Изкуството на Експерта!

Информация за предстоящи и настоящи турнири, резултати и новини, интересни факти и др.

by Advertising on Thu Apr 19, 2012 7:50 am

Advertising
 

Изкуството на Експерта!

Postby atakurt on Thu Apr 19, 2012 7:50 am

На вниманието ви предлагам красива позиция, стояща в момента на таблото в една партия от първенството на България:

Pos1.jpg
Pos1.jpg (93.96 KiB) Viewed 8810 times
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

by Advertising on Thu Apr 26, 2012 10:37 pm

Advertising
 

Re: Изкуството на Експерта!

Postby Nikola on Thu Apr 26, 2012 10:37 pm

Интересно как черните са успели да разположат чернополия си офицер на толкова "активно" поле.
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

by Advertising on Fri Apr 27, 2012 12:13 am

Advertising
 

Re: Изкуството на Експерта!

Postby atakurt on Fri Apr 27, 2012 12:13 am

Nikola wrote:Интересно как черните са успели да разположат чернополия си офицер на толкова "активно" поле.

По дебют той беше на прекрасен диагонал - от "ц5" стреляше по половината дъска. Направих си стратегически план на ограничение на "Оц5" - нещо, което е невъзможно и за свръхмощен комп. Последователно и методично прокарах вериги "ф2-е3" и "б2-а3"; после си усилих фигурите; след ходовете "б2-б4" и "Ка4" за офицера не остана друго поле, освен "а7" (на "д6" имаше пешка).
След това си прегрупирах фигурите и прокарах "б4-б5" и "ц4-ц5". Когато сложих "Ое3" и тежките фигури зад пешките "б5" и "ц5", заплаших хода "б5-б6" с печалба на материал ("Оа7" или други фигури) и така принудих хода "б7-б6", на което сложих тапата "ц5-ц6". После завърших "пломбата" с "Ка4-б2" и "а3-а4", като се прегрупирах за игра в центъра и на царския фланг. Партията продължава, макар че на практика имам фигура и пешка повече от месец насам ...

Мисля, че се получи позиционен шедьовър - учебен образец за игра на адвансер срещу оператор.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Изкуството на Експерта!

Postby Nikola on Fri Apr 27, 2012 10:20 am

Като я свършите, ще публикуваш един анализ.
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

Re: Изкуството на Експерта!

Postby atakurt on Sat May 12, 2012 2:08 pm

Не смятах за етично да публикувам данни за противника ми, но оценката вече е +4,61 (което означава около ТОП ПОВЕЧЕ за мен), а противникът ми продължава да си играе, сякаш нищо не се е случило. Все пак става дума за финал на Държавно отборно първенство за мъже и е унизително да играеш с топ по-малко в такъв турнир - особено срещу международен майстор ...

Ето го името на играещия с черните фигури с топ по-малко:
БОЙКО СТЕФАНОВ ЦОНЕВ ОТ ОТБОРА НА ЦСКА - СОФИЯ (първа дъска).
А ето и имената на съотборниците му:
ВАСИЛ ИЛИЕВ, ПЕТКО ПЕТКОВ и ВЕСКО СПАСОВ.
Ако беше в индивидуално първенство, то унижаваш само себе си, но в отборно първенство унижаваш и отбора си.

... интересно ми е какво е мнението на капитана на ЦСКА по случая ...
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Изкуството на Експерта!

Postby Nikola on Sat May 12, 2012 5:52 pm

Ами и на мен ми остана една партия ДИП, в която оценката на моята позиция е +8 и расте прогресивно с напредване на дълбочината, но противникът ми продължава да "мисли". На това му се вика коректна игра, но такива сме ние - шахматистите.

В друг турнир един с международно звание и рейтинг над 2500 (не беше българин) ми бави партията една година и накрая загуби по време, въпреки че беше без дама и без никаква компенсация :)

За мен най-голямото престъпление е един и същи човек да играе от името на всичките си съотборници.
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

Re: Изкуството на Експерта!

Postby atakurt on Sun May 13, 2012 9:37 am

Nikola wrote:За мен най-голямото престъпление е един и същи човек да играе от името на всичките си съотборници.

A може ли да играе само от името на половината си съотборници? :)
Е, да не кажеш нещо, ама все пак защо ли се сещам за играта на капитана на отбора "Кресим" в настоящото ДОП ...

Между другото, в цитираната ми партия с Б. Цонев резултатът набъбна до +5,50, а лидерът на ЦСКА играе ли, играе. Явно ще трябва да давам мат!
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Изкуството на Експерта!

Postby Nikola on Sun May 13, 2012 4:57 pm

atakurt wrote:
Nikola wrote:За мен най-голямото престъпление е един и същи човек да играе от името на всичките си съотборници.

A може ли да играе само от името на половината си съотборници? :)
Е, да не кажеш нещо, ама все пак защо ли се сещам за играта на капитана на отбора "Кресим" в настоящото ДОП ...


Това са безпочвени обвинения. Познавам и двамата, знам кой как играе в нашия отбор. Това, че са съпрузи и живеят под един покрив, създава предпоставки за злонамерени спекулации. При това положение нищо не пречи на хората да се съветват и да си помагат взаимно. Отборната игра е колективна по характер. Аз говоря за случаите, в които се регистрират цели отбори фиктивно, за да може един да дърпа конците и да играе зад имената на хора, които нямат и 1% самоучастие в изиграните партии. Това дискредитира кор. шах като цяло.
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

Re: Изкуството на Експерта!

Postby atakurt on Mon May 14, 2012 2:40 pm

Nikola wrote:Това, че са съпрузи и живеят под един покрив, създава предпоставки за злонамерени спекулации. При това положение нищо не пречи на хората да се съветват и да си помагат взаимно. Отборната игра е колективна по характер.

Значи мога да поощря прабаба ми (с която "живеем под един покрив") по-активно да се включи в борбата за титлата "Шампион на България за мъже по кореспондентен шах"!
След като смяташ, че нищо не пречи да се съветваме заедно и да си помагаме взаимно!
После да няма някакви безпочвени обвинения и злонамерени спекулации, че аз съм бил играл вместо нея???
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Изкуството на Експерта!

Postby Nikola on Mon May 14, 2012 4:28 pm

Виж, това че си писал сина си в отбора, е същото. Какво като е шахматист? Откъде да сме сигурни знае ли изобщо, че играе в такъв турнир? Аз пък не съм никакъв шахматист, знае ли човек кой мести моите ходове?

При семейните отбори винаги стои такъв проблем и досега не се е намерил достатъчно умен човек да го реши.
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

Re: Изкуството на Експерта!

Postby atakurt on Mon May 14, 2012 5:45 pm

Nikola wrote:Виж, това че си писал сина си в отбора, е същото. Какво като е шахматист? Откъде да сме сигурни знае ли изобщо, че играе в такъв турнир? Аз пък не съм никакъв шахматист, знае ли човек кой мести моите ходове?

При семейните отбори винаги стои такъв проблем и досега не се е намерил достатъчно умен човек да го реши.

Никола, абсолютно си прав!
НИКОГА няма да има възможност да се докаже кой мисли над ходовете.
НО!
Но може да се направи така, че да не е изгодно да се играе от няколко ника едновременно.
Това и съм направил като предложение до УС, което ще се гледа днес. И ти присъстваш, така че ще си кажеш мнението.
Когато има:
- групи по сила от по 8 човека, ще бъде много трудно за силния играч да удържа позициите си в горната група и да се бори с друг ник за влизане от долната група;
- ЕКСПЕРТЕН СЪВЕТ, в който влизат САМО имащите поне 30 незавършили рейтинговани партии към 1. януари, ще трябва да се концентрираш върху един ник, за да си в Експертния съвет;
- забрана за диференцирани по пол и възраст турнири, които да се изпращат за субсидиране в МФВС, то няма да е изгодно на играещия с женски или ветерански ник да го използва, защото няма да има финансова изгода.

ЕТО ТИ ГО РЕШЕНИЕТО НА ПРОБЛЕМА!
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Изкуството на Експерта!

Postby atakurt on Thu May 24, 2012 1:22 pm

Nikola wrote:Ами и на мен ми остана една партия ДИП, в която оценката на моята позиция е +8 и расте прогресивно с напредване на дълбочината, но противникът ми продължава да "мисли".

Вече те надминах! Оценката на позицията ми срещу капитана на ЦСКА стана +15 и расте още по-прогресивно, но явно "Лудогорец" е нанесъл доста тежки травми.
Никола, хайде да си направим едно състезание с теб - кой от нас двамата ще направи позиция с по-голяма оценка срещу елита на България в настоящите държавни първенства!
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Изкуството на Експерта!

Postby Nikola on Wed May 30, 2012 4:54 pm

Не съм почитател на злорадстването. На всеки може да се случи, макар че при съвременните компютърни средства е срамно да държиш позиция, на която едва ли не вече й се вижда матът, и да се мъчиш, надявайки се на противника ти да му се хлъзне мишката и да премести на друго квадратче.

Подаваш виртуално ръка, натискаш resign, пишеш две поздравителни думи и продължаваш напред. Не е трудно.
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

Re: Изкуството на Експерта!

Postby atakurt on Thu May 31, 2012 10:06 am

Категоричен враг съм на злорадстването и аз.
Думите ми имат цел да докажат острата необходимост от радикални и спешни реорганизации в системата на държавните първенства, защото е противопоказно за шаха ни във финал на ДИП за мъже да имат право да играят директно всякакви начинаещи образи.
В момента, колкото и свръхфантастично да звучи, НА ДЕСЕТИЯ ХОД В ЕДНА ПАРТИЯ ОТ ФИНАЛА ЗА ДЪРЖАВНО ИНДИВИДУАЛНО ПЪРВЕНСТВО ЗА МЪЖЕ ОЦЕНКАТА Е ВЕЧЕ "ПЛЮС СТО ПЕТДЕСЕТ И ШЕСТ", което е почти мат (дама повече при атака)!
Ама противникът играе, а това не звучи добре ...
---------------------
Вече му обявих и форсиран мат в 47 хода, ама първата плоча на ЦСКА продължава да играе. Сигурно ще си вземе и почивката от два месеца, така че преди Великден едва ли ще завърша партията ...
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Изкуството на Експерта!

Postby atakurt on Sat Jul 14, 2012 10:15 pm

На първата дъска на ЦСКА вече обявих мат в 12 хода, който се вижда и с "Правец-8".
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София


Return to Новини и турнири

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests