Сървър базирани български турнири

Чакаме вашите идеи и въпроси

by Advertising on Thu Jul 31, 2008 12:46 am

Advertising
 

Сървър базирани български турнири

Postby shahor on Thu Jul 31, 2008 12:46 am

Имам един въпрос... Кога турнирите, които се организират от БФКШ, ще бъдат сървърно базирани... така както направи ICCF... Предполагам, че тази съвременна форма на провеждане на турнирите ще повиши много повече интереса към кореспондентния шах... С нетърпение очаквам това да се случи... за да участвам отново в булгарски кореспондентни турнири... Времето на писмата и имейлите вече отмина... при целия романтизъм, който носеше със себе си...
shahor
Пешка
 
Posts: 2
Joined: Wed Jul 30, 2008 11:53 pm

by Advertising on Thu Jul 31, 2008 12:50 am

Advertising
 

Re: Сървър базирани български турнири

Postby Kalin on Thu Jul 31, 2008 12:50 am

Да се направи собствен сървър не е лесно технически, но може би може да се използва някой готов? Наистина това е много хубаво предложение, да се надяваме да се осъществи :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

by Advertising on Thu Jul 31, 2008 12:52 am

Advertising
 

Re: Сървър базирани български турнири

Postby Kalin on Thu Jul 31, 2008 12:52 am

Даже ако няма реакция тук във форума лично ще попитам Петьо Маринов какво мисли по въпроса :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Сървър базирани български турнири

Postby shahor on Thu Jul 31, 2008 1:06 am

Като за начало може да се ползва сървърът на ICCF... Много други национални федерации преместиха националните си шампионати там...
shahor
Пешка
 
Posts: 2
Joined: Wed Jul 30, 2008 11:53 pm

Re: Сървър базирани български турнири

Postby Kalin on Wed Sep 17, 2008 12:50 pm

Доколкото разбрах идеята е осъществена? :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Сървър базирани български турнири

Postby LordVetinari on Mon Mar 09, 2009 1:56 am

Искам да попитам нещо, май горе-долу тук му е мястото...Какви са ограниченията в правилата на ICCF и съответно на БФКШ относно използването на компютри по време на кореспондентните партии?
User avatar
LordVetinari
Топ
 
Posts: 180
Joined: Wed May 07, 2008 9:50 pm
Location: Ankh Morpork

Re: Сървър базирани български турнири

Postby Kalin on Mon Mar 09, 2009 9:38 am

Мисля че няма такива? :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Сървър базирани български турнири

Postby LordVetinari on Tue Mar 10, 2009 9:53 am

Демек, могат да се ползват програми?
User avatar
LordVetinari
Топ
 
Posts: 180
Joined: Wed May 07, 2008 9:50 pm
Location: Ankh Morpork

Re: Сървър базирани български турнири

Postby Kalin on Tue Mar 10, 2009 10:52 pm

Естествено :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Сървър базирани български турнири

Postby Nikola on Sun Mar 29, 2009 8:50 pm

Здравейте,

Аз съм регистриран в ICCF и играя през техния сървър с програмата Scid, която поддържа протокола xfcc, изработен специално за кореспондентна игра на шах през интернет. Много е удобно. По същия начин играя и в Scheming Mind. Всъщност, това са единствените два сайта, за които знам, че поддържат xfcc.

Много бих се радвал, ако и нашата федерация започне да предлага пълноценна онлайн поддръжка не само за провеждане на турнири, но и за всичко останало, вкл. плащане на турнирни такси и т.н. Аз например съм много зле с времето и това е една от причините все още да не съм картотекиран. Два пъти опитах да се срещна с хората, но срещите ми се провалиха заради проблеми (все изникваха по-важни ангажименти).

Иначе, що се отнася до компютърната употреба в задочния шах, там борбата е 100% загубена. Не може (технически) да се извършва никакъв контрол, а мисля и, че няма смисъл. За мен смисълът от този тип шах е в задълбочения анализ и спокойните "лабораторни" условия, в които човек може да разработва и подлага на проверка нови варианти и дебютни иновации. Добър аналитик не означава обаче добър играч (на турнирната дъска). Става дума за съвсем различни спортове. С такава цел например съм пуснал малък турнир на тема "Будапещенски гамбит" в SM. Искам да проверя дали след "1. d4 Nf6 2. c4 e5 3. dxe5 Ng4" отговорът "4. Qd5!?" не опровергава тотално играта на черните и цялата идея на гамбита. Не съм срещал този ход в турнирната практика на високо ниво. Иначе съм открил само 4 партии в базата ми с близо 3 млн. записа и статистиката е в полза на черните, но с белите играят неградирани състезатели, което ме навежда на мисълта, че са начинаещи или просто слабаци и не са го играли добре. Първоначално изглежда странно да забиваме дамата в центъра на петия хоризонтал още на 4-ия ход, но при по-сериозен анализ се оказва, че там тя се разполага много удобно и безопасно. Rybka също е съгласна с мен. Разбира се, трябва да се внимава (то къде ли не трябва). Ето в това виждам ползата от кореспондентния шах най-вече.

Не знам, професионалните състезатели дали се възползват от базите с кореспондетни партии или разучават само това, което се е играло "на дъска". Ако е така, мисля, че се губи една възможност човек да се "захрани" с доста интересни дебютни идеи.
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm


Return to Предложения

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests