Кореспондентен турнир по Швейцарска система! Какво мислите?

Информация за предстоящи и настоящи турнири, резултати и новини, интересни факти и др.

by Advertising on Mon Oct 15, 2012 8:55 pm

Advertising
 

Кореспондентен турнир по Швейцарска система! Какво мислите?

Postby Dejan Dimitrov on Mon Oct 15, 2012 8:55 pm

Здравейте!

В главата ми се върти една идея, която мисля да реализирам, ако намеря пари за награди, макар и скромни. До сега нямам информация у нас да е организиран кореспондентен турнир по Швейцарска система... Въпросът ми е към всички кореспондентни състезатели в България или поне активните във форума. Как гледате на идеята да бъде организиран турнир по кореспондентен шах, швейцарска система 5 или 7, а може и 9 кръга в зависимост броя на играчите? Примерно: Контрола 10 дена за 10 хода (все пак вече имаме ДИП УШ и Блиц). Когато свършат всички партии от първи кръг, правим втори и така... даже може и да се съкрати контролата примерно на 5 дена за 10 хода, което обаче вече е доста крайно и едва ли има нужда. Да, такъв турнир може да продължи доста във времето, но пък едва ли ще се проточи да кажем много повече от един финал ДИП с контрола 50 за 10, ако е в 5 кръга. Все пак в България има едно ядро от 25-30 играчи, които винаги успяват да се съберат да речем за приятелски мач с еди кого си. Мисля, че дори и с минимален финансов стимул един такъв турнир няма да затрудни никого, а експериментът изглежда интересен поне за мен. Дори вече си блъскам главата как и откъде да намеря пари за подобен турнир. Разбира се, съществува и другият въпрос: Дали да си останем малки, едно затворено общество с нашите си дразги и проблеми, или да се опитаме да станем комерсиални, колкото и трудно да е подобно начало. Колкото и труден да е този път. Като се замисля, в един Швейцарски турнир по Кореспондентен шах дори възможностите за манипулации от типа един човек с 5 ника или нещо подобно, доста дискутирано в нашите среди напоследък, е трудно, тъй като не е ясно ще се срещнат ли помежду си. Аз лично съм за комерсиализацията на кореспондентния шах и смятам, че трябва да влязат пари. А за да се случи това, трябва да правим новаторски неща. Ще опитам през следващата година или до края на тази да организирам турнир по швейцарска система с награди. Чакам мненията и аргументите ви за и против. Знам, че в световен мащаб има турнири с награден фонд, но те са кръгови. След като вече имаме контрола 10 за 10 хода мисля, че швейцарската система става напълно достъпна и използваема при организацията на турнири.
Dejan Dimitrov
Офицер
 
Posts: 64
Joined: Mon Mar 03, 2008 1:39 pm

by Advertising on Tue Oct 16, 2012 12:47 am

Advertising
 

Re: Кореспондентен турнир по Швейцарска система! Какво мислите?

Postby atakurt on Tue Oct 16, 2012 12:47 am

Идеята е добра.
Преди години съм играл в швейцарка по КШ с някаква странна съветска система, в която се играеха едновременно всички партии. Така е направено, че средният рейтинг на всички микротурнири е почти еднакъв (при около 60 участника всеки играеше с десет човека).
Друг вариант е този, който предложих писмено преди няколко дена на УС на БФКШ, а именно: контрола 10 часа за 10 хода с четвъртфинали по 8 човека по 2 партии (за полуфиналите се класират първите 4 човека). Динамично е, а турнирът на практика трае половин-една седмица. Още половин-една седмица за полуфиналите; още половин-една седмица за финала; така целият турнир ще е по-малко от месец с почивките.
Интересен е и твоят вариант (ако има такъв турнир, ме записвай), но е важно да имаш предвид, че съвременните интернет-шахматисти са пристрастени към контрола 3 минути за партия и дълги турнири няма да ги привлекат.

Деяне, каквото и да предприемеш, имаш подкрепата ми. Само ми кажи с какво мога да бъда полезен.
За съжаление, вече съм със субективното впечатление, че в родния КШ умишлено се мачкат силните шахматисти, а се толерира среднячеството чрез такива регламенти и правилца, които да са в ущърб на иновативното, прогресивното и оригиналното. У нас властва свръхконсерватизъм, облечен в железни доспехи и шлем без визьор, което едва ли ще доведе до някакви БЪДЕЩИ успехи на международната арена.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

by Advertising on Tue Oct 16, 2012 8:47 am

Advertising
 

Re: Кореспондентен турнир по Швейцарска система! Какво мислите?

Postby Dejan Dimitrov on Tue Oct 16, 2012 8:47 am

Идеята ми е да организирам кореспондентен турнир, идентичен на тези швейцарки, познати ни от практическия шах. Всичко още е на експериментално ниво. Т.е. идеята е като за начало да привлечем ядрото кореспондентни играчи в България и постепенно да се разширява спектъра. След това да се включат и състезатели от практическия шах. Знаеш как е. Всички си мислят, че е супер лесно. Пускаш си компа и готово, но ние знаем, че не е така. Мнавен календар ого силни практически играчи могат да изгорят и са потъвали в кореспондентното блато. Идеята на първо време е да родим прецедент, нещо новаторско в две насоки или даже три: 1. Кореспондентен турнир по Швейцарска система, 2. Кореспондентен турнир с награди и 3. Частен кореспондентен турнир. Досега всички състезания са организирани от БФКШ. Знаем, че в практическия шах вече всеки уикенд на 2-3 места поне в страната има частни турнири. Да разчупим малко календара. Да поведем хорото, пък знае ли човек. Може след време някой друг да реши да организира още един турнир извън държавния календар и постепенно ще се случват нещата, надявам се. Така ще си имаме държавен календар и календар с открити турнири. Като се замисля много по-лесно е да организираш швейцарка открит турнир по кореспондентен шах, отколкото по практически. Просто всякакви главоболия от битов характер отпадат.
Dejan Dimitrov
Офицер
 
Posts: 64
Joined: Mon Mar 03, 2008 1:39 pm

Re: Кореспондентен турнир по Швейцарска система! Какво мислите?

Postby atakurt on Tue Oct 16, 2012 9:42 am

Приемам!
Субективното ми мнение по твоята идея е следното:
1. БФКШ е прекалено ретроградна институция и няма да се залови с такова нещо. Ти не беше на последното ОС в Плевен и не знаеш, че там от трибуната пред всички предложих да финансирам турнир за "Купата на Куртенков". Последва мълчалив отказ и е явно, че БФКШ няма да допусне това.
СЛЕДОВАТЕЛНО ТРЯБВА САМИ ДА СЕ ЗАЕМЕМ, БЕЗ БФКШ! Както има ФИДЕ и АПШ, които си правят турнири, защо да няма и БФКШ, и БКШФ (или нещо подобно). Проучил съм въпроса отдавна - може да има няколко федерации по един спорт, само министерството на спорта финансира точно една от тях.

2. Без сървър няма да можем да правим турнири. Има такъв частен сървър, на който сега се играят някои ДИП-а. Това е единствената реална възможност и собственикът му би могъл да помогне, стига да го помолим по подходящия начин.

3. Турнирите ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да имат финансов характер. Но даващият пари трябва да знае за какво ги дава. Ако ти или някой друг намери пари, ще решава как да ги разпределя. АЗ СЪМ ГОТОВ ДА ФИНАНСИРАМ ТАКЪВ ТУРНИР С ЛИЧНИ СРЕДСТВА, ПРИ ЕДИНСТВЕНОТО УСЛОВИЕ ДА СЕ ИГРАЕ ЗА "КУПАТА НА КУРТЕНКОВ".

4. Контролата трябва да е много малка, за да е по-динамично и да има повече желаещи. Не претендирам, че идеята ми за 10 часа/10 хода е най-добрата, но ЗАДЪЛЖИТЕЛНО контролата трябва да се измерва в часове, защото ден за ход е много бавно.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Кореспондентен турнир по Швейцарска система! Какво мислите?

Postby Dejan Dimitrov on Tue Oct 16, 2012 9:59 am

Разбира се, съдействието, което ще искам от федерацията, е да предоставят сървъра. Първо трябва да кажат да или не, за да знам има ли смисъл да правя нещо. Ще пратя до УС една молба с примерен регламен и ще чакам отговор. Относно името на турнира, вероятно ще бъде свързано със спонсора. Т.е. ако примерно намеря пари от Община Шабла, естествено това по някакъв начин ще бъде подчертано. Ще се опитам да осигуря медийна разгласа, до колкото ми позволяват контактите. И другият въпрос е може би дали да има такси, макар и символични, които да бъдат прибавени към наградния фонд. Част от тях ще отидат примерно за скромен съдийски хонорар. Примерно между 3 и 5 лева.
Dejan Dimitrov
Офицер
 
Posts: 64
Joined: Mon Mar 03, 2008 1:39 pm

Re: Кореспондентен турнир по Швейцарска система! Какво мислите?

Postby atakurt on Tue Oct 16, 2012 11:39 am

Такси задължително трябва да има, но размерът им изцяло зависи от наградния фонд. Ако първа награда е хиляда лева :) , то 5 лева ще са явно малко ...
Що се касае до федерацията и въпроса ти към нея, то отсега мога да ти кажа какъв ще е отговорът: "Браво, много добро начинание. Дерзай, имаш моралната ни подкрепа. А за сървъра нищо не знаем, нищо не можем да кажем, сървърът не е наш, питай собственика. Ние провеждаме на сървъра само некомерсиални турнири, а за комерсиален не знаем дали той ще разреши.".
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София


Return to Новини и турнири

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests