Срещнаха се националните отбори за момчета и момичета на България, Гърция, Румъния, Турция и Черна Гора.
Състезанието се проведе от 3 до 6 май 2010 г. в румънския планински курорт Калиманещи.
При момичетата две страни - Румъния и България - бяха представени с по два отбора - съответно първи и втори национален отбор.
При момчетата Турция не беше изпратила свой състав, затова тук България, Румъния и Черна гора бяха представени с по два отбора.
Всеки отбор беше съставен от по 4 дъски - по един състезател във възрастовите групи до 16, до 14, до 12 и до 10 г.
При момчетата с най-високо ФИДЕ-ело беше Dan-Sebastian Horvat ("Румъния-2", ело 2160), а при момичетата - WFM Mihaela-Veronica Foisor ("Румъния-1", ело 2140).
И при момчетата, и при момичетата златни медали завоюваха отборите на Гърция, с приблизително еднакъв резултат (17,5 т. от 24 при момичетата и 18 т. от 24 - при момчетата).
Състави на българските отбори и индивидуални резултати:
момчета
"България-1" –
Анатоли Атанасов (до 16 г.),
Дарио Дерешки (до 14 г.),
Явор Тодоров (до 12 г.)
Давид Цветанов (до 10 г.).
"България-2" -
Христо Вригазов (до 16 г.),
Димитър Даскалов (до 14 г.),
Валентин Вълев (до 12 г.)
Матей Петков (до 10 г.).
момичета
"България-1" :
Ани Крумова (до 16 г.), 1/6
Симонета Иванова (до 14 г.), 4,5/6
Боряна Петрова (до 12 г.) - 2/6
Виктория Радева (до 10 г.) -
момичета "България-2" :
Дарена Сиркова (до 16 г.) - 6/6
Ива Пенчева (до 14 г.), 1/6
Мария Васова (до 12 г.) 5/6
Ани Вълева (до 10 г.). 3,5/6
Неочаквани резултати се получиха още в първия кръг, когато дирижираният жребий срещна "България-1" с "България-2" и съответно "Румъния-1" с "Румъния-2", както при момичетата, така и при момчетата. И при двата пола водещият състав на Румъния ("Румъния-1") победи дублиращия ("Румъния-2"), докато при срещите между българските отбори се получиха точно обратните резултати - и при момчетата, и при момичетата "България-2" победи "България-1". Сред българските представители тази тенденция (по-добро представяне на "втория" отбор) се запази и през следващите кръгове, като при момичетата към края на състезанието съвсем се задълбочи ("България-2" зае 2-ро място в крайното класиране, а "България-1" - 7-мо.), докато при момчетата с победа в последния 7-ми кръг "България-1" все пак успя да изпревари "България-2", като и двата отбора разделиха 3-4 място с равен брой мач-точки (по 8) и по-висок точков резултат на "България-1" (14,5 към 13,0).
При момчетата най-висок личен резултат постигнаха
Panteleimon Tzouganakis 2075 (2-ра дъска, Гърция) 5,5/6
и Mihnea Costachi 1832 (4-та дъска "Румъния-1") 5,5/6
От българите при момчетата най-висок личен резултат имат
Давид Цветанов (4-та дъска, "България-1") 5,0/6
Димитър Даскалов (2-ра дъска "България-2") - 4,5/6
Валентин Вълев ( 3-та дъска "България-2") - 4,5/6
При момичетата безупречен резултат - по 6 т. от 6 възможни - постигнаха
Anastasia Avramidou 1643 (4-та дъска, Гърция) и
Дарена Сиркова 2036 (1-ва дъска, "България-2" )
Линк към резултатите на всички отбори и състезатели:
http://www.chess-results.com/tnr33590.a ... -1&wi=1000