Правилник на шахматната игра

Всичко шахматно, на което не знаете мястото

by Advertising on Fri Mar 05, 2010 7:19 pm

Advertising
 

Re: Правилник на шахматната игра

Postby atakurt on Fri Mar 05, 2010 7:19 pm

Ivanst wrote:Здравейте,
Приключвам участието си в темата, само искам да внеса следното пояснение на "atakurt" за мнението му че
"При пешка на "а1" има налице илегална позиция и всеки ход е илегален. Сл., матиращ ход "Дг7" е илегален."
Това според мен е грешно тълкувание. Ходът Дg7 при черна пешка на а1 е правомерен и завършва партията с мат.

Не е тук мястото да спорим. Утре ще го направим. Казусът е интересен и само 5-6 съдии в БГ сме в състояние да го дискутираме. Аз и още един от тези 5-6 съдии сме на едно мнение. Герт Гийсен пише за същия казус, но на блиц!
Малко инфо:
чл. А4с:
".... ако ... произвеждането на пешка не е завършено, съдията трябва да се намеси, по възможност."
Тук е имало такава възможност да се намеси.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

by Advertising on Fri Mar 05, 2010 9:09 pm

Advertising
 

Re: Правилник на шахматната игра

Postby Nikolay Yordanov on Fri Mar 05, 2010 9:09 pm

Ivanst wrote:Здравейте,
Приключвам участието си в темата, само искам да внеса следното пояснение на "atakurt" за мнението му че
"При пешка на "а1" има налице илегална позиция и всеки ход е илегален. Сл., матиращ ход "Дг7" е илегален."
Това според мен е грешно тълкувание. Ходът Дg7 при черна пешка на а1 е правомерен и завършва партията с мат.


Не съм съгласен! Atakurt е прав във случая!

В позицията на диаграмата белите на ход играят d7xe8, без да сложат фигура, и черните дават "мат" - Qxg2.
Вярно е, че
5.1
a.
The game is won by the player who has checkmated his opponent’s king. This immediately ends the game, provided that the move producing the checkmate position was a legal move.
но освен това
The move is called legal when all the relevant requirements of Article 3 have been fulfilled. If the move is not legal, another move shall be made instead as per Article 4.5.
а в Article 3 е казано, че
•When a pawn reaches the rank furthest from its starting position it must be exchanged as part of the same move on the same square for a new queen, rook, bishop or knight of the same colour.
Казано е "трябва да се размени". И докато не се размени, ходът не е завършен и партията не може да продължи! Тоест, дори да не е произведена фигура, противникът може само да рекламира, но не и да мести, защото местейки, дава основание за ответна рекламация - позицията е невъзможна!
Attachments
Pos3.jpeg
Pos3.jpeg (30.84 KiB) Viewed 3915 times
Nikolay Yordanov
Офицер
 
Posts: 91
Joined: Mon Mar 10, 2008 8:45 pm

by Advertising on Wed Mar 17, 2010 9:04 pm

Advertising
 

Re: Правилник на шахматната игра

Postby Boris on Wed Mar 17, 2010 9:04 pm

Не мислех да пиша по темата докато не се завърна в БГ и се запозная
по-добре със случая. Сега вече мога да кажа ,че съм абсолютно възмутен
и от решението на съдията ,и от действията на организаторите и Велчев да
обезкуражат Ирена да подаде контестация и пускайки следващия кръг.
Съдията,лицензиран или не, е взел неправилно решение ,както от формална ,
така и от морална гледна точка. Формалната е очевидна и за нея са написали и
колегите по-горе. Не може да се присъди мат - може да се присъди единствено
неправилен ход на една от страните.Предвид ,че белите не рекламират неправилен
ход на момента ,а го правят постфактум -решението трябва да е в полза на черните,
т.е. хода на белите е очевидно неправилен при извадена дама. А от морална - за мен
поне е очевидно ,че дете с една секунда на часовника е много вероятно да излъже ,
след като и без това губи партията.А състезателката от Сърбия едва ли и самата тя е
знаела ,къде е черната пешка "а" ,след като е трябвало да мести последните ходове
за секунди ,а проблем е станало ,чак когато е разбрала че е шах. Това го казвам като
играч,защото самия аз едва ли бих знаел в такава ситуация -бих гледал само противниковия
цар ,с надежда за мат.
Съдиите в шаха имат работа най-вече на рапид турнирите и особено на детските по
очевидни причини. Затова съдията е трябвало много внимателно да наблюдава поне
първите маси -няма извинение ,че не видял всичко и не е сигурен.
А БФШ да преценява по-добре колко и кои съдии поемат такива турнири. Защото шанса
да стане скандал напр., на ДОП мъже и жени е нищожен ,но там има доста арбитри.
А при децата обратно ,шанса е голям ,но често няма кой да ги наблюдава.
Boris
GM
 
Posts: 36
Joined: Tue Feb 16, 2010 9:44 pm

Re: Правилник на шахматната игра

Postby someone on Thu Mar 18, 2010 12:13 am

Nikolay Yordanov wrote:И докато не се размени, ходът не е завършен и партията не може да продължи! Тоест, дори да не е произведена фигура, противникът може само да рекламира, но не и да мести, защото местейки, дава основание за ответна рекламация - позицията е невъзможна!


Стана ми интересно:) Бихте ли пояснили каква трябва да бъде тази "ответна рекламация" и какъв изобщо би бил изхода от подобен казус? Това не е ли аналогично на случая когато партията е започнала с раменени места на царя и дамата на единия състезател и никой не е забелязал това. Доколкото знам в такъв случай партията трябва да си продължи, независимо, че "позицията е невъзможна"....
someone
Кон
 
Posts: 40
Joined: Sun Oct 11, 2009 12:10 am

Re: Правилник на шахматната игра

Postby MilenPetrov on Fri Mar 19, 2010 5:19 pm

Бих желал да споделя и моето скромно мнение като се позова на няколко члена от правилника:
1) член 13.1 - Съдията трябва да следи за стриктното съблюдаване на Правилника на шахмата.
2) член 13.3 - Съдията трябва да следи партиите особено, когато на състезателите не им достига време, да налага решенията които е взел и да накзва състезатели, когато се налага.
3) член 3.7.е - Когато пешката достигне последния ред от стартовата си позиция, трябва да бъде заменена като част от този ход, на същото поле с нова дама, топ, офицер или конот същия цвят.
4) член 7.4.а - Ако по време на партията се окаже, че е извършен неправилен ход, включително несъобразяване с изискванията за произвеждане на пешка ..., възстановява се позицията непосредствено преди нередовното положение....
5) член 7.4.b - След прилагане на член 7.4.а за първите два неправилни хода на даден състезател съдията дава по две минути допълнително на противника, за всеки от тях. При трети неправилен ход от същия състезател, съдията обявява партията за загубена за този състезател....
6) Приложение за Ускорения шахмат А4.с - ...Независимо от това, ако и двата царя са под шах или произвеждането на пешка не е завършено, съдията трябва да се намеси, по възможност.
Смятам, че цитираните членове са достатъчно показателни по случая.
В случая имаме куп от грешки, допуснати от съдиите на това състезание (не им знам имената, а и това няма особено значение).
Според мен, съдиите просто не са си свършили работата, в резултат на което се стига до тази конфликтна ситуация. Друг е въпросът дали ако състезателя(ката) беше подал(а) контестация тя щеше да бъде уважена от турнирния комитет. На практика турнирните комитети се избират проформа и обикновено са съставени от хора, които нямат нужната компетенция и съдийска квалификация (или недостатъчен брой хора с тази компетенция) за да могат да преценяват дали съдията е постъпил според правилата или не.
Милен Петров
FIDE IA
MilenPetrov
Топ
 
Posts: 123
Joined: Wed May 20, 2009 4:25 pm

Re: Правилник на шахматната игра

Postby Boris on Fri Mar 19, 2010 9:16 pm

Само някои уточнения:
1. На а1 е стояла дама. Версията ,че ходът по произвеждането не е бил завършен, е
разпространена в последствие ,с цел частично оправдаване на съдията.
2. За турнирнирните комитети от поста на Милен - абсолютно вярно, за съжаление.
3. Иначе българските съдии, поне тези, които познавам ,са даже по-компетентни от
колегите си в Западна Европа. Но, оказва се, не познавам всички - като човека от Видин
например. Апропо - имал ли е лиценз ?
Boris
GM
 
Posts: 36
Joined: Tue Feb 16, 2010 9:44 pm

Re: Правилник на шахматната игра

Postby S0uL_K33p3R on Fri Mar 19, 2010 11:23 pm

Съдия е бил Евтим Стефанов - председател на ШК "Найден Войнов" - Видин, мисля че има 1-ва категория...
S0uL_K33p3R
 

Re: Правилник на шахматната игра

Postby userman21 on Sat Mar 08, 2014 9:26 pm

Здравейте този правилник за всички участници ли важи или според турнира . В София кога има турнир за 2014та година :?:
userman21
Пешка
 
Posts: 2
Joined: Sat Mar 08, 2014 8:33 pm

Re: Правилник на шахматната игра

Postby granorana on Tue Jun 03, 2014 12:49 pm

http://chessarbitersbg.info/ - Документи - Правилник на ФИДЕ за шахматната игра
granorana
Пешка
 
Posts: 3
Joined: Tue Jun 03, 2014 12:30 pm

Previous

Return to Всичко за шаха

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest