Правилник на шахматната игра

Всичко шахматно, на което не знаете мястото

by Advertising on Tue Nov 10, 2009 2:10 am

Advertising
 

Re: Правилник на шахматната игра

Postby Radi on Tue Nov 10, 2009 2:10 am

Peach wrote:А къде мога да намеря информация за системите на провеждане на турнирите, видовете турнири, за какви турнири каква категория трябва да са съдиите? :roll:


Мисля, че е хубаво да има правилник за шаха.
Radi
Пешка
 
Posts: 2
Joined: Tue Nov 10, 2009 1:57 am

by Advertising on Tue Nov 10, 2009 12:04 pm

Advertising
 

Re: Правилник на шахматната игра

Postby SvetlaYordanova on Tue Nov 10, 2009 12:04 pm

На сайта на съдийската комисия има достатъчно информация:
http://chessarbitersbg.info/
SvetlaYordanova
Топ
 
Posts: 186
Joined: Thu Mar 13, 2008 1:33 am

by Advertising on Sun Feb 28, 2010 12:56 pm

Advertising
 

Re: Правилник на шахматната игра

Postby irena on Sun Feb 28, 2010 12:56 pm

Здравейте! Аз съм майката на Михаил Николов от Плевен и съм провокирана да пиша в този форум от един много неприятен инцидент, който лиши сина ми от възможността да се бори за първото място на отминалия турнир МТел Мастърс Джуниър в Белоградчик. Ситуацията беше следната: Преди 6-ия, предпоследен кръг, Мишо заедно с още двама състезатели водят в класирането с по 4,5 точки. Другите двама водачи – Румен Николов и Ники Христов, играят на първа дъска в 6-тия кръг. Мишо е на втора със състезателка от Сърбия, която допуснаха да участва в турнира извън класирането /което всъщност за случката няма особено значение/. Мишо тръгва да изкарва пешка от а3 на а2. Момичето започва да му дава серия шахове с дамата, които докарват царя до h8. Състезателката играе царя си от е6 на f6. Дамата на белите е на f7. В този момент съперничката му има 1 секунда, Мишо има 40 секунди.Мишо изкарва пешка от а2 на а1 и дава шах. Съперничката му дава мат с дамата и спира часовника. Мишо казва „Не можеш да ми даваш мат, защото си шах”. Тя му отговаря: „Не, остава ти още един ход с пешката”. Съдията се обръща от другата дъска, която е наблюдавал и казва: „Да, аз видях, че пешката ти беше на а3”. Мишо му заявява, че има неправилен ход. Той обаче пише 1:0. В този момент около масата няма никой друг, двете момчета на първа дъска също играят под цайт и е нормално да не гледат съседната дъска. Според правилника, който прочетох много внимателно след това, той трябва да признае хода на Мишо за редовен, защото съперничката му не е сигнализирала за неправилния ход ПРЕДИ да мести нейна фигура, а не след това. „B6. Неправомерен ход се счита за завършен, след като часовникът на противника е пуснат. В този случай, опонентът има право да рекламира неправомерен ход преди да е извършил своя ход”.
На какво основание се признава съобщение за неправилен ход в разрез с правилника? И според вас кой състезател с една секунда време до цайта няма да обяви неправилен ход на противника, от който ще спечели две минути? Веднага щом сина ми излезе от залата и ми каза за случилото се, попитах г-н Николай Велчев правилно ли е решението на съдията. Той незабавно събра турнирния комитет, включително и гм Петър Великов, заедно с двамата състезатели. На въпроса им към съдията „Ти видя ли, че той взема пешката от а3”, съдията отговори: „Мисля, ама не съм сигурен, защото много бързо местеха фигурите”. В този момент състезателката обяви нова версия - че освен „грешката” с а3-а2, Мишо в този момент бил матиран, защото тя му дала мат още в предния ход?!? На което съдията не отговори нищо определено. Аз поисках обяснения как при „Мисля, ама не съм сигурен” се взема категорично решение в полза на единия състезател. Оттеглихме се отстрани, до съдийската маса, продължавайки да говорим, и в този момент видях, че последният кръг вече е пуснат ПРЕДИ СПОРЪТ ДА БЪДЕ ЗАВЪРШЕН! Което всъщност предопредели изхода от ситуацията в ущърб на сина ми. Накарах Мишо да изтича до съдийската маса, за да си види жребия, защото другите вече местеха фигурите, и той седна да играе. Оттам насетне не съм подавала писмена контестация, защото не виждах смисъл. И гм Великов, и Н. Велчев ми казаха минути по-късно, че при тази ситуация няма как да се прецени кой е прав. А реми вече не можело да бъде присъдено, защото следващият кръг е завъртян. Така Мишо раздели 2-5 място с 5,5 точки, а победителят завърши с 6 от 7. Единствената загубена точка от Жорко Цеков /когото аз искрено поздравих за победата/ е от партията му срещу Мишо.
След инцидента четох и дисциплинарния правилник и сред съдийските нарушения са изброени:
„неспазване на правилата за игра и на установения за турнира регламент и проява на некомпетентност при вземане на решения, както по отношение на правилата на играта, така и по отношение на правилата и системата на провеждане на състезанията”, както и „неосигуряване на пряко наблюдение на отделните партии в цайтнотна обстановка”.
А в случая става дума за ключова партия за първото място в турнира. Изключително грозно и обидно спрямо сина ми беше липсата дори на формален опит за обективно разглеждане на ситуацията – да се попита например момичето защо веднъж казва едно, друг път друго. Организаторите се хвърлиха да защитават колегата си. Вероятно бяха водени и от желанието да замажат ситуацията и да не забавят турнира, като сред аргументите им се появиха атаки срещу сина ми. Например изумителни за мен въпроси като „Ами той Мишо беше загубен още преди, защо не се предаде. Ако е могъл да спечели, да е спечелил партията по-рано”. Никой не попита защо пък противничката му не си спечели партията преди цайта. В крайна сметка при ускорен шах факторът време е твърде важен.
Съжалявам за обстоятелствения пост, но за мен е важно да знаете с подробности какво се случи и да чуя мнението на форумците най-вече за да не се повтарят тези грозни сцени, особено в детския шахмат.
irena
Пешка
 
Posts: 10
Joined: Sun Feb 28, 2010 12:55 pm

Re: Правилник на шахматната игра

Postby killerjay on Sun Feb 28, 2010 1:07 pm

Звучи много несправедливо. :o
Как се казва момичето?
killerjay
Пешка
 
Posts: 1
Joined: Sun Feb 28, 2010 1:06 pm

Re: Правилник на шахматната игра

Postby S0uL_K33p3R on Sun Feb 28, 2010 1:24 pm

Нека позная, Стефана Милутинович?
S0uL_K33p3R
 

Re: Правилник на шахматната игра

Postby irena on Sun Feb 28, 2010 1:37 pm

Мисля, че така беше името й, спомням си, че беше от Зайчар. Родители ми казаха, че ходела на всички турнири в Северозападна България и била 8-ма на европейското през 2008г.
irena
Пешка
 
Posts: 10
Joined: Sun Feb 28, 2010 12:55 pm

Re: Правилник на шахматната игра

Postby sirkov-L on Sun Feb 28, 2010 2:57 pm

В такива ситуации, когато и двамата противници имат останали до края на партията някакви секунди, е много трудно да се установи със сигурност какво точно е станало (особено като се има предвид, че и двамата са вече уморени и на предела на силите си). По-опитните шахматисти са наясно, че когато и двамата противници имат секунди, са възможни всякакви, включително и най-нелогични развръзки.

Не случайно в правилника се препоръчва всяка партия, в която и двамата са в цайтнот, да бъде наблюдавана от отделен съдия (не винаги обаче е възможно за всяка такава партия да се отдели по един съдия, и случаят очевидно е бил именно такъв - и това, че съдията е наблюдавал по-внимателно партията на 1-ва дъска също е логично, тъй като поне формално към момента това е дъската, която е по-решаваща за първото място.).

Няма смисъл и да се осъжда поведението на противничката на Михаил, тъй като когато човек има 1 секунда, няма как да види и да съобрази всичко.

В описанието на майката на Михаил, колкото и да изглежда подробно, обаче остават неясни два момента:
1. Написано е: "Мишо изкарва пешка от а2 на а1 и дава шах" - когато се играе такъв ход, правилникът изисква не просто да се премести пешката от а2 на а1, но и да се постави на а1 нова фигура. От описанието не става ясно дали това е направено.
2. Написано е: "Веднага щом сина ми излезе от залата и ми каза за случилото се, попитах г-н Николай Велчев правилно ли е решението на съдията. Той незабавно събра турнирния комитет" - според правилника се изисква да се подаде писмена контестация (което, в зависимост от регламента на съответния турнир, най.често е съпроводено и с внасяне на точно определена сума.) Ако писмена контестация не е подадена, може да се приеме, че последвалите консултации със съдии, състезатели и други присъстващи имат само неформален характер.

Въпросът може да се изясни напълно, само ако случайно някой е снимал с видео-камера какво точно се е случило на дъската.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: Правилник на шахматната игра

Postby irena on Sun Feb 28, 2010 3:24 pm

На въпросите на г-н Сирков . Да, Мишо е поставил дамата си на а1. И след като може да се приеме за вероятно, че състезателката, която има 1 секунда, не е видяла точно на кое поле е пешката, защо се приема нейното мнение за меродавно? Моля ви да ми отговорите конкретно на въпроса – може ли да се признава съобщение за неправилен ход на противника чак след като състезателят е изиграл следващия си ход и е натиснал / в случая спрял/ часовника, т.е. ходът му е завършен? Съвсем отделен въпрос е дали ходът е бил неправилен или не.
Що се отнася до неподаването на контестация, вече обясних – тъй като не съм шахматен специалист, първо попитах г-н Велчев. Още докато вървяха разговорите, пуснаха последния кръг, което предреши нещата и обезсмисли какъвто и да било протест. Трябваше ли да увеличавам скандала, като спирам цялото състезание, още повече, че не само на мен стана ясно - дори и да има грешка, никой няма да я признае.
irena
Пешка
 
Posts: 10
Joined: Sun Feb 28, 2010 12:55 pm

Re: Правилник на шахматната игра

Postby Kalin on Sun Feb 28, 2010 8:55 pm

Много неприятна ситуация и ми се струва, че както и да го гледаме правото е на страната на Мишо...
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Правилник на шахматната игра

Postby Ivanst on Mon Mar 01, 2010 10:52 am

Здравейте,
Не е приятно, когато децата стават жертва на съдийски грешки и затова си позволявам да коментирам
ситуацията съгласно действащия Правилник на ФИДЕ.
В случая се е играло по правилата за ускорен шахмат с контрола за игра 20 минути на състезател.
В Правилника за ускорен шах е записано, че се прилагат състезателните правила / разбирай за класически шах /
с изключение на тези които са отменени от специални разпоредби за ускорения шах.
По отношение на неправилен ход са действащи в случая следните разпоредби :

От Правилника на ФИДЕ състезателни правила

1. 7.4. а. Ако по време на партия се окаже, че е завършен неправилен ход, включително несъобразяване с изискванията за произвеждане на пешка или вземане на царя на опонента, възстановява се позицията непосредствено преди нередовното положение. Ако позицията непосредствено преди нередовното положение не може да бъде определена, то партията продължава от последната установена позиция преди него. Часовниците се нагласяват съгласно чл. 6.13. Член 4.3 и чл. 4.6 се прилагат към хода, заменящ неправилния ход. След това партията продължава от възстановената позиция.

От Правилника на ФИДЕ за ускорен шах

А,4.c Неправилен ход се счита за завършен, след като часовникът на противника е пуснат. В този случай, съперникът има право да рекламира неправилен ход преди да е извършил своя ход. Съдията се намесва само след такава рекламация. Независимо от това, ако и двата царя са под шах или произвеждането на пешка не е завършено, съдията трябва да се намеси, по възможност.

Съгласно А,4, с "Съдията се намесва само, ако има рекламация " задължително или ако има възможност /да наблюдава партията /, когато и двата царя са под шах или произвеждането на пешка не е завършено.
В случая с отказа на Мишо Николов да признае , че е мат ,/ понеже съперничката му е шах / имаме такава рекламация за неправилен ход и съдията е длъжен да се намеси и на основание чл.7.4 от състезателните правила / класически шах /да възстанови позицията непосредствено преди нередовното положение.
Понеже , доколкото разбирам на таблото е имало два царя под шах е било задължително съдията да установи поредността на ходовете. Ясно е , че ходът а1Д шах предхожда хода Дg7 мат. Правилно решение според мен би било, да се възстанови позицията преди хода Дg7, да се добавят 2 минути на Мишо Николов и противничката му да играе правомерен ход.
Важно е да се разбере, че в случая няма никакво значение дали пешката е стигнала до полето а1 от а2 или от а3 понеже не е имало валидна рекламация за неправилен ход от неговата съперничка и съдията няма никакво право да се връща към този момент от партията.
Иван Стойнов - съдия на ФИДЕ
Ivanst
Офицер
 
Posts: 90
Joined: Wed Mar 12, 2008 10:09 am

Re: Правилник на шахматната игра

Postby SvetlaYordanova on Mon Mar 01, 2010 6:09 pm

Г-н Стойнов е обяснил отлично ситуацията и решението,което трябва да вземе съдията.Аз съм съгласна с него,само едно уточнение.Доколкото разбрах в предварителен разговор с треньорката на Михаил Николов,белите (сръбската състезателка) пада по цайтнот в този момент,така ли е? Ако да,то съдията вижда ситуация,в която 2 царя са под шах (единият е мат) и един цайтнот.Ясно е ,че Мишо рекламира правомерно неправилен ход на противничката си и трябва да получи 2 мин. и играта да продължи.Въпросът е,че нейното време вече е свършило (ако това е така,разбира се).Кой трябва да обяви това? На ускорен шах съдията трябва да се въздържа от намеса,освен ако не е извикан от състезател.Той в случая е извикан,но се рекламира неправилен ход,а не цайтнот.Така или иначе,съдията вече се е намесил и е длъжен да вземе решение.Аз смятам,че трябва да обяви цайтнота и да присъди точката на Михаил.Пак казвам,ако действително правилно съм разбрала,че има цайтнот.В противен случай се добавят 2 мин на черните (М.Николов) и партията продължава.И в двата случай е ясно,че решението на съдията е неправилно и единият състезател е ощетен.
Очевидно е,че Михаил не е защитил достатъчно своето мнение пред съдията.Но той е дете,все пак.Тогава трябва да се подаде контестация от неговия треньор,който ,обаче не е там в този момент.Придружителят,в случая родител не е достатъчно компетентен как да реагира и докато се информира,времето за контестация свършва и започва следващия кръг.Остават поуките ,за съжаление горчиви за съответния състезател.
Разбира се,никой съдия не е застрахован от грешки.В такива случай турнирния комитет може да го коригира,стига да има контестация.
Между другото,кой е бил съдия?
У мен възникна още един логичен въпрос,който макар да не е съдийски,ще го задам тук,тъй като се отнася за същия турнир.Прочетох внимателно регламента на турнира Мтел джуниор и там пише:"
3.Право на участие:
Момчета и момичета, ненавършили 14 г. към 27.02.2010 г.
"
Никъде не става въпрос за националноста на състезателите.Това национален турнир ли е или може да бъде и с международно участие? Питам,защото не ми стана ясно,поради каква причина Милутинувич от Сърбия е допусната за участие,но извън класирането? Или има право или не да участва,средно положение няма.Ами ако беше станала 1-ва,щеше ли да играе на финалния турнир? Това трябва ясно да се уточни от организаторите,за да не стават прецеденти.
SvetlaYordanova
Топ
 
Posts: 186
Joined: Thu Mar 13, 2008 1:33 am

Re: Правилник на шахматната игра

Postby irena on Mon Mar 01, 2010 7:06 pm

Може би ако имах повече познания по шахматния правилник и бях по-решителна да спра кръга и да вдигна по-голям скандал, нещата щяха да се развият по друг начин. Аз обаче не съм длъжна да знам правилника, за разлика от служебните лица на турнира. А и не виждам защо обективността в една спорна ситуация трябва да зависи от това дали опонентът ти е достатъчно гласовит или какви са адвокатските му способности. Според мен справедливостта трябва да се търси не заради опасността от скандал, а защото е важна сама по себе си, особено когато се касае за деца. Иначе бих посъветвала всички родители да завършат съдийски курсове, защото е невъзможно треньор, който работи с много деца, да присъства на абсолютно всички турнири. Или да насърчават децата си да влизат в пререкания със съдиите... Апропо, не открих в списъка на съдиите, платили членски внос до края на м.г. името на въпросния арбитър на турнира. Това не поставя ли въпроса за неговата правоспособност?
Що се отнася до участието на сръбската състезателка - действително имаше ропот сред някои родители за това, че е пусната да участва. В регламента действително не пише дали турнирът е само за български деца, но затова пък категорично е отбелязано, че заявки се приемат до 21 февруари. А, доколкото разбрах, тя е дошла изненадващо в деня на турнира и едва тогава започнаха разговорите дали да я допуснат или не.
irena
Пешка
 
Posts: 10
Joined: Sun Feb 28, 2010 12:55 pm

Re: Правилник на шахматната игра

Postby Ivanst on Tue Mar 02, 2010 10:36 am

Здравейте,
Не знам кой е бил съдия на турнира, но ако действително не фигурира в списъка на съдиите платили членски внос,
съгласно Правилника за дейността на РССК / Републиканска спортно съдийска колегия /той е неправоспособен съдия и не би трябвало въобще да ръководи турнир. Лошото е, че точно тези, които би трябвало да спазват правилата ги нарушават, а още по-лошо е когато децата са потърпевши .
Ivanst
Офицер
 
Posts: 90
Joined: Wed Mar 12, 2008 10:09 am

Re: Правилник на шахматната игра

Postby S0uL_K33p3R on Tue Mar 02, 2010 4:41 pm

Георги Живков, определено си е заплатил членския внос :)
S0uL_K33p3R
 

Re: Правилник на шахматната игра

Postby irena on Tue Mar 02, 2010 11:37 pm

Не, в случая не става въпрос за г-н Живков. Той беше съдия, но по думите му не е бил край първа и втора маса в този момент.
irena
Пешка
 
Posts: 10
Joined: Sun Feb 28, 2010 12:55 pm

PreviousNext

Return to Всичко за шаха

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests