Шахмат, прекрасна игра!!!

Всичко шахматно, на което не знаете мястото

by Advertising on Tue Nov 15, 2011 11:46 am

Advertising
 

Шахмат, прекрасна игра!!!

Postby Витанов on Tue Nov 15, 2011 11:46 am

Здравейте колеги, преди няколко месеца случайно попаднах на един сайт в който имаше няколко игри включително и шах. Бях изключително щастлив, че попаднах на тази игра и от тогава не минава и ден без да изиграя 10на игри. Купих си шах (дървен с мраморни фигурки :D ) изтеглих си от интернет няколко книги за да се обучавам сам, също така веднага потърсих форум и открих това прекрасно място, което ми помогна страшно много да се ориентирам в играта :) Играя предимно в интернет в безплатни сайтове засега и съм много разочарован, защото може би 90% (може и повече) играят с помоща на програми и съответно в много заплетени ситуаций програмата избира най-добрите ходове и аз падам по гръб.....искам да кажа, че нямам намерение да ставам професионален шахматист, а просто че ми харесва да играя със силни играчи, но НЕ програмисти..за съжеление нищо не може да се направи по въпроса, а аз трябва някъде да споделя за да ми олекне :)
Не съм силен шахматист, защото правя много грешки, но играя много срещу компютъра и имам няколко победи и няколко равни игри :oops:
Сега живея в чужбина и нямам възможност да ходя по клубовете в България където се събират шахматисти и това много ми тежи :cry:

Само да кажа, че форумът е много, много полезен за начинаещи и напреднали и много се радвам, че го има ;)
Витанов
Пешка
 
Posts: 6
Joined: Mon Aug 15, 2011 8:36 pm

by Advertising on Tue Nov 15, 2011 1:08 pm

Advertising
 

Re: Шахмат, прекрасна игра!!!

Postby atakurt on Tue Nov 15, 2011 1:08 pm

Приятелю, на шахсайта номер едно в света http://www.chessclub.com/ при игра с комп те банват (а има и специални турнири само за компове). Ако не греша, годишната такса беше 70 долара. Има доста турнири с награди и в групи по сила. Дават и уроци по Интернет. Пробвай да си направиш густото там. Всички силни играчи в света имат никове.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

by Advertising on Sat Nov 26, 2011 11:55 pm

Advertising
 

Re: Шахмат, прекрасна игра!!!

Postby Витанов on Sat Nov 26, 2011 11:55 pm

Здравейте,

Благодаря за сайта, аз имам регистрация там, но като ми свърши пробния период не съм плащал. Не знаех, че това е най-добрия сайт и в скоро време ще си платя за една година, че не се издържа вече с тези програмисти.. Искам съвет от вас как да се тренирам по добре, като играя само срещу рибката или само срещу хора? блиц (който не харесвам изобщо) или стандартен шах да играя повече? Доста съм играл срещу компа ( по точно в сайта по горе има програма срещу която може да се играе на различни нива) пускал съм го на 2450 и там яко ме бие, но имам една равна от 100на игри.. на 1800 рейтинг му вземам доста игри, на 2000 вече ми е трудно, но пак имам няколко победи и като ме хване някой с 1600 в сайта и ме смазва :mrgreen: вече се чудя дали рейтинга има нещо общо със силата и опита на шахматиста или са просто някакви си точки резултат от изгираните игри..
Витанов
Пешка
 
Posts: 6
Joined: Mon Aug 15, 2011 8:36 pm

Re: Шахмат, прекрасна игра!!!

Postby atakurt on Fri Dec 02, 2011 9:59 am

НЕ МОЖЕШ да се самотренираш!
Това е опасна заблуда у повечето хора, смятащи, че всеки може да е треньор.
От всяко дърво свирка не става.
Даже и въпросът ти е зададен по начин, който показва аматьорския подход - погледни го отстрани. Може ли един бегач да попита: "Как да се тренирам по-добре - само срещу други бегачи или само срещу автомобил? А само да спринтирам или да прилагам и фартлек?". А ти попита по-горе точно това!
Нелекар може ли винаги да се самолекува успешно?
----------------------------------------------
Намери си добър треньор и отдели съответната сума - това е решението на проблема ти. Кажи от кой град си и ще ти кажа наблизо какви треньори има.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Шахмат, прекрасна игра!!!

Postby Витанов on Fri Dec 02, 2011 3:09 pm

Знам, че не мога сам да се тренирам, но съм малко упорит и съм си поставил за цел да побеждавам компа на 2450, а когато това стане тогава ще мога да кажа, че играя на подобаващо ниво :) не бях играл два дни, защото бях затрупан с работа и снощи направих една срещу компа на рейтинг 2000 и го бих с лекота, като играта продължи около 10на минути. Не го казвам с цел да се хваля, а защото когато се запалих по играта преди няколко месеца компа на 1000 ме скъсваше. Мога да предоставя играта за да видите и евентуално да ми кажете няколко думи като опитен треньор г. Куртенков( ако мога така да ви наричам) :) ДА бих желал да ме тренира някой добър, искам да науча играта добре и да играя на едно нормално ниво. Професия едва ли ще ми стане шахматът, защото съм голям вече( 84ти набор :oops: ) и много добре знам, че добрите играчи са започнали от доста малки. Сега съм в чужбина, но имам планове догодина да съм в България завинаги и искам да ползвам услугите на някой треньор.. от Велико Търново съм и се надявам в региона да има някой който ще ми свърши работа :) интересно ми е горе долу какви средства ще са ми нужни за да си направя някаква ориентировъчна сметка :)

Ето я и играта: 1 e4-e5; 2 Nf3-Nc6; 3 d4-exd4; 4 Nxd4- Bc5; 5 c3-Qh4; 6 Bd3-Nxd4; 7 cxd4-Bxd4; 8 Qf3-Ne7; 9 Nc3-O-O; 10 O-O-d6; 11 g3-Qh3; 12 Ne2-Bg4; 13 Qf4-Ng6; 14 Qg5-Bf3; 15 Nf4-Nxf4; 16 gxf4-f5; 17 exf5-Rae8; 18 Be3-Bxe3; 19 fxe3-Rxe3; 20 Bc4+-Kh8; 21 Rae1-Rxe1; 22 Rxe1-h6; 23 Qg3-Qxg3+; 24 hxg3-Rxf5; 25 Re8+-Kh7; 26 Bd3-Bg4; 27 Re7-c5; 28 Rxb7-c4; 29 bxf5+-Bxf5; 30 Rxa7-d5; 31 Kf2-Kg6; 32 Ke3-Kf6; 33 a4-g6; 34 a5-g5; 35 a6-gxf4+; 36 gxf4-Ke6; 37 Rb7-c3; 38 bxc3-h5; 39 a7-h4; 40 a8=Q-d4+; 41 cxd4-Bg6; 42 Qa6+-Kf5; {Black resigns}

Аз съм с белите :oops:

Благодаря за съветите :)
Витанов
Пешка
 
Posts: 6
Joined: Mon Aug 15, 2011 8:36 pm

Re: Шахмат, прекрасна игра!!!

Postby atakurt on Sat Dec 03, 2011 10:44 am

ПАРТИЯ:
Дебютът е архаичен и дава предимство на черните. Серия от взаимни стратегически грешки в дебюта. По-явни тактически грешки: 14... Ке5 печели веднага. 16.. Ог4 също приключва играта в 1 ход. Няма спасение и след 17... Тф6. Леко печелят както 21... Оц6, така и 23... Д:ф5.
24... Т:ф5?? е явна свръхгруба грешка в по-добър ендшпил за черните, след която всичко е вече елементарно.
Недоумение буди идея от типа на 33... г6 и 34... г5, вместо директното 33... г5.

ИЗВОДИ:
Нямаш реален дебютен репертоар.
Нямаш добра компютърна програма (ако имаше, нямаше да ми изпращаш за анализ партията си, а щеше сам да я анализираш с нея).
Играеш на ниво значително под 2000 (на което си спечелил срещу компа си).
Самият ти комп нещо е сбъгясан - НЕ може така да играе комп на ниво 2000! На какви настройки си го пуснал - РАМ (хеш), ГНц, полуходова дълбочина, оценъчна таблица, ниво на отклонение?
Предполагам, че си на ниво около или под 1700, с оглед на това, че кибиците в шахклуба на "СПАРТАК" с този рейтинг играят по-силно. А играта на черните (компа) е около и под 1600.

СУБЕКТИВНО МНЕНИЕ:
Обзаведи се хардуерно и софтуерно. "КОРЕи3" с 8 ГБ РАМ ти е достатъчно, няма смисъл да харчиш пари за повече. ФРИЦ 13 или ХУДИНИ 2 ще ти свършат работа. ЧЕСБЕЙЗ 11 или АКВАРИУМ 5 са добри обвивки. СУПЕРБАЗАТА е със осем милиона партии - намери си я, но можеш да ползваш и малката МЕГАБЕЙЗ 2012 с 5,1 милиона партии и ъпдейт от 200 хиляди партии седмично - http://www.chessbase-shop.com/en/produc ... abase_2012 .
Тренировки с добър треньор могат да се правят и онлайн. Калин Каракехайов правеше такива на доста високо ниво. Питай го - има имейл в този сайт.
Играй с кибици. Играй по шахтурнири.
Във ВТ сем. Йорданови са добри практици и треньори.
Занимавай се с шах ВСЕКИ ден!!! Поне по 1 час, а оптималното е по 2 часа (вечер винаги може да си го позволиш); в събота и неделя - по 4 часа.
Започни да играеш кореспондентен шах - доста ще ти е полезен.
Пия "Шуменско специално" с картофки с леееко хрускава коричка, а през зимата - само домашно червено с домашна луканка при минимално съдържание на безмесни продукти. Може и домашна препеченица, ама тогава шопската салата е задължителна. Препоръчвам ти този хранителен режим с цел повишаване на шахматното ти мислене, а и получаване на по-обективни препоръки от мен.
Ако стриктно изпълниш гореизброените лекарски предписания, то скоро няма да умреш шахматно ...
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Шахмат, прекрасна игра!!!

Postby Витанов on Sun Dec 04, 2011 4:41 pm

Здравейте,

Така е, нямам реален дебютен репертуар, но малко по малко уча и разигравам няколко дебюта, но само срещу хора, а срещу компютъра играя доста хаотично :D
относно компютъра ми искам да подчертая, че е на средно ниво като хардуеър и с нов сега инсталиран уиндоус7. Това са ми параметрите:

Image

Прегледах вашия анализ и съм на същото мнение, че програмата е допуснала груби грешки с които се решава играта в нейна полза за два или три хода най-много.. за да отпадне и съмнение, че е била на по нисък рейтинг ще сложа и скрийн шот от играта:

Image

тук се вижда колко е рейтинга, но и аз съм леко озадъчен, защото доколкото съм чел, шахматисти с такъв рейтинг са доста силни, а какво останало за програма.. и аз не мога да си обясня грубите грешки :roll:

С шах се занимавам почти всеки ден, като понякога и повече от 5 часа.. играя по няколко партий и чета за дебютите които разучавам, отделно преглеждам доста партий на гросмайстори, като това също ми помага.
Програмите и базите които сте посочили също ще истегля и ползвам. Имам фриц11 и рубка3, само за да играя срещу тях ги ползвам и не знам как и дали могат да анализират партий..

Предполагам, че си на ниво около или под 1700


Доста под това ниво според сайта в който играя :)

Мисля, че разбрах на какво да наблегна повече :arrow: на дебютната потготовка и повечко игра с хора и разбира се да се обзаведа софтуерно за да си правя анализи на партийте.

За тренировки онлайн не се бях замислял, но е доста добра идея, ще помисля.

Пия "Шуменско специално" с картофки с леееко хрускава коричка, а през зимата - само домашно червено с домашна луканка при минимално съдържание на безмесни продукти. Може и домашна препеченица, ама тогава шопската салата е задължителна.


Станахме двама за шуменското :D другото си го записах :D

Ако стриктно изпълниш гореизброените лекарски предписания, то скоро няма да умреш шахматно ...


"Отърване от мен няма" няма скоро да се мре, поне не шахматно.. :D

п.п. винаги са ми казвали, че правя интересни игри, та мисълта ми е ако искате и имате време някой път може да направим една две.. може пък и да ви стане интересно. Играе ми се срещу много силен шахматист, искам да видя как играят хора с рейтинг 2400.. дано не съм много нахален :)
Витанов
Пешка
 
Posts: 6
Joined: Mon Aug 15, 2011 8:36 pm

Re: Шахмат, прекрасна игра!!!

Postby atakurt on Sun Dec 04, 2011 5:20 pm

Точен самоанализ!
Не ползвай ДАШЕР в ИСС (видно от скрийншота ти). Аз съм с по-старата версия, която е по-добра.
Никът ми е Atakurt в ICC и бих шльопнал един мач от 4 нерейтинговани партии с теб.
РИБКА 3 и ФРИЦ 11 са от каменната ера, но за под 2200 стават. Могат да анализират.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Шахмат, прекрасна игра!!!

Postby Витанов on Mon Dec 05, 2011 8:05 pm

Здравейте,

Дашера го ползвам, защото мисли много бързо, докато рибката се мотае много, а с компа ми е кеф да играя по бързо..

Днес прегледах как стават плащанията за ICC и това е възможно само ако имам кредитна карта, а аз нямам, просто никога не ми се е налагало да плащам или купувам нещо от интернет.. и този въпрос ще уредя, но по нататък. Ако няма проблем от ваша страна може да поиграем в http://chessplanet.ru/ този също е много добър сайт ( поне доколкото съм запознат) а и е безплатно там, поне аз откакто имам регистрация не съм плащал нищо и днес пробвах дали мога да играя и нямаше никакъв проблем. Нямам претенций за сайта, може и друг да е.

Надявам се, че няма проблем да играем в друг сайт :)
Витанов
Пешка
 
Posts: 6
Joined: Mon Aug 15, 2011 8:36 pm

Re: Шахмат, прекрасна игра!!!

Postby Кетрисуентун on Wed Dec 28, 2011 6:42 pm

Витанов wrote:Здравейте,

Благодаря за сайта, аз имам регистрация там, но като ми свърши пробния период не съм плащал. Не знаех, че това е най-добрия сайт и в скоро време ще си платя за една година, че не се издържа вече с тези програмисти.. Искам съвет от вас как да се тренирам по добре, като играя само срещу рибката или само срещу хора? блиц (който не харесвам изобщо) или стандартен шах да играя повече? Доста съм играл срещу компа ( по точно в сайта по горе има програма срещу която може да се играе на различни нива) пускал съм го на 2450 и там яко ме бие, но имам една равна от 100на игри.. на 1800 рейтинг му вземам доста игри, на 2000 вече ми е трудно, но пак имам няколко победи и като ме хване някой с 1600 в сайта и ме смазва :mrgreen: вече се чудя дали рейтинга има нещо общо със силата и опита на шахматиста или са просто някакви си точки резултат от изгираните игри..

Откъде го пускаш този шах срещу компютър?
Кетрисуентун
Пешка
 
Posts: 10
Joined: Fri Jun 24, 2011 10:21 pm

Re: Шахмат, прекрасна игра!!!

Postby Витанов on Thu Dec 29, 2011 10:46 am

Здравей,

Теглите от тук http://www.chessclub.com/helpcenter/int ... wnload.php dasher 1.5.0 а не последната версия 1.5.4 и си го инсталирвате.Пускате се срещу компютъра и играете на желаното от вас ниво на трудност :) Защо предната версия ви казвам, защото на нея можете да се играе срещу 2700 рейтинг, докато на по-новата само до 2450 е безплатно. Имайте предвид, че програмата играе адски бързо и агресивно :)
Витанов
Пешка
 
Posts: 6
Joined: Mon Aug 15, 2011 8:36 pm


Return to Всичко за шаха

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests