За елото и егото

Всичко шахматно, на което не знаете мястото

by Advertising on Mon Mar 15, 2010 2:46 pm

Advertising
 

За елото и егото

Postby Nikola on Mon Mar 15, 2010 2:46 pm

От чисто любопитство бих искал да попитам хората, които работят с деца и ги готвят за турнири, дали във всичко, на което ги учат, включват и нещо за ценностната им система. Турнирните успехи и проявата на надмощие в индивидуални двубои (защото шахът си е преди всичко индивидуален спорт) оказват много сериозно влияние върху ценностната система особено на тези, които все още нямат изградена такава, и влияят пряко на самочувствието, което бързо и лесно нараства и се развива до прекомерно големи величини. Има опасност шахът от игра за самоусъвършенстване, основана на респект и уважение към противника, да се превърне в средство за избиване на комплекси, както много често става.

Та, накратко, освен за ЕЛО-то на децата, правите ли нещо и за тяхното его? :)
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

by Advertising on Fri Apr 16, 2010 11:16 pm

Advertising
 

Re: За елото и егото

Postby Nikola on Fri Apr 16, 2010 11:16 pm

Липсата на отговори в тази тема е тревожна. Особено на фона на набъбналите във форума мнения от рода на: "Ей, ела ми плейчеса, да видиш на какво ще те направя! Аз може да съм с 1600, обаче притежавам завидна ендшпилна техника, брилянтна тактическа мисъл като за 2600. Всички мога да ви бия, само да ми паднете! А, какво е това дебют?"... и други подобни.

В интерес на истината, два дни, след като пуснах темата, получих SMS от един шахматист, треньор, който работи с деца. Съобщението дойде в разгара на работния ден, бях "на пържолника", както обича да се изразяват началниците ми, и доста ме изненада. То гласеше: "Много ми хареса въпроса ти във форума! Когато се видим, може да го обсъдим". Това наистина ме впечатли. Значи, има хора, които мислят и за тази част на шахматното обучение.
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

by Advertising on Sat Apr 17, 2010 1:44 pm

Advertising
 

Re: За елото и егото

Postby chessman on Sat Apr 17, 2010 1:44 pm

Аз съм се извинил за мненията си! Вие не разбрахте ли, че раздвижвам форума! Въобще не съм такъв, какъвто си мислите, че съм!
Само сицилианска защита !!!
chessman
Дама
 
Posts: 247
Joined: Mon Mar 10, 2008 7:35 pm

Re: За елото и егото

Postby Staunton on Tue May 25, 2010 12:56 pm

Поздравления за темата! Мисля, че това е един наистина сериозн проблем на, който не се обръща почти никакво внимание. Виждал съм например Валентин Вълев и Дарио Дерешки да се държат много надменно с други деца по турнири. Преди години по този начин се държаха с по-слабите от тях например Филип Димитров и Тихомир Очков. Сега и двамата не се състезават активно. Мога да дам още не един и два примера. За съжаление голямата част от нашите треньори въобще не обръщат внимание на това :(. Жалко. За мен е по-важно моите деца да бъдат на първо място достойни и почтени хора уважаващи своите противници и изобщо хората от заобикалящия ги свят, и чак след това и чак след това добри спортисти.
Staunton
Пешка
 
Posts: 2
Joined: Tue May 25, 2010 12:26 pm

Re: За елото и егото

Postby S0uL_K33p3R on Tue May 25, 2010 2:47 pm

А Вие кой сте? Представете се : )
S0uL_K33p3R
 

Re: За елото и егото

Postby Staunton on Tue May 25, 2010 3:07 pm

Не се познаваме. Аз съм кмс от Габрово, не съм треньор, отдавна следя форума и като цяло дейността на Калин :).
Staunton
Пешка
 
Posts: 2
Joined: Tue May 25, 2010 12:26 pm


Return to Всичко за шаха

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests