак, Пд 5 5
18 Владимир Вълков Спартак, Пд 5 5
19 Митко Илиев Спартак, Пд 4,5 4,5
20 Георги Енчев Спартак, Пд 4,5 4,5
21 Любомир Иванов Спартак, Пд 4,5 4,5
22 Георги Нанов Пазарджик, Пз 4 4
23 Георги Ненчев Спартак, Пд 4 4
24 Йосиф Баръмов Спартак, Пд 4 4
25 Ангел Тодоров 4 4
26 Георги Камбуров Спартак, Пд 4 4
27 Божидар Немски Пловдив, Пд 3,5 3,5
28 Богдан Бабачев Спартак, Пд 3,5 3,5
29 Христо Кацаров Спартак, Пд 3,5 3,5
30 Ивайло Хаджитодоров Спартак, Пд 3 3
31 Благовест Вакрилов Спартак, Пд 3 3
32 Юрий Тошев 3 3
33 Никола Гинев Спартак, Пд 2,5 2,5
34 Александър Стойчев Спартак, Пд 1 1
35 Евгени Петров Спартак, Пд 1 1
36 Манол Даракчиев Спартак, Пд 0,5 0,5
37 Владимир Асенов Хан Аспарух, Сф 0 0

ПЪРВИТЕ ТРИМА СЕ КЛАСИРАТ ЗА КРЪГОВ ФИНАЛ С 10 ЧОВЕКА БЕЗ ВНОСКИ,
ВАЛИДЕН ЗА ЗВАНИЯ, РЕЙТИНГ, НАГРАДИ, МЕДАЛИ И КУПА "СПАРТАК".
В НЕГО УЧАСТВАТ ОЩЕ ПЪРВИТЕ ТРИМА ОТ ФИНАЛА "СПАРТАК - 2010" И
ПЪРВИТЕ ТРИМА ОТ РАНГЛИСТАТА НА ШАХМАТЕН КЛУБ "СПАРТАК".

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

И временното класиране във веригата ни по блиц:
---------------------------------------------------------------
ВРЕМЕННО ГЕНЕРАЛНО КЛАСИРАНЕ В ШАМПИОНАТА ПО БЛИЦ-ШАХМАТ НА ПЛОВДИВ ЗА 2011. ГОДИНА
М ФАМИЛИЯ И ИМЕ КЛУБ И ГРАД СУМА 03.03. 10.04. 22.05. 12.06. ГРУПА
1 Петър Лянгов Марица-изток, Раднево 29 6,5 6,5 9,5 6,5 S60
2 Янко Славов Спартак, Пловдив 24,5 5,5 7 6 6
3 Александър Куртенков Спартак, Пловдив 19 5 8,5 5,5
4 Владимир Вълков Спартак, Пловдив 18,5 5,5 5,5 7,5
5 Радослав Димитров Булмекс, В. Търново 15,5 8 7,5
6 Георги Кюркчийски Марица, Пловдив 15 6 9
7 Кирил Терзийски Спартак, Пловдив 14,5 7 7,5
8 Христо Петков Спартак, Пловдив 14 4,5 5 4,5 S60
9 Илиян Стоянов Спартак, Пловдив 14 4 4 2,5 3,5 M16
10 Любомир Мишев Марица-изток, Раднево 13,5 5 8,5
11 Георги Енчев Спартак, Пловдив 13,5 5,5 4,5 3,5 S60
12 Георги Ал. Георгиев Спартак, Пловдив 13 5,5 7,5
13 Павел Димитров Булмекс, В. Търново 13 6,5 6,5
14 Кирил Карталов Спартак, Пловдив 11,5 4,5 3,5 3,5 S60
15 Манол Даракчиев Спартак, Пловдив 11 5 6
16 Любомир Иванов Спартак, Пловдив 10,5 5 4,5 1 D
17 Димитър Пелитов Спартак, Пловдив 10 5,5 4,5 S60
18 Христиан Колев Спартак, Пловдив 10 4,5 5,5 M16
19 Пламен Ройдов Спартак, Пловдив 9,5 3 2,5 4
20 Димитър Димитров Спартак, Пловдив 8,5 4,5 4
21 Владимир Урилски Асеновец-2006, Асгр 8,5 4,5 4 M12
22 Митко Илиев Спартак, Пловдив 8 8
23 Даниел Димитров Спартак, Пловдив 8 4 4
24 Йосиф Баръмов Спартак, Пловдив 8 4,5 3,5 S60
25 Никола Балтов Спартак, Пловдив 7,5 3 4,5 M16
26 Цвета Василева Локомотив, Пловдив 7,5 3,5 4 F
27 Атанас Куртенков Спартак, Пловдив 7 7
28 Веселин Пантев Виктори, Благоевград 6,5 6,5
29 Ивайло Хаджитодоров Спартак, Пловдив 6 4 2 D
30 Тодор Тихолов 6 6
31 Радослав Очков 6 6
32 Слави Кънчев Спартак, Пловдив 6 6 S60
33 Христо Славов Марица, Пловдив 6 6
34 Боби Доросиев 5,5 5,5 S60
35 Благовест Вакрилов Спартак, Пловдив 5 3 2 D
36 Георги Паскалев 5 5
37 Димо Димов Спартак, Пловдив 5 3 2
38 Кирил Балев Спартак, Пловдив 5 5 S60
39 Петър Козарев 5 5 D
40 Павел Чираков 5 5
41 Слави Ташев 5 5
42 Евгени Генчев Спартак, Пловдив 4,5 4,5
43 Александър Рахнев Спартак, Пловдив 4,5 4,5
44 Данаил Кавалов Спартак, Пловдив 4,5 4,5 S60
45 Доротея Нанчева Михаил Тал, Червен Бряг 4 4 F16
46 Радослав Ташев 4 4
47 Евгени Петров Спартак, Пловдив 4 1 3 M12
48 Виктория Радева Пловдив, Пловдив 4 4 F12
49 Ростислав Райчев Локомотив-2000, Пловдив 4 4
50 Петър Порязов 4 4 S60
51 Цветелин Пантев Виктори, Благоевград 4 4
52 Милко Кичуков Спартак, Пловдив 4 4 D
53 Венелин Качаков 4 4
54 Божидар Немски Пловдив, Пловдив 4 4 M16
55 Димитър Делчев 3,5 3,5
56 Евгений Манев 3,5 3,5
57 Кирил Иванов 3,5 3,5
58 Владимир Шаламанов Спартак, Пловдив 3 3
59 Иван Иванов Пловдив, Пловдив 3 3
60 Богдан Бабачев Спартак, Пловдив 3 3 M16
61 Илия Кърджанов Спартак, Пловдив 3 3 D
62 Никола Гинев Спартак, Пловдив 2 2 M12
63 Юрий Тошев 0,5 0,5 M16
64 Доброслав Митков Спартак, Пловдив 0 0 M12
65 Паолина Стоянова Спартак, Пловдив 0 0 F12
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: СПАРТАК

Postby Кетрисуентун on Sat Jun 25, 2011 10:10 pm

Има ли сайт този Спартак?
Кетрисуентун
Пешка
 
Posts: 10
Joined: Fri Jun 24, 2011 10:21 pm

Re: СПАРТАК

Postby atakurt on Sat Jun 25, 2011 11:52 pm

Да, има!
Но е в процес на изграждане, затова не го давам засега.
Бях много зает с писането на две книги, които ще са готови до края на месеца и тогава се заемам сериозно със сайта.
Книгите са сборници с коментирани партии от турнирите ни.
Първата е вече ОК и е 80 страници.
---------------------------------
Иначе имаме вече много символи - лого, значки, стикери, бланки за кореспонденция, бланки за шахзапис и какво ли не.
Химнът ни е почти готов и до три месеца ще имаме професионален запис на диск.
Знамето ни е поръчано ...
Въобще - изграждаме сериозна структура, която да обхване всички аспекти на една организация.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: СПАРТАК

Postby xstagex on Sun Jun 26, 2011 10:16 pm

Малко късно, но да споделя за отминалия турнир СПАРТАК II.

Много добра организация, като се име предвид че г-н Куртенков еднолично се бе нагърбил със съдийството, организиране, часовници, бланки и т.н. Мястото на което се проведе (клуб "Селена" ако не бъркам) също беше много добро - чисто, добра обстановка, климатик, бар... може да звучи като реклама, но само похвали заслужава. Тъй като това бе първия ми турнир от 10-сет години насам, даже и от резултата съм доволен, тъй като не очаквах нищо. :D
Та ако се чудите и имате възможност, запишете се следващия път. За ранга на турнира, условията бяха прекрасни.

-Стоян

Edit: Иначе за екслески таблици и т.н. http://docs.google.com би трябвало да стане.
xstagex
Пешка
 
Posts: 3
Joined: Sun Jun 26, 2011 6:05 pm

Re: СПАРТАК

Postby atakurt on Tue Jun 28, 2011 10:55 am

Излезе от печат първият том в 80 страници на уникална безкрайна поредица, имаща за цел подробно да покаже състоянието на родния шахмат – такова, каквото е – без лустро, но и без катран. Всеки сборник ще съдържа коментирани всичките партии от определено актуално шахматно състезание, резултатите, класирането, интересни случки. Ударението ще бъде върху изявите, организирани от Шахматен клуб „СПАРТАК” (Пловдив) с оглед на това, че един от авторите е председател на този клуб и има най-точна представа за всичко, ставащо зад кулисите. Коментарът се осъществява чрез метода „кентавър”, при който многочасовият анализ на най-добрите в света за целта програми е реализиран с мощни компютри и после е проверен и коригиран от силни шахматни практици.
Ето и титулната страница:

I TOM

ТУРНИР „СПАРТАК – 1”
30.04.2011 – 01.05.2011

II ОТКРИТ ШАМПИОНАТ – 2011
НА ШК „СПАРТАК” (ПД)

СБОРНИК
С РЕЗУЛТАТИТЕ И АНАЛИЗ
НА ВСИЧКИ ПАРТИИ

м. май, 2011
гр. Пловдив
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: СПАРТАК

Postby atakurt on Wed Jun 29, 2011 10:18 pm

За да няма недоразумения, официално съобщавам, че г-н Боби Доросиев реши да си прави собствен шахматен клуб и вчера доброволно подаде заявление за напускане на Шахматен клуб "СПАРТАК". От вчера той няма нищо общо с нашия шахматен клуб, поради евентуалния конфликт на интереси, който възниква при членството му в два шахматни клуба.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: СПАРТАК

Postby atakurt on Wed Jun 29, 2011 10:29 pm

Клубът на народа - Шахматен клуб "СПАРТАК" премина на качествено нов етап на развитие, организирайки международен шахматен турнир!
Той вече е факт - на сайта на ФИДЕ: http://ratings.fide.com/tournament_deta ... vent=60629
Ето условията за участие:

---------------------------------------------------
МЕЖДУНАРОДЕН РЕЙТИНГ-ТУРНИР „СПАРТАК – 3”
ДАТИ: 30.07.2011 г. (събота) и 31.07.2011 г. (неделя), град Пловдив
ВАЛИДНОСТ: На сайта на FIDE, важи за международен и национален рейтинг и разряди
ОРГАНИЗАТОР: Шахматен клуб „СПАРТАК” (Пловдив)
МЯСТО: „Клуб Селена” на ул. П. Д. Петков, 34 зад „Маркет център” на ул. Капитан Райчо
КОНТРОЛА: 30 минути основно време + 1 минута инкремент, стандартен шахмат
СИСТЕМА: Швейцарска в 6 кръга чрез Правилника на шахмата на ФИДЕ и „Swiss Manager” с допълнителни показатели – пърформанс-медиана „ЕМ 2011”, пърформанс
ПРОГРАМА: СЪБОТА – от 09:30 до 10:00 часа – записване, 10:15 – откриване, I кръг – 10:30 ч., II кръг – 5 минути след края на I кръг, III кръг – 5 минути след края на II кръг;
НЕДЕЛЯ – IV кръг – 09:00 ч., V кръг – 5 минути след края на IV кръг, VI кръг – 5 минути след края на V кръг, връчване на парите и закриване – 5 минути след края на VI кръг
ПАРИЧНИ ПОМОЩИ: Гарантирани необлагаеми с данъци и получавани в пълен размер 43 помощи от 900 (деветстотин) лева (максимум по 1 помощ на човек) –
- според мястото в крайното класиране: I – 50 лв., II – 30 лв., III – 20 лв.;
- в 40 групи по 20 лв. (в сила при поне 5 човека в група и давани на победителя в групата):
в 12 рейтинг-групи по FIDE-рейтинг, а за нямащите такъв - по BG-рейтинг (без рейтинг, 1200/1299, 1300/1399, 1400/1499, 1500/1599, 1600/1699, 1700/1799, 1800/1899, 1900/1999, 2000/2099, 2100/2199, 2200/2299); в 12 дамски групи по рождена година (преди 1942, през 1942/1951, през 1952/1990, през 1991/2, през 1993/4, през 1995/6, през 1997/8, през 1999/2000, през 2001/2, през 2003/4, през 2005/6, след 2006); в 12 мъжки групи по рождена година (старейшина – преди 1932, ветеран старша възраст – през 1932/1941, ветеран младша възраст – през 1942/1951, през 1991/2, през 1993/4, през 1995/6, през 1997/8, през 1999/2000, през 2001/2, през 2003/4, през 2005/6, след 2006); в 4 социални групи (хора с увреждания, социално слаби, етнически цигани, с нестандартна сексуална ориентация)
ИНВЕНТАР: Обезпечени от ШК „СПАРТАК” (Пд) шахове тип „Стаунтон” и часовници тип DGT XL, съгласно стандарта на ФИДЕ за мачовете за световната титла по шахмат
ЗАПИС: Върху клубните бланки на ШК „СПАРТАК” (Пд), издава се сборник с партиите
ИЗХРАНВАНЕ: На разумни цени в залата за игра, намираща се в центъра на Пловдив
СПАНЕ: За далите заявка до 26.07.2011 г. – нощувка за 4.20 лв. в спалня на 5 минути пеша
КОМПЛЕКСНО КЛАСИРАНЕ: Събират се точките от всички турнири. Първите трима играят в кръгов финал, валиден за звания, рейтинг, награди, медали и Купа „СПАРТАК”.
ПРАВОУЧАСТИЕ: Записалите се и дарили на ШК „СПАРТАК” (Пд) на 30.07. до 10:00 ч. –
- 10 лв., ако са картотекирани в ШК „СПАРТАК” (Пд);
- 15 лв., ако не са картотекирани в ШК „СПАРТАК” (Пд)
БЕЗПЛАТНО играят записаните в срок и картотекирани в ШК „СПАРТАК” (Пд), ако са –
- деца под 13 години (родени след 1998 г.);
- шахмайстори и кандидат-майстори над 79 години (родени преди 1932 г.);
- международни майстори и гросмайстори (независимо от възрастта им)
ЗАПИСВАНЕ: В срок до 13:00 ч. на 26.07.2011 г. (вторник) трябва да се изпрати на Атанас Куртенков – Председател на ШК „СПАРТАК” (Пд) заявка за записване (с име, рождена дата, населено място и шахматен клуб) по имейл atakurt@abv.bg или GSM 0899-203468
ВАЖНО: Записаните след 13:00 ч. на 26.07.2011 г. играят след като внесат дарение от 20 лв. Само те трябва да носят собствен изправен шахматен часовник DGT XL
ЗАБРАНЕНО е участието на състезатели с FIDE-рейтинг по-голям от 2199.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

ШАХМАТЕН КЛУБ „СПАРТАК” стопанисва и ръководи Централния пловдивски шахматен дом на ул. Иван Вазов № 2 (Военен клуб) – работещ без почивен ден от обед до вечер. След регистрацията си на 02.08.2010 г. организирахме следните по-големи изяви:
1. 07.08.10 – Празник в Централната градина (3 шахтурнира, шахсеанс и надпревара по „Не се сърди, човече”), съвместно с „Център по наркотични вещества” и Община Пловдив;
2. 31.10.10 – IX мемориал „Георги Дарков” и I открит шампионат – 2010 на ШК „Спартак”;
3./6. 27.11.10 – Регионалните първенства на Централна Южна България по блиц, ускорен и стандартен шахмат (индивидуално), стандартен шахмат (отборно);
7. 01.12.10 – Шампионат по шахмат на Технически университет – Пловдив;
8. 27.12.10 – Коледно-Новогодишен шахматен турнир във Военен клуб – Пловдив;
9. 08.01.11 – съдийство на Общински ученически игри по шахмат – младша възраст;
10. 15.01.11 – съдийство на Общински ученически игри по шахмат – старша възраст;
11. 03.03.11 – Първи етап на градското първенство на Пловдив по блиц-шахмат в 8 групи (мъже, жени, девойки, юноши, момичета, момчета, ветерани, хора с увреждания);
12./13. 12.03.11 – съдийство на Областни ученически игри по шахмат (младша и старша);
14. 19.03.11 – Първенство на пенсионерските клубове по шахмат с Община Пловдив;
15. 20.03.11 – Първенство на пенсионерските клубове по табла с Община Пловдив;
16. 10.04.11 – Блиц-шампионат „Пловдив – 2” в 8 групи;
17./18. 16.04.11 – съдийство на Зонални ученически игри по шах (младша и старша възраст);
19. 30.04./01.05.11 – II открит шампионат – 2011 на ШК „Спартак” (Пд)/„СПАРТАК – 1”;
20. 22.05.11 – Блиц-шампионат „Пловдив – 3” в 8 групи;
21. 12.06.11 – Блиц-шампионат „Пловдив – 4” в 8 групи;
22. 18/19.06.2011 – II открит шампионат – 2011 на ШК „Спартак” (Пд)/„СПАРТАК – 2”.
ПРЕДСТОИ:
23. 30/31.07.2011 – II открит шампионат – 2011 на ШК „Спартак” (Пд)/„СПАРТАК – 3”


II ОТКРИТ ШАМПИОНАТ - 2011 НА ШАХМАТЕН КЛУБ "СПАРТАК" - ОБЩО КЛАСИРАНЕ
М ИМЕ КЛУБ СУМА 01.05. 19.06.
1 Петър Лянгов Марица-Изток, Р-во 10,5 5 5,5
2 Христо Петков Спартак, Пд 10 4,5 5,5
3 Илиян Стоянов Спартак, Пд 8,5 4,5 4
4 Никола Балтов Спартак, Пд 8 4,5 3,5
5 Пламен Ройдов Спартак, Пд 8 4,5 3,5
6 Кирил Карталов Спартак, Пд 8 4,5 3,5
7 Радослав Димитров Булмекс, ВТ 8 8
8 Цвета Василева Локомотив, Пд 7,5 3,5 4
9 Динко Червенков Спартак, Пд 7,5 4,5 3
10 Димитър Пелитов Спартак, Пд 6,5 6,5
11 Димитър Димитров Спартак, Пд 6 6
12 Стоян Трендафилов 5,5 5,5
13 Георги Георгиев Спартак, Пд 5,5 5,5
14 Георги Кюркчийски Марица, Пд 5,5 5,5
15 Кирил Балев Спартак, Пд 5 5
16 Доброслав Митков Спартак, Пд 5 3 2
17 Янко Славов Спартак, Пд 5 5
18 Владимир Вълков Спартак, Пд 5 5
19 Митко Илиев Спартак, Пд 4,5 4,5
20 Георги Енчев Спартак, Пд 4,5 4,5
21 Любомир Иванов Спартак, Пд 4,5 4,5
22 Георги Нанов Пазарджик, Пз 4 4
23 Георги Ненчев Спартак, Пд 4 4
24 Йосиф Баръмов Спартак, Пд 4 4
25 Ангел Тодоров 4 4
26 Георги Камбуров Спартак, Пд 4 4
27 Божидар Немски Пловдив, Пд 3,5 3,5
28 Богдан Бабачев Спартак, Пд 3,5 3,5
29 Христо Кацаров Спартак, Пд 3,5 3,5
30 Ивайло Хаджитодоров Спартак, Пд 3 3
31 Благовест Вакрилов Спартак, Пд 3 3
32 Юрий Тошев 3 3
33 Никола Гинев Спартак, Пд 2,5 2,5
34 Александър Стойчев Спартак, Пд 1 1
35 Евгени Петров Спартак, Пд 1 1
36 Манол Даракчиев Спартак, Пд 0,5 0,5
37 Владимир Асенов Хан Аспарух, Сф 0 0

ПЪРВИТЕ ТРИМА СЕ КЛАСИРАТ ЗА КРЪГОВ ФИНАЛ С 10 ЧОВЕКА БЕЗ ВНОСКИ,
ВАЛИДЕН ЗА ЗВАНИЯ, РЕЙТИНГ, НАГРАДИ, МЕДАЛИ И КУПА "СПАРТАК".
В НЕГО УЧАСТВАТ ОЩЕ ПЪРВИТЕ ТРИМА ОТ ФИНАЛА "СПАРТАК - 2010" И
ПЪРВИТЕ ТРИМА ОТ РАНГЛИСТАТА НА ШАХМАТЕН КЛУБ "СПАРТАК".

__________________________________________________________________________________________


Разбира се, началото е трудно и нямаме амбиции да правим запомнящи се турнири още сега.
Но идеите, които прокарваме, ще са основополагащи за развитието на българския шахмат. Основните постулати, залегнали в условията за участие, са:
1. Забрана за участие на силни играчи (с ФИДЕ-рейтинг 2200 или повече). Но играчи с БГ-рейтинг 2200 или повече могат да играят, ако имат ФИДЕ-рейтинг под 2200!!
2. Уикенд-турнир в рамките на двата почивни дена с цел привличане работещи шахматисти.
3. Инкремент от една минута - такъв, какъвто е смятал за правилен създателят на електронния часовник - най-великият шахматист на всички времена и народи Роберт Фишер.
4. В сила за ФИДЕ-рейтинг и БГ-рейтинг едновременно.
5. Минимална вноска от 10 лева за спартакисти и многобройни преференции за безплатно участие.
6. Финален кръгов турнир, важащ за звания!
7. Пърформанс-медиана и пърформанс като допълнителни показатели.
8. Издаване на пълен сборник с коментирани всички партии от турнира.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

PreviousNext

Return to Шахматни центрове в България

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests