Търся книга

Всичко за книгите и споделянето им в електронен вид

by Advertising on Sun Jan 02, 2011 5:52 pm

Advertising
 

Търся книга

Postby radina98 on Sun Jan 02, 2011 5:52 pm

Здравейте!
Моля да ми препоръчате някоя книга.Вече минах началния етап.Коя книга според вас ще ми е най-подходяща?Няма значение дали е електронна или истинска книга от хартия.Благодаря предварително! :)
User avatar
radina98
Пешка
 
Posts: 9
Joined: Sun Dec 26, 2010 5:02 pm

by Advertising on Mon Jan 03, 2011 10:48 am

Advertising
 

Re: Търся книга

Postby atakurt on Mon Jan 03, 2011 10:48 am

Без треньор и най-добрият учебник ще ти е вреден.
С добър треньор и най-слабият учебник ще ти е полезен.
Когато се разболеем тежко, не се самолекуваме, а викаме лекар, нали???
Защо тогава неумеещите да играят шах се опитват да се самоучат на нива, по-високи от основните правила???
---------------------------
Ако си от зона "Пловдив", мога да ти помогна. Иначе - не.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

by Advertising on Wed Jan 05, 2011 8:50 pm

Advertising
 

Re: Търся книга

Postby Tiesto on Wed Jan 05, 2011 8:50 pm

atakurt wrote:Без треньор и най-добрият учебник ще ти е вреден.
С добър треньор и най-слабият учебник ще ти е полезен.
Когато се разболеем тежко, не се самолекуваме, а викаме лекар, нали???
Защо тогава неумеещите да играят шах се опитват да се самоучат на нива, по-високи от основните правила???
---------------------------
Ако си от зона "Пловдив", мога да ти помогна. Иначе - не.


То може и да е вярно,но по малко по-спокоен и културен начин можеше да го кажете.Пък едва ли някоя интересна книга ще навреди на начинаещ шахматист.

Навремето си спомням,имах вкъщи една книга от М.Юдович.Много обичах да я чета,да разигравам позициите в нея - сигурно съм разбирал около 20- 30 процента от написаното.Обаче се увлякох,нашите ме записаха в местния клуб и не стана нужда треньорът да започва с мен от нулата - имах вече известна база и дори побеждавах хора,които тренираха от 1 година,че и повече
User avatar
Tiesto
Топ
 
Posts: 132
Joined: Thu Mar 13, 2008 4:25 pm

Re: Търся книга

Postby xcomponent on Thu Jan 06, 2011 2:01 am

една от любимите ми е (многото)
Нейсштадт - Шахматньi Практикум !!!

Търси я тук (и двете издания ги има) макар че нищо не може да се сравни с хартиена книга и мислен разчет, пак е нещо:

http://webchess.ru/ebook/

п.с. На твоята възраст наблягахме на руския в у-ще, затова и нямам проблем с него. Надявам се и ти да си така, понеже
НАЙ-ДОБРИТЕ шахматни книги са руски или на руски.
xcomponent
Кон
 
Posts: 32
Joined: Thu Mar 19, 2009 1:15 pm

Re: Търся книга

Postby fisherrandom on Mon Jan 10, 2011 6:54 pm

Радина,препоръчвам ти "Моята система" на Нимцович - настолна книга на световните шампиони Ботвиник, Петросян и Карпов.
Освен това - "300 партии" на Алехин. Обаче и двете са на руски, така че трябва да се учи руски...
И разбира се, книгите на Каспаров!
Успех!

П.П.
atakurt е прав, треньорът е важен, но трябва и самостоятелна подготовка.
Съгласен съм с xcomponent, http://webchess.ru/ebook/ e супер ценен линк!
fisherrandom
Пешка
 
Posts: 11
Joined: Mon Jan 10, 2011 6:36 pm

Re: Търся книга

Postby fisherrandom on Mon Jan 10, 2011 8:13 pm

И още:
-Capablanca (ot Prins i Euwe). Руския превод е със заглавие "Баловень Каиссы"
-My Chess Career (Capablanca). Отново има руски превод

Извинявам се, забравих твоя любимец Капабланка;)
Ръководството на Ласкер също не е за пренебрегване!

Успех!
fisherrandom
Пешка
 
Posts: 11
Joined: Mon Jan 10, 2011 6:36 pm

Re: Търся книга

Postby radina98 on Mon Jan 10, 2011 8:55 pm

Благодаря за информацията! :)
User avatar
radina98
Пешка
 
Posts: 9
Joined: Sun Dec 26, 2010 5:02 pm

Re: Търся книга

Postby fisherrandom on Mon Jan 10, 2011 9:23 pm

допълнение:
за ендшпила - 5-те тома на авербах
за дебюта - има мн. книги за всеки дебют

повечето ги има в http://webchess.ru/ebook/index_1.html
fisherrandom
Пешка
 
Posts: 11
Joined: Mon Jan 10, 2011 6:36 pm

Re: Търся книга

Postby radina98 on Mon Jan 10, 2011 9:46 pm

повечето ги има вhttp://webchess.ru/ebook/index_1.html

Да,но аз им прегледах само заглавията,защото са на руски. :)
User avatar
radina98
Пешка
 
Posts: 9
Joined: Sun Dec 26, 2010 5:02 pm

Re: Търся книга

Postby atakurt on Mon Jan 10, 2011 9:53 pm

Без знаенето на руски език е невъзможно да се тренира сам/а!!!!
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Търся книга

Postby Tiesto on Mon Jan 17, 2011 6:57 pm

От българските книги - "Път към успеха" на Пейчо Пеев (въпреки,че имам някои резерви към нея)

Между другото,Радина - какво имаш предвид под "Вече минах началния етап" ? Някой роднина (приятел) ти е показал как се местят фигурите и сте изиграли няколко партии ли? Или ти е обяснил и някои основни принципи (как да започнем партията,развитие на фигурите,център и т.н) и тактически похвати (свръзка,двоен удар,отвличане,завличане) ?
А може би вече си играла в някой турнир? Обясни малко по-подробно :)
User avatar
Tiesto
Топ
 
Posts: 132
Joined: Thu Mar 13, 2008 4:25 pm

Re: Търся книга

Postby radina98 on Fri Jan 21, 2011 2:47 pm

"Минах началния етап" означава,че знам някои основни принципи и малко тактически похвати като завличане,двоен удар,свръзка. :)
User avatar
radina98
Пешка
 
Posts: 9
Joined: Sun Dec 26, 2010 5:02 pm

Re: Търся книга

Postby chovek on Sat Jan 22, 2011 3:17 pm

radina98 wrote:"Минах началния етап" означава,че знам някои основни принципи и малко тактически похвати като завличане,двоен удар,свръзка. :)

Щом си минала началния етап не е лошо да определиш с чужда помощ какъв стил на игра ти подхожда. Ако силата ти е в атаката - не мисля че "Моята система" ще ти е от голяма полза в началото. Игра на шах за удоволствие не винаги е свързано с тежка и понякога ненужна теория.
Атакурт е прав донякъде - сама няма да се справиш. Пробвай на първо време да ползваш услугите на треньор, който да прецени в каква посока да те "засили". Едва след това би могла да се занимаваш самостоятелно.
И ако случайно разбереш че не си родена за шаха - не се отказвай. Болшинството от играещите тая игра ще са като теб.
А колкото до треньора - нека да е от от майстор нагоре. Ако имаш записани партии - предложи му ги за анализ, а защо не и да поиграете при възможност.
Покажи всичко на което си способна, за да е колкото се може по-обективна оценката му. И недей забравя, че в шаха надеждата умира последна.
:)
chovek
 

Re: Търся книга

Postby fisherrandom on Mon Jan 24, 2011 4:38 am

Относно "Моята система":
За съжаление явно много български шахматисти въобще не са чели "Моята система", само са чували и чели за нея.
Трябва да се поясни: тази книга не е посветена на защита Нимцович, противно на всеобщото мнение!
Разгледани са основни моменти от шахматната стратегия и тактика, които са взаимосвързани според Нимцович.
Първото и издание на книгата е от 1925г., ако не се лъжа. Почти всички шахматни "учебници" след това я използват.
Разбира се, трябва да се има предвид, че разгледаните дебюти не са последна мода. Но в нея се разглеждат основни принципи, които важат за всички дебюти.
Книгата и изключително ценна, лесно се чете, всеки похват се илюстрира с примери. Материалът е на високо ниво, но е представен по начин, разбираем дори за начинаещи. Е, трябва да се знае руски. БГ превод засега няма.
Естествено, само тази книга не е достатъчна, но без нея няма как да се върви напред!
За развиване на комбинацинно мислене препоръчвам 300 партии на Алехин.

П.П.
Между другото Нимцович е имал изключителен шахматен талант и позиционно разбиране, но не му е достигал силен характер, за разлика от Алехин.
Понякога се чудя, защо Алехин е победил Капабланка. То и Алехин се е чудел...
Дали защото Алeхин е чел "Моята система", а Капабланка - не?...
fisherrandom
Пешка
 
Posts: 11
Joined: Mon Jan 10, 2011 6:36 pm

Re: Търся книга

Postby chovek on Tue Jan 25, 2011 11:58 am

fisherrandom wrote:Относно "Моята система":
За съжаление явно много български шахматисти въобще не са чели "Моята система", само са чували и чели за нея.
Трябва да се поясни: тази книга не е посветена на защита Нимцович, противно на всеобщото мнение!
Разгледани са основни моменти от шахматната стратегия и тактика, които са взаимосвързани според Нимцович.
Първото и издание на книгата е от 1925г., ако не се лъжа. Почти всички шахматни "учебници" след това я използват.
Разбира се, трябва да се има предвид, че разгледаните дебюти не са последна мода. Но в нея се разглеждат основни принципи, които важат за всички дебюти.
Книгата и изключително ценна, лесно се чете, всеки похват се илюстрира с примери. Материалът е на високо ниво, но е представен по начин, разбираем дори за начинаещи. Е, трябва да се знае руски. БГ превод засега няма.
Естествено, само тази книга не е достатъчна, но без нея няма как да се върви напред!
За развиване на комбинацинно мислене препоръчвам 300 партии на Алехин.

П.П.
Между другото Нимцович е имал изключителен шахматен талант и позиционно разбиране, но не му е достигал силен характер, за разлика от Алехин.
Понякога се чудя, защо Алехин е победил Капабланка. То и Алехин се е чудел...
Дали защото Алeхин е чел "Моята система", а Капабланка - не?...

Не мисля че "Моята система" е подходяща за начинаещи. Особено ако не владеят руски език. И ако нямат данни за големия шах.
Колкото пъти започвах да я чета тая книга, толкова пъти стигах до извода, че не е за мен. Това означава ли, че не трябва да играя шах, защото не съм разбрал идеите на Нимцович? То и "Капиталът" се е ползвал от много "писатели", но предполагам си видял докъде стигнаха нещата по света.
Без помощта на силен шахматист трудно се излиза от блатото на посредствеността в шаха.
Така смятам аз.
chovek
 

Next

Return to Шахматни книги

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests