Коя е най-късата резултатна партия във финален мач за СП?

Всичко шахматно, на което не знаете мястото

by Advertising on Mon May 21, 2012 3:11 pm

Advertising
 

Коя е най-късата резултатна партия във финален мач за СП?

Postby atakurt on Mon May 21, 2012 3:11 pm

Днешната 16,5-ходова подигравка с шаха (само не ме будалкайте, че търговският нюх не е надделял и Световният еврейски конгрес не е наредил с рекламна цел Ананд да изгуби като дете, а Гелфанд да му върне точката) ме наведе на този въпрос.
Дали има по-къса неремиджийска партия във финален мач за световната титла за мъже по класически шахмат?
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

by Advertising on Mon May 21, 2012 9:40 pm

Advertising
 

Re: Коя е най-късата резултатна партия във финален мач за СП?

Postby armando on Mon May 21, 2012 9:40 pm

То целия мач за световната титла е една подигравка с шахмата. Първо на Гелфанд въобще не му е мястото да бъде на този финал. Второ Ананд, както каза и Каспаров вече е загубил хъса и интереса си към играта. Сигурно тайничко се моли вкъщи на Шива да го отърве от тази проклета титла и да може да се оттегли спокойно. Яд ме е само, че Ананд беше дошъл и в София със събути гащи, ама Веско не можа да му вземе титлата. Както каза Каспаров в последното си интервю "за първи път в историята на шахмата в двубой за шахматната корона се срещат двама шахматисти, които не са водещи в момента". Така че с две думи нито на Гелфанд мястото му е на този мач, нито пък Ананд вече има харизмата на шампион. От друга страна пък тези, които трябва да протегнат ръце към титлата (Аронян и Карлсен) нещо останаха встрани. Още ме е яд за Карлсен за дето се оттегли от кандидатския турнир.
Най-лошо пък ще стане, ако по някакъв начин стане, че Гелфанд бие Ананд и стане шампион. То сега едвам се организира този мач и никой не прояви интерес към мач с участието на Гелфанд, та камо ли да се прави нов мач с негово участие. Същото би се получило и ако Гришчук беше на този мач вместо Гелфанд.
Просто трябва да заставят, ако трябва с пистолет на челото, Карлсен, Аронян, че даже и Карякин да играят за короната. :D
Смятам, че ако се направи една промяна във формата за излъчване на претендент ще стане по-добре. Например да се вземат първите 4 от Ело листата и да определят на елиминационен принцип (полуфинал и финал) претендента. А ако шампиона е сред топ 4, то да участва в претендентските мачове и номер 5 в листата. Другия вариант, за да имат всички шансове е да се вземат само първите 3-ма (освен шампиона) в ранглистата, а четвъртия участник да бъде победителя от световната купа (та да имат някакъв шанс и по-слаби шахматисти). Така или иначе всякаква плява трябва да бъде не допускана до такъв важен мач.
armando
Офицер
 
Posts: 72
Joined: Thu Jun 18, 2009 4:17 pm

by Advertising on Mon May 21, 2012 9:54 pm

Advertising
 

Re: Коя е най-късата резултатна партия във финален мач за СП?

Postby armando on Mon May 21, 2012 9:54 pm

Друга формула, която ми се върти в главата е, ако претендента се определя от елиминационен турнир с участието на тези, които са спечелили най-важните турнири през годината като Вайк Ан Зее и Линарес. Така спечелилия Големия шлем да играе за короната. Но все пак си мисля, че с рейтинга е най-добре. Представете си за титлата на Ананд да се борят в кандидатски елиминационен турнир следните шахматисти:
Карлсен 2835
Аронян 2825
Крамник 2801
Раджабов 2784
Евентуалните двойки на база рейтинга им:
Карлсен-Раджабов и Аронян-Крамник :mrgreen:
armando
Офицер
 
Posts: 72
Joined: Thu Jun 18, 2009 4:17 pm

Re: Коя е най-късата резултатна партия във финален мач за СП?

Postby deathly on Tue May 22, 2012 6:43 am

Армандо, не съм съгласен с тебе!
Аз също смятам, че вероятно Ананд и Гелфанд не са най-силните в момента, ОБАЧЕ:
Ако стане така както предлагаш - по рейтинг да се излъчва световния шампион, то може даже и да не се играят мачове, а направо да се казва в края на годината че шампион е този е най-високо ЕЛО ?!?! ...как ти звучи?
Не е правилно да се съди само по елото за силата на шахматиста, това е както да се съди само по цвета на колана при каратистите например! Елото е фактор, но има и субективни страни, например "капсулират" се тези от първата десятка, играят само по между си и поддържат изкуствено рейтинга си, тогава какво става? те ли са най-силните???
Според мене най-добрата формула си остава тази от преди 20,30, 40, 50 години, а именно: шампионите на страните да играят в междузонални турнири, после претенденски мачове, финален претенденски мач и мач със шампиона(накратко казано)
deathly
Кон
 
Posts: 39
Joined: Fri May 08, 2009 6:34 am

Re: Коя е най-късата резултатна партия във финален мач за СП?

Postby atakurt on Tue May 22, 2012 11:03 am

Първо, за да приключа темата, ще съобщя, че проверих цялата огромна база данни с която разполагам и не открих по-къса партия.
Затова смятам, че вчерашната партия е абсолютен рекорд за всички времена в шахмата като най-къса резултатна партия във финален мач за световната титла за мъже по класически шахмат.

Второ, темата се разводни и се отклони в друга насока, но с конструктивни елементи, засягащи фундаментални въпроси. В тази връзка ще посоча, че са се изпробвали вече на практика всички написани по-горе предложения относно структурата на борбата за световно първенство, но не са дали резултат.
Сл., всичко ново ще е добре забравено старо и няма да има полза от него. Единственият изход виждам в промяна на правилата за игра. Най-лесно въвеждащата се такава промяна е тази с промяна в точкуването за пата.
За информация - патът е най-често възникващата крайна позиция в шахмата, ако по-силната страна се стреми към пат! Разиграйте всички партии, незавършващи с мат и ще се убедите сами.
Затова и въвеждането на точкуване за пата ще измени коренно дебютната, мителшпилната и ендшпилната теория, което ще доведе до повече борбеност и повишаване на любителския интерес.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Коя е най-късата резултатна партия във финален мач за СП?

Postby deathly on Tue May 22, 2012 12:04 pm

Тя и философската фраза е точно такава - "всичко ново е добре забравено старо". Не е намерен по-добър начин за излъчване на световен шампион от класическия и действал мн. десетилетия - този който описах в предния си пост, а и това е мнението на повечето водещи шахматисти - поне доколкото съм им чел мненията, а това че някой от ФИДЕ не иска да признае грешката си и да се върне на правилната посока е друг въпрос.
За предложението за друго точкуване - наистина ще е интересно специално за пата, т.е. все пак да бъде възнаградена по-силната страна, мисля си, че е интересна и поне на първо четене разумна идея.
deathly
Кон
 
Posts: 39
Joined: Fri May 08, 2009 6:34 am

Re: Коя е най-късата резултатна партия във финален мач за СП?

Postby yassenj on Thu May 24, 2012 12:30 am

armando wrote:Както каза Каспаров в последното си интервю "за първи път в историята на шахмата в двубой за шахматната корона се срещат двама шахматисти, които не са водещи в момента".


Не е точно така. През 2004 финалният мач за титлата на ФИДЕ е Казимджанов - Майкъл Адамс, двубой от 8 партии изигран в Либия.
yassenj
Пешка
 
Posts: 4
Joined: Tue Mar 02, 2010 1:11 am

Re: Коя е най-късата резултатна партия във финален мач за СП?

Postby armando on Sat May 26, 2012 9:19 pm

Те шампионите излъчени от елиминационните турнири на Фиде кой въобще ги брои за шампиони. Истинската шампионска линия е: Щайниц, Ласкер, Капабланка, Алехин, Еве, Ботвиник, Смислов, Тал, Петросян, Спаски, Фишер, Карпов, Каспаров, Крамник (14-тия световен шампион), Ананд.
Впрочем формулата на Фиде за излъчване на шампион в периода на схизмата си е също (според мен) неуспешен, понеже виждаме, че недоразумения като Казимджанов и Халифман станаха световни шампиони.
Просто е смешно да те пита някой "Кой е световния шампион по шах?" и да му отговориш "Казимджанов". :D После да те пита на кое място е в Ело ранглистата и да му кажеш, че е извън Топ 50. :mrgreen:
Като че ли наистина старата формула за излъчване на претендент чрез междузонални и кандидатски турнири е най-добра. Но май наистина от Фиде нямат намерение да я връщат и да си признаят, че са бъркали толкова много години.
armando
Офицер
 
Posts: 72
Joined: Thu Jun 18, 2009 4:17 pm

Re: Коя е най-късата резултатна партия във финален мач за СП?

Postby armando on Sun May 27, 2012 12:09 pm

Интересна система (по мое мнение доста добра) предлага един братушка от форума на chesspro.ru
Ето я и нея:
I етап - 13-круговая швейцарка для всех с рейтингом 2700+, первые 4 продолжает
II етап - 1/2 финал претендентов (6-8 games)
III етап - финал претендентов (6-8 games)
IV етап - WM - Match (12-14 games)
armando
Офицер
 
Posts: 72
Joined: Thu Jun 18, 2009 4:17 pm

Re: Коя е най-късата резултатна партия във финален мач за СП?

Postby Nikola on Tue Jul 24, 2012 8:41 am

Всеки е съгласен, че откакто не се прилага класическата система за излъчване на шампион след 3-годишен цикъл от турнири и мачове, тази титла постепенно девалвира. За съжаление, вероятно има и финансови причини за това да не се прилага, които настоящото ръководство на ФИДЕ изглежда не може да реши. В епохата от студената война шахматните битки бяха част от политическия контекст - съветската школа срещу останалия свят. Това напомпваше допълнително интереса и подкрепата на управляващите сили.

От друга страна обаче, всички знаем за грозните скандали и политически интриги, съпътстващи мачовете Карпов - Корчной и Карпов - Каспаров (мача Спаски - Фишер изобщо не го коментираме). Интересното е, че покрай тази политизация и нагнетеното от нея напрежение самото качество на играта дръпна революционно напред. После студената война свърши, стената падна и шахът трябваше да поеме по пътя на всеки нормален спорт, без допълнителна интрига. ФИДЕ не успя да намери успешната формула, може би защото там властта се държи все още от стари номенклатурчици и интриганти, които са свикнали партията да им осигурява политически комфорт. Обаче партия няма, а пари трябва да се привличат по класически начини, както във всички останали сфери.
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm


Return to Всичко за шаха

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests