Правилник на шахматната игра

Всичко шахматно, на което не знаете мястото

by Advertising on Wed Mar 03, 2010 10:53 pm

Advertising
 

Re: Правилник на шахматната игра

Postby Garnizov on Wed Mar 03, 2010 10:53 pm

Много кофти ситуация, но според мен Мишо има пълно право.
User avatar
Garnizov
Цар
 
Posts: 1551
Joined: Tue Mar 04, 2008 10:56 pm
Location: Pleven

by Advertising on Thu Mar 04, 2010 7:52 pm

Advertising
 

Re: Правилник на шахматната игра

Postby atakurt on Thu Mar 04, 2010 7:52 pm

Уважаема г-жо irena,
Вашият случай беше обсъждан НЯКОЛКО ЧАСА от експерти, като бяха проведени доста телефонни и скайп-разговори.
Отговорът на Иван Стойнов е достатъчно точен и изчерпателен, при условие, че подадената информация, на която се базира, е обективна. Така, например, ако на "а1" не е имало дама, то отговорът следва да се видоизмени.
Проблемите, поставени от Светла Йорданова, подлежат на решаване в по-тесен кръг, може би - в събота, когато има ОС на РССК.
За конкретния казус има няколко важни въпроса, които е нужно да доизясните, ако имате тази възможност:
1. Визираше ли се нещо, касаещо ситуация, подобна на Вашия казус, в регламента?
2. Кой беше главен съдия?
3. Кой бе натоварен да бъде наблюдаващ съдия на проблемната партия?
4. Кой и как определи Турнирния комитет?
5. Имаше ли налице просрочка на времето от някоя от страните?
6. На "а1" беше ли поставена дама или бе останала само пешка?
7. Часовникът бе ли превключен след извършването на произвеждането на дамата на "а1"?

ВАЖНО: Специално Ви информирам, че от един свидетел на случая получихме информация, че на "а1" НЕ е била поставена дама, КОЕТО Е ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ВАЖНО, ДАЖЕ РЕШАВАЩО!
След като получа отговори на горните седем въпроса, ще мога да конкретизирам. Но най-смешното е, че това къде е била пешката - на "а2", "а3" или "e7" (!!!) няма никакво значение. Това е поредното доказателство, че добрите съдии у нас са малко, след като толкова много се е дискутирало местоположението на пешката преди произвеждането ѝ!
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

by Advertising on Thu Mar 04, 2010 11:18 pm

Advertising
 

Re: Правилник на шахматната игра

Postby irena on Thu Mar 04, 2010 11:18 pm

Уважаеми г-н atakurt,
Както написах по-горе, аз не съм шахматен специалист, а просто родител, придружаващ детето си на поредния турнир. Така че на въпроси от 1 до 4 могат да Ви отговорят доста авторитетни и уважавани от мен хора в българския шахмат, които бяха там. Родители се допускаха в залата само през първите 4-5 минути, както обикновено се практикува на турнирите от веригата.
На 5-ти въпрос – белите са имали 1 секунда, черните – близо 40 /това по думите на сина ми, което впоследствие не беше оспорено/. Синът ми още тогава бе категоричен, че е ПОСТАВИЛ дамата си на а1, след което е натиснал часовника /между другото, това на практика беше потвърдено и от сръбската състезателка при разговорите/. Противничката му моментално е играла своя ход и спряла часовника. Когато той е казал, че не може да му даде мат, защото е шах, дамата му е била на полето а1, а съдията е бил вече до масата и е видял това положение на фигурите. Синът ми е абсолютно сигурен в това. При разговорите не се намери нито един свидетел, който да е видял ситуацията, дано Вие да сте го открил. Мишо тренира шах системно вече седма година, има натрупан опит и едва ли ще натисне часовника, без да постави дамата си при тази ситуация, в която разчита точно /и единствено/ на изкарването на тази фигура.
Честно казано, малко ме учудва неучастието във форума на хората, които освен мен бяха в тази ситуация. Очаквах те да защитят своята позиция по случая.
irena
Пешка
 
Posts: 10
Joined: Sun Feb 28, 2010 12:55 pm

Re: Правилник на шахматната игра

Postby atakurt on Thu Mar 04, 2010 11:43 pm

Имате лично съобщение.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Правилник на шахматната игра

Postby LordVetinari on Fri Mar 05, 2010 8:53 am

Според мен ако не беше сложил дама на а1, въобще нямаше да обсъждаме този въпрос, защото тогава съдията би видял някаква си пешка на а1 и царя на момчето под мат, ясно е кой е направил неправилния ход в този случай;)
User avatar
LordVetinari
Топ
 
Posts: 180
Joined: Wed May 07, 2008 9:50 pm
Location: Ankh Morpork

Re: Правилник на шахматната игра

Postby atakurt on Fri Mar 05, 2010 9:22 am

LordVetinari wrote:Според мен ако не беше сложил дама на а1, въобще нямаше да обсъждаме този въпрос, защото тогава съдията би видял някаква си пешка на а1 и царя на момчето под мат, ясно е кой е направил неправилния ход в този случай;)

Не е така.
Както във футбола, така и в шаха, ВСЕКИ си мисли, че разбира, но МАЛКО наистина разбират.
Правилникът твърди друго! При пешка на "а1" има налице илегална позиция и всеки ход е илегален. Сл., матиращ ход "Дг7" е илегален.
Да си шахсъдия не е толкова лесно, колкото се струва на повечето шахматисти.
Казусът е изключително интересен. Описанието му би отнело десетина листа. Затова ПЪРВО е нужно да се уточни дали е бил ЗАВЪРШЕН ходът "а1Д" или не!! А за това имаме налице разминаващи се свидетелски показания. Добре би било и друг, освен майката на състезателя, да каже какво знае по случая!
Още повече, че нейните показания НЕ са свидетелски и НЕ са безпристрастни.

Така че, ПРЕДИ да продължим дискусията по казуса, призовавам да уточним категорично дали е бил ЗАВЪРШЕН ХОДЪТ "а1Д"!

В момента един достоверен свидетел твърди, че НЕ е бил завършен. Има ли свидетел на обратното (майката на състезателя НЕ е била свидетел)?

Обръщам се и към майката на състезателя:
1. При разбора на случая Турнирният комитет какво прие: ЧЕ ИМА ДАМА НА "А1" ИЛИ ЧЕ ИМА ПЕШКА НА "А1"?
2. Имате ли доказателства (писмени или на свидетели, съдии или състезатели), от които да е видно, че ходът "а1Д" е бил ЗАВЪРШЕН?
3. Добре е да поговорите и със сина си и да установите какво ТОЧНО е направил той, а не какво смятате, че е направил, защото от горните Ви думи личи Ваше мнение, а е нужно мнението на сина Ви. Добре е да публикувате тук мнението на сина Ви БУКВАЛНО!
4. От кой клуб сте? Кой Ви е треньорът? Кой Ви е шефът на клуба (кой ще защити интересите Ви)?
И накрая:
5. СИГУРНА ЛИ СТЕ, ЧЕ СЪДИЯТА Е ВИДЯЛ НАИСТИНА ДА ИМА ДАМА НА "А1"? Или само хипотетично го предполагате?
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Правилник на шахматната игра

Postby irena on Fri Mar 05, 2010 10:03 am

Г-н atakurt, няма как да имам писмени или други доказателства, освен думата на сина ми и потвърждението на другата състезателка, че ходът е бил завършен. Това, че в случая съм пристрастна, е естествено. Не е естествено обаче това за съдията, който в такъв екстремен момент незабавно подкрепя тезата на единия състезател, без дори да се замисли и без да е сигурен какво е видял /пък после се оказа, че то дори нямало значение според правилника/. Както неведнъж си признах, не разбирам от шах. Но смятам, че при такава спорна и неясна ситуация е било редно веднага да се извика главния съдия и други компетентни хора още преди съдията край масата да напише резултат. Защото впоследствие почват да изникват нови и нови версии.
Имам чувството, че пост фактум се търсят "спасителни варианти", за да се излезе от положението, което действително е много неприятно за всички страни. Пак казвам - в края на партията в залата бяха допускани единствено организаторите /мисля, че бяха общо трима, двама от които съдии/ и хората от БФШ. Всички те заявиха, че не са видели ситуацията, освен съдията край масата, който не бил сигурен. И това беше мотивът, че няма как да се установи какво се е случило и да се промени решението. Много ще е учудващо за мен, ако сега някой се присети, че все пак е бил и е видял и то видял нещо, което, доколкото разбирам по думите Ви, категорично решава спора в подкрепа на съдийското решение.
irena
Пешка
 
Posts: 10
Joined: Sun Feb 28, 2010 12:55 pm

Re: Правилник на шахматната игра

Postby atakurt on Fri Mar 05, 2010 10:14 am

Г-жо irena,
Аз съм странично лице, което се опитва да намери истината, за да Ви даде точен отговор.
До момента нямам нужната информация, за да Ви го дам. Поставих 5 въпроса, а не получих отговор на някои елементарни, например - от кой клуб сте, кой Ви е треньорът, шефът, кой ще защити интересите Ви.
Най-правилно от Ваша страна е да подадете ПОДРОБНА писмена жалба по имейла до Общото събрание на шахматните съдии в България, което да разгледа случая Ви и да излезе с решение!
Имате редкия шанс да го получите още утре, защото утре се провежда то. Само е добре да побързате, за да можете още днес да изпратите жалбата си. Иначе ЗНАМ, че случаят Ви ще бъде бързо забравен.
С друго не съм в състояние да Ви помогна, с оглед на това, че не притежавам нужната информация.
Отговорът на Иван Стойнов е точен, но е хипотетичен (при дама на "а1"), за чиято хипотетичност се надявам, че смята и той.

irena wrote:Много ще е учудващо за мен, ако сега някой се присети, че все пак е бил и е видял и то видял нещо, което, доколкото разбирам по думите Ви, категорично решава спора в подкрепа на съдийското решение.

Не е точно така, но почти. Присъствието на дама на "а1" е решаващо.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Правилник на шахматната игра

Postby Ivanst on Fri Mar 05, 2010 10:20 am

Здравейте ,
Според мен, няма смисъл от продължаването на дискусията и търсенето на "достоверни" свидетели .Резултатът няма как да бъде променен, но важното е да се извлекат необходимите поуки от случая. Нека не забравяме, че и съдиите са хора и те могат да сгрешат. Затова е толкова важна ролята на турнирните комитети, които, ако са съставени от компетентни съдии, биха могли да поправят нечия съдийска грешка.
Искам да обърна внимание на следните моменти от Правилника на ФИДЕ от Приложение А
А3. При наличие на подходящо наблюдение (напр. един съдия за максимум 3 партии), се прилагат Състезателните правила.
А4. Когато не е осигурено подходящо наблюдение, се спазват Състезателните правила, с изключение на тези, които са отменят от следните правила за ускорения шахмат
Според мен е задължително на детски турнири и особено на решаващите партии да има постоянно наблюдение от съдия. Наличието на такъв в случая би предотвратило възникването на казуса.
Ivanst
Офицер
 
Posts: 90
Joined: Wed Mar 12, 2008 10:09 am

Re: Правилник на шахматната игра

Postby atakurt on Fri Mar 05, 2010 10:24 am

Ivanst wrote:Здравейте ,
Според мен, няма смисъл от продължаването на дискусията и търсенето на "достоверни" свидетели .Резултатът няма как да бъде променен, но важното е да се извлекат необходимите поуки от случая. Нека не забравяме, че и съдиите са хора и те могат да сгрешат. Затова е толкова важна ролята на турнирните комитети, които, ако са съставени от компетентни съдии, биха могли да поправят нечия съдийска грешка.
Искам да обърна внимание на следните моменти от Правилника на ФИДЕ от Приложение А
А3. При наличие на подходящо наблюдение (напр. един съдия за максимум 3 партии), се прилагат Състезателните правила.
А4. Когато не е осигурено подходящо наблюдение, се спазват Състезателните правила, с изключение на тези, които са отменят от следните правила за ускорения шахмат
Според мен е задължително на детски турнири и особено на решаващите партии да има постоянно наблюдение от съдия. Наличието на такъв в случая би предотвратило възникването на казуса.

На 100 % съм съгласен. Да се надяваме, че утрешното ОС на РССК ще промени досегашния дългогодишен пагубен курс на настоящото ръководство на съдиите в България, водещ до обезличаване на РССК. В противен случай казуси, като гореописания, ще станат ежедневие.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Правилник на шахматната игра

Postby irena on Fri Mar 05, 2010 11:01 am

Тъй като наистина пропуснах да отговоря на въпросите към мен, сега го правя.
При разговорите с турнирния комитет /уточнявам, че нямаше без подадена контестация, но г-н Велчев поиска да изясни случая и ги събра/ казусът се разгледа от позицията, че на а1 е имало дама. Първо Мишо разказа точно това, което по-горе написах и аз препредадох почти буквално. Аргументите и на другата състезателка, и на съдията бяха въз основа на това, че Мишо е изкарал дама и се спореше за другите неща. Което означава, че и двамата са видели дамата на дъската. Никой не е попита изрично, защото априори стана ясно, че дама на а1 е имало. Не разбирам защо аз трябва да обяснявам дали съм сигурна какво е видял съдията, след като може да бъде попитан самият съдия. Надявам се, че ще има достойнството да каже истината.
Мишо е състезател на СКШ "Плевен ХХІ" и тренира при Христинка Илиева. Но и аз не виждам смисъл да се продължава дискусията, както и да подавам жалби в съдийската комисия или в БФШ, както ме съветваха някои родители. А и нали досега все сме му казвали, че всичко се решава на шахматната дъска, а не извън нея. В крайна сметка всичко е приключило, за сина ми остана убеждението, че е "адски прецакан" и толкова. Дано поне заради написаното дотук в подобни случаи възрастните да бъдат по-внимателни към децата.
irena
Пешка
 
Posts: 10
Joined: Sun Feb 28, 2010 12:55 pm

Re: Правилник на шахматната игра

Postby atakurt on Fri Mar 05, 2010 12:09 pm

irena wrote: Но и аз не виждам смисъл да ... подавам жалби в съдийската комисия или в БФШ, както ме съветваха някои родители.

Вие си решавате.
Но с такова мислене българското съдийство ще си остане болно и такива казуси ще продължат. Нужно е да се търси отговорност, а това можете да направите Вие, защото сте заинтересована страна. В противен случай сгрешилите съдии ще сгрешат пак, защото няма да има последствие за тях от грешките им.
Трябва да имате изявена гражданска позиция, иначе ще се опарите пак. Гарантирам Ви го!
А и, ако не желаете да се жалвате, то защо тогава бе описването на цялата история? "Ако кажеш "а", трябва да кажеш и "б"!".
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Правилник на шахматната игра

Postby irena on Fri Mar 05, 2010 1:21 pm

Написах случая във форума, защото не искам да се повтаря, а и за да разбера мнението на повече хора дали сме прави, или не. Мисля, че му беше дадена достатъчно публичност, а обсъждането на казуса дори неформално от съдии и състезатели е от полза за всички. Една жалба до когото и да било и срещу когото и да било не може да изключи вероятността от грешки в бъдеще, за съжаление.
irena
Пешка
 
Posts: 10
Joined: Sun Feb 28, 2010 12:55 pm

Re: Правилник на шахматната игра

Postby Ivanst on Fri Mar 05, 2010 1:57 pm

Здравейте,
Приключвам участието си в темата, само искам да внеса следното пояснение на "atakurt" за мнението му че
"При пешка на "а1" има налице илегална позиция и всеки ход е илегален. Сл., матиращ ход "Дг7" е илегален."
Това според мен е грешно тълкувание. Ходът Дg7 при черна пешка на а1 е правомерен и завършва партията с мат.
Ivanst
Офицер
 
Posts: 90
Joined: Wed Mar 12, 2008 10:09 am

Re: Правилник на шахматната игра

Postby LordVetinari on Fri Mar 05, 2010 7:12 pm

И аз съм на това мнение, но би било чудесно да се изясни кое от двете мнения е правилно съгласно правилата, защото изкарването на дама без да се слага такава на дъската е ситуация, която понякога се среща в условия на цайтнот.
User avatar
LordVetinari
Топ
 
Posts: 180
Joined: Wed May 07, 2008 9:50 pm
Location: Ankh Morpork

PreviousNext

Return to Всичко за шаха

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests