Проблем с базите

Всичко шахматно, на което не знаете мястото

by Advertising on Fri Nov 12, 2010 6:21 am

Advertising
 

Проблем с базите

Postby Отон on Fri Nov 12, 2010 6:21 am

Здравейте, имам следния проблем свалих - си доста от базите от дата бг в началото ChessBase ми ги отваряше безпроблемно сега, обаче няколко минути след като вляза ми изписва "The serial number is not valid" и базата се затваря. Имате ли представа на, какво се дължи това? Ще ви бъда много благодарен, ако ми помогнете.
Отон
Пешка
 
Posts: 3
Joined: Fri Nov 12, 2010 6:07 am

by Advertising on Fri Nov 12, 2010 10:07 am

Advertising
 

Re: Проблем с базите

Postby atakurt on Fri Nov 12, 2010 10:07 am

Много просто!
Имаш нелицензирано копие на Чесбейза.
Свършил ти е гратисният период и сега ти започват мъките.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

by Advertising on Fri Nov 12, 2010 6:12 pm

Advertising
 

Re: Проблем с базите

Postby Отон on Fri Nov 12, 2010 6:12 pm

И, какво трябва да направя?
Отон
Пешка
 
Posts: 3
Joined: Fri Nov 12, 2010 6:07 am

Re: Проблем с базите

Postby atakurt on Fri Nov 12, 2010 9:43 pm

Не те познавам, не знам кой и как ти е инсталирал Чесбейза.
Затова и не мога да взема становище. А и не е мой проблем това, защото още не съм видял някого, който да ми е бил благодарен за даден съвет (затова и не давам съвети). Общо взето, днешната младеж смятате, че всеки ви е длъжен за всичко и всеки ви е виновен за всичко, а не забелязвате доброто.
Освен това мисля, че прекалено наивно и по детински подхождаш към проблема. Не можеш да си блъскаш компа с програми, които не владееш и да искаш всичко да ти е наред.
Все пак - правилният подход е да се обърнеш към някого, който разбира И от шах, И от компютри, а да не се опитваш сам да оправиш неща, които не разбираш. И да го почерпиш добре, естествено!
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Проблем с базите

Postby Отон on Fri Nov 12, 2010 10:13 pm

atakurt wrote:Не те познавам, не знам кой и как ти е инсталирал Чесбейза.
Затова и не мога да взема становище. А и не е мой проблем това, защото още не съм видял някого, който да ми е бил благодарен за даден съвет (затова и не давам съвети). Общо взето, днешната младеж смятате, че всеки ви е длъжен за всичко и всеки ви е виновен за всичко, а не забелязвате доброто.
Освен това мисля, че прекалено наивно и по детински подхождаш към проблема. Не можеш да си блъскаш компа с програми, които не владееш и да искаш всичко да ти е наред.
Все пак - правилният подход е да се обърнеш към някого, който разбира И от шах, И от компютри, а да не се опитваш сам да оправиш неща, които не разбираш. И да го почерпиш добре, естествено!

Г-н Куртенков, не ви познавам лично, но, ако не се лъжа съм ви виждал на турнири преди години. Не отричам, че разбирам малко от компютри. Въпросът ми е от кой сайт мога да изтегля лицензирано копие и ще ви бъда много благодарен, ако ми помогнете, а мога и да ви почерпя, ако имате път към София - не съм представител на днешната младеж.
Отон
Пешка
 
Posts: 3
Joined: Fri Nov 12, 2010 6:07 am

Re: Проблем с базите

Postby sirkov-L on Sat Nov 13, 2010 4:33 pm

Отон,
тези бази, които си си свалил, ако са във формат PGN (което е нормалният формат),
можеш да си ги отваряш и с много други програми, които са си напълно безплатни ( и няма да ти създават никакви проблеми).
Вместо да се блъскаш с chessbase, можеш да ползваш
http://scid.sourceforge.net/download.html
или дори още по-простата програмка "CompoChess"
http://download.cnet.com/CompoChess/300 ... 43402.html
Не е лоша за преглеждане на бази (във формат PGN, който си е за предпочитане, тъй като се отваря от почти всеки шахматен софтуер, създаван някога и някъде) дори и тази програмка :
http://www.chesscat.loncarek.de/download.html
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm


Return to Всичко за шаха

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests