Защо не може да се правят официални между мъже и жени

Всичко шахматно, на което не знаете мястото

by Advertising on Mon Nov 17, 2008 5:36 pm

Advertising
 

Защо не може да се правят официални между мъже и жени

Postby vatrachka on Mon Nov 17, 2008 5:36 pm

Искам да знам каква е причината да няма официални срещи между мъже и жени, търсих причина из правилата, но не намерих :( Ако някой някой знае, ще съм много благодарна да ми каже или да ми прати линк да прочета
vatrachka
Пешка
 
Posts: 1
Joined: Mon Nov 17, 2008 5:01 pm

by Advertising on Mon Nov 17, 2008 6:36 pm

Advertising
 

Re: Защо не може да се правят официални между мъже и жени

Postby atakurt on Mon Nov 17, 2008 6:36 pm

Няма пречка да се извършват официални междуполови срещи. Няма и никаква забрана никъде за това.
Те, обаче, са рядкост, поради следните причини:
1. Разликата в шахматната сила между средностатистическия шахматист и средностатистическата шахматистка е около 200 ЕЛО-единици, което не би придало достатъчно оспорван състезателен характер на проявата.
2. И без това в различните състезания е разрешено на жените да участват в мъжки турнири, докато на мъжете НЕ е разрешено да участват в женски турнири (една изключително силна дискриминация) и дамите имат достатъчно възможности да вкарат мъже в клуба "Вера Менчик".
3. В цивилизования свят сегрегацията по полов признак се възприема като закононарушение и феминистките организации са особено сензитивни на тази тема (така, например, в Германия е наказуема употребата на думата "госпожица" спрямо пълнолетна дама - дума, която години наред е била част от немския език). Затова и организаторът на такава междуполова среща би се натъкнал на негативна реакция от страна на воинстващите феминистки.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

by Advertising on Mon Nov 17, 2008 9:57 pm

Advertising
 

Re: Защо не може да се правят официални между мъже и жени

Postby LordVetinari on Mon Nov 17, 2008 9:57 pm

То не е редно да се прави сегрегация и по възраст, но ето че има мач-турнир между младите таланти и ветераните. Защо пък да не се направи и мач между мъже и жени? Но наистина ако в такъв мач участват най-добрите представители на двата пола, интригата ще липсва. Трябва да се даде някакво допълнително предимство на дамите...
User avatar
LordVetinari
Топ
 
Posts: 180
Joined: Wed May 07, 2008 9:50 pm
Location: Ankh Morpork

Re: Защо не може да се правят официални между мъже и жени

Postby atakurt on Tue Nov 18, 2008 12:16 pm

Логично разсъждение, но за мъж! Не се отчитат характерните особености на женската психика и логика. Ако си запознат с тях по-добре или ако имаше зад гърба си 17-годишен брак с 2 деца (като мен), щеше да ме разбереш без думи. Не е тук времето и мястото да ги коментирам и затова само ще посоча някои от класиците, които е нужно да прочетеш, за да вникнеш в методиката на структуриране на женските разсъждения, например Отто Вайнингер в "Пол и характер" (но не резюмираното му издание, а пълното - в няколкостотин страници).
Доказателство за думите ми е и фактът, че тук може много да си пише всеки, но досега никой не се е наел да организира такава междуполова среща.
А и защо пък ще се дава предимство на другия пол? Та нали това ще е полова дискриминация? Не бяхме ли с равни права?
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Защо не може да се правят официални между мъже и жени

Postby LordVetinari on Tue Nov 18, 2008 10:46 pm

Печелиш по точки. Имам само 4-годишен брак без деца, и не се наемам да твърдя, че познавам женската психика и логика;)
User avatar
LordVetinari
Топ
 
Posts: 180
Joined: Wed May 07, 2008 9:50 pm
Location: Ankh Morpork

Re: Защо не може да се правят официални между мъже и жени

Postby Nikola on Fri Nov 21, 2008 5:44 pm

По този въпрос можете да прочетете какво мисли един от най-силните съвременни шахматисти Левон Аронян в това интервю.

Според него, шахът е военна игра и затова не е подходяща за жени. Не отговаря на тяхната психика.

Аз нямам мнение засега. Само предавам чужди такива :)
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

Re: Защо не може да се правят официални между мъже и жени

Postby sirkov-L on Fri Nov 21, 2008 10:05 pm

Наистина част от традициите (и голяма част от литературата) представят шахмата като "военна игра".
Ние обаче не сме длъжни да разглеждаме играта и спорта шахмат само като свързани с военни действия и военен начин на мислене.

В съвременните условия много по-перспективно е да се разглежда играта от гледна точка на придобиването на умения за правилно разпределяне на ограничени ресурси (а това вече е сфера, в която жените би трябвало да имат повече успех от мъжете).

На мен ми се е случвало, когато обяснявам играта на малки деца, да изпитвам затруднения, произтичащи именно от твърде военизираната терминология, наложена в литературата.

Дори да вземем само названията на фигурите : имаме "топ", който обаче не стреля, и имаме "офицер", който обаче е безпомощен да се справи със собствените си пешки (пехотинци), които често му се пречкат, т.е не му се подчиняват, и той не може нищо да направи по въпроса.

Отделно от това решаващата фигура се нарича "цар", но трябва постоянно да се укрива по разни тъмни и тесни местенца из ъгълчетата на дъската, а най-силната фигура се нарича "дама", и е принудена неуморно да търчи из цялата дъска, като често по твърде неженствен начин праща в небитието (т.е. извън дъската) живата сила на противника...

Във връзка с това на няколко пъти вече ми е идвало да обясня на децата, че "царят" всъщност не е никакъв цар, а е просто един мафиотски бос от съвременен тип, който се бои да излезе на светло, а "дамата" не е никаква дама, а е просто неговата секретарка (и същевременно - безмилостен професионален наемен убиец), чиято задача е да търчи да урежда бизнеса на мафиотския бос по всичките 64 квартала, от които се състои неговата и чуждата територия...

Но в други моменти просто започвам да търся малко по-човешки синоними на използваните досега понятия - например вместо да казвам, че "позицията трябва да се укрепва" (както пише по книгите - и шахматните, и военните), казвам просто, че фигурите трябва да са разположени така, че да си помагат и да се подкрепят една друга, а не да си пречат взаимно.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: Защо не може да се правят официални между мъже и жени

Postby Nikola on Sat Nov 22, 2008 5:20 pm

sirkov-L wrote:В съвременните условия много по-перспективно е да се разглежда играта от гледна точка на придобиването на умения за правилно разпределяне на ограничени ресурси (а това вече е сфера, в която жените би трябвало да имат повече успех от мъжете).


От тази гледна точка заниманията с шахмат могат да бъдат много полезни в мениджмънта. В повечето организации положението е точно такова, каквото го описва sirkov_l: пешките пречат на офицерите, топовете не стрелят, царят е гол... :)

Това поне от опит го знам и мога да споделя някои наблюдения.

И аз не мисля, че не трябва да се ограничаваме с определението, че шахът е военна игра. Изглежда не толкова играта е военна, колкото военизиращата склонност у мъжете, които от малки обичат да си играят на войници, я прави да прилича.

Затова изглежда и мъжете доминират така :)
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

Re: Защо не може да се правят официални между мъже и жени

Postby LordVetinari on Sat Nov 22, 2008 11:51 pm

Nikola wrote:По този въпрос можете да прочетете какво мисли един от най-силните съвременни шахматисти Левон Аронян в това интервю.



Аронян или се прави на интересен в това интервю. или са му доста ограничени схващанията. Още първия му отговор "Women can't play chess" звучи доста несериозно. Все пак има доста жени, които са GM и IM по мъжките критерии.
User avatar
LordVetinari
Топ
 
Posts: 180
Joined: Wed May 07, 2008 9:50 pm
Location: Ankh Morpork

Re: Защо не може да се правят официални между мъже и жени

Postby atakurt on Sun Nov 23, 2008 11:09 am

А истината е толкова простичка и медицински обяснена! Само където ние, мъжете, трябва да се правим на джентълмени и да не я съобщаваме. А тя е:
Средностатистическият мъж има по-голям обем на мозъка от средностатистическата жена и, съответно, повече гънки в мозъка. На всичко отгоре тези гънки са с по-остри ръбове, отколкото облите ръбове на мозъчните женски гънки и, поради това, връзките в мозъка ни са по-ефективни. В резултат на това умственият капацитет на средностатистическия мъж (респективно - шахматист) е по-висок от този на средностатистическата жена (респективно - шахматистка).
Тоест - мъжете и жените имат еднакви умствени права, но мъжете са с по-високи умствени възможности.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Защо не може да се правят официални между мъже и жени

Postby LordVetinari on Sun Nov 23, 2008 12:02 pm

По принцип е така, което не се отнася само за шаха, а и за страшно много други области, на практика във всички сфери на науката, изкуството и спорта мъжете превъзхождат жените, да не говорим за икономиката, политиката...Темата е страшно обширна, ако задълбаем можем да стигнем много далече, затова лично аз спирам.

И все пак това "Жените не могат да играят шах" на Аронян си е доста обидно преувеличение. Предполагам, че всеки от нас е губил на шах от представителки на "слабия" пол:)
User avatar
LordVetinari
Топ
 
Posts: 180
Joined: Wed May 07, 2008 9:50 pm
Location: Ankh Morpork

Re: Защо не може да се правят официални между мъже и жени

Postby stefibed on Sun Nov 23, 2008 5:10 pm

Това вече е забавна тема ,надявам се само да не прерасне в конфликт м/у представителите на двата пола.
Факт е .че мъжете се по-добри шахматисти,това едва ли някоя от шахматистките би оспорила,но причините за този факт може да бъдат различни.
Аз съм далеч от твърдения,че единият от двата пола е по-умен.Причината е по-скоро въпрос на историята.Жените получават равни права с мъжете сравнително късно,век-два не стигат да се догонят близо две хилядолетия в хегемония на мъжкия пол.(за това трудно жена би станала президент,но не е не невъзможно,ето САЩ вече си избраха чернокож президент).Вижте примерно олимпиадата в Дрезден женските отбори са на половината на мъжките,което ме навежда на мисълта,че мъжете са по-добри в този спорт защото това е един типичен мъжки спорт с традиции.Но ако в световната десятка за мъже влязат 2 жени ,то те ще се окажат по-силния пол в тази игра
Освен това жената от биологична гледна точка по трудно се развива в този тип игри.Доказателство за това е фактът,че мнозина шахматистки в детска възраст постигат впечатляващи резултати,но след пубертета малцина от тях продължават да напредват.Раждането и грижата за доми семейство съшо могат да окажат влияние.
Освен това стимулът за жените обикновено е по-малък (зна4ително по-ниски награди) и ние си даваме сметка ,че трудно бихме се издържали с този спорт и се преориентираме,а повече от една диня под една мишница трудно се носят.
Като цяло жените са и по емоционални,коетото също е пречка за шахматното развите.Много по често в сравнение с мъжете ,жените показват рязък спад или напредък в играта си.
Още много може да се каже,ама то си има израз,който обяснява всичко "Женски Шах" :)
stefibed
Офицер
 
Posts: 57
Joined: Tue Jul 22, 2008 2:24 pm

Re: Защо не може да се правят официални между мъже и жени

Postby Bobbylon on Sun Nov 23, 2008 5:36 pm

stefibed wrote:Освен това жената от биологична гледна точка по трудно се развива в този тип игри.Доказателство за това е фактът,че мнозина шахматистки в детска възраст постигат впечатляващи резултати,но след пубертета малцина от тях продължават да напредват.Раждането и грижата за доми семейство съшо могат да окажат влияние.
Освен това стимулът за жените обикновено е по-малък (зна4ително по-ниски награди) и ние си даваме сметка ,че трудно бихме се издържали с този спорт и се преориентираме,а повече от една диня под една мишница трудно се носят.
Като цяло жените са и по емоционални,коетото също е пречка за шахматното развите. Много по често в сравнение с мъжете ,жените показват рязък спад или напредък в играта си.


В горното мнение има много верни неща! ;) Само не бих се съгласил с твърдението, че наградите за жени са ниски... При малката конкуренция (брой играчи) в женските съревнования, шансът да се получи награда е многократно по-голям от този при мъжките такива... Причините за липса на активност, съизмерима с тази при мъжкият пол, са други. Част от тях са споменатите по-горе. Наред с тях, съществува и такава, свързана със социалния статус на играта шахмат сред мъжете, който е подобен на този на таблата, картите, и други подобни - типични за мъжка компания. Жените предпочитат да прекарват времето си заедно с други занимания, а не подобни игри, което е причина и за по-слабият интерес от тяхна страна - просто липсват нагласа и традиции в това отношение. Това освен липса на масовост, води и до пропускане възможността някой шахматен талант от женски пол да бъде открит и развит! ;-)

Вече не съм сигурен и кой е силният пол в днешно време... С оглед равенствотро между половете, това клише би трябвало да се отбягва, но ако все пак се използва, би трябвало да се уточни - по-силен в какво... :mrgreen:
User avatar
Bobbylon
Цар
 
Posts: 631
Joined: Wed Apr 16, 2008 3:16 am
Location: София

Re: Защо не може да се правят официални между мъже и жени

Postby Kalin on Sun Nov 23, 2008 9:31 pm

Долното мнение е на великия Давид Бронщайн :)

Жените са по-слаби на шах, защото се опитват да измислят всичко на дъската сами, докато мъжете по-практично натрупват много знания и на базата им могат да творят по-дълбоко и в по-правилна посока...

Така че причините могат да се обобщят и така:

Шахът е необятна игра и изглежда мъжете с по-практичен и не толкова емоционален поглед върху нещата го осъзнават по-добре, подготвят се повече и разчитат не само на таланта си.

И аз съм съгласен със Стефи, че по талант в малка възраст момичетата не отстъпват на момчетата... :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Защо не може да се правят официални между мъже и жени

Postby atakurt on Thu Dec 11, 2008 10:25 am

По темата публикувах в СТАНДАРТ материал, във връзка с мача "Пенсионери" срещу "Мацки" в Марианске Лазне.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Next

Return to Всичко за шаха

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests