Изчисляване на ело

Всичко шахматно, на което не знаете мястото

by Advertising on Sun Jul 04, 2010 2:37 am

Advertising
 

Изчисляване на ело

Postby Iskren on Sun Jul 04, 2010 2:37 am

Здравейте,
Искам да попитам какви са коефициентите за изчисляване на БГ ЕЛО рейтингите?
Знам, че за ело над 2400 k=10, но не съм сигурен за ело под 2000 дали този коефициент не е 20!?
А има ли и k=15?
Iskren
Пешка
 
Posts: 8
Joined: Sun Jul 04, 2010 1:36 am

by Advertising on Sun Jul 04, 2010 9:11 am

Advertising
 

Re: Изчисляване на ело

Postby Ivanst on Sun Jul 04, 2010 9:11 am

Правилата за рейтинга на ФИДЕ можете да прочете на следния линк
http://www.fide.com/fide/handbook.html? ... ew=article
Съгласно тези правила има 3 вида коефициенти на развитие:
к-25 за състезатели нови за рейтинг листа до момента в който изиграят най-малко 30 партии
к-15 за състезатели с рейтинг до 2400
к-10 за състезатели с рейтинг над 2400
Предполагам, че същите правила би трябвало да се спазват и за българския рейтинг.
Ivanst
Офицер
 
Posts: 90
Joined: Wed Mar 12, 2008 10:09 am

by Advertising on Mon Jul 05, 2010 6:10 pm

Advertising
 

Re: Изчисляване на ело

Postby Iskren on Mon Jul 05, 2010 6:10 pm

Благодаря за информацията!
Iskren
Пешка
 
Posts: 8
Joined: Sun Jul 04, 2010 1:36 am

Re: Изчисляване на ело

Postby Bobbylon on Fri Jul 09, 2010 11:08 pm

Здравейте,
Подобен въпрос имах и аз преди време. Съответните коефициенти за БГ ЕЛО са доста различни от тези на FIDE. Стойностите им са по-високи, и рейтинговите групи са повече. За конкретните стойности се обърнете към Димитър Илиев, рейтинг администратор на БФШ (доколкото зная). На мен ми ги обясни, но не помня точните числа, затова не искам да ви объркам. За ЕЛО под 2000 коефициента е огромен, и води до осезателни скоци в рейтингите...
User avatar
Bobbylon
Цар
 
Posts: 631
Joined: Wed Apr 16, 2008 3:16 am
Location: София

Re: Изчисляване на ело

Postby puzzelbrain1 on Sat Sep 25, 2010 1:21 pm

здравейте,не намерих из форума никаде тема за това как се определя ело и нз как да определя моето линка е на англииски аз аз знам само разговорен..мойе ли да ми обясните как мога да си определя ело като на нууб :) мерси предварително
puzzelbrain1
Пешка
 
Posts: 1
Joined: Wed Sep 22, 2010 12:08 pm

Re: Изчисляване на ело

Postby atakurt on Wed Sep 29, 2010 10:38 am

Рейтингът (или, както е прието сленгово да се казва "елото" - по името на създателя на системата проф. Арпад Елло) има различни стойности и параметри в различните държави.
ФИДЕ рязко снижи долната граница с цел финансови приходи.
У нас в момента е относителен хаос, с оглед неяснотите около действията на определени лица, свързани с администрирането на рейтинга.
В доста държави рейтингът е даже трицифрен, което е правилно, за да може децата да имат интерес.
На базата на дългогодишната ми практика като ръководител на шахшкола, изградих математическа система за изчисляване на рейтинга и присъждане на разряди и звания (ЕРСС на БФШ позволява това да става и на ниво клуб, но никой досега не се е сетил, че може!!!).
От първи октомври ШК "Спартак" (Пловдив) въвежда тази система в своите клубни състезания и след около година ще може да се каже какъв е нейният ефект. Тя започва от клубен рейтинг "нула" и двадесети клубен разряд и завършва с клубен рейтинг 2400 и звание "Майстор на спорта по шахмат на клуба".
Явната полза е, че така ще се запълни огромната разлика между силата на двама шахматиста (обикновено - малки деца), нямащи рейтинг, но участващи в състезания на БФШ с еднакъв условен начален рейтинг. Освен това, така ще се появи интерес у начинаещите, защото обикновено БФШ-рейтинг се получава след около три години игра по състезания, докато клубен рейтинг се получава още след първото състезание.
Би било интересно да се възприеме такава единна система у нас, за да може да се отразява адекватно силата на различните деца, играещи в различни краища на Родината.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София


Return to Всичко за шаха

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests