За вестниците и шахмата.

Всичко шахматно, на което не знаете мястото

by Advertising on Tue Oct 21, 2008 2:14 am

Advertising
 

За вестниците и шахмата.

Postby tkpopov on Tue Oct 21, 2008 2:14 am

Помните ли добрите стари времена, когато големите държавни вестници като "ДУМА" (който по времето на Тодор Живков излизаше под името "Работническо дело"), "Демокрация", "Труд" (не в сегашните му форми), "24 часа" и др., които в спортните си рубрики винаги отделяха място за някоя шахматна статия? Шахматните статии съдържаха интересни партии, етюди, по-рядко задачи. Сега ми прави впечатление, че тези вестници почти не побликуват статии за шахмата. Или ако се стане дума за шахмат, се поблукуват само кратки статии като новини. Забелязал съм, че на шахмата се отделя внимание в други вестници които се четат в по-тесен кръг от българския читател. Такива са например "7 дни спорт", "Уикенд" и други подобни, в които са побликувани не партии или етюди, а шахматни задачи. Как мислите, приятели на шахматната игра? Защо тези държавни вестници спряха да побликуват шахматни статии? Защо други държавни вестници, като например "168 часа", "Монитор" и др. не обръщат никакво внимание на шахмата?

Би било добре да се поеме и една интересна според мен дейност по една моя идея. Става дума за издаване на шахматен вестник в България. Дали може да се направи нещо и по този въпрос?
User avatar
tkpopov
Дама
 
Posts: 215
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:37 pm
Location: БУРГАС

by Advertising on Tue Oct 21, 2008 10:53 am

Advertising
 

Re: За вестниците и шахмата.

Postby Kalin on Tue Oct 21, 2008 10:53 am

Може разбира се :) Ще помогнем много на такъв проект, но някой трябва да се наеме с печатането и разпространението...
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

by Advertising on Tue Oct 21, 2008 11:16 am

Advertising
 

Re: За вестниците и шахмата.

Postby sirkov-L on Tue Oct 21, 2008 11:16 am

Само искам да отбележа, че в. Монитор редовно - всяка събота - помества материали за шахмата, почти винаги в размер на цяла вестникарска страница.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: За вестниците и шахмата.

Postby atakurt on Tue Oct 21, 2008 11:26 am

От около година и половина в националния ежедневник "Стандарт", в качеството си на редактор там, публикувам всеки ден (без петък) шахматна статия и бридж-статия (обикновено - на 34-а страница). Тя е посветена на турнир, проведен през последния месец, съдържа информация за състезанието и коментар на някоя интересна партия от турнира. До сега са излезли 330 такива статии за 330 турнира с 330 актуални партии. Ако има възможност, бих могъл да ги публикувам и тук.
Нещо повече - на ВСИЧКИ желаещи съм готов да помогна, като ги рекламирам и публикувам статии за когото и да е било, за какъвто и да е турнир. Условията ми са да получа информация за турнира във формат "Уърд" и партии във формат "PGN", а турнирът да е проведен или през настоящия месец, или през предходния.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: За вестниците и шахмата.

Postby sirkov-L on Tue Oct 21, 2008 11:35 am

Това, което прави atakurt във в. "Стандарт", наистина е качествено - жалко е, вестникът му отделя сравнително малко място. А и не винаги личи кой е авторът на тези публикации - аз например едва тук, от този форум, узнах, че именно Атанас Куртенков е авторът на публикациите в "Стандарт".

Друга разлика между двата вестника е, че шахматните публикации на "Монитор" могат да се четат и през сайта на вестника, докато при "Стандарт" не съм сигурен дали е така - аз поне досега като съм чел онлайн-изданието на "Стандарт", не съм попадал на шахматните материали от печатното издание.

Може би atakurt е добре да даде някакъв линк или указание как точно да достигаме до тях през сайта на вестника.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: За вестниците и шахмата.

Postby tkpopov on Tue Oct 21, 2008 11:56 am

Отлично, Калине! Ще бъде добре, ако някой би се заел печатането и разпространението. Все редно е да се дадат идеи как може да се започне, като например финансиране, намиране на спонсори, колко страници да бъде вестника и т.н. Давайте предложения сега!
Last edited by tkpopov on Tue Oct 21, 2008 12:04 pm, edited 1 time in total.
User avatar
tkpopov
Дама
 
Posts: 215
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:37 pm
Location: БУРГАС

Re: За вестниците и шахмата.

Postby Kalin on Tue Oct 21, 2008 11:59 am

Ми малко е трудно да се правят такива неща, като федерацията не подкрепя нищо, в което не участва... а пък ресурсите и не стигат да участва в почти нищо :D
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: За вестниците и шахмата.

Postby atakurt on Tue Oct 21, 2008 12:06 pm

Шахматът е в раздел "Забава", заедно с кръстословиците. Затова и няма линкове, не се и публикува в Нета.
Идеята за шахматен вестник е прекрасна, но е НЕРЕАЛИЗИРУЕМА! Икономически не е ефективна, а в епохата на Нета не е и практична. Иначе, както е казал известният гросмайстор О. Б., провел историческия сеанс във Васюки, "Идеите - от нас, парите - от вас.".
Виж, електронен шахматен вестник може да се издава и с желание бих се включил безвъзмездно в неговото списване.
А иначе, що се касае до т. нар. "БФШ", в момента тя прави официални постъпки да прекрати излизането на шахматните статии в "Стандарт", защото не отговарят на вижданията на "БФШ" и целите й за все по-нататъшно стагниране, свръхцентрализиране и постепенно свеждане до символични функции на родния шах.
Затова и помощ от нея не очаквайте...
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: За вестниците и шахмата.

Postby userings on Tue Sep 06, 2011 11:21 am

Някой знае ли кой публикува шахматните задачи във вестник Уикенд ?
userings
Пешка
 
Posts: 12
Joined: Sun Jul 31, 2011 1:53 pm

Re: За вестниците и шахмата.

Postby atakurt on Sat Sep 10, 2011 11:55 pm

userings wrote:Някой знае ли кой публикува шахматните задачи във вестник Уикенд ?

А бе, приятелю, защо си губиш времето със задачи? Нито са изящни като етюдите, нито са трудни след изобретяването на компютъра!
А публикацията на задачи се свежда до просто преписване. В нета има над ДВА МИЛИОНА (!!!) шахзадачи. Взимай си ги от там.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: За вестниците и шахмата.

Postby userings on Sun Sep 11, 2011 8:29 am

Аз от там си ги взимам, просто от любопитство попитах! :)
userings
Пешка
 
Posts: 12
Joined: Sun Jul 31, 2011 1:53 pm


Return to Всичко за шаха

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests