Българска антикварна шахматна литература

Всичко за книгите и споделянето им в електронен вид

by Advertising on Thu Jan 07, 2010 3:21 pm

Advertising
 

Българска антикварна шахматна литература

Postby a_monov on Thu Jan 07, 2010 3:21 pm

Здравейте,
Преди време между старите книги по кашоните, случайно намерих много любопитно четиво - шахматна книжка издадена през 1923 год. Беше в относително добро състояние и разбира се веднага я разлистих.
Учудване и възхищение !!! Това бяха първите две неща, които почувствах. Учудването се дължеше на начина на структуриране и изказ в книжката. Възхищението дойде от оформлението. Ясен шрифт, красиви диаграми и .... номерация на страниците, която лично аз срещам за пръв път.
Понеже си мисля, че надали са останали много екземпляри, реших тази книжка да "възкръсне" във виртуалния свят. Прехвърлих я в графични файлове, като запазих една много висока резолюция (около 1700 х 2200 пиксела) и цветност при скенирането, т.е. човек да се почувства така както се почувствах аз при прегледа. Книжката малко се поразкъса, но мисля че резултата си заслужава. Големината е сериозна за скенирана книга (около 600 мВ), но който е ценител и малко разбира от графика, може да я приведе в удобен вид според своите разбирания.
Може би ще попитате, защо откривам тема за една книга ?!?
Надявам се всеки притежаващ нещо архивно в български вариант, да го публикува тук. Трябва да отдадем почит на ентусиастите, които са писали и играли просто от любов към самата игра.
На провокации от сорта на "това е старо и не върши работа" и "па я това си го знам" ....., не отгварям :D .
Не защитавам копието срещу принтиране, защото няма да е честно към хората, които не обичат да четат на монитора (ако има интерес ще я прехвърля и в pdf формат).
Все пак искам да кажа - книгата е за некомерсиална употреба и разчитам на коректност от всички.
Ще помоля ако някой има продължението нека го сподели.

Сега малко техически подробности:

Заглавие: "Ръководство по шахматната игра" - книга първа
Страници: 128 + 51 (казах ви че номерацията е странна :D. Сортирайте файловете по азбучен ред и получавате оригиналното подреждане) )
Съставил: Фердинанд Хоринек
Издателство: печатница "Камбана"
Година на отпечатване: 1923

Линк към цялата книжка (575 мВ): http://dox.bg/files/dw?a=4015ea3e33
Last edited by a_monov on Sat May 15, 2010 10:23 am, edited 6 times in total.
User avatar
a_monov
Офицер
 
Posts: 85
Joined: Sun Jun 08, 2008 8:22 pm

by Advertising on Mon Jan 11, 2010 8:24 pm

Advertising
 

Re: Българска антикварна шахматна литература

Postby Ostap on Mon Jan 11, 2010 8:24 pm

Чудесна находка! Искрени поздравления !

Издание от 1923г. - трудно е да се намери в такова запазено състояние. А най-вероятно това е първата българска шахматна книга!

P.S. Липсват страници 54 и 55. Но това може би не е така важно. Още един път - поздравления!!!
Ostap
Пешка
 
Posts: 2
Joined: Mon Jan 11, 2010 7:50 pm

by Advertising on Wed Jan 13, 2010 12:58 am

Advertising
 

Re: Българска антикварна шахматна литература

Postby a_monov on Wed Jan 13, 2010 12:58 am

Привет, Остап (Бендер ?) :D :D :D
Хубаво е, че все още има хора радващи се на книга ;)
Явно си я прегледал и благодаря за забележката. Малко набързо я пуснах през деня след последното скениране. Още утре ще поправя пропуска.
Скоро ще пусна подобрената доработка на колекцията 400 книги на кирилица (вече им изпуснах броя, над 800). Събрани са от повечето от известните сайтове за шах. Миналият път (почти година) ме ядосаха определени хора и изтрих препратките. Сигурно ще публикувам в "Забранено за възрастни", защото децата са единствените, които реагират така както го чувстват, без користни цели.

Чао и благодаря за отговора ;)
Last edited by a_monov on Sat May 15, 2010 10:24 am, edited 2 times in total.
User avatar
a_monov
Офицер
 
Posts: 85
Joined: Sun Jun 08, 2008 8:22 pm

Re: Българска антикварна шахматна литература

Postby xcomponent on Wed Jan 13, 2010 12:52 pm

Страхотно!
xcomponent
Кон
 
Posts: 32
Joined: Thu Mar 19, 2009 1:15 pm


Re: Българска антикварна шахматна литература

Postby kgg73 on Fri Mar 26, 2010 1:20 pm

a_monov wrote:Здравейте,
Преди време между старите книги по кашоните, случайно намерих много любопитно четиво - шахматна книжка издадена през 1923 год. Беше в относително добро състояние и разбира се веднага я разлистих.
Учудване и възхищение !!! Това бяха първите две неща, които почувствах. Учудването се дължеше на начина на структуриране и изказ в книжката. Възхищението дойде от оформлението. Ясен шрифт, красиви диаграми и .... номерация на страниците, която лично аз срещам за пръв път.
Понеже си мисля, че надали са останали много екземпляри, реших тази книжка да "възкръсне" във виртуалния свят. Прехвърлих я в графични файлове, като запазих една много висока резолюция (около 1700 х 2200 пиксела) и цветност при скенирането, т.е. човек да се почувства така както се почувствах аз при прегледа. Книжката малко се поразкъса, но мисля че резултата си заслужава. Големината е сериозна за скенирана книга (около 600 мВ), но който е ценител и малко разбира от графика, може да я приведе в удобен вид според своите разбирания.
Може би ще попитате, защо откривам тема за една книга ?!?
Надявам се всеки притежаващ нещо архивно в български вариант, да го публикува тук. Трябва да отдадем почит на ентусиастите, които са писали и играли просто от любов към самата игра.
На провокации от сорта на "това е старо и не върши работа" и "па я това си го знам" ....., не отгварям :D .
Не защитавам копието срещу принтиране, защото няма да е честно към хората, които не обичат да четат на монитора (ако има интерес ще я прехвърля и в pdf формат).
Все пак искам да кажа - книгата е за некомерсиална употреба и разчитам на коректност от всички.
Ще помоля ако някой има продължението нека го сподели.

Сега малко техически подробности:

Заглавие: "Ръководство по шахматната игра" - книга първа
Страници: 128 + 51 (казах ви че номерацията е странна :D. Сортирайте файловете по азбучен ред и получавате оригиналното подреждане) )
Съставил: Фердинанд Хоринек
Издателство: печатница "Камбана"
Година на отпечатване: 1923

Линк за преглед до 10 стр. (41 мВ): http://dox.bg/files/dw?a=95eb0e2427
Линк към цялата книжка (575 мВ): http://dox.bg/files/dw?a=1e544b6b5c

Може ли да качиш пак цялата книга, тъй като на втория линк а няма. Благодаря ти Предварително!
kgg73
Пешка
 
Posts: 10
Joined: Fri Mar 26, 2010 1:15 pm

Re: Българска антикварна шахматна литература

Postby a_monov on Tue Apr 27, 2010 10:35 pm

Здравей kgg73 :D ,
Без да искам съм изтрил книгата от dox.bg докато "подреждах". Мисля, че съм възстановил линка и работи.
Защо ли не се учудвам, че интерес проявяват "по-зрелите" шахматисти ?!?
Май никой не обича вече да чете книжен носител, което е жалко :( .
Съжалявам за закъснението, но скоро погледнах темата. :oops:
User avatar
a_monov
Офицер
 
Posts: 85
Joined: Sun Jun 08, 2008 8:22 pm

Re: Българска антикварна шахматна литература

Postby atakurt on Wed May 12, 2010 6:34 pm

Линкът не бачка.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Българска антикварна шахматна литература

Postby a_monov on Sat May 15, 2010 10:18 am

Хмммм,
Винаги когато слагам линк го пробвам. В dox.bg си е останал споделен, но линка е тотално различен. Слагам новият и пак пробвам, но ще го следя през седмица.
User avatar
a_monov
Офицер
 
Posts: 85
Joined: Sun Jun 08, 2008 8:22 pm

Re: Българска антикварна шахматна литература

Postby dijon on Fri Oct 15, 2010 9:26 am

Браво! Много хубава книжка. :)
И много, много полезна (поне за мен, показват и евентуалните грешки, които могат да се допуснат).
dijon
Пешка
 
Posts: 1
Joined: Sun Oct 03, 2010 11:45 am

Re: Българска антикварна шахматна литература

Postby atakurt on Fri Oct 15, 2010 9:41 am

На г-н Монов - БЛАГОДАРЯ за труда.
На dijon - книжката е хубава от библиографска гледна точка. От шахматна е архаизъм.
Даже и ръководствата за начинаещи рязко са се променили през последния век. Това, което Ласкер и Капа са смятали за правилно, днес вече е отречено (макар и не - всичко). За желаещите да изучават модерния шах, бих споменал рускоезичната литература, издадена поне ПЕТ години след падането на Стената. Има я в Нета, и то - няколко хиляди заглавия.
Специално за начинаещи са много добри творенията на Пожарски, Чехов, Конотоп, Славин, Курцдорфер (последният е вече за леко напреднали, но е блестящ в обобщенията си!). От комунистическата методика класика си остава Голенишчев (от когото абсолютно буквално е преписал всичко наш Пейчо в известния си труд, който си е най-добрият български методически учебник за всички времена).
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София


Return to Шахматни книги

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 3 guests