Какво мислите за кор. шах?

Форум на Българските кореспондентни шахматисти

Moderator: Petyo Marinov

by Advertising on Sat Feb 18, 2012 9:39 am

Advertising
 

Какво мислите за кор. шах?

Postby Nikola on Sat Feb 18, 2012 9:39 am

Здравейте,

Отдавна не съм влизал във форума и се чувствам малко виновен. Предлагам да подискутираме за кор. шах. Много хора не знаят за него или си го представят само като местене на компютърни ходове. Краткият ми опит в този вид шах ме научи, че независимо колко силен компютър и програма имате, ако местите ходове, които не разбирате, нямате никакъв шанс. Изобщо, шахът е велика игра! Без значение с компютър или не.

Моето мнение по темата е изложено тук (Митове и истини за кореспондентния шах) и тук (Има ли бъдеще в кореспондентния шах?).
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

by Advertising on Sat Feb 18, 2012 7:20 pm

Advertising
 

Re: Какво мислите за кор. шах?

Postby atakurt on Sat Feb 18, 2012 7:20 pm

Добра идея, стига да не останем в тази тема само "обичайните заподозрени".
Мнението ти, описано в горните линкове, е коректно и го подкрепям.
Играл съм в ДИП още преди около 30 години и имам богат опит (а пък баща ми е бил шампион на НРБ), поради което се считам за длъжен да споделя определени идеи с надеждата, че ще разбера обективни мнения по тях - така, както са структурирани по теми по-долу.
----------------------------------------------------
1. Коршахът (КШ) изисква доста време и не е за професионалисти-практици. Той просто е една отделна дисциплина в шаха.
2. Времето на "пенсионерите без комп" изтече. Нужно е да има баланс между човека и машината - т. нар. мислене тип "кентавър", при което не е задължително компът да е чудовищен. За сведение - в партията от ДИП в момента между нас двамата употребявам само 2 ГХц с 2 ГБ РАМ, а позицията е след 40-ия ход с пешка повече за мен (макар и обективно - равна).
3. В настоящия момент КШ не може да се развива КОРЕКТНО у нас, поради което не препоръчвам на нови играчи да започват практикуването му, преди да са отстранени редица недостатъци.
Нормативните документи на БФКШ не са издържани и позволяват доста неморални действия, което не е полезно за имиджа на КШ. В писмо до УС на БФКШ споменах за някои от тях и помолих за действия, но полученият отговор говори за формализъм и бюрократичен подход от страна на БФКШ, поради което ще спомена само за някои от нередностите, които ме смущават:
А) Не е добре да се играе от името на дами, а после да се хвалим колко сме напреднали с женския шахмат. Освен Светла и Маргарита, не са ми известни други реално силни КШ-играчки (моля за извинение, ако има такива и очаквам да се обадят тук). СРАМНО, МНОГО СРАМНО е да се гордеем с гросмайстор Карапчанска (хахахаххаха, а дали тя знае как се прави рокада? ...) или с успехите на Кремена Росенова Маринова (под чието име играе уважаваният г-н Симеон Винчев);
Б) Не е правилно да се регистрират и картотекират КШ-играчи, които не знаят, че играят, а и друг играе вместо тях. В БФКШ липсват законно подписани картотеки на редица посочени от мен поименно КШ-никове, с които уж играя в момента (всъщност играя с други играчи, които даже не крият това);
В) БФКШ позволява картотекирането на безброй много отбори, от чието име може да играе само един човек. Така той спокойно може да загуби с по 4:0 от един от отборите си и да стане с лекота шампион на БГ. Пример: http://www.iccf-webchess.com/EventCross ... x?id=27270 . Тук някои от състезателите на "Тракия" и "Рокада" (ДОП започна през 2011-а година) бяха членове на "СПАРТАК", а е повече от абсурдно да играеш срещу собствения си отбор. Още по-нелогично е бездействието на БФКШ относно умишлените загуби срещу някого с цел да се попречи на другиго. Примери:
- http://www.iccf-webchess.com/EventCross ... x?id=27274 . Н. Балтов има две просрочки по време (а това в КШ на практика е еквивалентно на напускане на партията!!!), докато срещу "СПАРТАК" се напъва с всички сили. Нима това не е най-малкото неетично? В ЕДИН ТУРНИР ПО ПРАКТИЧЕСКИ ШАХ ЗА ДВЕ ТАКИВА ЗАГУБИ ИЗВАЖДАТ ОТ ТУРНИРА И МОЖЕ ДА ТЕ НАКАЖАТ ДА НЕ ИГРАЕШ ШАХ ЗА ДВЕ ГОДИНИ!!
- http://www.iccf-webchess.com/MakeAMove.aspx?id=347749 . Вижте сами в каква позиция белите загубиха! Уважаваният г-н Златин Стоянов е силен играч, но след такава победа спокойно залагам, че ще е новият шампион на БГ. В същия момент играчът с белите усилено драпа срещу мен и може и да успее да отмъкне реми и така да даде половин точка аванс на г-н Стоянов пред мен в борбата за титлата.
Е, как може тогава да се играе нормално КШ, след като се мъча да постигна етюдни победи ( http://www.iccf-webchess.com/MakeAMove.aspx?id=347722 ), но неетичността на играчи и умишленото бездействие от страна на БФКШ ме дезинтересират???
И как ще се заинтересуват други от КШ, след като са налице дали дебелооки измами?
Г) БФКШ има портал, но досега не ми е позволено да влизам в него, въпреки желанието ми, което е най-малкото загадъчно;
Д) ... имам още поне ДЕСЕТ въпроса от този тип, но ще продължа след като разбера мнението на хората за горните 4 ... ;
4. Многото ремита в КШ предопределят силното предимство на белите. Трябва да се играят по 2 партии, за да има баланс. Иначе жребият ще даде победата в турнира на добре избрани "наши хора".
5. Има ПРЕКАЛЕНО МНОГО играчи, които се записват, а после се отказват и така компрометират състезанията - даже и в ДИП и ДОП. Нужно е да има "Б"-група, а "А"-група да е само от 4 или 5 отбора (при всичко 17 члена на БФКШ това е оптималното число) по 2 партии. А отказалите се трябва да бъдат изключвани от състезания за 2 години МИНИМУМ!
6. Ужасно бавна игра е КШ!!! Имаш по 5 дена на ход (в межд. турнир) и по 30 дена почивка годишно. Като прибавим и факта, че, АКО ИЗИГРАЕШ ХОД, СЛЕД КАТО СИ МИСЛИЛ 23 ЧАСА, 59 МИНУТИ И 59 СЕКУНДИ, ТО НЕ ТИ СЕ ОТЧИТА НИТО ЕДНА СЕКУНДА МИСЛЕНЕ!! Трябва да се намали времето за мислене, иначе ще се полудее! За справка - настоящият световен шампион по КШ стана такъв в турнир, който продължи ... шест години ...
7. ... хайде, засега, стига толкова ...

А, АКО ИМА НЯКОЙ ОТ ЕТИЧНАТА КОМИСИЯ НА БФКШ, КОЙТО ДА ЧЕТЕ ТЕЗИ РЕДОВЕ, ТО НЕКА ДА СЕ САМОСЕЗИРА ОБЩЕСТВЕНО, СЛЕД КАТО НА СЕЗИРАЩОТО МИ ПИСМО НЕ СЕ ДАДЕ ОБЕКТИВЕН ОТГОВОР!

бфкш, на ход си.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

by Advertising on Sat Feb 18, 2012 10:04 pm

Advertising
 

Re: Какво мислите за кор. шах?

Postby Nikola on Sat Feb 18, 2012 10:04 pm

За съжаление си прав и всички тези случаи, които си изредил, са наистина проблемни. Това действително компрометира идеята на кор. шах.

Иначе нашата партия в ДИП е доказателство за това, което съм написал. Ти си доказан практически шахматист, имаш международно звание и очевидно разбираш тази игра по-добре мен. Така че, не е необяснимо, че драпам за реми, въпреки че имам по-мощен хардуер от твоя :)

Между другото, поздравления за красивия финал в партията срещу Д. Давидов!

Кор. шах играят и наши гросмайстори. Например, в момента се провежда приятелски мач между България и Франция (http://www.iccf-webchess.com/EventCross ... x?id=27240), като на първите ни дъски са гм Кирил Георгиев и гм Юлиан Радулски! Понеже няма никакъв шанс някога в живота да застана в един отбор редом до тях, се радвам, че кор. шах ми даде такава възможност все пак. За съжаление, точно в този мач е илюстрирана и друга част на медала - вижте позициите на силния ни практически майстор Валери Лилов. Чакат го две гръмки загуби срещу играч, който губи от мен - пълния лаик - в един друг турнир - http://www.iccf-webchess.com/MakeAMove.aspx?id=357211 Това е доказателство, че кор. шах и практическия шах са абсолютно различни дисциплини и няма никаква гаранция, че като си добър в едното, ще жънеш успехи и в другото.
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

Re: Какво мислите за кор. шах?

Postby Zlatin on Sun Feb 19, 2012 8:50 am

Абе хора вие като пишете, мислите ли...
Как мога да кажа на човека - вземи сега загуби по време срещу мен...
Не знам какво е станало, но просто му изтече времето. Парадоксално но аз имам в практиката си такъв пример и то в силен международен турнир - просто не забелязах как ми изтече времето.
То човек каквото и да направи все не е добре. Като бия - дават ми. Като загубя - пак нагласено.
Сигурно и в Мемориалите пак така - накарах играчи като Mary и другите да загубят за да стана аз IM !
Нали така? Хайде да не се обиждаме! Това по-горе го приех като лична обида! Голяма обида !
Zlatin
Кон
 
Posts: 28
Joined: Thu Jan 07, 2010 9:29 pm

Re: Какво мислите за кор. шах?

Postby atakurt on Sun Feb 19, 2012 9:04 am

Zlatin wrote:Абе хора вие като пишете, мислите ли...
Как мога да кажа на човека - вземи сега загуби по време срещу мен...
Не знам какво е станало, но просто му изтече времето. Парадоксално но аз имам в практиката си такъв пример и то в силен международен турнир - просто не забелязах как ми изтече времето.
То човек каквото и да направи все не е добре. Като бия - дават ми. Като загубя - пак нагласено.
Сигурно и в Мемориалите пак така - накарах играчи като Mary и другите да загубят за да стана аз IM !
Нали така? Хайде да не се обиждаме! Това по-горе го приех като лична обида! Голяма обида !


Уважаеми г-н Стоянов,
Първо се извинявам на четящите тези редове, че Ви отговарям публично.
Ако сте се считали засегнат от някое мое действие или бездействие, то етиката изискваше първо да комуникирате лично с мен.
Но, след като предпочитате публичност, то и моят отговор ще е такъв.

Второ, КАТЕГОРИЧНО ПО НИКАКЪВ НАЧИН НЕ ВИ ОБИЖДАМ С НИЩО!
Напротив, изразих уважение и заявих, че сте силен играч. Може би ще е добре да прочетете още веднъж предния ми пост и ще констатирате, че упреците ми са насочени към Вашия противник - г-н Димов, както и към г-н Балтов, но най-вече към БФКШ и бездействието на ръководството ѝ.

Трето, темата тук е посочена от г-н Антонов и ще Ви помоля да изразите становището си по повдигнатите от мен и потвърдени от него конкретни проблеми.
ВИЕ СТЕ ЧЛЕН НА РЪКОВОДСТВОТО НА БФКШ И КАТО ТАКЪВ НОСИТЕ РЕАЛНА ОТГОВОРНОСТ ИМЕННО ЗА НЕРЕШАВАНЕТО НА ТЕЗИ ПРОБЛЕМИ!

... чакам отговора Ви, г-н Стоянов ...
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Какво мислите за кор. шах?

Postby Nikola on Sun Feb 19, 2012 9:13 am

Здравейте! Всъщност, темата не беше с фокус върху злоупотребите, макар че такива има. Конкретно относно победата на Златин срещу Димов в ДИП, не вярвам да е нагласена, колкото и да изглежда, че е така.

Аз лично не вярвам злоупотребите да могат да се елиминират с нормативни средства. Това зависи изцяло от морала на играчите, а той за съжаление не е еднакво висок при всички. Договорените резултати са нарушение на правилата както в кор., така и в практическия шах, но и на двете места ги има за съжаление в доволно големи количества. Това обаче мен лично не може да ме спре да се занимавам с шах. Вярно, може да ме откаже да играя в определени турнири обаче.
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

Re: Какво мислите за кор. шах?

Postby atakurt on Sun Feb 19, 2012 9:24 am

Nikola wrote:Здравейте! Всъщност, темата не беше с фокус върху злоупотребите, макар че такива има. Конкретно относно победата на Златин срещу Димов в ДИП, не вярвам да е нагласена, колкото и да изглежда, че е така.

Аз лично не вярвам злоупотребите да могат да се елиминират с нормативни средства. Това зависи изцяло от морала на играчите, а той за съжаление не е еднакво висок при всички. Договорените резултати са нарушение на правилата както в кор., така и в практическия шах, но и на двете места ги има за съжаление в доволно големи количества. Това обаче мен лично не може да ме спре да се занимавам с шах. Вярно, може да ме откаже да играя в определени турнири обаче.

Когато мишките виждат, че котката спи, ще изядат цялото сиренце.
Крайно време е ръководството на БФКШ да се поразмърда и да накаже виновните - та нали си има т. нар. "Етична комисия".
Иначе фалшификациите ще продължат в геометрична прогресия.
А после ще бъда принуден да се поуча от тях :) ...
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Какво мислите за кор. шах?

Postby atakurt on Sun Feb 19, 2012 9:31 am

Има и още нещо друго - нещо много важно, което пиша умишлено в отделен пост.

Убеден съм, че с изказването си за мошеничествата хвърлих камък в гнездото на осите и тепърва гузните негонени ще побягнат.
Сигурен съм, че ще има бурни атаки именно от самите мошеници. А те често предприемат контраатаки на лична основа, без да отговарят конкретно на фактите.
Затова предварително заявявам следното:
КОЙТО СЕ ЧУВСТВА ОБИДЕН, ДА БЪДЕ ГОТОВ ДА ЗАСТАНЕ НА ПОЛИГРАФ. ЗАЩОТО АЗ СЪМ СЪГЛАСЕН ДА СЕ ЯВЯ НА ПОЛИГРАФ.
И моля всички да обърнат внимание върху това как ще реагира БФКШ ...
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Какво мислите за кор. шах?

Postby Simeon Vinchev on Sun Feb 19, 2012 9:58 am

Уважаеми г-н Куртенков,

От доста време следя вашите коментари.Прекалено много уважавам свободното мнение на всеки, респективно Вашето.Но този път прекалихте много.Прав сте за много неща.Но според мен нямате толкова много наблюдения върху кореспондентния ни шах за да давате категорично мнение по цялостното му състояние.Всеки може да критикува.Но нека погледнем реалната ситуация.
1.3 дни за ход е минималното шреме за мислене което ICCF признава като контрола за отчитане на ЕЛО.А за отчитането на времето на сървара на ICCF мисля, че въпросите са към ICCF а не към БФКШ.
2.Умаловажаването на успехите на родния кореспондентен шах не е само Ваш приоритет.Аз бих задал следния въпрос.Общото съжителство на двама кореспондентни шахматисти, предупределя ли това, че играе само единия.Само защото другия не бил известен практик.Защото Кремена ми е съпруга и най-нормалното нещо е да обсаждаме нещата заедно.Но аз бих добавил.Маргарита е съпруга на мс Красимир Бочев, Светла на моя приятел Николай Йорданов.По Вашата логика....разбирате колко е смешно изглеждате отстрани с подобни глупости.Аз да задам ли въпроса в 13 ДОП колко представителя на Вашето семейство играят?Правил ли го е някой на въпрос досега?Но тук явно опира до липса на култура...
3.БФКШ в последните години направи много и за нормативните си документи/благодарности на Николай Йорданов/ и за Вътрешния и Външен календар.Нещата се случват бавно и полека.Нека не хвърляме само помия.
4.Т.н. уговорени партии.Моля нека погледнем реално какъв е процента на уговорени партии в практическия шах.

С уважение:Симеон Винчев
без претенций за гений, нормален председател на ШК ;)
Simeon Vinchev
Кон
 
Posts: 25
Joined: Sun Feb 19, 2012 9:27 am

Re: Какво мислите за кор. шах?

Postby atakurt on Sun Feb 19, 2012 10:20 am

Simeon Vinchev wrote:Уважаеми г-н Куртенков,

От доста време следя вашите коментари.Прекалено много уважавам свободното мнение на всеки, респективно Вашето.Но този път прекалихте много.Прав сте за много неща.Но според мен нямате толкова много наблюдения върху кореспондентния ни шах за да давате категорично мнение по цялостното му състояние.Всеки може да критикува.Но нека погледнем реалната ситуация.
1.3 дни за ход е минималното шреме за мислене което ICCF признава като контрола за отчитане на ЕЛО.А за отчитането на времето на сървара на ICCF мисля, че въпросите са към ICCF а не към БФКШ.
2.Умаловажаването на успехите на родния кореспондентен шах не е само Ваш приоритет.Аз бих задал следния въпрос.Общото съжителство на двама кореспондентни шахматисти, предупределя ли това, че играе само единия.Само защото другия не бил известен практик.Защото Кремена ми е съпруга и най-нормалното нещо е да обсаждаме нещата заедно.Но аз бих добавил.Маргарита е съпруга на мс Красимир Бочев, Светла на моя приятел Николай Йорданов.По Вашата логика....разбирате колко е смешно изглеждате отстрани с подобни глупости.Аз да задам ли въпроса в 13 ДОП колко представителя на Вашето семейство играят?Правил ли го е някой на въпрос досега?Но тук явно опира до липса на култура...
3.БФКШ в последните години направи много и за нормативните си документи/благодарности на Николай Йорданов/ и за Вътрешния и Външен календар.Нещата се случват бавно и полека.Нека не хвърляме само помия.
4.Т.н. уговорени партии.Моля нека погледнем реално какъв е процента на уговорени партии в практическия шах.

С уважение:Симеон Винчев
без претенций за гений, нормален председател на ШК ;)


В предходния ми пост явно бях прав за това, което ще се случи.
На изразеното ми обективно и подкрепено с факти мнение беше отговорено с лични нападки.
Явно е безсмислено да споря с мошеници.
Само ще отбележа ФАКТИТЕ:
Маргарита Бочева и Светла Йорданова познавам от малки. Те са силни шахматистки.
Вашата съпруга не познавам и ми е интересно в кои шахматни състезания на живо е играла?
В последното ДОП играе синът ми, който е с доста по-висок рейтинг на ФИДЕ от Вашия (а имате ли въобще рейтинг на ФИДЕ?).
Освен това, в ранглистата на БФШ не фигурирате нито Вие, нито съпругата Ви. Какво право имате тогава да съдите за шахматната сила на сина ми?

Предлагам Ви личните Ви нападки към сина ми да бъдат разрешени чрез един мач по шахмат на живо между вас двамата.
А на г-жа съпругата Ви ще играя БЛИНД.

Г-Н ВИНЧЕВ,
С ВАШЕТО ИЗКАЗВАНЕ САМО НАЛЯХТЕ МАСЛО В ОГЪНЯ.
ОФИЦИАЛНО ЗАЯВЯВАМ, ЧЕ ВИЕ ИЗВЪРШВАТЕ МОШЕНИЧЕСТВО, КАТО ИГРАЕТЕ ПОД ИМЕТО НА СЪПРУГАТА СИ!
ИМАТЕ ПРАВО ДА МЕ ДАДЕТЕ ПОД СЪД, НА КОЙТО ЩЕ ПОИСКАМ ЕКСПЕРТИЗА И ЯВЯВАНЕ НА ПОЛИГРАФ!
Last edited by atakurt on Sun Feb 19, 2012 10:29 am, edited 1 time in total.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Какво мислите за кор. шах?

Postby Nikola on Sun Feb 19, 2012 10:27 am

В допълнение на написаното от Симеон, моята дъщеря, която е на 16, също има регистрация в ICCF и игра в един турнир. Мога да кажа, че обсъждахме нещата заедно, но аз я оставях тя да си взема решенията чисто с учебни цели. Не може да се каже, че съм играл вместо нея. Аз й давах напътствия как да си служи със софтуера, какво да гледа, какви справки да си прави в базите и т.н. Не е била поставено лице и се представи съвсем посредствено като начинаещ, както може да се види от партиите тук - http://www.iccf-webchess.com/EventCross ... x?id=22251

Вижте, не може представите от практическия шах да се пренасят едно към едно към кореспондентния. Както вече неведнъж се почерта в тази дискусия, това са съвсем различни шахматни дисциплини. Партиите се обсъждат дори между силни играчи, взаимно си помагат, консултират се и си искат мненията. Самите партии не са толкова персонална борба, колкото анализ и избор на варианти заради самия шах, а не заради човека, който стои зад виртуалната дъска отсреща. Понякога се случва дори да обсъдиш вариант с противника си, докато играете. Всичко зависи от нивото на цивилизованост и морала на хората. Някои са егоцентрични и себични и въпреки че не става дума за пари, го взимат прекалено лично и като на живот и смърт, но нито аз, нито Златин, Симеон и другите от по-младото поколение, сме дошли в кор. шах, за да търсим нещо користно. Всеки от нас си има достатъчно сериозна професия, в която се развива и успява добре, така че няма нужда да избива някакви комплекси. Затова си играем и просто се кефим на ценните моменти, в които откриваме дебютна новост или опровергаваме стара догма, а тези моменти са наистина твърде, твърде малко, дълго време се чакат и затова са толкова скъпи.

Затова, призовавам и Златин и всички останали, да не обръщат внимание на личните нападки, ами да си гледаме шаха и да продължаваме все така да си доставяме удоволствие от играта.
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

Re: Какво мислите за кор. шах?

Postby Simeon Vinchev on Sun Feb 19, 2012 10:33 am

Уважаеми г-н Куртенков,

Много бързо се палите.Били сте прав.За какво?Когато Вие Великия Куртенков обвинявате проблеми няма нали?Но когато други Ви кажат истината в очите Ви е криво.Нито аз, нито съпругата ми имаме желание да се доказваме на човек като Вас.Нямам претенций да съм нещо друго освен добър и скромен кореспондентен играч.Много бързо стинахте до полиграфа.Вървете и се подложете на него явно имате нужда да докажете нещо на някого.Може би на себе си...Трудно Ви е.Никой не Ви взима на сериозно.Не си избиваите комплексите върху малкото хора които обичат тази игра и искат единствено да играят спокойно.

С огромно уважение:Симеон Винчев
Simeon Vinchev
Кон
 
Posts: 25
Joined: Sun Feb 19, 2012 9:27 am

Re: Какво мислите за кор. шах?

Postby atakurt on Sun Feb 19, 2012 10:35 am

Nikola wrote:В допълнение на написаното от Симеон, моята дъщеря, която е на 16, също има регистрация в ICCF и игра в един турнир. Мога да кажа, че обсъждахме нещата заедно, но аз я оставях тя да си взема решенията чисто с учебни цели. Не може да се каже, че съм играл вместо нея. Аз й давах напътствия как да си служи със софтуера, какво да гледа, какви справки да си прави в базите и т.н. Не е била поставено лице и се представи съвсем посредствено като начинаещ, както може да се види от партиите тук - http://www.iccf-webchess.com/EventCross ... x?id=22251

Вижте, не може представите от практическия шах да се пренасят едно към едно към кореспондентния. Както вече неведнъж се почерта в тази дискусия, това са съвсем различни шахматни дисциплини. Партиите се обсъждат дори между силни играчи, взаимно си помагат, консултират се и си искат мненията. Самите партии не са толкова персонална борба, колкото анализ и избор на варианти заради самия шах, а не заради човека, който стои зад виртуалната дъска отсреща. Понякога се случва дори да обсъдиш вариант с противника си, докато играете. Всичко зависи от нивото на цивилизованост и морала на хората. Някои са егоцентрични и себични и въпреки че не става дума за пари, го взимат прекалено лично и като на живот и смърт, но нито аз, нито Златин, Симеон и другите от по-младото поколение, сме дошли в кор. шах, за да търсим нещо користно. Всеки от нас си има достатъчно сериозна професия, в която се развива и успява добре, така че няма нужда да избива някакви комплекси. Затова си играем и просто се кефим на ценните моменти, в които откриваме дебютна новост или опровергаваме стара догма, а тези моменти са наистина твърде, твърде малко, дълго време се чакат и затова са толкова скъпи.

Затова, призовавам и Златин и всички останали, да не обръщат внимание на личните нападки, ами да си гледаме шаха и да продължаваме все така да си доставяме удоволствие от играта.

Никола, безспорно си прав.
Но случаят е друг, различен от този с дъщеря ти.
Касае се за ДОП за мъже! Това е най-важното състезание у нас. Даден отбор няма достатъчно членове и умишлено се картотекира съпругата на С. Винчев, а той играе вместо нея. Така участва в борбата за националната титла и променя етичността и законността на високо ниво.
На това в НК му казват "фалшификация на самоличност".
С други думи, С. Винчев извършва престъпление по смисъла на НК, а БФКШ прикрива това престъпление.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Какво мислите за кор. шах?

Postby Simeon Vinchev on Sun Feb 19, 2012 10:46 am

Г-н Куртенков,

Не виждам каква е разликата в картотекирането на съпругата ми и сина Ви.Ставате смешен и се радвайте , че не Ви взимам насереозно, а само се забавлявам с Вас....

С уважение:Симеон Винчев
Simeon Vinchev
Кон
 
Posts: 25
Joined: Sun Feb 19, 2012 9:27 am

Re: Какво мислите за кор. шах?

Postby atakurt on Sun Feb 19, 2012 10:56 am

Simeon Vinchev wrote:Г-н Куртенков,

Не виждам каква е разликата в картотекирането на съпругата ми и сина Ви.Ставате смешен и се радвайте , че не Ви шзимам насереозно, а само се забавлявам с Вас....

С уважение:Симеон Винчев


ГРЕШКА! Само наливате масло в огъня и не реагирате адекватно.

След прочитането на Вашия пост, изпратих официална жалба до УС на БФКШ:
-----------------------------------------------------------------
Уважаеми членове на УС на БФКШ,
Заявявам, че г-н Симеон Винчев използва името на Кремена Росенова Маринова и играе вместо нея в ДОП по кореспондентен шах. Едно е да се "помага" на ниско ниво, а друго - да се бориш за националната титла чрез мошеничества.
Това е измама и моля да бъде проверена от Вас, както и да вземете адекватни мерки.
Считам, че случаят накърнява имиджа на родния кореспондентен шахмат.
Моля Ви да не реагирате с решение от типа на "Нищо не знаем, нищо не можем да направим.", защото този факт е общоизвестен и лесно доказуем - чрез личен контакт с г-жа Кр. Р. Маринова от Вас или чрез полиграф от страна на Прокуратурата.
Евентуалното Ви бездействие би имало катастрофални последици за кореспондентния шах, защото ще се боря докрай за истината!

С Уважение!
Председател на ШК "СПАРТАК":
(Ат. Куртенков)
Last edited by atakurt on Sun Feb 19, 2012 10:56 am, edited 1 time in total.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Next

Return to Кореспондентен шах

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests