Агресивни ли сте над дъската!

Всичко шахматно, на което не знаете мястото

by Advertising on Thu Apr 16, 2009 2:15 am

Advertising
 

Агресивни ли сте над дъската!

Postby tkpopov on Thu Apr 16, 2009 2:15 am

Правило ми е впечатление, че когато гледам двама противници играят шах, понякога единият или и двамата вместо да местят спокойно фигурите на дъската, направо ги тряскат по полетата. Даже веднъж единия така цапардоса единия топ с дамата си, че нещастният топ буквално се разлетя на парчета (ама здрав удар беше). И после така взеха да се карат, още малко щяха да се сбият. И добре, че имаше и други в залата да се намесят, за да не стане беля. При вас имало ли е подобни случаи, скъпи приятели?
User avatar
tkpopov
Дама
 
Posts: 215
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:37 pm
Location: БУРГАС

by Advertising on Thu Apr 16, 2009 3:18 am

Advertising
 

Re: Агресивни ли сте над дъската!

Postby Georgi91 on Thu Apr 16, 2009 3:18 am

Това е един от триковете, наред с прословутото поставяне на конете, удрянето на часовника, ритането под масата и т.н., правени с цел да се въздейства психически върху противника. Случвало ми се е много често, но общо взето, такива неща на мен не ми правят впечатление. Като треснеш фигурата върху таблото или натиснеш по-енергично часовника, ходът ти няма да стане по-силен. :)
Ако някой ти каже лоша дума за Москвича, само от завист ще да е, тъй да знаеш!!!
User avatar
Georgi91
Цар
 
Posts: 480
Joined: Sat Apr 19, 2008 3:02 pm

by Advertising on Thu Apr 16, 2009 3:26 am

Advertising
 

Re: Агресивни ли сте над дъската!

Postby tkpopov on Thu Apr 16, 2009 3:26 am

Съгласен съм с това, което казваш! Даже мога да кажа, че тряскането на часовника е по-точно израз на просташко държание над дъската. Аз се нервя и когато противникът ми мляска с дъвка насреща ми или когато тропа по масата.
User avatar
tkpopov
Дама
 
Posts: 215
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:37 pm
Location: БУРГАС

Re: Агресивни ли сте над дъската!

Postby Bobbylon on Thu Apr 16, 2009 1:31 pm

Напълно съм съгласен! Аз съм същия! Все пак тази игра е за джентълмени - не за простаци, които избиват нервите и комплексите си на дъската! Мляскане, потропване, удряне на часовника - все признаци за простотия и липса на възпитание... :roll: Естествено, че разконцентрират противника, особено ако извършителя не се е и къпал последната седмица... :lol: Ако не са подплатени със силни ходове обаче, тези трикове са неефективни. 8-)
User avatar
Bobbylon
Цар
 
Posts: 631
Joined: Wed Apr 16, 2008 3:16 am
Location: София

Re: Агресивни ли сте над дъската!

Postby armando on Thu Jun 18, 2009 4:35 pm

От всички партии, които съм играл за най-трудни считам партиите срещу един шахматист от Марица Пловдив, който през цялото време на играта си подсвиркваше, но така че дъха му да се насочва към лицето ми. Имаше убийствен развален дъх. Направо ми идваше да стана и да си тръгна. В крайна сметка спечелих с 4:1, но само аз си знам как съм издържал.
Другия ми случай е когато преди няколко месеца играх срещу един клошар. Преди години е бил най-силния шахматист в моята община има и някакъв разряд, печелил е шестица от тотото, но сега живее като клошар. Седнахме да играеме, а вонята му изпълваше целия клуб. Поведох му с 5:0 и той се отказа. След партиите ръцете ми миришеха, защото бях барал фигури, които и той е барал. Шаха също миришеше след това :lol:
armando
Офицер
 
Posts: 72
Joined: Thu Jun 18, 2009 4:17 pm

Re: Агресивни ли сте над дъската!

Postby atakurt on Sun Jun 21, 2009 2:47 pm

Миришещ на гадно противник е зло, с което често се сблъскваме в милата ни Родина!
Но още по-лошо е противникът ти да вони на отвратителен цигарен дим, след като само преди секунди си е запалил цигарка навън. Или ти се урига в лицето след изпит половин литър ракийка.
Ето това е ЗЛОТО, срещу което трябва да се борим:
Умишлената употреба на никотин, алкохол и други наркотици ПО ВРЕМЕ НА ПАРТИЯТА от шахматистите!
Това е агресивност в най-отвратителната си форма, защото се прилага често и умишлено, а не можеш да възразиш!!! БФШ не ти позволява.
По такъв начин употребяващите наркотици имат силно предимство по време на турнирите пред ненаркоманите.
Употребата на наркотици по време на шахматни състезания трябва да се забрани!
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Агресивни ли сте над дъската!

Postby Nikola on Sun Jun 21, 2009 5:28 pm

По този повод е добре децата да бъдат възпитавани в духа на тази статия - http://susanpolgar.blogspot.com/2009/06 ... uette.html
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

Re: Агресивни ли сте над дъската!

Postby Kalin on Sun Jun 21, 2009 5:53 pm

Refrain from singing while playing. You may think you're Josh Groban, but do not perform while playing chess.


:D :D :D

Шегата настрана, пише много хубави неща в статията :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Агресивни ли сте над дъската!

Postby thenewone on Wed Jun 24, 2009 2:59 pm

atakurt wrote:<...> още по-лошо е противникът ти да вони на отвратителен цигарен дим, след като само преди секунди си е запалил цигарка навън.<...>
Умишлената употреба на никотин, алкохол и други наркотици ПО ВРЕМЕ НА ПАРТИЯТА от шахматистите!<...>
По такъв начин употребяващите наркотици имат силно предимство по време на турнирите пред ненаркоманите.
Употребата на наркотици по време на шахматни състезания трябва да се забрани!

И аз съм за забраната на наркотиците. Само дето нито алкохолът, нито цигарите са наркотици :)
Ей, ама това непушачите са голяма работа! :D Не стига, че ни гонят навън да си взимаме от времето та да запалим набързо някоя цигара, ами сега и лошо им миришело след това ;) Явно, шах трябва да играят само непушачите :lol:
Майтапът настрана, но как според вас алкохолът и цигарите могат да помагат на шахматиста докато играе? Има ли някакви изследвания по въпроса? Според мен, алкохолът може само да пречи, ама аз не съм и специалист, де :)
thenewone
Офицер
 
Posts: 55
Joined: Sun Mar 09, 2008 7:51 am

Re: Агресивни ли сте над дъската!

Postby atakurt on Wed Jun 24, 2009 3:46 pm

Наркотици са! И е нужно да се знае добре това от всички пушачи и други наркомани. В друг пост писах:


----------------------------------------------------
Re: Моля, подкрепете напомнянето за деня за борба с наркотиците!

by atakurt on Fri Jun 19, 2009 11:10 am
Да, обидно е, но е факт!
Алкохолът и никотинът са наркотици! Първо си прочетете в Гугъла, преди да пишете!

__________________________________________
За инфо на мамулите:
http://www.narcotic.free.bg/018.html

"На първо място, главните легални дроги - кофеин, никотин и алкохол - са разгледани тук заедно с тези, които са нелегални ..."

______________________________________________


Следователно, употребяващите ги се дрогират! И борбата срещу наркотиците трябва да започне с основните наркотици - тези, които вредят най-много: алкохола и никотина!!!!
А масово се пие и пуши по време на партия, даже наш ГМ си заспа пиян по време на ЕП! И какво стана? Никакви последствия!
Едно е да пиеш и пушиш по баровете, а друго - по време на състезание по шах, уж борещ се за олимпийско признаване.
А и, пушейки и пиейки, имаш ОГРОМНО предимство пред останалите (заради стимулантите), както и пречиш на другите състезатели.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Имам достатъчно опит (и личен - дълги години съм пушел и пиел като смок; а по байтошово време веднъж-дваж взех даже и кокаин; за обикновена трева, дето я има навсякъде, даже и няма да говоря) та знам: алкохолът много помага - особено за снемане на психическото напрежение и води до смела и разкована игра, а никотинът ободрява и освежава мозъка за няколко минути - до следващата цигара.
Отделен е фактът, че се пречи на противника, като му дишаш в лицето, миришейки на отвратителни цигари или евтина ракия. Това е установено още по времето на Нимцович и е описано в учебниците.
И за допинфо: Бил съм десетина години в нацотборите и съм имал достъп до стимуланти, за които публиката и не подозира. Съществуват такива вещества, от които мислиш перфектно и много бързо, не се уморяваш и си свеж като репичка.
ЛИЧНО СЪМ ГИ УПОТРЕБЯВАЛ И ЗНАЯ (не говоря за елементарни билки, като мумийо, гинко или женшен, до които всеки има достъп).
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Агресивни ли сте над дъската!

Postby Kalin on Thu Jun 25, 2009 10:26 am

Ще разкажеш ли повече за това последното, ако не е тайна разбира се? Стана ми много любопитно :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Агресивни ли сте над дъската!

Postby atakurt on Thu Jun 25, 2009 11:46 am

НЕ!
Нека държим скелетите в гардероба. Никога няма да тръгна срещу колеги и никога няма да злепоставя колеги. А, ако разкажа подробности, то ще стане точно това. Аз съм живата история на родния шах през последните 35 години (през 1975 г. бях градски шампион на Пловдив за МЪЖЕ) и знам повече, отколкото може някой да си представи.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Агресивни ли сте над дъската!

Postby thenewone on Thu Jun 25, 2009 3:18 pm

Хехе, явно дефиницията ти за наркотици е доста широка и се различава от общоприетата :)
http://en.wikipedia.org/wiki/Narcotics
thenewone
Офицер
 
Posts: 55
Joined: Sun Mar 09, 2008 7:51 am

Re: Агресивни ли сте над дъската!

Postby atakurt on Thu Jun 25, 2009 3:46 pm

Тенев 1, ще те помоля да прочетеш по-добре линка, който си изпратил. Именно там си е написано, че алкохолът е наркотик:
http://en.wikipedia.org/wiki/Narc_(Narcotics)

Или тук:
http://en.wikipedia.org/wiki/Alcoholic_beverage

Или където и да искаш ...

Дефиницията МИ за наркотици не е моя и не се различава от общоприетата. Алкохолът и никотинът са наркотици и водят към наркотична зависимост.
Ако някой смята обратното, то моля да даде точен цитат от авторитетен източник, където се твърди обратното (както направих аз).

А, ако някой смята да привежда линкове, както Т1, то първо да си прочете сам какво привежда, преди да твърди лъжи, целящи заблуждаване на хората.

За тези, които не знаят английски, давам подробен текст именно от цитираната от Т1 Уикипедия:

http://bg.wikipedia.org/wiki/Наркотик

-------------------------------------------------------------------

Наркотично вещество
от Уикипедия, свободната енциклопедия (можете да редактирате и подобрите тази статия веднага)
(пренасочване от Наркотик)

Хероин на фирмата Байер - 19 век

Наркотични вещества (наркотици) са група фармакологични вещества, които действат предимно върху централната нервна система и при внасяне в организма предизвикват ступор, който може да се чувства като успокоение или наркотичен сън. Терминът наркотик (ναρκωτικός) се смята, че идва от гръцкия лекар Гален и се отнася към вещества, които притъпяват сетивата и усещанията и/или произвеждат състояние на вцепененост, скованост или лека парализа. Гален отбелязва корена от мандрагора и опиума като основни представители на наркотичните вещества [1].

В българския политически и юридически контекст, терминът наркотик обхваща широк кръг от най-различни субстанции, които са или напълно инкриминализирани или строго регулирани. Такива са редица растителни вещества и техни производни като тютюн, алкохол, канабис, кокаин, опиум и негови деривати, между които пантопон, морфин, хероин, кодеин), а също и други препарати, употребявани в медицината, като сънотворните средства (веронал, луминал, барбамил и други производни на барбитуровата киселина).

--------------------------------------------------------
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Агресивни ли сте над дъската!

Postby Kalin on Thu Jun 25, 2009 6:38 pm

Мисля че темата излишно се измести... Наско моля те бъди по-умерен :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Next

Return to Всичко за шаха

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests